kategoria: A500
[#1] Amiga Explorer Error reading from COM port problem
Posiadam Amigę 500 oraz kabel null-modem. Do tej pory używałem do nagrywania na dyskietki ADF'ów programu ADF Sender Terminal i robiłem wszystko według instrukcji zawartej na tej stronie. Wszystko szło OK, ale zapragnąłem dowiedzieć się, czy istnieją jakieś sposoby na poprawę transferu, tj. szybsze przesyłanie ów plików, bo traciłem na to mnóstwo czasu, a przesłanie jednej dyskietki zajmowało około 7-10 minut. Wyczytałem, że istnieje kilka programów zwiększających transfer, m.in TwinExpress, ale czytałem że zawiera on wiele archaizmów i nie jest najłatwiejszy w obsłudze. Wtedy przypomniał mi się Amiga Explorer i jego fajny interfejs. Nie wiem, czy on akurat przyśpiesza transfer, ale naszła mnie chęć sprawdzenia czy działa.

Zainstalowałem go na starym komputerze, tym samym na którym używam ADF Sendera. Celeron 466 i płyta MSI BX Master. Oczywiście używam portu COM bez żadnych przejściówek. Po pierwszym uruchomieniu od razu raczy mnie komunikat Error reading from COM port, i przydługi opis do którego koniec końców też się stosuję.
Cóż, prawy na ikonę AmigaExplorer>Setup i tutaj postępuję według instrukcji, całość odbywa się podobnie jak w ADF Senderze. Ustawiam bufer na 4096, handshacking się zgadza, Baund 19200 (wszystko tak jak w instrukcji). Wpisuję pierwszą komendę w Shellu Amigowskim (nie zapominam o "type") i plik przesyła się do RAM'u. Widać pasek postępu, wszystko OK. Dalej Ctrl+C, pojawia się BREAK i tutaj radość się kończy. Program każe wpisać w Amidze komendę RAM:Setup, Enter na Ami, OK na PC, pojawia się okno transferu pliku, ale paska postępu nie widać. Po paru sekundach stania w miejscu na PC wyskakuje komunikat "Error reading from COM port", OK i cały proces się kończy. Na Amidze nie widać nic, raz zdarzyło się, że pojawił się błąd (w tej chwili nie pamiętam treści).

Spróbowałem więc wysłać dwa pliki z folderu Amiga znajdującego się w ścieżce dostępu do programu. Według dokumentacji jest to plik wykonywalny programu, oraz drugi info. Utworzyłem dyskietkę, którą przeniosłem ADF Senderem na Amigę. Program na niej chyba odpalił, bo na kilka sekund wyświetliło się okno z różnymi parametrami, po czym znikło. Gdy kliknąłem ikonę ponownie, wyświetliło "Program stopped", po kliknięciu jeszcze raz znów wyświetliły się ów dane, czyli raczej działa.

I znów wszelkie próby połączenia się z PC kończą się znanym komunikatem Error reading from COM 1.

Próbowałem:

- zmieniać Baud Rate na 9600 na PC i AMI. W PC również w menadżerze urządzeń
- zwiększać bufer z 4096 na ząbek wyżej na AMI
- kilkukrotnie reinstalować Amiga Explorer, restartować PC
- Zmienić port COM w programie na drugi (wówczas PC całkowicie przestał się widzieć z Amigą)
- wpisywać komendy w Shellu z uwzględnieniem i bez wielkich liter.
- ustawić Handshacking na "Sprzętowe" w menadrzeże urządzeń

Działanie tego programu nie jest jakąś koniecznością jeśli istnieją inne, prostsze i szybsze programy do przesyłania danych. Bardzo bym się jednak ucieszył, gdyż ponoć program działa bardzo fajnie i posiada przyjazny interfejs.

Na koniec dodam, że owszem, znalazłem parę podobnych wątków (stąd cała moja wiedza na temat problemu i próby wyjścia z niego), ale żaden nie rozwiązał mojego problemu.
[#2] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@wlodi5, post #1

Według dokumentacji jest to plik wykonywalny programu, oraz drugi info

to jest kluczowa sprawa żebyś miał na Amidze uruchomiony program AExplorer, program automatycznie wykryje czy masz aktywne połączenie TCP/IP, a jeśli nie będzie łączył się via serial, jeśli zmieniasz Baud Rate po stronie PC musisz też zmienić w Tool types programu AExplorer na Amidze inaczej się nie połączysz, czyli interesuje Cię parametr SERBAUD który standardowo ustawiony jest na 19200 bit/s i to jest chyba max dla gołej A500

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 19:12:52 przez Kilos
[#3] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@Kilos, post #2

19200 bit/s i to jest chyba max dla gołej A500

Da się 31250 bit/s , ale na PC nie ma takiej wartości. Albo ja nie potrafię ustawić.
[#4] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@Kilos, post #2

Z tego co tam widać przez dwie sekundy po odpaleniu programu na Amidze, jest ustawione na 19200. Rozumiem, że mam spróbować na niższej wartości, tj 9600 ? W takim razie jak zmienić tę wartość na Amidze ? Tak jak piszę, po odpaleniu ikonki, na dwie, trzy sekundy pojawia się okno z parametrami i znika. Pod prawym przyciskiem nie ma żadnego dodatkowego menu kontekstowego.
[#5] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@wlodi5, post #4

żadne menu kontekstowe, podstawy się kłaniają
zaznacz ikonę AExplorer i z menu Icons na belce WB wybierz information, w polu Tool types masz wszystkie parametry do ustawienia, nie zmieniaj nic po za SERBAUD, po zmianie wduś Save.
To, że okno pojawia się i znika jest jak najbardziej OK, tylko zachowaj kolejność czyli najpierw odpal AExplorer na Amidze i dopiero po tym odpal na PC, bo inaczej nie złapiesz połączenia
[#6] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@Kilos, post #5

Jeden z pomocnych kolegów, przesłał mi na PW pakiet oprogramowania, które dostaje się po zakupie kabla na Allegro. Zawiera on AExplorer (wersja 6.0), ADFa z workbenchem w którym wgrany jest AExplorer i instrukcja. Zrobiłem wszystko tak jak tam było napisane, zainstalowałem tą wersję AExplorer'a, która była w pakiecie - nadal to samo "error reading from COM port" przy uruchamianiu programu na PC.

Niestety ta wersja nie pozwala na dostęp do ustawień na PC, żeby zmienić baud rate (ta którą miałem wcześniej jakimś cudem kilka pierwszych razy odpalała się w sposób który umożliwiał dostęp do preferencji). Zmieniłem więc w menadżerze urządzeń na 9600, tak samo na Amidze z poziomu ustawień AExplorer, jak pisał kolega wyżej - dalej bez zmian. Później jeszcze pozmieniałem ustawienia Serial w WB na takie jakie zalecali i również bez skutku.
[#7] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@wlodi5, post #6

A nie lepiej calosc wykonać na PC za pomoca ADTWin i odpowiedniego kabla?
[#8] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@wlodi5, post #1

Na Amidze trzeba miec serial.device bo za jego posrednictwem przesylane sa dane.
[#9] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@lekarz_med, post #8

Rozwiniesz myśl, najlepiej tak żeby wytłumaczyć co i jak mam zrobić ?
[#10] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@wlodi5, post #9

Jeśli aplikację od aexplorera masz na innej dyskietce niż workbench to skopiuj z workbencha plik "serial.device" z folderu "devs", a najlepiej na tej drugiej zrób folder devs i tam wklej skopiowany serial.device.
[#11] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@jogg, post #10

Tak jak pisałem, mam pakiet dołączany do kabli z Allegro, czyli normalny Workbench z Aexplorer na tej samej dyskietce (w głównym folderze).
[#12] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@wlodi5, post #11

- zwiększać bufer z 4096 na ząbek wyżej na AMI

Ostatnio nic na swoją amigę nie przenosiłem ale czy to nie powinno być 4096 dokładnie?

braud 19200
bufor dokładnie 4096 i żadne tam ząbek wyżej
rts/cts handshake.
[#13] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@jogg, post #12

Tak oczywiście ustawiłem w pierwszej kolejności (zgodnie z instrukcją). Ząbek wyżej jest w sekcji co próbowałem zrobić, żeby rozwiązać problem.
[#14] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@wlodi5, post #13

Sprawdź jeszcze czy masz odpowiedni kabel.
http://www.amigaforever.com/kb/13-105
[#15] Re: Amiga Explorer Error reading from COM port problem

@Jacenty, post #14

Kabel mam z linka ze szkółki na tej stronie. Porównywałem z Twoim linkiem, jest to to samo połączenie ze strony Cloanto. Kabel jakiś czas temu sprawdzałem miernikiem kilkakrotnie - wszystko jest prawidłowo zlutowane. Skoro ADF Sender działa, to myśle że powinien być w porządku.

Może problemem jest to, że jest za długi ? Ma jakieś 6-7 metrów, jako że Amiga stoi po drugiej stronie pokoju, a kabel mam pociągnięty do PC na stałe dla wygody. Z kolei dlaczego ADF Sender działa bez problemu ? Gdyby był za długi to chyba nie powinno nic działać, a może się mylę ?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 14:44:04 przez wlodi5
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem