kategoria: Minimig
[#1] MIST: jakie nakładki na 3.1
Bawiłem się ostatno chwilę nowo zakupionym MISTem. Jest rdzeń AGA beta ale jak na betę, działa w marę dobrze. MISTa kupiłem m.in. bo miałem dość że na Minimigu niczego się nie da zainstalować. Mam na myśli nakładki na OS 3.1. Oto, co ustaliłem, że można:

1 można (zapewne) goły OS 3.1

2 zakładam że bez problemu można zainstalować OS3.5/3.9 więc myślę o zakupie

3 AmiKIT - używałem na PC pod UAE, niestety wymaga OS3.5/OS3.9; patrz: (2) chociiaż wolałbym potwierdzenie że na miście działa np. OS3.9 no i zadziała z tym AMiKIT

4 AmigaSYS - instaluje się OK tylko na starcie z dysku jest zwis. CIenko, czekam na odpowiedź na maila

5 AIAB - nie widzę jakiejś łatwej (hdf) instalki, czekam na odp. na maila

6 ClassicWB - <b>to mi się udało</b> z tym, że jakąś cienką wersję. Wyższe wersje się owszem, instalują (patrz: AmigaSYS) ale nie startują. Lub - co ciekawe, hdfy się nie bootują...

7 BetterWB - jak mi się znudzi 3.1 lub z braku laku, pewnie spróbuję

8 AROS Vision - czy ktoś wie jak przerobic dystrybucję na hdf? Od razu dodam że unikam używania UAE bo miewam z nim, tradycyjnie już, problemy (i tak pewnie pozostanie)

Miał już ktoś doświadczenia z instalacją (1) - (8) na MIST? SKoro jest już AGA i 24 MB FAST, warto chociaż próbować.
[#2] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #1

Mista mam od kilku godzin, nie za wiele zdążyłem sprawdzić. WB 3.1 działa. Problemy są z obsługą 68020 w najnowszym rdzeniu AGA. Starsza wersja działa OK ale ma mniej dopracowaną obsługę AGA, w niektórych grach zdarzają się błędy w wyświetlaniu. Z OCS/ECS nie natrafiłem na żadne problemy. Wejście mikro usb jest bardzo delikatne, może być problem z jego działaniem po dłuższym czasie.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 23:52:17 przez Fenio
[#3] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Fenio, post #2

Bez większych problemów można microusb wymienić na standardowe wejście zasilacza (okrągłe), punkty lutownicze są, trzeba przelutować jedną zworkę i wywiercić otwór w tylnej ściance. Microusb prędzej lub później się wyłamie.
[#4] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Jenot, post #3

Niestety taka modyfikacja wiąże się z utratą gwarancji.
Ja rozwiązałem problem przy pomocy kleju w sztyftach na gorąco którym zalałem wtyczkę mikrousb. W razie potrzeby ten klej można bez problemu wyczyścić tak że nie pozostanie ślad a trzyma się wystarczająco sztywno aby wejście się nie obruszało. Nie wygląda to szałowo ale działa, wole mieć takiego gluta z tyłu niż odsyłać sprzęt na naprawę gwarancyjną.
[#5] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Fenio, post #2

No ja niestety mam kabel SCART więc jestem skazany na ten uszkodzony rdzeń z 2015 r. i czekanie na kolejny, trzeci.

Zasadniczo co do kompatybilności to działa ok. 50% rzeczy (gier) AGA (na małej próbce na razie) więc jest jako tako (w końcu to beta). Czasem są moje ukochane lagi na dźwięku, tak dobrze mi znane z UAE... ECSowe rzeczy praktycznie wszystkie działają, jak przełączę na ECS i 68000.

Zasadniczo mój raport z walk jest taki:

* AmigaSYS - instaluje się ale przy boocie się wiesza, Autor nie odpisał na maila

* AIAB - brak hdfa instalacyjnego, Autor nie odpisał na maila

* AROS Vision - j/w

* ClasicWB - działa mi jakaś cienka wersja (ECS 68000)

* OS3.5/3.9 - jak Koledzy pomogą niebawem na spotkaniu, wypróbuję

* BetterWB, 3.1 - na potem

* AmiKIT - no właśnie. Zarówno Jan odpisał jak i facet co robi "classic port". Muszę mieć OS3.5/3.9 do tego, więc najpierw to spróbuję.

Dam znać jak mi się uda odpalić na OS3.5/3.9. Wam się udało? Jenot?
[#6] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #5

Jeszcze a' propos - sprzedałem Minimiga na e-bay'u.

Ile byście dali? (w $) @dez3 dzięki za sugestię odnośnie ceny, piwa stawiam.
[#7] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #6

nie wypłacisz się;)
dobrze, że upłynniony MiniMig, MIST jest lepszą platformą:)
[#8] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #5

Jest nowa wersja rdzenia Minimig AGA !
http://mist-board.googlecode.com/svn/trunk/bin/cores/minimig-aga/minimig_aga_20150509_r1048.rbf

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 12:34:01 przez Fenio
[#9] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Fenio, post #8

Ja się nią jutro zajmę. Sprawdzę whdload, Slamtilta (który wcześniej nie działał) i sysinfo (Master of Gizmo pisze, że jeszcze nie widział takich wartości).

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 12:35:31 przez Jenot
[#10] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Jenot, post #9






Niestety nadal jest problem z WHDLoad.
Nie ruszył Gloom wywalając błąd

Slamtilt w wersji AGA również nie ruszył.

Próba uruchomienia UFO w wersji AGA

Za to uruchomił się i działa normalnie Gunship 2000 AGA.
[#11] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Fenio, post #8

Dzięki za info!! Uprzedziłeś mnie o jakieś 80 min, bo właśnie biegłem zrobić wpis.

Mam nadzieję, że nie popsuto obsługi SCART. Przydałoby się też info, co zostało zrobione - to ułatwiłoby testowanie...

Zaraz obadam.
[#12] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Fenio, post #10

A zainstalowane przez skrypt instalacyjny na HD też nie działają?
[#13] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@waldiamiga, post #12

Jeszcze nie sprawdzałem, dzisiaj wieczorem przetestuje.
Poza gierkami na whdload odpaliłem Ishara AGA w wersji dyskietkowej i nadal są problemy z latającym po całym ekranie wskaźnikiem myszki tak że ten błąd pozostał niezmieniony. To samo będzie więc w Isharze 2 i 3 oraz kilku innych gierkach od Silmarils jak Robinson Requiem.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 14:08:17 przez Fenio
[#14] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #1

ClassicWB ADV mi się zainstalował. Możliwe, że poprzednio robiłem jakiś błąd.

Niestety co zauważyłem, Fast (nie Slow Fast, Fast) jest niewidoczny!!! Pewnie dlatego nie działa AmigaSYS - brakuje pamięci. Poza tym jak dam i Slow Fast na 1.5 MB i Fast na np. 24 MB, wszystko lata, ikony są rozwalone a licznik pamięci trochę wariuje.

Przy okazji mam pytanie jak przełączyć CORE na MIST? Mam obecnie 2 core'y z obsługą SCART z 2015 r. Jak daję np. ten stary CORE, MIST się bootuje, ale nie daje obrazu.
[#15] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #14

Zrob reset i powinien pojawic sie fast
[#16] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@dez3, post #15

Niestety nie daje się tak. Ścieżka postępowania:

restart MISTa > konfiguracja ClassicWB > Krzaki na ClassicWB i Guru > Reboot > Poprawne wczytanie ClassicWB i ZERO Fastu.

Masz pomysł?

Przy okazji: mój ClassicWB z 0 MB Fast tutaj

No i ponowne pytanie. Jak mam obecnie domyślny ten CORE z maja, jak przełączyć na ten styczniowy np.? Bo samo przełączenie CORE generuje czarny ekran. KICK.rom u mnie to jest 3.1

EDIT* MEGAZAWRACANIE dupy z tymi obrazkami na ppa. Panowie Admini, ułatwiajcie ludziom życie!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 16:54:42 przez DiskDoctor
[#17] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #16

Przy opcji 2MB chip i 0MB fast za każdym razem WB wczytuje się poprawnie ? Jeśli tak to musi być jakiś błąd z adresowaniem fastu.

Co do problemów z kompatybilnością 68020 to niestety Master of Gizmo zaczyna opowiadać bzdury że jest ona niepełna i stąd wszystkie problemy. Nie dociera do niego że na R570 tych problemów nie było czyli popsuli coś i teraz zamiast skupić się na naprawie kompatybilności to oni kombinują z tuningiem wydajności tak jak by to wydajność była najważniejsza Wolał bym wydajność standardowej A1200 ale z pełną kompatybilnością niż gonienie za wydajnością A4000 kiedy praktycznie nic na 68020 nie działa a AGA ciągle ma problemy z prawie połową gier Rdzeń z przed pół roku spisuje się lepiej niż nowe... no po prostu rewelacja
[#18] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Fenio, post #17

Siądę dzisiaj i popatrzę co działa a co nie. UFO z WHDLoad to porażka i akurat to że nie działa wcale mnie nie martwi - uruchamiam go z wersji zainstalowanej na HD. Co do SlamTilta to trzeba spróbować wersję z dyskietek. Sprawdzę i zdam relację. Jeśli część gier WHDLoad działa to znaczy że błąd poprzedniej wersji został poprawiony i jest postęp. Bardziej martwi mnie seria Ishar - bardzo lubię tą grę a na Miście kompletnie nie da się grać - w nic nie można trafić kursorem myszy. Za godzinkę się zamelduję ;)
A tak BTW - taka droga rozwoju mista, dokładnie tak samo było/jest z core STe. Najpierw było dodawanie funkcjonalności, przyspieszanie a teraz jest poprawianie kompatybilności. Sprawdzałem kilka dni temu i co prawda trafiają się niedziałające gry ale jest ich naprawdę niewiele.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 20:05:58 przez Jenot
[#19] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Jenot, post #18

OK, na szybko (wszystko oprócz UFO i SlamTilta w wersji WHDLoad):
- Slam Tilt bez zmian, czyli po wybraniu stołu biały ekran,
- UFO działa (instalka na dysku),
- Subwar 2050 AGA działa (lekkie artefakty w obiektach 3D),
- Super Stardust działa,
- Star Trek: 25th Anniversary działa,
- Speris Legacy AGA działa,
- Simon The Sorcerer AGA działa,
- Rise Of The Robots uruchamia się ale są przekłamane kolory i grać raczej się nie da,
- Robinsons Requiem (te same problemy co w Ishar z myszą) - nie da się grać,
- Pinball Illusions AGA wywala się po wybraniu stołu,
- Heimdall 2 AGA działa, ale są problemy z myszą (nie klika tam gdzie jest kursor),
- Gunship 2000 AGA działa,
- Fury Of The Furries CD32 działa,
- Dungeon Master 2 AGA wywala się,
- Chaos Engine AGA biały ekran i zwis całego mista (to mi akurat nie przeszkadza bo w wersję ECS lepiej mi się gra),
- Chaos Engine 2 AGA działa,
- Chaos Engine CD32 działa (może wersję AGA mam zwaloną bo to prawie to samo),
- Civilization AGA działa.
[#20] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Jenot, post #19

U mnie dziwna sprawa na nowym rdzeniu, WHDLoadowe UFO wywala błąd przy starcie ale nie zawsze. Raz na kilka prób udaje się normalnie uruchomić. Z innymi grami podobnie, raz działają a raz nie (z przewagą na nie). Niestabilnie działa XBench, czasami wywala guru przy uaktualnieniu listy plików launchera. Przy ustawieniu fastramu na 2 lub 4MB nie wgrywa się WB 3.1, guru. Pinball Fantasies AGA na WHDLoad które działały R570 na nowym rdzeniu powodują guru. DiskSalv nie działa, włączenie skanowania dysku powoduje natychmiastowy crash i guru. Próbowałem działania na kickach 39.106, 40.63 i 40.68 z A1200 i na wszystkich jest taki sam problem ze stabilnością. Albo coś u mnie jest nie tak albo ten rdzeń jest wyjątkowo niedorobiony.

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 01:47:26 przez Fenio
[#21] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Fenio, post #20

Są nowe wsady AGA od Roka. Mimo że Sysinfo pokazuje to samo co na starym Core to całość śmiga znacznie szybciej. Działa Slam Tilt, działa Rise of The Robots. UFO dalej się krzaczy na widoku Geoscape, w Ishar też się nie da zagrać przez zbyt czułą mysz. Postęp jest. :)
link

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 15:53:01 przez Jenot
[#22] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Jenot, post #21

Są nowe wsady AGA od Roka.


Chwilę szukałem. Rozumiem, że tutaj.

EDIT* Jest plik README, który wyjaśnia, co jest co.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 16:13:28 przez DiskDoctor
[#23] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #22

No właśnie. :) Na core newcpu Slam Tilt też działa ale pod warunkiem, że opcja Turbo jest ustawiona na KICK. Jeśli będzie CHIP albo BOTH to wracają stare problemy. ;)
Ale i tak jest szybciej.
[#24] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Jenot, post #23

Fajnie, że Lemingi 3 działają bez zarzutu.

Zabiorę się ponownie za te nakładki: ClassicWB i AmigaSYS.
[#25] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #24

No i AmigaSYS nadal się wiesza po instalacji, ClassicWB są krzaki, lecz przynajmniej widzi FAST.

Ech, te bety...

Przynajmniej gry AGA działają, Slam Tilt, Pinball Illusions zapewne też, więc nie jest źle. po 7 miesiącach od początków AGA na MIST.

Muszę jeszcze popróbować OS3.9.

Trzymam kciuki. W sumie emulacja np. Atari800 jest na 80%, ja bym raczej powiedział że na 40%. Ale Atari działa przez SCART! Czekam jeszcze na Nintendo i inne przez SCART.
[#26] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #24

Fajnie że SlamTilt w końcu działa ale nie fajnie że nadal nie można pograć w Fire&Ice zarówno ECS jak i AGA pod WHDLoad. U mnie core "turbo" powoduje błąd guru podczas ładowania Workbencha jeśli mam ustawione turbo:none lub chipram. Musi być włączone turbo kick+chipram lub tylko kick.
Na core z obsługą cpu według starego sposobu (nazwane "non turbo") nie ma tego problemu.
[#27] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@DiskDoctor, post #25

Cytuję za atari-forum.com:

Even the Classic Workbench 3.5 is working like a charm
[#28] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Jenot, post #27

Jest jakiś sposób aby na nowym firmware przycisk F11 nie był przypisany do HRTMon ?
F11 pod WHDLoad w niektórych grach to quit i trochę lipa że zajmuje go HRTMon nawet gdy ten jest wyłączony.

ps.
Może by zrobić nowy wątek z ogólną dyskusją o Mist ?
[#29] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Fenio, post #28

Czy na pewno F11? Nie widziałem takiego klawisza na klawiaturze Amigi.
Zawsze możesz zmienić WYJŚCIE w tooltypes ikony z grą WHDLoad.
Można też to zrobić globalnie dla wszystkich .SLAVE

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 11:01:36 przez Norbert
[#30] Re: MIST: jakie nakładki na 3.1

@Norbert, post #29

Hmm... chyba błędnie założyłem że skoro F11 powodował wyjście z niektórych gier WHDLoad na starym firmware to pod F11 musi być funkcja quit w WHDLoad. Ale faktycznie, przecież Amiga nie ma F11 spalam się Czyli domyślnie jaki klawisz jest przypisany do funkcji wyjścia WHDLoad ? Gwiazdka * ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem