kategoria: A2000/A3000
Wątek zamknięty
[#1] Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz
Szybkie pytanie, bo jestem w trakcie negocjacji. Czy były fabryczne Amigi 3000 desktop (z jedną stacją) z procesorami 68040, na dodatek taktowane 50MHz? Rozumiem, że mogło to być 40MHz poprzez wymianę oscylatora, ale czy miały fabrycznie na płycie 040?
I jeszcze pytanie, czy Waszym zdaniem taka konfiguracja warta jest dwa i pół tysiąca złotych? (wiem, że to kwestia mocno dyskusyjna, bo sprzęt jest tyle wart ile ktoś jest w stanie dać, ale Amigi 3000 są raczej rzadkie i nie spotkałem się ostatnio z cenami nawet orientacyjnymi stąd pytam).
[#2] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #1

Czy były fabryczne Amigi 3000 desktop (z jedną stacją) z procesorami 68040, na dodatek taktowane 50MHz?


Nie, być może ta Amiga ma jakąś kartę turbo?

I jeszcze pytanie, czy Waszym zdaniem taka konfiguracja warta jest dwa i pół tysiąca złotych?


Przecież z tego postu wynika, że sam nie wiesz dokładnie jaka jest konfiguracja... Najpierw się dowiedz tego.
[#3] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@strim_, post #2

Jeśli nie miały fabrycznie czterdziestek, to będzie w takim razie turbo. Zatem takiej konfiguracji dotyczyłoby moje drugie pytanie.
[#4] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #3

Nie wiesz nawet jakie to jest turbo! Dowiedz się. Róznica w cenie między A3640 a np. CyberStorm MkIII jest kolosalna .

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 20:30:22 przez strim_
[#5] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@strim_, post #4

Sprzedawca twierdzi, że ten procesor jest na płycie . Poprosiłem o zdjęcia i czekam...
[#6] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #5

Może tam być np. ta karta.
[#7] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@RomanWorkshop, post #6

Jestem zaskoczony. Szkoda, że nie mają tam zdjęcia tej karty. A ja wciąż czekam na zdjęcia od sprzedawcy...
[#8] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #7

Poczytaj sobie ten wątek:

ostrzeżenie

To tak aby sprowadzić, Cię na ziemię;).
[#9] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #1

Sprzedajacy to ktos z forum PPA czy spoza?
[#10] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Tomski, post #8

Miałem z tą osobą wiele interesów, i nigdy nie było problemów!
Sprowadzać na ziemie nikogo nie trzeba, ogólnie polecam.
[#11] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@selur, post #9

Zły handlarz z forum.
A teraz szukaj!
Wytrop handlarza!
[#12] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@lekarz_med, post #11

nie ma zlych handlarzy
raczej kupujacy sa naiwni

jesli kupue cos pow 2000 to poinno mnie stac byc zeby pojechac i sprawdzic co kupuje
ba nawet przetestowac powinienem
jesli nie mam takiej mozliwosci powinno sie odpuscic

njawiecej tego widac przy samochodach
ludzi stac na wydanie 50 tys za auto a "nie stac" ich na ASO i ocena stanu samochodu ...

Okazja jest raczej miara zysku dla sprzedjacego dla kupujacego moze i czesta jest wpadka
cena jest mernikiem najczesciej jakosci ja zakladam ze niedoszacowania wartosci sprzetu nie zdazaja sie

sposob zwrotu, /spoosób reklamacji/ winno sie zalatwiac przed zakupem nie po

jesli sprzedajacy jest "twardy wielu sprawach nalezy odpiuscic lepiej nie kupic niz kupić szmelc

Jakosć rzetelnosc opisu swiadczy o sprzedjacym jesli pisze ze cos nie wie nie zna sie nalezy byc 2 x czujnym.

N rynku jest mnostwo miernych podzespolow trzeb ti zawsze brac pod uwage

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 09:39:42 przez AmigaFAN
[#13] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@selur, post #9

Mogę Ci tylko poradzić kolego Selur, żebyś nie dawał się sprowokować. Może lepiej nie wdawaj się w niepotrzebne kłótnie odnośnie sprzedawców i handlarzy? W temacie, gdy każdy chce postawić na swoim i tak niewiele się uzyska...
[#14] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@AmigaFAN, post #12

Uderz w stół a nożyce się odezwą, aż gubią literki w poście i polskie znaki
handlarz, to handlarz nie ważne czy zły czy dobry
zdecydowanie polecam odbiór osobistyOK
[#15] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@dez3, post #14

Ja również, no chyba, że ma się naprawdę zaufanego sprzedawcę, najlepiej znanego osobiście. To zdecydowanie zmniejsza ryzyko - dla obu stron.
[#16] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #1

Kilka miesięcy temu na alledrogo nietestowana amiga 3000 w fatalnym stanie poszła na licytacji za ok 1000 zł. Raczej nie miała klawiatury.
[#17] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@strim_, post #2

No to słuchajcie przypadku...

Najpierw dostałem takie oto dwa zdjęcia:



Nie skomentowałem nawet tych zdjęć, tylko napisałem, że czekam w takim razie na zdjęcia procesora/karty turbo.

Dostałem później taką odpowiedź:

..hello..there is no turbokart on board..ciao


LOL

Odpisałem, dlaczego w takim razie powiedział mi, że komputer posada 040/50MHz?
Zapytałem więc ile chce wobec tego za Amigę 3000, która NIE POSIADA karty turbo

Odpowiedź:
...hello...i have now pictures from the processorcard..there are 2 kikstartroms too..




Amiga "posiadła" już kartę A2340 i cena magicznie wzrosła o 100 euro, czyli w sumie 650

Od siebie. Marzy mi się Amiga 3000 od dawna, ale tak naiwny to ja nie jestem (choć oczywiście temat drążyć musiałem żeby się przekonać z kim mam do czynienia).

Jak już mogliście się zorientować nie jest to żaden kolega z forum czy Allegro. To jakiś Niemiec z Lubeki o inicjałach M.K. lub M.G (z oczywistych względów nie chcę podawać jego pełnego imienia i nazwiska, ale to powinno wystarczyć, gdyby ktoś trafił na jego "ofertę" w przyszłości).
[#18] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #17

Nio cóż, koleś odczytał taktowanie z kwarca karty A3640 i podał taktownie "czterdziestki" jako 50MHz.
[#19] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@waldiamiga, post #18

Chyba źle przeczytałeś historię tej sprawy. Ta Amiga nie miała żadnej karty. Dostałą ją później razem z większą ceną. Czas po jakim dostałem zdjęcia, to czas na włożenie tej karty, zjedzenie kolacji, przespanie się i co tylko. Poza tym to jest handlarz. Taki bezczelny po zbadaniu sprawy (chyba nikt nie lubi handlarzy - nawet oni siebie )
[#20] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@_Skiba, post #10

Mnie głównie chodziło o to że ufać nie można nikomu przy zakupach przez neta. Coś co jest zbyt piękne od razu powinna zapalać się czerwona lampka. Nie koniecznie od razu jest przekręt ale lepiej dmuchać na zimne niż wtopić parę kzł. Jak już pisali inni najlepiej z odbiorem osobistym. W ciemno to można kupić od dobrego kumpla.
[#21] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #1

Nie wiem czy mnie pamięć nie myli, ale seria 040 procków chyba fabrycznie miała max 40 MHz... Może w tej Ami podmieniono kartę procka na tę z A4000 (sam kiedyś odsprzedałem jak miałem 060 oryginalnie montowaną kartę procka z A4000/ 040 - tylko pytanie czy tę montowaną przez C= można było podkręcić lub podkręcić po wymianie 040 na szybszy)...
[#22] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@xtro, post #21

Oczywiście że można podkręcić 040 na A3640, z tym że niezbyt wiele i jeszcze mniej to daje, bo głównym czynnikiem ograniczającym osiągi tej konstrukcji jest tragicznie wolny interfejs pamięci fast na płycie A4000 (6 MB/s - żenada do kwadratu). Co do podkręcania A3640 było wiele dyskusji i przykładów, w tym na PPA.
Z tym, że ta karta nie przetaktowana, gdyż 040 dzieli częstość podawaną z zewnątrz na pół, stąd generator kwarcowy 50 MHz daje 68040 dokładnie 25 MHz.
A co do 040 ogólnie, to masz rację - najszybsza wersja sygnowana była jako 40 MHz. Przetaktowywanie 040 ogólnie jest bezsensowne, dużo więcej daje wymiana na 060, do tego ten ostatni procek dużo lepiej znosi przetaktowanie (bo ma rdzeń zasilany 3.3V a nie 5V).
[#23] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@wali7, post #22

No właśnie pamiętam, że jeszcze za czasów posiadania A4000 w oryginalnym konfigu 040 ktoś mi mówił o ogromnym zapasie mocy jaki dżemie w tej karcie od C= , który to potencjał nie jest wykorzystany właśnie z powodu wąskiego gardła FAST... Chyba sprawę poprawiały możliwe do zainstalowania rozszerzenia 16 lub nawet 128 MB na Zorro 3. Ale u nas to było zdaje się niedostępne, zresztą ja w pierwszej pracy od razu odkładałem półroczne zarobki na pierwsze rewizje Cyberstorma 060... Jak mocnym spowolnieniem jest ta pamięć widać było po wymianie przez naczelnego Kebaba tego 040 C= na 040 Warp Engime bodaj.... miałem okazję kiedyś polukać na testy w "centrali" - wcale dużo nie ustępowało to mojemu 060 / 50... Myślę jednak , że w przypadku 060 z kolei moc była nie do końca wykorzystana po stronie systemu. Przynajmniej w latach '90
[#24] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #17

Moim zdaniem jest jednak spora szansa, że to nie jest oszustwo/ściema. Wiele osób nie ma zielonego pojęcia co jest w środku ich komputerów, w tym również Amig (amigowcy z reguły orientują się w temacie lepiej niż reszta świata, ale bywają wyjątki). Prosiłeś o zdjęcia CPU, dostałeś zdjęcia dwóch układów w obudowach PLCC - wiele osób nazywa układy scalone "procesorami", a już te większe w szczególności.
Może nie wiedział, że procesor jest na osobnej płycie, a 68030 onboard w tej konfiguracji jest wyłączony.
Tak czy inaczej, cena jest olbrzymia. Karta A3640 to szrot, nie ma na niej żadnej pamięci, jesteś ograniczony do tego co masz na płycie/w slotach Zorro, szybkość tej pamięci ogranicza prędkość CPU kilkukrotnie (chociaż bez wątpienia lepiej mieć nawet 68040 25 MHz na tej kalekiej karcie, niż 68030 25 MHz). Do tej Amigi koniecznością jest wymiana tej karty na cokolwiek innego, nawet dobra karta z 68030 50 MHz i własną pamięcią byłaby niezłą alternatywą.
Jak pisałem, jeśli nie jest to ściema, to cena jest zdecydowanie za wysoka jak na tę konfigurację >> negocjacje recommended. Gdybyś się zdecydował na zakup, to warto rozważyć odbiór osobisty (tym bardziej, że oferta budzi podejrzenia) - jeżeli to Europa, to można trafić na niedrogi lot, czy wybrać się autobusem - od razu będziesz miał wakacyjną wycieczkę :)
[#25] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@wali7, post #24

(...) Może nie wiedział (...)


Wybacz, że cię tak wyrywam w pół posta, ale ten człowiek skupuje i handluje Amigami i innymi 8-bitowymi komputerami. Nie ma na ziemi handlarza takiego sprzętu żeby nie wiedział, co w Amidze jest, a czego nie ma. Poza tym dlaczego zmienił cenę w trakcie negocjacji? Przecież ta Amiga od początku "miała" 040/50MHz. Nawet jeśli źle odebrał (nie wierzę) taktowanie i przyjął, że oscylator=taktowanie procesora, to przecież cenę za to podał już na początku. Teraz w konwersacji, gdy zarzuciłem mu brak uczciwości w przedstawianiu faktów pisze mi głodne kawałki, że każdy chce kupić tanio, a on kupuje i sprzedaje drożej (mniej więcej taki bełkot).

Abstrahując od niego, to jeśli sprzedawca, nawet jeśli jest to typowy handlarz, wystawia coś na sprzedaż i mota się w odpowiedzi na proste pytania, to niech mi nikt nie mówi, że to "niechcący" albo z "niewiedzy". Jeszcze raz powtórzę coś, co już zostało przez kogoś w tym wątku powiedziane: Handlarze, to podłe szuje i nie lubię ich przez to, że nie można od takiego czegoś prosto i uczciwe kupić. Sam kilka rzeczy, w tym i Amig, sprzedałem, ale pierwsze miejsce miał uczciwy opis i prosta sprzedaż (nigdy nie sprzedawałem niczego zepsutego, albo "niesprawdzonego" - wolę stracić niż kogoś oszukać, ale to moje podejście i dobrze mi z tym).
[#26] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #25

Handlarze dosyć często nie znają się na tym co sprzedają. Przyznam że też ich nie lubię, na tak niewielkim jak amigowy, rynku, w dobie powszechnego dostępu do sieci nie potrzebujemy pijawek przyssanych do naszych portfeli. Ciekawe czy tacy goście równie ochoczo sprzedają wdzięki swoich dziewczyn, żon czy córek, a jak się trafi zainteresowany klient to i sami chętnie wystawią cztery litery? W końcu liczy się tylko kasa
Jeżeli to handlarz, to pewnie chodziło mu o maksymalnie zaciemnienie oferty, tak aby nie było do końca wiadomo co tam jest. Bo A3000 z A3640 nie jest warta obecnie (może kiedyś będzie, ale nie dziś) takich pieniędzy.
[#27] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #25

Mam inną koncepcję. Handlarz włączył tą Ami i zapuścił sysinfo... i niech taki foto zrzut ekranu wyśle :)
[#28] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #25

Zwróć uwage na baterie i jej okolice
[#29] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@_Skiba, post #28

Wygląda jakby tam Ripley obcego rozwaliła ślina
[#30] Re: Amiga 3000 z CPU 68040/50MHz

@Umpal, post #29

Sprzedajacy niech lepiej udowodni, że ona działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem