kategoria: A500
[#1] Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar
Witam

W komputerze Amiga 500 rev 8a zamontowałem na płycie dodatkowe kości pamięci aby mieć 1MB. Zamontowałem także układ U32 (74F139) łącznie z odpowiednim rozlutowaniem zworek zgodnie z instrukcjami z forum. Zakupiłem dodatkowo oryginalne rozszerzenie pamięci A501 rev 6c także teraz mam 1.5MB (widzi dodatkowe kości pamięci z rozszerzenia). Po rozebraniu ekranu rozszerzenia pamięci okazało się, że bateria uległa rozlaniu i laminat pod baterią jest wybrzuszony. Wylutowałem baterię oraz kondensator tantalowy 4,7uF 16V C913. Oczyściłem dokładnie płytkę, sprawdziłem przejścia ścieżek, poprawiłem luty. Wstawiłem nową baterię (VIPOW Ni-Cd 3.6V 60mAh 6mA), nowy kondensator tantalowy 4,7uF/50V oraz dwa pozostałe elektrolity 100uF/25V (nie miały właściwej pojemności z uwagi na wiek).
Przy uruchamianiu Workbench 1.3 z Kickstartem 1.3 wyskakuje informacja o tym, że nie znaleziono baterii podtrzymującej zegar. Zmieniłem kość Kickstart na 2.04 oraz załadowałem Workbench 2.0. W preferencjach ustawiłem aktualną datę i czas. Dopóki komputer jest włączony zegar idzie do przodu. Po wyłączeniu i odczekaniu chwili po załadowaniu Workbench jest dokładnie ten czas jaki był przy wyłączeniu, nie idzie do przodu na zasilaniu bateryjnym. Czy w takiej sytuacji to wina układu RTC: OKI M6242B ?

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuję.

Dziękuję.

Pozdrawiam
M.K.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 18:29:09 przez Silos

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 18:33:15 przez Silos
[#2] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #1

Musiałbyś jeszcze sprawdzić, czy są całe ścieżki w układzie zegara i czy układ M6242B ma zasilanie. schemat tego rozszerzenia jest dostępny wraz ze schematem Amigi 500 rev6 na amigawiki tu
[#3] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@jarob, post #2

Witam

Sprawdziłem i na włączonej Amidze jest na zasilaniu tego układu OKIM6242B Vdd = 4.8V.

M.K.
[#4] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #3

...a jakie jest napięcie na nodze 2 tego układu?
[#5] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@jarob, post #4

Witam

Na nodze nr 2 tego układu po włączeniu zasilania (ekran podstawowy kickstart) jest 0V.

M.K.
[#6] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #5

To właściwa wartość.
To sprawdź jeszcze czy linie adresowe i danych są całe no i czy linie WR i RD są całe.
[#7] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@jarob, post #6

Witam.

Sprawdziłem wszystkie linie i są w porządku. Są przejścia. ścieżki całe.
Moje zapytanie jest takie. Na płycie głównej A500 rev8a oczywiście zworami obwody RTC są wyłączone. Nie ma ich fizycznie. Jeżeli mam A501 z własnym RTC to po ustawieniu daty i czasu z poziomu Workbench 2.0 po wyłączeniu zasilania ta płytka sama powinna już pamiętać te dane mając podtrzymanie bateryjne, a nie pamiętać tylko ostatnio ustawiony czas i datę bez jego aktualizacji ?

M.K.
[#8] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #7

Jeśli w workbench w prefsach zegara zapiszesz te ustawienia, to tak. Płytka będzie odliczać czas prawidłowo. Jeśli zrobisz tylko Use, to nie zapamięta tych ustawień.
[#9] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@jarob, post #8

Witam

Po wielu bojach zakupiłem nowy układ OKIM6242B oraz oscylator kwarcowy (okrągły). Wymieniłem te elementy na płycie A501. Uruchomiłem Workbench, ustawiłem i zapisałem datę i czas (30.10.2015r.). Wszystko OK dopóki nie dokonam restartu albo nie wyłączę Amigi 500. Czas i data jednak nie zmieniają się. Po restarcie pamięta tylko miesiąc i rok. Dzień i czas nie przesunął się. Czy może być to wina tego, że wcześniej dokonałem zgodnie z tutorialami upgrade pamięci Chip na samej płycie głównej dolutowując dodatkowe układy pamięci RAM i przez to wadliwie działa A501 w obszarze zegara? Może jednak zrobić układ czasowy jak jest w oryginalnej A500+ na samej płycie głównej ? Pamięci łącznie mam 1,5MB.

Dziękuję i pozdrawiam
M.K.
[#10] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #9

w jaki sposob zapisujesz date i czas ?
Sprobuj daty przed 2000 rokiem.
[#11] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #1

te rozszerzenie pamięci można przerobić na 1mb
[#12] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Dorian3d, post #11

Witam

1. Datę i czas ustawiam w Workbenchu w Prefs -> Time. Po ustawieniu obecnej daty i czasu robię Save. Spróbuję jeszcze z rokiem sprzed 2000.

2. Czy po takiej przeróbce uzyskam łącznie 2MB Chip RAM'u ? Gdzie mogę znaleźć rozpiskę jak wykonać połączenie dodatkowych układów oraz czy mogą to być kości jakich użyłem do rozszerzenia RAM'u na samej płycie głównej:
https://shop.tvsat.com.pl/pl/p/IC-DRAM-1M-UPD424256C-80-DIP-20-NEC-x1/4507
?

Pozdrawiam
M.K.
[#13] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #12

OK

Znalazłem przeróbkę A501 na A501+:
http://www.ppa.pl/forum/amiga/28340/a501-a501

Tylko czy przedstawione przeze mnie kości będą się nadawały?

M.K.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 16:34:58 przez Silos

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 16:35:14 przez Silos
[#14] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #12

Spróbuj jeszcze SETCLOCK

Ustaw zegar i setclock save
Odczytasz go przez setclock load

Setclock reset - zresetuje zegar. Prawdz i tę opcje.





Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 16:39:56 przez Norbert
[#15] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #13

Witam

Korzystając okazji chciałem dopytać się dlaczego aby mieć pełne 1MB Chip RAM na A501 wystarczy dokupić 4 dodatkowe kości RAM i nalutować jest na istniejące z połączeniem nogi 4 nowej kości z nogą 5 istniejącej kości ?

Dziękuję.

M.K.
[#16] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #15

Na płytce w tym miejscu jest odpowiednia ścieżka. Z tego co pamiętam, z dokumentacji od C= jest to przewidziane w celu zastosowania kości o innej organizacji.
Odpada nam prowadzenie połączeń kabelkiem.
[#17] Re: Rozszerzenie A501 rev 6C i zegar

@Silos, post #1

Witam,
Mam podobny problem z zegarem w A500 (rozszerzenie pamięci o 512kB z zegarem oki m6242b). Tak jak u autora wątku przy ks1.3 problem objawia się odpowiedzią "battery backedup clock not found", natomiast po przełączeniu na ks3.1 zegar jest prawidłowo obsługiwany.
Sprawa jest o tyle dziwna, że dawniej bez problemów używałem tej Amigi wyłącznie z ks1.3.
Od tamtego czasu zmieniłem ładowany akumulatorek NiCd podstawką na baterie CR2032, i wymieniłem rezystor ograniczający prąd ładowania diodą o napięciu w kierunku przewodzenia ok 0.2V.
Sam ks1.3 też już nie jest oryginalny: zaprogramowałem 27c800 i przełączam 1.3/3.1 przez zmianę stanu na linii A18.

edit:
Dolutowałem też RP105, RP106 i RP107.

Pozdrawiam,
s.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 21:55:36 przez sq7bti

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 21:58:24 przez sq7bti
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem