[#1] OS-9/68k
Używał Ktoś tego Systemu, nie żebym go chciał już instalować. Bo na razie to go nie mogę znaleźć, macie go może w swoich zbiorach?
[#2] Re: OS-9/68k

@amizet, post #1

Znalazłem takie coś. Jest tam link do repo git'a - który odpala port OS-9 w emulatorze.

Tutaj jest video z działania.

Sam system jest faktycznie bardzo interesujący (mikrojądro, ładowalne moduły, możliwość rekonfiguracji bez restartu).

Właśnie ściągnąłem repo - jest i dokumentacja i źródła, jednakże instalacja nie należy do łatwych ( i pewnie wymaga portowania w tym stanie którym jest ).

Co do istniejącego portu:

> Where do I get OS-9/68000 for the Commodore Amiga?
> Digby Tarvin from Australia, has a port of OS-9/68000 for the Amiga,
> which costs approximately $600 US.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 01:20:17 przez drsky
[#3] Re: OS-9/68k

@drsky, post #2

To ja z stąd doszedłem do tego linku, tylko klikając w os9, w archive dostaję odpowiedz:

Bummer.

The machine that serves this file is down. We're working on it.


Do tego jest też wersja na Atari, i już myślałem że uda się odpalić przy użyciu tej dyski z Emu-Tos którą ładuję się jak kicka z Amigi 1000. Ale nie ma snapshota tych plików /link/


Jest jeszcze wersja Power PC tylko tam, tylko screnshot jest.



Ogólnie to tak trochę dziwnie wpadłem na ten OS-9, bo szukałem płyty Octamed 6 CD, gdzie później trafiłem na ACDGv16, z czego wybrałem Da Capo Fred Fish i systematycznie przeszedłem do gdzie zobaczyłem Kyūkyoku!! X68000 Emulator / 究極!! X68000エミュレター (Cover CD) . I stwierdziłem że Sharp X68000 spoko jest, ciekawe czy Ktoś w ogóle ma w Polsce.

A z tym cygwin to zobaczę coś morze spróbuje. W sumie to widziałem na początku tą stronę, ale jakoś tak ją pominołem bo szukałem bardziej gotowych rozwiązań.
[#4] Re: OS-9/68k

@amizet, post #3

Ok. Ja spróbowałem szczęścia i napisałem maila do twórcy portu. Póki co nie dostałem info, że skrzynka nie istnieje - tak więc może się poszczęści.

Odnośnie Sharp'a X68000 - maszynka jest ultra-ciekawa. Trafiłem na nią na tym odcinku EEVBlog Sharp X68000 Retro Computer Teardown.
[#5] Re: OS-9/68k

@amizet, post #1

popróbuj na stronach dla Philipsa CDi - to chyba najpopularniejsza maszynka z tym systemem. Są dostepne brazy cedeków z nim.
[#6] Re: OS-9/68k

@drsky, post #4

No pewnie czemu nie, jeśli by się udało to było by fajna. Zawszę to jakaś alternatywa i coś nowego.
[#7] Re: OS-9/68k

@michal_zukowski, post #5

Spoko poszukam sobie.
[#8] Re: OS-9/68k

@drsky, post #4

Podobno Jay Miner ma swój udział przy X68000
[#9] Re: OS-9/68k

@imp, post #8

Ranger?
[#10] Re: OS-9/68k

@waldiamiga, post #9

Dokładnie...
[#11] Re: OS-9/68k

@waldiamiga, post #9

Tak. Jay Miner był geniuszem i choć gdybać nie lubię, to sądzę, że gdyby pożył dłużej i miał odpowiednie zasoby to Amiga nie byłaby jego największym osiągnięciem.
[#12] Re: OS-9/68k

@amizet, post #3

Ładny ten Sharp z Japonii, tylko cena nie ta :
link
[#13] Re: OS-9/68k

@Voyox, post #12

Podobno najlepiej szukać tutaj: link

I można by skorzystać z tej usługi: link

Sam bym się skusił....

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 21:31:07 przez drsky
[#14] Re: OS-9/68k

@Voyox, post #12

Nie no Sharp, fajny mi w ogóle on przypomina dwie wieże czyli World Trade Center.

Nie chce za bardzo robić z tego wątku sc-fi, ale kiedyś sobie zrobię obudowę do Amigi w takim stylu tylko jedną wierze.

Bo za bardzo nie wiem co bym miał w tej drugiej wierzy trzymać.

No chyba żeby to była NG Amiga. To w jednej wierzy miał bym Klasyka a w drugiej NG, i Amiga w jednej wierzy była by odwzorowaniem Classica a NG była by mega szybka. Czyli też było by to zachowanie pierwszej idei Amiga, NG działa by na zasadzie układów specjalizowanych. Czyli Amiga w pierwszej wierzy wysyła polecenia, a Amiga w drugiej wierzy liczy i wysyła wynik. Mniej więcej...

A gdy by to miało być sc-fi to w ogóle wszystko by działało bezprzewodowo. Bułka z szynką, dało by się to zrobić... A obudowy były by po to aby to razem jakoś trzymać.


Jeszcze muszę sobie z wizualizować, działanie CPU czy bramki Schmitta, ale jeśli to jest wszystko zrobione jest z krzemu czy innych minerałów. To po prostu jeden się bardziej elektryzuje drugi mniej i dla tego są dwa stany niski i wysoki. Oczywiście jest to moja subiektywna opinia, tym oto sposobem zrobiłem sc-fi...

Ale na razie nie jest mi to potrzebne, tak że kiedyś sobie doczytam tak to mam już akwarium, laminat, wytrawiacz i drukarkę jeszcze muszę sobie kupić grzałkę i papier. A obudowę do Amigi jak będę sobie robił, to sobie powyginam plexi ale na razie chce sobie zrobić "first PCB".
[#15] Re: OS-9/68k

@amizet, post #14

[#16] Re: OS-9/68k

@imp, post #15

Nie rozumiesz bratku poezji?szeroki uśmiech
[#17] Re: OS-9/68k

@Andrzej Drozd, post #16

Nie mogę ogarnąć tego:

Nie no Sharp, fajny mi w ogóle on przypomina dwie wieże czyli World Trade Center.


a w dwóch kolejnych zdaniach napisał:

Nie chce za bardzo robić z tego wątku sc-fi, ale kiedyś sobie zrobię obudowę do Amigi w takim stylu tylko jedną wierze.

Bo za bardzo nie wiem co bym miał w tej drugiej wierzy trzymać.



[#18] Re: OS-9/68k

@imp, post #17

Bo Amizet wieży w wierze, albo wierzy w wieże
[#19] Re: OS-9/68k

@amizet, post #14

obudowy robi się dzisiaj w drukarkach 3d a nie wygina plexi...
[#20] Re: OS-9/68k

@XoR, post #19

Ale można sobie wydrukować płytę pleksi i potem ją powyginać. pomysł
[#21] Re: OS-9/68k

@recedent, post #20

pomysł "Nazywam się Idea... masz dwie nowe wiadomości" ;)
[#22] Re: OS-9/68k

@drsky, post #4

Dostałem wczoraj odpowiedź od autora portu na Amigę. Niestety system nie został nigdy otwarty i obecnie prawa do niego posiada Microware LP.

Podobno na Amidze działał świetnie i super-stabilnie - w przyszłości być może nie wyklucza przeportowania nowszej wersji, ale to w sytuacji w której ustabilizowałaby się sytuacja prawna.
[#23] Re: OS-9/68k

@drsky, post #22

Czyli port (stary) dla AMIGI istnieje, ale nie został udostępniony?
[#24] Re: OS-9/68k

@BULI, post #23

Dokładnie tak. Pobrałem co prawda źródła v3.2 (na to wygląda) - i może w wolnych dniach spróbuję zobaczyć jak to-to wygląda. Może uda się napisać sterowniki :)
[#25] Re: OS-9/68k

@drsky, post #24

Może uda się napisać sterowniki :)


Byłoby fajnie OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem