[#361] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Norbert, post #359

Racja u mnie na A600 jest jeszcze gorzej. Nie mam pojecia czemu tak jest i skad te paski!!!!! Jestem wkurzony gdyż te monitory są dosc tanie i dostepne.
[#362] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Geeman, post #361

2 różne przejściówki VGA (20letnie)
2 różne Amigi 1200 z którymi nie ma innych problemów (monitor amigowy OK, żółty czincz OK)
dają mi taki obraz przez projektor NEC VT59


Jakieś pomysły?

PS. jak tylko namierzę jakiś monitor to sprawdzę...
Może to wina tego projektora
(jednak PC przez VGA działa na nim super Amiga przez żółtego czincza też OK)

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 19:02:02 przez Vato
[#363] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Vato, post #362

A nie masz dwóch wejść VGA w projektorze? U mnie na jednym mam róż, na drugim nie.
[#364] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Vato, post #362

Może jakiś Elektronik specjalista sie wypowie:) Mam tu jedengo kumpla elektronika psychopate który twierdzi ze to zakłócenia ale skąd sie one biorą? Słaba masa? brak ekranowania?
[#365] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #363

Mam tylko jedno VGA, jedno S-Video, Czincza i wyjście monitorowe (przelotka).
Ale skoro też tak masz na choćby jednym wyjściu to oznacza, że projektory miewają RÓŻnie w tym zakresie.
Czyli muszę szukać monitora jednak. OK
[#366] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Geeman, post #364

Mogą być dwie przyczyny:

1. Kiepski kabel VGA. Najlepszy kabel to taki, który ma w środku trzy koncentryczne kabelki (każdy w oddzielnym ekranie) do każdej składowej RGB. Takie kable bywały w starych monitorach (charakterystyczne podłużne prążki na wierzchu izolacji kabla). Ja robiąc kabel RGB/VGA po prostu urżnąłem kabel ze starego monitora i wtyczkę VGA miałem podłączoną od razu.



2. Kondensatory w Amidze do wymiany. Wiem, że to czasem brzmi już jak jakieś magiczne zaklęcie, ale jeżeli są powysychane to mogą powstawać tego rodzaju zakłócenia.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 19:41:19 przez Krashan
[#367] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Krashan, post #366

Zmontuje sobie własnie taki kabelek jak mówisz. W sumie kondensatory mam do wymiany we wszystkich Amigach, wiec moze cos w tym jest.
[#368] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Krashan, post #317

nawiązując do poprzednich tematów konwerterów:
wiem że kilka osób ma takie urządzonko: Speaka Scart to HDMI
(akurat tu bardzo tanio, więc jak ktoś chce)
I ja sobie sprawiłem niedawno.
Kupiłem kabel HDMI2DVI (do fajnego HPL1750 z DVI) no i zonk.
Obraz się pojawia , ale sieje coś po bokach , mruga , wykrywa na 5 sek, znowu czarny ekran.
(mimo ze output pokazuje 1024x1280)
Sprawdziłem 2 inne (nowsze LCD z DVI , one nawet walki nie podjeły, czarne ekrany).
Na plaźmie przez HDMI jest OK.
Wiem od mirolla , że przez przejściówke VGA fajnie to działa.
Ale może komuś udało się to podpiąć bezpośrednio do DVI?
(chciałbym uniknąc dodatkowej konwersji sygnału)
Nie jarzę czemu HDMI jest ok a DVI nie. Moze TV po prostu akceptuje takie częstotliwości a LCD wymięka?
[#369] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Ankuz MkOne, post #368

Wygląda ciekawie to urządzenie. Pytanie jak działa u innych? U Ciebie jest problem a jak u innych? Jaka jakość obrazu? Co z trybami innymi niż PAL? Czy jednak scandoubler byłby lepszy?
Kolejne pytanie jak wybierasz sygnał wejściowy HDMI lub SCART? Zastanawiam się nad tym aby podłączyć na wejściu kartę graficzną z PC(HDMI) i na SCART Amigę. Na wyjściu jest jedno HDMI. Jak przełączać sygnały wejściowe aby monitor widział raz obraz z PC a drugim razem z Amigi(PC i Amiga pracują w tym samym czasie)? Czy to jest w ogóle możliwe aby oba źródła obrazu(PC i Amiga) były jednocześnie podpięte?
[#370] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Tomski, post #369

Mam to urządzenie (speaka) - chyba nawet od tego samego sprzedawcy (powystawowe). I problemy są następujące:
- po włączeniu przez jakieś 10-15 minut obraz WB ma takie latające czarne kropki "muszki". Dość irytujące - jak się urządzenie nagrzeje to problem znika.
- pod WB i w grach działa dobrze (testowałem tylko standardowe tryby WB na A600). Najlepiej oczywiście w domyślnym - chyba 320x200 Interlaced?
- pod CD32 - obraz z composite OK choć dziwnie przesunięty (nie wypełnia całego ekranu tylko jest dosunięty do lewej strony, od góry i dołu oraz z prawej są czarne pasy).
- możesz zapomnieć o podłączeniu HDMI i Scart jako input i przełączaniu przyciskiem. Po pierwsze przyciski przełączania trybu średnio chodzą (trzeba je mocno wciskać). Po drugie HDMI Input nie jest bezpośrednio przesyłane na HDMI Output tylko konwertowane - mimo ustawienia na wejściu i wyjściu rozdzielczości FullHD obraz na monitorze jest nieostry (gorszej jakości niż przy podpięciu bezpośrednio do monitora). Czyli teoretycznie można to naraz podpiąć ale efekt jest gorszy. Ja pozostałem przy wpięciu komputera w drugie wejście na monitorze.
- konwerter cały czas dane sygnał na wyjściu nawet jeśli na wejściu nic nie ma. Na monitorze jest wtedy czarny ekran z napisem No signal (zmieniającym miejsce żeby nie wypalić pikseli). Oznacza to jednak, że monitor nie wygasi się automatycznie po wyłączeniu komputera PC tylko przełączy na konwerter. Obszedłem to w ten sposób, że wypinam z gniazdka wtyczkę konwertera jak go nie używam. Przełączam źródła bezpośrednio na monitorze.

Co do porównania ze scandoublerem - oczywiście konwerter gorzej się sprawdza ale jest kilka razy tańszy. Ja nie widziałem sensu płacić więcej - zwłaszcza, że do tego konwertera możesz podpiąć różne sprzęty (Ami 600/1200/CD32 czy inne dające się podłączyć po SCART. Scandoublera (zwłaszcza wewnętrznego Indivision) wykorzystasz tylko w jednym sprzęcie.

Nie wypowiem się natomiast co do przejściówki na DVI - dopiero kupiłem adapter z HDMI na VGA ale jeszcze nie testowałem. Może problem jest w samej przejściówce? Można sprawdzić np. czy z laptopa z HDMI wyświetl się obraz przez przejściówkę HDMI->DVI (o tej samej rozdzielczości).

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 12:56:26 przez jimmy
[#371] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Tomski, post #369

Od mirolla wiem że jest zadowolony. (przez przelotke VGA ma)
Wejsciowy przełączam SCART oczywiscie.
W zasadzie , nwet bez sygnału wejściowego to próbowałem bo wtedy i tak powininen się pojawic obraz na monitorze, czarny z napisem "no signal", i tabelką jaka rozdzielczośc jest wybrana na urządzeniu.

A to o czym piszesz to tak, działa tak. Jako taki HDMI switch, możesz miec 2 źródła wpięte, czytałem gdzies w opisie na stronach.
(tylko nie wiem czy to "passthrough" czy jednak ingeruje w jakość HDMI bo szczerze nie testowałem)
[#372] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Ankuz MkOne, post #371

A jak z opóźnieniem, jest jakieś czy pomijalne?
[#373] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@jimmy, post #370

O to odpowiedziałes na moje domysły, czyli to nie przepuszcza czystego sygnałau HDMI tylko go obrabia. no u mnie te przyciski chodza OK, więc to akurat nie problem.
Według mnie jeśli coś po nagrzaniu działa to ma jakiś problem (kondensator ?)

HDMI->DVI testowałem na dedykowanym kablu z takimi końcówkami oraz kablu HDMI + przejsciówka DVI. Wszędzie to samo ;/

adapter z HDMI na VGA będę miał w przyszłym tygodniu.
(szkoda że nie działa na DVI ale trudno)
[#374] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #372

to pytanie do mirolla (jest zadowolony) albo jimmiego, bo ja dopiero będę testował.
miroll na YT dał filmiki: link
[#375] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #372

Opóźnienie jak dla mnie jest pomijalne - może jak ktoś chce wykręcać wysokie wyniki w zręcznościówkach to może być większy problem. Widziałem na YT filmik, na którym ktoś testował szybką kamerą czas reakcji od naciśnięcia przycisku na joysticku do wykonania skoku w jakiejś platformówce. Przy konwersji faktycznie jest ale dla zwyczajnego pogrywania nie jest zbyt istotne.
[#376] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Tomski, post #369

Nie jest to rasowy SD - w porównaniu z indivision nie ma szans. Ale 90% z nas tak naprawdę chce tylko czegos co można używać do gier w PAL 320x256 i WB w 640x256 - i do tego ten sprzęt się nadaje wręcz perfekcyjnie.

Wiadomo nie jest to 1084s i nigdy nie będzie - w pinballach trochę smuża łapki odbijające kulkę przy animacji. W innych grach też jest lekkie smużenie. Idealnego 50 hz nie ma i nie będzie. Mnie to nie przeszkadza.

Z samym urządzonkiem są problemy takie że sieje paskami na ekranie. prawie zawsze :) Ja testowałem przez przelotke HDMI-VGA na monitorze 22 iiYama E2208HDS i paski na ekranie były bardzo męczące. Na starej 17 dell w ogóle ich nie widąć (trzeba się mocno wpatrzeć). Także po prostu warto dobrac monitor pod to urzadzonko.

Dla mnie TV/1084s definitywnie w ogolnym rozliczeniu z tym konwerterem przegrywają (ból oczu, dziwne dzwięki z powielacza - 30 lat eksploatacji...robi swoje).

Decyzja należy do Was - ja już wrzucałem filmiki pokazujące smużenie i inne problemy które dla mnie są praktycznie bez znaczenia w obliczu tego że możemy używać praktycznie każdego nowoczesnego wyświetlacza - włącznie z rzutnikiem - testy zrobie w najbliższym czasie :)

P.S. Zauważyłem jeszcze jedno a propos opóźnienia - im konwerter musi na wyjściu dać większośc rozdzielczośc natywna dla monitora LCD tym opóźnienie jest wieksze. Praktycznie niezauważalne jest przy 800x600 i 1024x768 , ja na 17 LCD używam 1280x1024 i można powiedzieć jest optymalnie.

Testowałem tez ten sprzęcik z PSX jedynka z wyjściem 800x600 na LCD 22 i opóźnienie było odczuwalnie mniejsze niż na A1200 i nie było smużących pasków przez środek.

Także sporo zależy też od tego jakie mamy urządzenie dające obraz.


Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 14:01:46 przez miroll
[#377] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@miroll, post #376

Jeszcze jedno pytanie: czy wyjściowy obraz HDMI ze Speaka jest w formacie 16:9 czy 4:3?
W sensie czy obraz z Amigi nie jest rozciągnięty?
[#378] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #377

Chyba to zależy od tego jaki tryb rozdzielczości ustawi się na speaku. Na pewno przy trybach wyjściowych 720p i 1080p obraz jest w proporcjach 16:9 (rozciągnięty) - testowane na grach i podstawowym trybie WB z A600. Jest też chyba tryb 1280 czy tam 1024 na konwerterze ale z tego nie korzystałem.
[#379] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@jimmy, post #378

Przecież na Speaka SCART jest tylko przełącznik 720p/1080p?

Chodzi mi o to czy da się uzyskać sensowny obraz 4:3, bo 16:9 by jednak irytował.
I o ile da się to pewnie skorygować w samym TV, to jakość może być pogorszona.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 09:25:26 przez Jacques
[#380] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #379

Przełącznik jest ale z tego co kojarzę przełącza po więcej niż 2 trybach. Nie testowałem tego szczegółowo - ustawiłem po prostu na 1080p. Sprawdzę to dokładniej wieczorem.
Z tego co mi wiadomo nie można uzyskać 4:3 bezpośrednio z konwertera. Korzystam z tego na monitorze LCD a tam nie mam trybów skalowania 4:3 jak w TV.
Tak jak pisałem wcześniej - u mnie póki konwerter się nie rozgrzeje jest efekt "muszek" na ekranie WB ale poza tym grafika i dźwięk działa jak dla mnie całkowicie akceptowalnie.

Pewnie lepszym wyborem byłby jakiś monitor z wejściami TV (scart i chinch) ale póki co nie mam i nie planuję zakupu. Głównie chodzi mi o kwestie licznych kabli na biurku bo jakość do grania tak jak pisałem jest dla mnie zupełnie dobra.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 09:33:54 przez jimmy
[#381] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@jimmy, post #380

Mój TV Samsung LT23A350EW po przestawieniu w opcjach obrazu/regulacja ekranu na 4:3 włącza się zawsze w trybie 4:3. Kolejność przełączania trybów w speaka jest następująca (800x600), (1024x768), (1280x1024), (1920x1080), (1280x720). Trzy pierwsze są rozdzielczościami 4:3 dwie ostatnie to już wiadomo full hd i hd ready. Co do jakości obrazu to najgorsza jest przy 800x600 ale wtedy jest najmniejszy "INPUT LAG". Przy 1920x1080 jest mocno odczuwalny zwłaszcza podczas pracy myszką, w grach można powiedzieć że czuć opóźnienie ale da się grać. Najlepszą rozdzielczością jest według mnie 1280x1024, jest to kompromis między jakością a "INPUT LAG". Poniżej linki do zdjęć w kolejności przełączania trybów.

link
link
link
link
link
link

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 14:13:40 przez basto
[#382] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@basto, post #381

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie z ilustracjami OK
[#383] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #382

Sprawdziłem u siebie i potwierdzam to co napisał @basto. Konwerter ma 5 trybów graficznych/rozdzielczości ale to na monitorze ustawia się proporcje wyświetlania 4:3 vs 16:9. Jak dla mnie to przy 4:3 obraz jest za bardzo rozciągnięty w pionie - chyba wygodniej jest przy 16:9. Zwłaszcza, że u mnie w Classic WB obraz nie wypełnia prawej części ekranu (czarny pasek) przez co okno WB nie jest jakoś bardzo rozciągnięte.
[#384] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@jimmy, post #383

Witam.czy to normalne ze syncmaster 741MP tak bardzo smuży przy wyświetlaniu ruchu?
Podłączyłem odtwarzacz dvd i bardzo posmutniałem...
Jakby na obrazie była jeszczcze pończocha..
Nec 1970 ma to samo+nie można dobrze ustawić jego kolorów..
[#385] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Mikrobi, post #384

Zauwazylem ze jakość obrazu zależy od modelu Amigi.
Na tym samym monitorze lepiej prezentuje się A1200 niż A600
[#386] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Mikrobi, post #384

bo to LCD :)
[#387] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Mikrobi, post #384

czy to normalne ze syncmaster 741MP tak bardzo smuży przy wyświetlaniu ruchu?


Nie, miałem 741MP, a teraz mam 941MP i nic takiego nie zaobserwowałem.
[#388] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Kilos, post #387

ok, wiem że to lcd..
Smużenie to słaba rzecz przy filmach...
Zawsze pozostaje wyciągnąć pożõłkłego dziadka - 1084 , tylko ten jego pobör prądu...
[#389] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Mikrobi, post #388

Są różne LCD. Starocia na TN czy MVA będą smużyć. Na nowych matrycach tego nie widać (a jeszcze lepiej jak TV/monitor ma powyłączane wszelkie "poprawiacze" obrazu). Przez "nie widać" rozumiem - "nikt nie zauważy z wyjątkiem Pabloza" ;)
[#390] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #389

Też na to liczę że z lcd bedą tylko lepsze !
Jakość ekranów w telkomórkowych jest powalająca, tylko żeby zrobili taki tv...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem