[#481] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #479

Ale pamiętaj, to że w specyfikacji monitora jest napisane 56Hz/31kHz nie zawsze oznacza, że monitor nie zadziała w 50Hz czy 15kHz. Trzeba sprawdzać, zdarza się że nawet ten sam model działa lub nie zależnie od serii/daty produkcji.
[#482] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #481

dokladnie ! Jenot ale to wiedzą starzy wyjadacze jak my zreszta ja przewaliłem tony sprzetu i mam tony sprzetu w chacie , ale co moze wiedziec facet ktory kupił niedawno Amigę 500 na allegro jednym słowem WYBACZAMY

ja w kazdej Amidze mam scandobuler a mam Amig naprawde wiele ,
ale przy jednej Amidze 4000 tower postanowilem nie pakowac scandoublera , zakupilem Nec 1550 M obraz rewelacja ale co wlacze musze ustawiac zegar i faze dwa kliknieca przyciskiem i mam jakosc niczym z dobrego scandoublera

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 12:17:41 przez Blendor
[#483] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Blendor, post #478

Nie mylę odświeżania poziomego i pionowego. Na tych listach monitorów widać, który monitor LCD obsługuje 50Hz i jest ich naprawdę mało. Jeśli monitor nie obsługuje odświeżania pionowego 50Hz, to w przypadku scandoublera Elbox'u monitor w ogóle nie wyświetli obrazu, mimo generowania obrazu z odświeżaniem poziomym 31kHz. Inne scandoublery (np. GBS, czy ACV-011) zmieniają zarówno częstotliwość poziomą, jak i pionową (na 60Hz), dlatego każdy monitor LCD wyświetla generowany przez nie obraz.

takze jeszcze raz odpowiem wiekszosc LCD lapie 50 hz...

Nie jest to prawdą, mało który obsługuje 50Hz.
[#484] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #481

Akurat w przypadku częstotliwości odświeżania pionowego, monitory LCD nie "schodzą" już tak chętnie. Popatrzcie sobie na listy przetestowanych z sygnałem 50Hz monitorów LCD - tylko nieliczne działają.
[#485] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Blendor, post #482

Ile i jakie monitory LCD przetestowałeś, które wyświetlają obraz 50Hz?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 12:36:54 przez RomanWorkshop
[#486] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@RomanWorkshop, post #485

gwarnatuje ci ze wiekszosc eizo , nec lata na 50 hz , stare to znaczy kilkuletnie np 5 latka , nie patrz facet na te liesty tylko zakasaj rękawy i kupuuj kupuuj kupuuj testuj , naprawiaj , przerabiaj , sprawdzaj , a poznasz wiele technik zacznie ci sie to podobac , i potem powiesz faktycznie jenot i blendor mial racje

60 hz i gry amigowe zapomnij o plynnosci
[#487] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@RomanWorkshop, post #485

No właśnie ja też uważam, że monitorów LCD które chodzą od 50Hz jest mało, one chodzą od 56Hz najczęściej.


Ja miałem DELL 1702FP - NIE DZIAŁA
[#488] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #487

Przetestowałem następujące monitory LCD i one również nie działają w trybie DBLPAL High Res 640x512 (29.45kHz/50Hz, No Flicker):
Acer AL1916W (AS) [ET.1916P.500, Nov 2006], Acer V193HQL (b) [ET.XV3HE.019, Jun 2010], Dell 1704FPT (UltraSharp) [ML3207, 13-01-11).

Natomiast następujące monitory LCD wyświetlały obraz w tym trybie:
NEC MultiSync LCD1550X (XtraView) [REV. 1B, DEC 2006], ViewSonic VA1916w [VS11755, 2008-03-27].

Jak mi jakieś inne wpadną w ręce to przetestuję, ale nie mam zamiaru kupować monitorów LCD, bo wiem że większość jednak nie wyświetla obrazu 50Hz. Na tych listach są monitory LCD przetestowane tak, jak na mojej liście powyżej. Czemu mam im nie wierzyć? Gdyby tak wiele monitorów LCD działało z sygnałem 50Hz, to amigowcy i atarowcy na pewno by o tym wiedzieli. Jednak tak nie jest.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 14:39:43 przez RomanWorkshop
[#489] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@RomanWorkshop, post #488

NEC 1550M dziala rewelacyjnie chyba najlepiej kilku innych które miałem obraz bez scandoublera po samej przelotce amiga>vga zyleta , jedyna wada lekko ucina na niektorych grach malo szkodliwe ale ten problem byl omawiany kilka postow wyzej , oraz w moim przypadku co wlaczenie musze ustawiac faze i zegar delikatna korekta i obraz zyleta , wyglada jak by nie zapamietywal swoich ustawien mimo ze sa zapamietane parametry cos sie rozreguluwuje na lini amiga monitor ale to nie problem 3 klikniecia i monitor dostaje ostrosci bez zadnych lini i kropek jak w tanich GBSach

nastepny monitor ktory prawdopodbnie łoi 15khz jest
NEC 1990FXp

niedlugi przyjdzie mi go przetestowac
[#490] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Blendor, post #489

Belinea 10 15 36

Działa od 50Khz (nie 56) i łyka obraz z SD po VGA

[#491] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #490

50 khz ? chyba raczej 50 hz , po drugie jak z jakoscią ? bo to ze łyka to jeszzcze nic , pytanie jaka jakosc bo z wielu mi testowanych to jakoscią obrazu NECa 1550M chyba nic nie przebija

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 21:33:36 przez Blendor
[#492] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Blendor, post #491

Zaczyna się robić śmietnik. Temat o monitorach pracujących z Ami bez SD, a tu wrzuta o Belinea działającym z SD...
[#493] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #490

Temat jest o monitorach, które działają bez SD. Jesteś pewien, że SD generuje obraz z odchylaniem pionowym 50Hz? Najlepiej to sprawdzić za pomocą przejściówki RGB VIDEO-VGA, włączając tryb DBLPAL.
[#494] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@RomanWorkshop, post #493

Wkleiło mi się Khz, a miało być hz.

Jestem przekonany na 100%.

Wyświetlany obraz ma parametry:

Horizontal - 31,26 kHz (zasługa SD)
Vertical - 49,93Hz
[#495] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #494

nic szczegolnego skoro uzywasz scandoubler podwajacz czestotliwosci khz to normalnka ze bedzie dzialac ! 80 proc LCD idzie na 50 hz , problem jest z khz bez scandoublera
tylko unikaty udzwigną 15 khz amigowe mozna doslownie na palcach policzyc ! z pierwszym ktorym sie spotkalem ktory leci bez sd na 15khz i swietnej jakosci to NEC 1550M
reszta to takie ulepy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 22:03:01 przez Blendor
[#496] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Blendor, post #495

Chyba chciałeś powiedzieć, że 80% idzie od 56Hz...
[#497] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #496

Chłopie nie rzucam słów na wiatr 50 Hz , weź przetestuj
Z 30 sztuk monitorów potem nam opowiedz , ja naprawdę
Mam sprzętu retro pół chaty , przetestowałem tego od groma

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 22:13:51 przez Blendor
[#498] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #496

Blendor pisze o retromonitorach LCD, takich sprzed 10 czy 15 lat, cytuję „mam sprzętu retro pół chaty”.
[#499] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Krashan, post #498

No właśnie, jakby podał modele monitorów LCD, które przetestował i działają mu przy 50Hz, to by wiele wyjaśniło skąd bierze mu się "80% monitorów LCD".
[#500] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@RomanWorkshop, post #499

Czy monitor NEC 1560NX zadziała w PAL (bez SD, przelotka jedynie)



Wie ktoś może ?
[#501] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #500

Witam
Znalazłem inny model, zbliżony do polecanego monitora NEC 1550M - mianowicie Nec MultiSync LCD 1525M

Sądząc po nazwie model zbliżony do 1550M który wyświetla PAL bez SD.

Patrząc na parametry, to oba nie powinny działać z PAL'em, a jednak 1550M działa ;)

Czy wie ktoś może, czy 1525M zadziała ?


1550M:



1525M:

[#502] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #501

Na specyfikacje nie ma co patrzeć. Ktoś by musiał sprawdzić ten konkretny model, a i to nie gwarantuje że ten sam model, ale wyprodukowany w innym czasie - też będzie działał lub nie z Amigą bez SD. Ja przetestowałem NEC MultiSync 1550X, który miał bardzo obiecujące parametry, ale niestety sukces jest połowiczny (post 464).
[#503] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Hubez, post #501

kup przekonaj sie
[#504] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Blendor, post #503

Nie wiem co Cię tak śmieszy, naprawdę.
[#505] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BomberMAX, post #1

Wątek zrobił się strasznie długi, głęboki i szeroki i w dużej mierze ogranicza się do pytań typu: Czy ten monitor będzie działał z Amiga ? pomimo że specyfikacja podawanego monitora vga nie wskazuje żeby ciągnął od 15 khz.
Dlatego też podepnę się pod ten wątek i przedstawie wam jak ja mam to rozwiązane.
Moja Amiga CD32 sx32 pro ma wyjście vga które daję amigowe palowskie 15khz na wyjściu, ponad to cd32 ma swoje wyjście svideo.
Na biurku stoi u mnie zwykły 17 calowy dell vga... i teraz tak....
Wyjście vga z sx32 pro





mam podpięte do Switcha vga



Natomiast wyjście svideo Amigi wędruje na wejście konwertera który przerabia nam 15khz na 31khz. Z konwertera wyjście vga leci na switch vga.




W ten oto prosty sposób na przełączniku nr 1 mamy workbench w trybie Multiscan 31khz a w razie przełącznie się jakiegoś programu na palowe 15khz, jednym pstryknięciem przełączamy się na vga2 i mamy przekonwertowany pal na vga.




Ja akurat jestem w tej szczęśliwej sytuacji że ami ma wyjście svideo i przekonwertowany obraz jest dobrej jakości.
Inne amigi, chyba poza cdtv, nie mają svideo tylko ten nieszczęsny composite który po przejściu przez podany wyżej konwerter wygląda bardzo słabo.....

Poprawcie mnie teraz jeśli się mylę ( może ktoś we własnym zakresie mógłby to sprawdzić)........
Pod wyście RGB Amigi podpinamy przejściówkę vga :
RGB na VGA

Z tego co pamiętam ( a mogę nie pamiętać wyjście RGB Amigi wyświetlało zarówno zwykły pal 15khz jak i DBPAL 29khz oraz Multiscan 31khz)
Idąc dalej do wyjścia vga dopinamy rozdzielacz vga np taki :

Rozdzielacz VGA

Jedno vga prowadzimy analogicznie do mojego rozwiązania do switcha vga i mamy obraz workbencha w mutiscan na monitorze vga ( DBPAL odpada bo ma 29khz)
a drugie vga do konwertera który też ma wejście vga i wyjście vga z konwertera na switcha i mamy 15khz na monitorze.

Wybaczcie jęsli trochę zamotałem z opisem ale piszę z doskoku w pracy
W ten sposób nie musimy się gimnastykować z szukaniem Bóg wie jakich monitorów za niewiadomo jakie pieniądze.
Pozdrowienia dla poszukiwaczy rozwiązań z wyświetlaniem obrazu na monitorach VGA OK


Ps:

Tak wyglada ze switcha Multiscan:




A tam z konwertera pal na vga



Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 09:57:36 przez mikecios
[#506] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@mikecios, post #505

Istnieją proste i tanie rozwiązania typu GBS, czy ACV-011 (sygnał VGA z sygnału RGB PAL), ale ten wątek nie jest o nich tylko właśnie o monitorach, które działają z Amigą bez SD. Nie jest ich dużo (i nie jest to "80% monitorów LCD"), ale się zdarzają mimo parametrów w ich specyfikacji, które na to nie wskazują.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 11:28:38 przez RomanWorkshop
[#507] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@RomanWorkshop, post #506

jak ktos jest ślepy to pewnie ze to dobre rozwiazanie bawilem sie tym kiedys i dziękuje wole juz nie wracac

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 11:29:50 przez Blendor
[#508] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Blendor, post #507

pytanie dla posiadaczy Benq 912. Jest jakiś knif żeby całkowicie pozbyć się pionowych pasów? Jakie bym nie ustawiał phase/clock tak zawsze w którymś miejscu je widać. Do tego czasem jakiś przester w kolorze pikseli ale to nie jest problemem - ustawiam phase/clock inaczej po prostu i znika. A500 + przelotka amivga z alledrogo.
Czy to po prostu tak już ma i należy się przyzwyczaić?
[#509] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@softiron, post #508

tak to juz ma , w NEC1550 problem pasów nie wystepuje obraz zyleta ale co włączenie to trzeba dostrajaca phase , nie wiem od czego to zalezy niby ustawienia pamieta wartosc ustawiona i zapamietana ale wlaczysz od nowa kompa po tygodniu i juz szumy na lcd widac , po malej korekcie szumów brak , i taka ciagła zabawa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 11:43:21 przez Blendor
[#510] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Blendor, post #509

Zaraz zaraz - Panowie. Czytam wątek, bo jeszcze rzeczonego allegrowego VideoToVGA nie zamówiłem i zaczynam mieć wątpliwości. Z tego co piszecie zaczynam podejrzewać, że konwerter ów nie zmienia trybu PAL 50 Hz na VGA 60 Hz? Czyli może równie dobrze "nie pokazać" go na monitorze VGA LCD?

Wydawało mi się , że taki konwerter dokonuje po prostu konwersji na zwykły tryb VGA 31 khz 60fps...

Skoro tak nie jest to ja tego wole nie kupować , a poszukać jakiegoś TV LCD z wejściami VGA i Euro bo chcę mieć też PC podpięte do jednego wyświetlacza. No chyba , że żle to zrozumiałem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem