kategoria: Sprzęt
[#1] MegaRamHD hilfe!
Zdobyłem MegaRamHD.
Cieszyłem się jak dziecko aż go podłączyłem i
dupa blada
Czy są pamięci czy ich nie ma (dysku nie ma), czy przełączę przełączniki z tyłu czy nie, Amiga nie rusza.
MegaRam odpala, tzn zasilanie ma (pali się czerwona dioda).
Po uruchomieniu zapala się także na chwilę zielona (jeśli przełącznik jest przełączony).
Ale na ekranie albo biały ekran, albo taki bardziej szary (zależy jak przełączniki ustawię).
Wiem że te przełączniki są do włączania/wyłączania pamięci/dysku, ale nie są opisane i w sumie to nie wiem czy włączam, czy wyłączam.
Już magik z tego forum, tzn. Jarob zaoferował, że zobaczy co z nim, ale zanim go wyślę, może ktoś z Was ma jeszcze jakiś pomysł.
Zasilacze próbowałem różne, Amigi różne.
pzdr
[#2] Re: MegaRamHD hilfe!

@PTR, post #1

Pewnie kupiłeś pan trupa, skoro w żadnej pozycji amiga się nie uruchamia.
[wyróżniony] [#3] Re: MegaRamHD hilfe!

@PTR, post #1

jeśli nie wiesz czy włączasz, czy wyłączasz to odepnij przełączniki i użyj zworek,
zwora na JP9 - SHUTUP HD wyłącza kontroler HD, brak zwory na JP4 - SHUTUP RAM wyłącza kontroler pamięci, jeśli w tym układzie amiga się nie uruchomi to wysyłaj do magika
jeśli się uruchomi to zwora na JP4, JP1 i JP2 ustaw prawidłowo wg. rozpiski w zależności ile masz pamięci w simmach, przeczyść gniazda simm i styki w modułach simm, przeczyść złącze z boku, jeśli nie pomoże to wysyłaj do magika
[#4] Re: MegaRamHD hilfe!

@Kilos, post #3

DZIĘKI WIELKIE!
Działa!
Nie wiem co źle robiłem, ale przełączników nie podłączam na razie.
Amiga uruchomiła się i na blacie pokazała 4,5 MB (mam w niej 2,5).
Czyli mam kości po 1 MB.
Teraz tylko kupić kości 4 MB i jakiś dysk i można "szaleć" :D
Jarob, dzięki za oferowaną pomoc. U
pzdr
[#5] Re: MegaRamHD hilfe!

@PTR, post #4

imo odpuść sobie dysk, bo żre prąd i hałasuje, kup adapter CF>IDE 40pin i jakąś kartę CF 2GB
[#6] Re: MegaRamHD hilfe!

@Kilos, post #5

chyba tak zrobię bo właśnie przeglądałem ofertę dysków ponież 2 GB.
Kurde stoją jak 500 GB :/
a ja kilka wyrzuciłem ehhh
nie wiedziałem że MegaRam będzie bezproblemowy z CF. Jeśli tak to oczywiście - kupuję CF
[#7] Re: MegaRamHD hilfe!

@PTR, post #6

Przecież już było tu, że MegaRamHD nie obsługuje dysków o pojemności powyżej 1,2 GB pojemności. To samo się tyczy karty pamięci. Zakręć się za dyskiem 1 GB - może być 2,5" + przejściówka.
[#8] Re: MegaRamHD hilfe!

@PTR, post #4

W MegaRAM HD działają tylko 1-megabajtowe kości.
[#9] Re: MegaRamHD hilfe!

@_arti, post #8

W MegaRAM HD działają tylko 1-megabajtowe kości.

Ja mam 2x4Mb i działają
[#10] Re: MegaRamHD hilfe!

@PTR, post #6

nie wiedziałem że MegaRam będzie bezproblemowy z CF

Ja z kartami miałem problem.
Gdy założyłem twardziela to wszystko gra.
[#11] Re: MegaRamHD hilfe!

@KRISS, post #9

To coś mi się pokręciło
[#12] Re: MegaRamHD hilfe!

@_arti, post #8

Jak już pisano niżej w egzemplarzu który mam można wsadzić:
2 x 1
4 x 1
2 x 4
:D
[#13] Re: MegaRamHD hilfe!

@gilban, post #7

Przecież już było tu, że MegaRamHD nie obsługuje dysków o pojemności powyżej 1,2 GB pojemności. To samo się tyczy karty pamięci.


Mam dwa Mega Ramy HD z kartami CF 2GB podzielonymi na dwie partycje i działają wyśmienicie, pisze o tym przynajmniej 5 raz.
Problem jaki może się pojawić przy podziale karty/dysku na partycje dotyczy oryginalnego softu HDPrep czy jak tam się zowie, wystarczy użyć HDTB i wpisać parametry karty z ręki co nie jest takie trudne...
[#14] Re: MegaRamHD hilfe!

@Kilos, post #13

ja w megaramhd mam 2x4mb, co do wielkości dysku/karty CF to tylko do 1GB, powyżej sa problemy i przechodziłem przez to.
[#15] Re: MegaRamHD hilfe!

@Oxyron, post #14

Witam ponownie. Mam już kości 4 MB.
Teraz tylko przejściówka i karta CF. Dysk może też podepnę, ale najpierw muszę kupić od kogoś bo na alledrogo sobie nieźle za nie życzą.
Mam pytanie odnośnie tego MegaRam.
Najpierw kupiłem a potem czytałem o padających kościach (GAL).
Czy można coś zrobić, żeby takie ryzyko było jak najmniejsze?
pzdr
[#16] Re: MegaRamHD hilfe!

@PTR, post #15

Najlepsza opcja to posiadać wsady do kości GAL, w razie uszkodzenia zapisać nowe i podmienić, ale wsady są chyba nie do zdobycia.
[#17] Re: MegaRamHD hilfe!

@KrisbA, post #16

No dobra, ale właśnie są nie do zdobycia.
Ale co mogłoby zapobiec takiej ewentualności?
Trzeba co jakiś czas odpalać, używać kilka godzin na miesiąc/rok?
[#18] Re: MegaRamHD hilfe!

@PTR, post #17

to jest mit, padają głównie układy ttl, także śpij spokojnie
[#19] Re: MegaRamHD hilfe!

@KrisbA, post #16

Ale przecież Gale i Pale można programować ze schematu, tzn, jeżeli posiada się "schemat" to można sobie odtworzyć wsad samemu. Tak mi się wydaje tzn. kiedyś coś takiego czytałem. Ale pewnie tak jest bo te układy są dość "wiekowe".
[#20] Re: MegaRamHD hilfe!

@KrisbA, post #16

No właśnie ja bym ich potrzebował, gdyby ktoś miał. Zawartość ROM-ów również.
[#21] Re: MegaRamHD hilfe!

@alt_, post #20

Zawartość romów jest w sieci. Natomiast wsadu do gali nigdzie nie widziałem, a też by mi się przydały.
[#22] Re: MegaRamHD hilfe!

@Kilos, post #18

No nie wiem, czy mit. Dokumentacja układów GAL/PAL podaje czas trzymania danych równy 20 lat. Po tym czasie wystarczy, że jeden bit "wyparuje" i sprzęt może przestać działać.
[#23] Re: MegaRamHD hilfe!

@RomanWorkshop, post #22

mit forumowy - jeśli nie działa Mega Ram to na pewno "zwietrzały" GAL-e, takich wątków jest wiele
Większość układów PLD w amigowym sprzęcie z "epoki" jest już przeterminowana wg. danych producentów i na pewno nie będą działać wiecznie, ale w praktyce najczęściej zdychają układy TTL póki co, sam trochę tego przewaliłem
Jeśli chodzi o wsady to raczej są nie do zdobycia, są możliwości zdumpowania zabezpieczonych wsadów, a z takimi z reguły mamy do czynienia, ale to zależy od struktury, zainteresowanym polecam choćby to

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 12:36:31 przez Kilos
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem