kategorie: Minimig, Sprzęt
[#151] Re: Płytka na Spartan-6

@TechNineWonder, post #150

Ale za mało IO jest w chipie FPGA w odbudowie TFQP czy ta płytka ma za mało IO.

Spartan6 w TQFP ma max 102 IO. W BGA ma max 576 IO.

To znaczy ze układy w obudowach BGA są lepsze od tych w TQFP?

Tak, prawie 6 razy więcej IO i ~16 razy więcej logiki do programowania.
[#152] Re: Płytka na Spartan-6

@TechNineWonder, post #150

Czyli za mało IO na Amige ale 8bit spoko?

w TQFP za mało IO na pomysł z podłączanym turbo, za mało logiki na całą amigę
[#153] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #151

W BGA ma max 576 IO.


W pięciu bankach na ilu kulkach jest przylutowany ten układ?

Po za tym M68000 w dip ma 68 pinów czyli zostały by jeszcze 32 IO aby komunikować się z drugim Spartan6 lub jakimś CPLD. Lub myszkę obraz i klawiaturę.

Można by na początku podpiąć samo CPU i karty i peryferia wpinane pod procesor czyli było by CPU IDE i FAST.

Czy w Spartan6 BGA można korzystać z wszystkich IO na raz?

Czy jeśli by napisać odpowiednią Logikę w osobnym chip lub w tym. To dało by się zwalniać IO i kiedy nie są wykorzystywane mogły by robić coś innego. np: podczas startu wyłączał by się dźwięk, myszka lub obraz. Albo jeśli coś by nie było wykorzystywane robiło by za co innego?
[#154] Re: Płytka na Spartan-6

@TechNineWonder, post #153

Po za tym M68000 w dip ma 68 pinów czyli zostały by jeszcze 32 IO aby komunikować się z drugim Spartan6 lub jakimś CPLD. Lub myszkę obraz i klawiaturę.

Można by na początku podpiąć samo CPU i karty i peryferia wpinane pod procesor czyli było by CPU IDE i FAST.

Czy jeśli by napisać odpowiednią Logikę w osobnym chip lub w tym. To dało by się zwalniać IO i kiedy nie są wykorzystywane mogły by robić coś innego. np: podczas startu wyłączał by się dźwięk, myszka lub obraz. Albo jeśli coś by nie było wykorzystywane robiło by za co innego?

Nie, nie, nie, nie, nie....
Nie ma sensu utrudniać sobie życia. Jeden FPGA.
[#155] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #154

Ale to nie jest utrudnianie sobie życia płytkę developerską może kupić każdy i całość można polutować nawet bez wytrawiania PCB.

Chodzi oto aby zrobić coś co by zachęciło ludzi do robienia czegoś więcej.

Napiszesz na ilu kulkach jest ten Spratan6 w BGA przylutowany? I czy można korzystać z wszystkich IO na raz?

Podejrzewam że nie da się korzystać z wszystkich IO jednocześnie a TQFP od BGA różni się pewnie lepszą logiką która odpowiada za przełączanie IO. I ma to na celu ubicie straszysz technologi TQFP.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 19:51:55 przez TechNineWonder
[#156] Re: Płytka na Spartan-6

@TechNineWonder, post #155

Ale to nie jest utrudnianie sobie życia płytkę developerską może kupić każdy i całość można polutować nawet bez wytrawiania PCB.
Chodzi oto aby zrobić coś co by zachęciło ludzi do robienia czegoś więcej.

Znaczy mam spędzić nad tym kilka miesięcy, wydać kupę kasy a każdy sobie ściągnie za darmo wzór płytki i zmontuje? HAHAHAHAHA

Napiszesz na ilu kulkach jest ten Spratan6 w BGA przylutowany?

Ile by nie miał, przecież i tak nie lutuje się tego po jednej kulce.
Zajrzyj do PDFa.

I czy można korzystać z wszystkich IO na raz?

Można, o ile uda ci się wszystkie podłączyć (płytki 6+ warstw).

Podejrzewam że nie da się korzystać z wszystkich IO jednocześnie a TQFP od BGA różni się pewnie lepszą logiką która odpowiada za przełączanie IO. I ma to na celu ubicie straszysz technologi TQFP.

poczytaj coś na temat fpga bo... nie masz pojęcia o czym piszesz
[#157] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #156

Właśnie wiem że nie mam pojęcia i to w tym wszystkim jest najlepsze.

Czyli co najmniej 576 kulek jeśli z wszystkich IO można korzystać od razu?

Czy nie? Dobra jak nie chcesz pisać ile kulek to nie. Chodziło mi oto czy każde IO ma fizyczne wyjście z układu czyli swoją kulkę. Tak jak TQFP każde IO jest podpięte do oddzielnej nóżki.

Znaczy mam spędzić nad tym kilka miesięcy, wydać kupę kasy a każdy sobie ściągnie za darmo wzór płytki i zmontuje? HAHAHAHAHA


Wydaje mi się że nie miałeś żadnego wkładu w rozwój Amigi i pobrałeś sobie dokumentacje z internetu zrobiłeś coś na wzór i chcesz na tym zarabiać. Smiech
[#158] Re: Płytka na Spartan-6

@TechNineWonder, post #157

To odpowiem Ci ja
Czyli co najmniej 576 kulek jeśli z wszystkich IO można korzystać od razu?
Tak

Wersje BGA zawsze mają więcej pinów (kulek od wersji TQFP) bo korzystasz z całej powierzchni układu a nie tylko z brzegów.

Chodziło mi oto czy każde IO ma fizyczne wyjście z układu czyli swoją kulkę. Tak jak TQFP każde IO jest podpięte do oddzielnej nóżki.
Tak, wspólne jest tylko zasilanie i masy, choć czasem są i zasilania oddzielne (czasem FPGA maja dwa).

Wydaje mi się że nie miałeś żadnego wkładu w rozwój Amigi i pobrałeś sobie dokumentacje z internetu zrobiłeś coś na wzór i chcesz na tym zarabiać.
Tu się mylisz, śledzę projekty Piotra od kilku lat, nawet na znienawidzonej przeze mnie elektrodzie i wiem że robi swoje projekty osobiście i profesjonalnie. Może w świat Amigi bezpośrednio nie miał wkładu, ale czy to coś zmienia ?
[#159] Re: Płytka na Spartan-6

@TechNineWonder, post #157

Sam pomysł jest całkiem fajny zrobić taką nowa Amige z AGA w jednym FPGA i ze złaczem rozszerzeń ..myślę że akurat BGA nie jest tu problemem .. na forum jest kilka osób które chętnie by się podjęły lutowania i maja odpowiedni sprzęt. Ostatecznie cyclone III jest też w PQ208 . ..jeżeli chodzi o układy specjalizowane to mamy Mist-a który obsługuje w pewnym stopniu AGA i na nim można by się oprzeć . . Potrzebny jest ktoś kto wywali z Mist-a Tg68 i w jego miejsce wciśnie złącze.. Sądzę że już oryginalny Minimig jest poniekąd czymś takim. . Ma zewnętrzny procesor wystarczyło by go wywalić i wstawić złącze i mamy A500. .
[#160] Re: Płytka na Spartan-6

@Architect1200, post #158

ale czy to coś zmienia ?


Nie ale zawsze można zrobić coś prostego aby ktoś mógł sobie to poskładać. A projekt typu BGA sprzedawać.

Bo jeśli zrobisz coś prostego ktoś sobie poskłada kilka płytek deweloperskich i wyjdzie z tego Amiga. To jest większe prawdopodobieństwo że jak to poskłada poużywa i spodoba mu się. Że kupi profesjonalnie wykonany projekt z układami BGA i zrezygnuje z druciarni na płytkach deweloperskich które sobie sam poskładał.
[#161] Re: Płytka na Spartan-6

@lukzer, post #159

10szt. płytek 4ro warstwowych 20x20cm pod BGA i pamięci DDR to koszt około 2tys. zł, 6cio warstwowe to ponad 3tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 21:26:05 przez piotr_go
[#162] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #161

Przy okazji, oto moja wizja nowej Amigi:
Zaprojektować całość w jakimś super szybkim, super pojemnym FPGA.
Jeden rdzeń klasyczny 68000/68020, AGA/ECS/OCS...
Drugi rdzeń (albo kilka) nowoczesny, superszybki, grafika 3D, akceleracje wideo, wyświetlanie wyjścia wideo z pierwszego rdzenia w okienku lub na pełnym ekranie, jakieś efekty poprawiające obraz.
Dopracować to tak żeby rdzeń klasyczny był 100% kompatybilny z oryginałem.
Zrobić zrzutę i zamówić ASICe wg tego projektu mogące pracować na GHz częstotliwościach.
[#163] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #162

to już raczej futurystyczna wizja.. bardziej realna to taka o której pisałem np w standardzie Mini-ITX PCB 17x17cm 4W wg. Dirty to koszt 212$ czyli jakieś 850zł .. choć jestem przekonany że gdyby zastosować Cyclone III w PQ208 i SDRAM to dało by sie to upchać w 2W .. Mist i Minimig są w 2W.. Pytanie czy znaleźli by się na to chętni ... zwłaszcza w dobie "Vampiryzacji" ...
[#164] Re: Płytka na Spartan-6

@lukzer, post #163

to już raczej futurystyczna wizja..

Ale taka właśnie powinna być, nie mówię tu o mocy obliczeniowej mającej konkurować z Core i7, ale o czymś przynajmniej tak szybkim jak dzisiejsze tablety. Inaczej nie ma to sensu.
Chwalenie się 100MIPS w vampire... super, postęp jest, ale przejście na szybszy FPGA nie pomoże, bo i tak więcej mocy obliczeniowej będę miał w procku za 5zł. Przeglądanie internetu na czymś takim to masochizm. Trzeba mierzyć wyżej.
[#165] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #161

yyy... 250$ i 550$ odpowiednio? Tylko nie wiem jakie milsy są potrzebne pod bga.
[#166] Re: Płytka na Spartan-6

@teh_KaiN, post #165

yyy... 250$ i 550$ odpowiednio? Tylko nie wiem jakie milsy są potrzebne pod bga.

5/5 mils, wiercenia 0,2mm co znacznie podnosi cenę
[#167] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #166

Pilnie poszukiwana podstawka PLCC84 SMD, taka co będzie się trzymała na układzie (piggyback).

[#168] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #167

Mówisz i masz.
[#169] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #167

Scandoubler A1200 HDMI. Pierwsze testy.
Video
Paulę zrobiłem sam, Denise(tak..., wiem, wiem) z minimiga.
[#170] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #169



Możesz sprecyzować co dokładnie robisz? :)
[#171] Re: Płytka na Spartan-6

@baderman, post #170

HDMI z dźwiękiem do 1200
[#172] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #171

qrde naprawde super, jeszcze tam jakieś paski są ale już jest spoko

Powodzenia
[#173] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #169

Denise ? jakoś tego nie łapie .. implementujesz Denisa w Scandoublerze w A1200 ??
[#174] Re: Płytka na Spartan-6

@lukzer, post #173

Lisę, ale od czegoś trzeba zacząć.
Do testów wziąłem Denise ze źródeł Minimiga.
[#175] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #169

rewelacja OK
[#176] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #171



Dodałem OSD, poprawiłem kolory.
Video
[#177] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #176

Czemu jest tylko jeden mega chip. Jak dało by się dodać jeszcze dźwięk nawet na zasadzie aby wpinać Amiga>rca>SD. To by było spoko.
[#178] Re: Płytka na Spartan-6

@TechNineWonder, post #177

Wysoka rozdzielczość zeżarła chipa (i Classic Workbench).
Dźwięk jest bez dodatkowych podłączeń.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 14:54:26 przez piotr_go
[#179] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #178

naprawdę niezle to wyglada i nie ma takich lagów na kursorze jak przy indi
[#180] Re: Płytka na Spartan-6

@piotr_go, post #178

Aha to spoko a co to masz jakąś wirtualną stacje dyskietek?



To że dźwięk jest to też spoko, ten SD to żeś nawet fajny zrobił. Cena widzę że będzie chyba nie wygórowana bo Spartan tqfp.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem