kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Sloty Zorro "Micronik'a
Witam

Mma pytanie czy w obecnych czasach te sloty
link
Maja jeszcze jakieś praktyczne zastosowania ?
Od czasu do czasu na aukcjach pojawiaja sie te sloty i nie ma na nie chętnych

Czy to jest spowodowane tym ze karty do nich sa za drogie i nieoplacalne ?

Czy tez wogule sa juz niedostepne ?

sensem tych slotow by mogly byc karty graficzne i sieciowe a najlepiej karta USB
czy sa wogule jeszcze jakiekolwiek produkowane /lub uzywane dostepne?/

Czy gdzies w necie jest lista kart /rozszezen /
ktore mozna wlozyc do zorro II
[#2] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #1

ad1. To tylko hobby nic więcej (byle pecet za 20 zł może więcej)
ad2 i 4. Możesz tam upchać kartę graficzną,sieciową,kartę USB.
ad3. Karty zorro są drogie.
ad4. Trafiają się na serwisach aukcyjnych lub w dziale giełda.
ad5. google -> bboah
[#3] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #1

Z nowych rzeczy na zorro to dostępna jest karta sieciowa XSurf-100 (za ok. 500zł) i moduł RapidRoad USB do niej (za drugie 500). Chyba nic więcej nowego nie kupisz. Jeśli chciałbyś do tego podłączyć jeszcze kartę graficzną i dźwiękową to już wyjdą grube tysiące. Taniej wyjdzie kupić Mediatora, Voodoo albo Radeona, SB128 i Realteka 8139.
[#4] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #1

Tak maja ale pod warunkiem, ze sa sprawne.
Te z ogloszenia na pewno sa uszkodzone.

"Aktualnie nie jestem w stanie przetestować sprawności"

Mial Amige w towerce z Blizzardem i wszystko hulalo, wiec sprzedal wszystko procz slotow, bo do nich zapalal miloscia szalona i postanowil je pielegnowac i wychowywac przez nastepne 15 lat "A1200 ostatni raz "miałem w rękach" z 15-20 lat temu".

Juz sie wpierd....em na takie miny z allegro
"wszystko jeszcze wczoraj hulalo a zaraz po kupnie sie zesralo"
(sorry za slownictwo ale najchetniej bym zaje...l takiego oszusta bejzbolem)

PRZESTRZEGAM przed kupowaniem takich "gratek"!


Wszystko poszlo na allegro wiele lat temu, tylko sloty zostaly ciekawe czemu nie?
[#5] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@Jenot, post #3

tak wlasnie sadzilem ...

zastanawiam sie jeszcze czy nie mozliwosci nabycia jakies taniej karty grafiki ktora wraz z slotami zastepowalaby by np scandoubler ale chyba taniej bedzie kupic scandoublera za 500 zł ..
jak bedzie dostepny...
tak z ciekawosci spytam czy stare karty ISA na PC to mialy jakies inne zlacza niz te na slotach ? ze nie mozna ich było podlaczyc czy tez o cos innego chodzi >?
[#6] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@selur, post #4

tez tak mysle /same niewyrazne zdjecie juz sugeruje coś/
ale trafiaja sie inne ktore sa dobre czasami
tyle ze wydac 200-350 za dobre sloty i potem wydawac na karty to sie chyba mija z celem
wzgledem innych rozwiazan
[#7] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@PrzemasIII, post #2

Ad 2
konkretnie jakie karty graficzne ?

Picasso II/II+ ?
tylko czy jeszcze jakies

lub moze inaczej czy cos da sie kupic do kwoty 300 zl z k graficznych na te sloty ?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 13:38:51 przez AmigaFAN
[#8] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #7

[#9] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #5

Karta graficzna ze scandoublerem to kupa kasy. Chyba tylko dwie karty graficzne miały SD - Picasso IV (wbudowany) i Cybervision 64/3D (jako dodatkowy moduł). Obie praktycznie nie do zdobycia a jeśli nawet to ceny są zabójcze. Na slotach Zorro zwykle są sloty ISA ale używane są tylko przez bridgeboardy/emulatory PC. Jeśli masz np. Golden Gate to wtedy teoretycznie możesz się do tych kart na ISA dobrać z poziomu Amigi (o ile są do nich sterowniki).
[#10] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@Jenot, post #9

a ta karta bedzie działać na takich slotach ?

link

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 13:38:54 przez AmigaFAN
[#11] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #10

Będzie ale raczej nie widzę sensu w A1200 - nie wiem czy transfery z tego SCSI będą szybsze niż z IDE (pewnie procesor będzie mniej obciążony). RAM na Zorro to się nadaje chyba jedynie na RAMDysk.
[#12] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@Jenot, post #11

dzieki
Slyszalem tez ze micronik gryzie sie z karta apollo 40
akurat mam taką .../w czym jesli mozan wiedziec jest problem z kartami Apollo a tymi slotami ?
[#13] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #12

Jak pamiętam to te sloty gryzły się również z kartami Blizzarda. Jednym słowem nie było
dwóch identycznych par tych slotów. Ten egzemplarz jest wyjątkowo stary, były jeszcze takie co miały slot Video do scandublera, dodatkowe gniazda pamięci. Były też Zorro III. Pozwalały zamontować kartę procesorową od Amigi 3000/4000 i wtedy również kartę Zorro III graficzną.

Jednak mankamentem ich było to, że były niedopracowane. Pamiętam jak jeszcze niejaki Radek w Warszawie na Grzybowską przyjeżdżał i przywoził różne rzeczy Amigowe w latach 90-siątych gdy w Polsce Amiga była na topie i sprzedawał i te sloty Zorro i karty turbo i wszystko inne co się dało. Jednak też przychodziły potem tabuny ludzi, z tych co te sloty Zorro kupiły i skarżyły się że nie działają. Następnie najczęściej od ręki "Radek" wymieniał sloty na inny egzemplarz i znów ten co je kupił testował czy jest wszystko ok.

Wtedy z kart graficznych - wkładanych do slotu Zorro najtańsze były Picasso II oraz CyberVision 3D. Najdroższe i zarazem najlepsze Picasso IV i CyberVision zwykłe bez 3D.
[#14] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@gilban, post #13

Dzieki mam Blizzarda jak i apollo ale Blizzarad uzywam do Ami 500 z ACA

wyglada na to ze gra jest niewarta świeczki tzn wiele rzeczy moze nie dzialac sa drogie i malo efektywne
szkoda kasy chyab ze by sie trafily zorro III...
[#15] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #14

Daaaawno temu miałem Micronikowe sloty ZorroII dla A1200, używałem ich razem z kartą Blizzard PPC. Działało. W slotach miałem kartę graficzną EGS Spectrum (praktycznie identyczna konstrukcja co Picasso II.... czyli słabe). Generalnie nie było źle, wszystko działało jak trzeba.
Co do tego co można zainstalować nowego w Zorro II, to masz jeszcze otwarty projekt karty USB Thylacine. Karta jest stosunkowo prosta i tania do zrobienia (dotychczas zrobiłem dwie sztuki, obie działają, mam płytki i częsci na trzy kolejne sztuki). Sama karta nie jest oszołamiającą konstrukcją, ale działa. Ja jej używam do przenoszenia danych z PC za pomocą pendrive. Daje radę. Sama karta jest bardzo mała, dużo mniejsza od typowej karty Zorro (złącze ma oczywiście typowe), jest długości samego złącza, więc wejdzie do każdej Ami.
Ciekawą konstrukcją jest karta graficzna Picasso II++ (nie mylić z Picasso II +, bo to zupełnie inna konstrukcja). Jest to otwarty projekt autorstwa Georga Brauna,, karta ma całkiem fajne osiągi, w większości testów niewiele ustępuje najlepszym karto Zorro: Picasso IV i CyberVision64. Karta jest przelotowa, czyli znajduje się na niej automatyczny przełącznik sygnału z karty i sygnału z chipsetu Amigi, więc nie trzeba kombinować. Największym mankamentem karty jest jej przystosowanie mechaniczne do projektu GBA1000 (ja akurat używam jej w GBA1000), stąd karta "leży" na płycie ze slotami Zorro, ale myślę, że dałoby się ją upchnąć z płytą Micronika. Póki co zrobiłem jedną taką kartę, ale zaraz zabieram się za montaż drugiej, chipów graficznych do niej mam kilka w zapasie, więc jakby co mógłbym zrobić na zamówienie.
Ceny za obie karty byłyby konkurencyjne (czyli niższe) wobec nierzadko 20 letnich zabytków oferowanych na aukcjach.
W razie gdyby ktoś chciał potestować jak działają wspomniane karty w jego Amidze, zapraszam do mnie (Kraków), chętnie sprawdzę.
W razie pytań/zainteresowania zleceniem.... zapraszam na priv.
Tutaj https://www.youtube.com/watch?v=kYa_gVsIAPE wspomniane karty w działaniu, na filmiku mojego autorstwa.

PS. O ZorroIII zapomnij. To kiepska konstrukcja, są problemy z kompatybilnością, było kilka wersji specjalnie dedykowanych konkretnej wersji płyty A1200 tzn. akurat możesz źle trafić, i twoja A1200 okaże się niekompatybilna. Do tego aby działał tryb ZorroIII musisz kupić kartę procesorową do A3000/A4000 (z kartą turbo od A1200 działa tylko w ZorroII), i to nie badziewne A3640 (który nie ma pamięci fast), tylko jakiegoś porządnego Cyberstorma. Przy takim wydatku już lepiej poszukać A3000 lub A4000, całość będzie sprawiała zdecydowanie mniej problemów.

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 12:24:23 przez wali7
[#16] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@AmigaFAN, post #14

Polecam sloty zorro II Elboxu
[#17] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@wali7, post #15

Hej, Wali napisałem do Ciebie na PRV, odezwij się.
[#18] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@BULI, post #17

Ja też i cisza od kilku dni
[#19] Re: Sloty Zorro "Micronik'a

@PrzemasIII, post #18

Cześć, wybaczcie, miałem przez ten czas nawał roboty i nie za bardzo miałem kiedy sie za to zabrać. Muszę sobie zrobić kosztorys i Wam odpowiem. Postaram się to zrobić dziś.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem