[#31] Re: Nowa odświeżona Amiga

@tom256, post #1

Czyli że Natami wchodzi pomału do produkcji?
[#32] Re: Nowa odświeżona Amiga

@Jacenty, post #13

On nawet zegar wykroił z karty turbo żeby dodatkowo zarobić.


Czyli szykuje się nam puzloNatami. Konfiguracja końcowa wyjdzie cenowo tyle, co X1000.pomysłpomysłpomysłpomysłpomysł
Amiga RULEZ!OKOKOKOKOK
[#33] Re: Nowa odświeżona Amiga

@_arti, post #16

A jeśli chodzi o duszę, to ta "Amiga" będzie jej na pewno miała więcej niż każda inna, w stylu SAM czy X1000.


Ja nigdy nie uważałem SAM i X1000 za Amigi. Chciaż na naszym portalu jest taka osoba, co kiedyś dałaby się pokroić za to, że X1000 to Amiga - chodzi o cacodemona666, czyli Adama Kołodzieja z Execa. Aktualnie udziela się on pod nickiem "imp" na gadaczu politycznym (nie wiadomo jak długo).OK

PS. ów towarzysz jednak nigdy nie zakupił X1000. No, ale to już tak na marginesie.
[#34] Re: Nowa odświeżona Amiga

@imp, post #17

Och imp, och imp...szeroki uśmiechOKOKOKOKOK

Wybierz sobie:

dusza – w religii
dusza – w filozofii
dusza – w teologii katolickiej
dusza – część żelazka
dusza – element instrumentów smyczkowych
dusza – część konstrukcyjna schodów

szeroki uśmiech
[#35] Re: Nowa odświeżona Amiga

@Andrzej Drozd, post #34

mi się wydaję, że odnoszenie się do rzeczy, że mają duszę chodzi o to, że są/uważa się je za tzw klasyki. Np, uważam, że "duży Fiat" 125p ma duszę, ale Opel Astra już jej nie ma, itd, itp. Tak samo jest ze sprzętem retro, komputery, konsole, itd..ale PC w to się nie zalicza szczególnie dzisiejszy, może kiedyś nim będzie, ale póki co nie jest :)
Niniejszym nie uważam, żeby Amiga 1200 Reloaded miała duszę. Tak samo nie ma jej GBA1000 i karty ACA12xx :P Przynajmniej tak w teorii.
[#36] Re: Nowa odświeżona Amiga

@wali7, post #19

ale przynajmniej odetka się chip RAM


Prędkość CHIPu to jedna z największych bolączek Amigi 1200. Pamiętam efekt, gdy podkręciłem 040/25 MHz oscylatorem 80 MHz do 040/40 MHz. Wszystkie programy testujące wyraźnie zauważyły dopalenie CHIPu i przełożyło się to także na odświeżanie WB w trybach VGA oraz grach doomopodobnych.
[#37] Re: Nowa odświeżona Amiga

@amizet, post #30

No to po co sam o tym gadasz skoro tego jeszcze nie ma i wszystko jest absurdalne?

To jest temat na forum amigowym... dosyć znanym raczej w okolicy ;)
Temat jest o nowej płycie, o której jest już trochę informacji. Może mało, może średnio.
...a my sobie gadamy o duszach, cenach, co by było gdyby w płycie był procek itp. itd.

Zabronisz? :D

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 19:41:08 przez Vato
[#38] Re: Nowa odświeżona Amiga

@Andrzej Drozd, post #32

Tja i te wszystkie styki, złącza, piny które będą się luzować, śniedzieć, rozłączać ach stare dobre czasy klasyka

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 22:42:36 przez TomK
[#39] Re: Nowa odświeżona Amiga

@amizet, post #30

To, że jest tańsza to fakt, że szybsza raczej marginalnie i co z tego, że nowa, wytrzyma tyle ile mój 2x-letni blizzard to pogadamy.

Wracając do płyty, brak VGA/HDMI to porażka, niby co on chce osiągnąć płytę Amigi z przed 20 lat w 21 wieku za 200 euro ?
[#40] Re: Nowa odświeżona Amiga

@koxy, post #39

Dostęp do chip ramu będzie szybszy, syntetyczna prędkość procesora nie zmieni się, ale różnica w obsłudze systemu będzie olbrzymia. Więc akurat użytkownik powinien zauważyć dużą zmianę na lepsze.
Zresztą poczekamy, zobaczymy.
[#41] Re: Nowa odświeżona Amiga

@zmiennik, post #35

Niezłe sobie bożki co poniektórzy tworzą szeroki uśmiech Komputer to komputer nie ma w nim życia używamy go do zabawy czy pracy. Jest to fajne hobby i tyle.
[#42] Re: Nowa odświeżona Amiga

@koxy, post #39

Platformę do sprzedawania później kolejnych puzzli
[#43] Re: Nowa odświeżona Amiga

@mikser, post #41

Niezłe sobie bożki co poniektórzy tworzą szeroki uśmiech Komputer to komputer nie ma w nim życia używamy go do zabawy czy pracy. Jest to fajne hobby i tyle.


No jasne, a samochód to środek transportu, który używamy do podróży z punktu A do B. Tylko dlaczego tak wielu widzi w tym coś więcej niż to? Dziwi Cię to? Nienormalne? Dla mnie nie i patrząc na świat w ten sposób jaki prezentujesz musi być smutne...
[#44] Re: Nowa odświeżona Amiga

@zmiennik, post #43

Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem że komputery to fajne i wciągające hobby ale są pewne granice. Nie napisałbym nigdy że kocham mojego c64 czy amigę. Jest to fajna odskocznia pobawić się klasykami trochę je podrasować ale żeby pisać o miłości do nich czy o duszy to lekka przesada

Zaczyna się filozoficznie szeroki uśmiech
[#45] Re: Nowa odświeżona Amiga

@mikser, post #44

Bo ta dusza to pewna przenośnia. Przesadą jest jej dosłowne odczytywanie.
[#46] Re: Nowa odświeżona Amiga

@mikser, post #44

To ty czytaj ze zrozumieniem. Wyjaśniłem, że ludzie zapewne pisząc o duszy w rzeczach martwych mają na myśli ,że są to po prostu klasyki. Można powiedzieć, że inne słowo na dusze=klasyk w przypadku starych rzeczy; np komputerów czy samochodów - teraz kumasz? :) Więc nie wiem po co tu wyjeżdżasz z "bożkami" czy "miłością". Nie znasz pojęcia klasyk, ani duszy w odniesieniu do rzeczy to nie dorabiaj im tu innego znaczenia...poza tym, jeżeli nagle wyjeżdżasz tu z miłością, to to że ktoś kocha swojego Poloneza to jego sprawa i to czy to przesada czy nie, nie Tobie oceniać. Równie dobrze mogę powiedzieć, że to głupie, że Ty nie kochasz Amigi.

Chcesz jeszcze pofilozofować? szeroki uśmiech
[#47] Re: Nowa odświeżona Amiga

@zmiennik, post #46

Nikt tego nie bierze dosłownie ale chodzi o definicję którą się kierują Ci co o tym piszą. Dusza to może być tchnienie życia a elektronika go nie ma więc jej nie może mieć :P
[#48] Re: Nowa odświeżona Amiga

@mikser, post #47

offtop mode on
chce coś powiedzieć , ale przypomina sobie "Czy androidy marzą o elektrycznych owcach", test Turinga, Ghost in the shell i wiele innych. Przypomina sobie filozoficzne debaty egzystencjalistów na temat "czym jest życie" . A następnie milknie XD
offtop mode off
Co do meritum - czy ktoś sie orientuje jak "środowisko" C64 przyjęło "odświeżoną" wersje płyty "comody" ?
[#49] Re: Nowa odświeżona Amiga

@mikser, post #47

Dusza to może być tchnienie życia a elektronika go nie ma więc jej nie może mieć :P


Chodzi o metaforę przecież, to po pierwsze.

Po drugie nie udowodniono także, że człowiek ma duszę więc nie wiem po co czepianie się, że sprzęt jej nie ma.

Po trzecie duszę Amigi i tego typu komputerów tworzyła społeczność, design sprzętu, jego wyjątkowość, ponadczasowość, przełomowość na tle innych sprzętów, oraz to co ten sprzęt stymulował wśród społeczności i użytkowników.

Nie wiem po co się drapiecie o takie w sumie oczywiste rzeczy.

Jeżeli NATAMI czy inne pochodne projekty będące niejako reinkarnacją Amigi Commodore będą w stanie dać to samo, to też mogą stać się sprzętem z "duszą".
[#50] Re: Nowa odświeżona Amiga

@Duracel, post #49

Niezależnie od tego czy przedmioty mają duszę czy nie, my je mamy i przez to na niektóre z nich reagujemy uczuciami i emocjami. Nie raz się też zdarza że do nich gadamy prosząc lub grożąc w nadziei że zaczną dzięki temu spełniać nasze oczekiwania. I nikt nikomu tego nie zabroni.

A to mówienie że kochamy jakiś przedmiot chyba wzięło się z angielskiego w którym słowo "love" między innymi może znaczyć uwielbiam, a "lover" to nie tylko kochanek ale także miłośnik. Stąd bycie "lover-em" piesków, samochodów czy też komputerów nie musi oznaczać że taka osoba robi z nimi coś nieprzyzwoitego. Ale zgodzę się że po naszemu jednak lepiej brzmi np. "uwielbiam kiełbasę" niż "kocham kiełbasę".


A wracając do tematu wskrzeszania produkcji starych komputerów.

Duże bogate firmy produkujące scalaki posiadają już takie technologie że wtykasz jakiś rzadki scalak o nieznanym układzie elementów w środku w uniwersalną podstawkę i zapuszczasz program testujący jego zachowanie się analizujący jak poszczególne nóżki reagują na podawanie sygnałów na innych pinach, i po sprawdzeniu i zapamiętaniu efektów wszystkich kombinacji program potrafi zaprojektować przebieg ścieżek i bramek w nowym układzie który będzie się zachowywał dokładnie tak jak ten badany. Lub może przygotować automatycznie wkład do FPGA który będzie taki układ emulował.

Myślę że wcześniej lub później ta technologia przedostanie się do mniejszych firm a także pod strzechy. Dlatego spodziewałbym się że kiedyś trafi to w łapy jakiegoś fana retro i zacznie udostępniać dane z których każdy lepszy elektronik amator będzie mógł tworzyć działające zamienniki już od dawna nie produkowanych scalaków. A że drukarki 3D do tego czasu też się poprawią to spodziewałbym się wylewu całej masy replik zabytkowych komputerów coraz trudniejszych do odróżnienia od oryginalnych maszyn. Wystarczy trochę cierpliwości.
[#51] Re: Nowa odświeżona Amiga

@wali7, post #14

"Ta płyta będzie mieć jedną fantastyczną rzecz za którą warto zapłacić - zmodyfikowany kontroler pamięci chip, dzięki czemu nie będzie tak dramatycznych spadków wydajności przy obsłudze większej ilości bitplanów. Dla tej jednej rzeczy poważnie rozważę, czy nie zapisać się na tę zabawkę."

Proponuje doczytac wiki;) predkosc chip bedzie inna tylko dla procesora. Po prostu bedzie zachowywac sie tak jakby byla pamiecia fast. Nie jest napisane nic o tym, ze blitter bedzie szybciej dzialac (chocby z tego powodu, ze jest taktowany powolnym zegarem).

Dwa cytaty: "Alhough it's "only" 2MByte Chipram like all other AGA machines before, the memory is much faster and can be accessed by the processor at full speed even when eight bitplanes are switched on" i "s a result, the CPU will have high-speed access to chip memory even when 8 bitplanes are used, or the blitter is in "nasty mode", where it will not slow down if the processor signals that it wants to access chip ram"



Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 17:22:18 przez kiero
[#52] Re: Nowa odświeżona Amiga

@kiero, post #51

Witam
A czy ktos wogule wie za ile bedzie ta amiga?

pisze na koncu ze jak skonczy robic prototyp itd
Kiedy wiec skonczy ?
i ile to bedzie trwac az powstanie preorder a potem poprawiona kontrukcja do sprzedazy

Plyta glowna to ile elementow i zeby to wszystko dzialalo do kupy to potrzeba bedzie moim zdaniem sporo czasu
Mozna tez popatrzec na inne projekty Jansa i zobaczyc ile czasu zetrwalo zanim o czyms pisal a potem zanim mozna bylo zobaczyc poprawiony finalny produkt

Ja sie obawiam ze beda to lata
Gdyby to bylo proste juz dawno by chinczycy klepali "nowe amigi "

Moim zdaniem wieksze szanse sa narazie ze plyty nie bedzie niz bedzie
[#53] Re: Nowa odświeżona Amiga

@AmigaFAN, post #52

A ja się tyle lat szykowałem na FPGA. Myślałem, że Natami to będzie mega szybka Amiga 1200 z USB i Scandoublerem. Spójżcie na to w ten sposób, w PCtach systemy gonią sprzęt a u nas sprzęt goni system i czemu nie pójść dalej tą drogą. Mamy tyle softu, sporo otwartego kodu który można by było podrasować bez większego problemu. Bardziej by mi leżało 68050 niż 00000.
[#54] Re: Nowa odświeżona Amiga

@AmigaFAN, post #52

W sprawie Amiga Reloaded, Jens się wypowiedział jak to wygląda

Sorry, radio silence is just caused by so many other projects needing attention. However, I did finish a lot lately, and the ACA500plus is the last one that was already in the works when I decided that I should make an Amiga Reloaded. So yeah, work on the Amiga Reloaded will start about a year late (hoping to get to it early next year).

Jens


Tak więc wygląda na to, że dopiero wziął się na poważnie teraz, bo wcześniej skupił się na innych projektach.
[#55] Re: Nowa odświeżona Amiga

@Solo Kazuki, post #54

A ja liczyłem, że coś na święta będzie.
[#56] Re: Nowa odświeżona Amiga

@KM, post #55

Informacje o Amiga Reloaded zostały zaktualizowane.

Przewidywana cena została podniesiona do 350€, ale w zamian ma być dołożona Indivision AGA zawierająca kartę działającą pod P96. Planowany prototyp powinien być do końca roku (ale tym to bym się nie sugerował...).
[#57] Re: Nowa odświeżona Amiga

@Solo Kazuki, post #56

w 2017 ma ruszyć też preorder, i w przeciwieństwie do innych nowych produktów dostępnych na amirynku ilość płyt jaka trafi do produkcji jest z góry limitowana przez dostępność oryginalnych układów z A1200 (np Lisy). Boję się że nawet może nie starczyć dla wszystkich z preorderu, tak więc Panowie (i Panie), kto chce niech nie przegapi, i już odkłada te 350 ojro, bo drugiej szansy może nie być :)
[#58] Re: Nowa odświeżona Amiga

@vojo, post #57

Jak będzie miał bardzo dużo zamówień to co szkodzi aby oryginalne układy pokroić na plasterki i zlecić produkcję w Chinach
Tak na poważnie . Ile może mieć tych oryginalnych układów? 1000, 2000 ?
[#59] Re: Nowa odświeżona Amiga

@djpiotrs, post #58

Ile tego ma to chyba tylko Jens wie, ale nawet te 1000 wydaje się byc ogromna liczbą, wierzyć mi się nie chce. Chyba, że się dorwał do jakichś magazynów poescomowych (zdaje się że ostatnie A1200 produkowali w fabryce we Francji), to faktycznie ilość mogłaby iść w tysiące.
Z drugiej strony - taki biznesmen jak Jens na pewno przekalkulował sobie ile sztuk musi sprzedac żeby zwróciły sie koszty projektu i produkcji, a do tego było ze 100% zysku, i dla 100 sztuk by tego nie robił :)

PS. Co za bramka Lewego!szeroki uśmiech
[#60] Re: Nowa odświeżona Amiga

@Solo Kazuki, post #56

Za tę cenę można mieć Amigę 4000D w standardowej konfiguracji. A ta ma sloty Zorro III, procek 030/040 oraz miejsce na HDD/CD-ROM. Ma też ogromne możliwości rozbudowy typu dobra karta Ethernet. Pomijam już, że jest bardziej zaawansowaną konstrukcją jak Amiga 1200. Jednak będę nabywał Amigę 4000 (jak uzbieram pieniążki).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem