kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, Sprzęt
[#1] Plipox - trzecia seria start
Jako że zostało mi trochę płytek to mogę polutować jeszcze jedną serię. Napisałem do PM do tych, którzy deklarowali zakup w następnej serii (w watku, mailem lub przez PM). Wysyłka byłaby w ciągu 3-4 tygodni (zależnie od tego jak szybko Chińczycy przyślą moduły LAN).

Moduły LAN zamówię jutro (z jakimś tam zapasem), resztę w Polsce po zebraniu chętnych. Czas na zamawianie - powiedzmy do niedzieli 14.06. Deklarujący chęć zakupu dostanie PM z nr konta bankowego i Paypal (do wyboru). Cena przy odbiorze osobistym 120zł, z wysyłką do Polski 130zł, za granicę zależnie od kraju (wg cennika PP).

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 17:26:11 przez Jenot
[#2] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #1

Swietnie. Jak tak to prosze mnie zapisac na 1x gotowiec ;)
[#3] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #1

Dla mnie 4 sztuki poproszę.
[#4] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #1

1 sztuka dla mnie
[#5] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #1

Nie można by w tym plibboksie zrobić jakichś buforów, co by działało to dobrze na kablu?

A może zrobić PCB i lutować do nie go tego AVRa zamiast kupować moduły i dopiero na to moduł sieciowy. Nie będzie tanie? chyba, że lutowanie to wyzwanie.
[#6] Re: Plipox - trzecia seria start

@sanjyuubi, post #5

popieram .. w końcu projekt jest bardzo prosty ... pytanie czy znajdziesz chwilę by zaprojektować owe PCB ... a na lutowanie pisze się ja !
[#7] Re: Plipox - trzecia seria start

@sanjyuubi, post #5

Nie przesadzajmy z tym wyzwaniem ale przy cenie gotowego modułu Arduino nano to naprawdę nie chce mi się kompletować części i siedzieć przy jednej sztuce dodatkową godzinę. Jak ktoś chce to może kupić zmontowany moduł w jednym kawałku np. tu: link - jedyne co trzeba zrobić to dolutować dwa przewody i zaprogramować byle jakim programatorem ISP, no i jeśli ma być zasilane 5V to przerobić nieco (standardowo jest 9V).
[#8] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #7

Lista chętnych:
- DKL - 1szt.
- QUAD - 1szt.
- Franz1974 - 1szt. (zapłacone),
- mccnex - 1szt. (zapłacone),
- pong777 - 4szt.
- dez3 - 1szt.
- Jenot - 2szt.

Części zamówione, czekam na kasę od tych, którzy nie zapłacili, tak jak w poprzednim wątku będę na bieżąco informował o postępach.
[#9] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #8

O ile można to ja poproszę 2 płytki pod gniazdo do Amigi, resztę mam.
[#10] Re: Plipox - trzecia seria start

@mallorn, post #9

czy ktoś co juz ma a był zielony w instalacji może mi krok po kroku podać instrukcję instalacji

przerobiłem instrukcję obrazkową od Jenota ze 3 razy
instalowałem z aminetu miamidx main i gui
podmieniałem bibliotekę na starszą tą 0,5 i sprawdzałem też na nowszej 0,6
i nie działa tz nie mogę zapingować z laptopa amigi
na nowszej nic się nie dzieje, na starszej mam status online, ale nie pobiera mi adresu z rutera
nie łapie dhcp, jedynie po wpisaniu adresu ip na sztywno coś tam pingnie z 1 raz czy 2 ale na tym się kończy

wywala komunikat też że problem z adresem DNS

mam Amigę 1200 z 3.1 z clasic wb lite
próbowałem też podmieniać cały katalog pobrany z chal ale mam to samo

nie mam pojęcia gdzie popełniam błędy
co Wam mam podać żebym jaśniej napisał?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 20:33:23 przez JacK_Swidnik
[#11] Re: Plipox - trzecia seria start

@JacK_Swidnik, post #10

A nie da się zrobić jakiegoś prostego how-to na.

NetworkBootDisk?


Spróbuj skorzystać z tej dyskietki a przy opcji wyboru sterownika wybierz Other. Tylko nigdy nie korzystałem z opcji innego sterownika tylko wybierałem ten do dlinka. To nie wiem czy tam pokaże się jakieś GUI czy coś.

Ale tak czy tak to możesz skonfigurować wszystko, tekstowo w plikach konfiguracyjnych.


Ale ping na Plipoxa powinny lecieć bez względu czy po stronie Amigi jest odpalony stos TCP/IP czy nie nie. Bo Plipox ma serwer na NAT i to co jest przed NAT- czyli ruter jest cały czas od właczenie zasilania, a za czyli od strony Amigi dopiero po odpaleniu stosu TCP/IP. No chyba że się mylę?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 20:48:40 przez amizet
[#12] Re: Plipox - trzecia seria start

@amizet, post #11

Ja korzystam z NBD. Trzeba go trochę zmodyfikować, a szczegóły są tutaj. Patrz punkt 2.2.
[#13] Re: Plipox - trzecia seria start

@amizet, post #11

Problem Jacka rozwiązany - zasilanie. 90% przypadków niedziałania lub słabego działania to zasilanie. Minimum to 1A (ale prawdziwy 1A a nie chiński). ;)
Co do tutoriala to nie spodziewałem się, że mogą być jakiekolwiek problemy, zwłaszcza że większość chyba konfigurowała kartę sieciową (jakąkolwiek) na Amidze. Ale OK, jak trzeba to siadam i piszę. Pierwsze zdanie będzie brzmiało: "JAK NIE DZIAŁA - SPRAWDŹ ZASILANIE" :P
[#14] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #13

dzięki Jenot
zasilałem kablem usb - miniusb z gniazda laptoka
efekt to taki jak pisałem
pingi idą ale jeden na może 20-30, i bardzo długie czasy odpowiedzi
podłączyłem zasilacz od navigacji 5V 1A i odrazu jak ręką odjął

pingi za każdym razem i po kilka milisekund

jedynie co to nie pobiera mi adresu ip z dhcp tylko jak wpisze na sztywno to działa
[#15] Re: Plipox - trzecia seria start

@JacK_Swidnik, post #14

Zasilanie z laptoka działa ale z gniazda always-on usb, a przynajmniej u mnie. Bo on z definicji ma olewać negocjacje prądowe i po prostu dawać, ile fabryka pozwala.
[#16] Re: Plipox - trzecia seria start

@amizet, post #11

Proszę (z góry przepraszając za ewentualne błędy - pisane w pośpiechu): link
[#17] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #16

Dzięki, ale w sumie to dla twoich "nabywców" przecież nie dla mnie:) Ale małe ale, zrobiłeś na Miami DX a widzisz mogłeś na NBD. W sumie to jest na stronie plipa, ale o co mi chodzi.


Oczywiście o powiększenie grona przyszłych odbiorców. Bo jeśli ktoś ma Amigę 500 z 2 mbchip i chciał by użyć plipa do nagrywania adf.


Nie pamiętam ile zostaje pamięci po odpaleniu ftp na NDB. Ale jeśli zostało by ramu na jednego adf i adf2disk. To jak ma się A-500 2.x 2mbchip i nie chce się kupować emulatora dyskietek to jest to jakaś opcja do wymiany danych.
[#18] Re: Plipox - trzecia seria start

@amizet, post #17

Spróbuję zrobić NBD z obsługą plipboksa - jak się uda to dzisiaj nad tym siądę. Rozumiem, że jak przygotuję gotowy adf to instrukcja będzie w zasadzie zbędna i wystarczy tylko info jak zmienić IP? ;)
Chcę też do tutoriala dopisać instrukcję konfiguracji Roadshow.
[#19] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #18

Lallafa ma swój test disk, Ty jako resseler też mógłbyś posiadać taki, tak mi się wydaje.


W tym swoim tutku do miami nic nie napisałeś jak nadać inne ip dla plipa. Bo rozumie że on chodzi standardowo na DHCP?


Bo co w 2.3 plipbox Commands mamy komendy dla plipa.

Bo żeby zmienić mac-a to wystarczy

m nn:nn:nn:nn:nn:nn:nn



Ale żeby zmienić ip to?...


Właśnie taki how-to do"dev_test" by się przydał a dyskietka testowa, oparta na NBD żeby wykluczyć że komuś coś tam nie działa, w sensie konfiguracji.


A jak by Ci się miało, nudzić przez wakacje to może tak USB na parallel. Cena może byłą by trochę większa ale też fajne w sumie to SD card na parallel też jest od "ferix" tylo od SD card nie udostępnił źródeł. A i do usb są jakieś zapisy w licencji, co do sprzedaży.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 11:36:59 przez amizet
[#20] Re: Plipox - trzecia seria start

@amizet, post #19

Jak ustawić static IP w Miami to dopiszę - tutorial nie jest kompletny, na razie zrobiłem najczęściej spotykaną konfigurację.
Zmiany mac z poziomu plipboksa nie opisywałem bo musiałbym przy okazji opisać jak skonfigurować Windows/OSX/Linux, jak zainstalować sterowniki, Arduino IDE, jak znaleźć wirtualny port szeregowy itd. Jeśli jest możliwość zmiany z poziomu stosu to prościej zrobić to właśnie tam.
Nad dyskietką dzisiaj przysiądę.
Co do licencji to Plipbox jest na GPL a ja projektu sobie nie przywłaszczam, piszę kto jest jego autorem i odsyłam do jego strony. Jeśli coś zmienię to udostępnię to również na GPL.
Te projekty, które zalinkowałeś są ciekawe, może w wolnej chwili zmajstruję sobie taki interfejs USB, poczytam na jakiej licencji to jest udostępnione i jak zadziała to pomyślę o zrobieniu paru sztuk. Żona ma działalność zarejestrowaną więc ją zmuszę do pracy ;)

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 12:27:14 przez Jenot
[#21] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #20

Żona ma działalność zarejestrowaną więc ją zmuszę do pracy ;)


Pewnie, czemu nie "Amigowa" żona w domu to skarb:)


Co do licencji to chodziło mi o usb nie o plipa. Cena usb wyszła by gdzieś o sto złotych więcej niż plipa. W TME jest do nabycia a trochę taniej można znaleźć w innych sklepach, to śmiga na "FIFO Parallel". A wszystko chodzi na firmware FDPI które jest już wgrane w module, a cały soft który ferix napisał, jest po stronie Amigi. Z tego co się orientowałem coś mniej więcej tak to jest zbudowane, mogę się mylić jak byś miał kupować jakiś moduł to się upewnij czy kupujesz odpowiedni. Ale tak czy tak to usb fajne.
[#22] Re: Plipox - trzecia seria start

@amizet, post #19

To, co mi się w ogóle marzy to jakiś ReSlow do A500, który doda 0,5MB przestrzeni SLOW poza pełnym chipem. Tylko zamiast ramu niech tam w pamięci będą zmapowane uchwyty do IO plipboksa, jakiegoś modułu BT, itd. Tak żeby równoleglak był wolny, a tego typu cuda siedziały sobie w środku Amigi.

No ale póki co za głupi jestem no i czasu brak, co widać po braku rozwoju CastleHacka ;)

Pisałem do autora PlipBoksa, czy nie chciał by przerobić urządzenia na wersję bezprzewodową w oparciu o tani moduł esp8266, ale mi nie odpowiedział.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 17:37:00 przez teh_KaiN
[#23] Re: Plipox - trzecia seria start

@teh_KaiN, post #22

Lallafa nie ma w zwyczaju odpowiadać na maile. Też próbowałem. Ale... obadam kod i zobaczę czy sobie z tym WiFi poradzę (C, Arduino i AVR co nieco znam). Tyle, że jeśli nawet coś takiego uda się zrobić to ja nie podejmę się zmian w sterowniku amigowym i cała konfiguracja sieci będzie przez Arduino IDE (jak w pierwszych wersjach plipboksa) a po stronie Amigi będzie zwykły sterownik plipbox.device. Ale oczywiście nic nie obiecuję. ;)
[#24] Re: Plipox - trzecia seria start

@amizet, post #19

Plipbox NBD. Wystarczy nagrać na dyskietkę i uruchomić.

dms WRITE plipbox_nbd.dms TO df0:


Ustawienia:
IP: 192.168.0.69
Maska podsieci: 255.255.255.0
Brama: 192.168.0.1
DNS: 8.8.8.8

Aby zmienić ustawienia trzeba wyedytować plik df0:AmiTCP/bin/startnet (IP, maska i brama są tam wpisane "żywcem"). DNS ustawia się w pliku df0:Prefs/Env-Archive/nbdns
Po skonfigurowaniu wystarczy uruchomić Amigę z dyskietki i powinno zadziałać. Można to sprawdzić wpisując w oknie, które się pokaże "ping google.com". Można też uruchomić WB (LoadWB).
[#25] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #24

No i fajnie, na pewno wydaje mi się że taka dyskietka będzie pomocna. I się przyda OK
[#26] Re: Plipox - trzecia seria start

@teh_KaiN, post #22

Nie no mi, się marzy co by się nauczyć pisać sterowniki .device do Amig.

rozwoju CastleHacka ;)



Ja mam trochę inne poglądy, tzn. powinny być uchwały kiedy można pisać gry, kiedy muzykę. A kiedy biblioteki i .device. Z góry to powinno być regulowane, tzn... że jeśli chcesz napisać grę, to pierwsze musisz napisać bibliotekę, np: jakiś turtiall albo prostę how-to. I wtedy to wszystko by nie wyglądało jak wygląda. Np: jeśli chcesz opublikować jakąś pracę graficzną, to pierwsze musisz opisać jak to zrobiłeś i to jeszcze na przykładach. Oczywiście były by kategorie Open-Free. Ale to trzeba by mieć jakiś level w kategoriach, regular. I w OF nie było by nagród materialnych, tylko propsy, w "waszym" slangu gratki, w sensie dobry jesteś i tyle.:)

A takie marzenia nie realne. To "Amiga---Land" kraina zerem i jedynką płynąca. Lata 80 i 90 na początek. Czyli taki "Land" w którym czas się zatrzymał, jedziesz sobie tam na dwa tygodnie i wcielasz się w postać.... szalonego naukowca, hakera, lub Chucka Norrisa w sensie albo stajesz po literze prawa albo przeciwko.


Dostajesz jakiegoś starego SUN,a i masz tam jakieś zadania, jeśli było by połączenia lat 80 i 90. To można by się przenosić w sensie hackować czas tak jak HeckerMan.


W skrócie to taki DisnayLand tylko dla programistów, chodzące automaty do gier budynki na kształt układów scalonych, takie tam. I oczywiście jeśli maił byś jaskinie programisty to można by się łączyć z siecią Amiga---Land, i widzieć co się tam dzieje i bradź udział w zabawie.
[#27] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #8

Jest jeszcze szansa na 1 sztukę?
[#28] Re: Plipox - trzecia seria start

@Red, post #27

Zobaczymy jak wszystko policzę. Odezwę się.
[#29] Re: Plipox - trzecia seria start

@Red, post #27

Wystarczy dla Ciebie, wysyłam PM.
Jakby co to wszystkie części zamówione, czekam na przesyłki, tradycyjnie z Chin będzie szła najdłużej, na razie mam "Payment confirmed" i czekam na wysyłkę.
[#30] Re: Plipox - trzecia seria start

@Jenot, post #29

@Jenot
Spokojnie możesz dać mu mojego Plipbox-a. Dla mnie zrobisz następnego. Ja dopiero będę w Polsce w sierpniu po odbiór. Nie spieszy mi się ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem