kategoria: A600
[#91] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #90

Już pisałem to nie jest moja modyfikacja i nie mam a500.Boot selector do A500 działa. Przecież dałem ci link do opisu budowy na niemieckim forum.
Big Book of Amiga Hardware

A ile zwykłych stacji podłączyłeś do MTRX na raz? Jedna może zadziała ale 2 lub 4?
I skoro twierdzisz, że działa to dlaczego zalecasz wyłączyć zwykłą stację jak gotek ma być DF0.
Do wyboru stacja jako df0, gotek df1 lub tylko gotek df0


Osobiście bardzo w to wątpię, że 2 lub więcej stacji mechanicznych działałyby na MTRX.

Commodore budowałoby przerzutnik logiczny dla uprzykrzenia nam zycia? Tak samo jak Zewnętrzne stacje dysków mają interfejs do generowania MTR dla danej stacji też dla szpanu?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 19:22:14 przez snifferman
[#92] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #91

Ty podales modyfikacje, więc okreslam ją jako Twoja , dla orientacji w wątku

Czy ją napisałem coś więcej niż o dwóch stacjach?
Dla pozostalych sam możesz sprawdzić.

Stację jako df1 zalecam odlaczyc, chociaż można zostawić. Sprawdź dlaczego.

To co zrobil Commodore było podyktowane ekonomią.
[#93] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #92

Odłączasz, bo nie ma osobnego sterowania silnikiem. Pewnie włącza się razem z gotekiem. Dlatego zamiast przełącznika na taśmie lepiej podmienić sygnał na U8 w A500. Wtedy masz pełną kompatybilność sygnałów MTR_1 i SEL_1. Gotek nie ma silnika więc nie ma tego problemu. Tylko nie wiem czy wszystko będzie w 100% działało z sygnałem mtrx bo przebieg sygnałów wygląda inaczej


W przyszłym tygodniu polutuję taśmę i sprawdzę twój patent. Otwieranie towera to za ciężka praca na weekend.

Gdyby to było takie łatwe, to amigowcy od dawna montowaliby w a500 drugą stację wewnątrz komputera.
Po co wtedy stacja zewnętrzna?

Bootselector zamienia stacje miejscami(sygnały SEL)a nie daje opcji podłączenia dodatkowych stacji.
Możesz sobie podłączyć i włożyć 4 stacje do środka amigi jeśli je zmieścisz i dodasz układy sterowania do MTR

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 20:40:30 przez snifferman
[#94] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #93

Napisaleś
To na amidze 500 jest możliwość podłączenia stacji i goteka pod jedną taśmę, a używając Prostego boot selectora Można je zamieniać miejscami bez potrzeby wyłączania jednego urządzenia


potem

Bootselector zamienia stacje miejscami(sygnały SEL)a nie daje opcji podłączenia dodatkowych stacji.
Możesz sobie podłączyć i włożyć 4 stacje do środka amigi jeśli je zmieścisz i dodasz układy sterowania do MTR


To zadziałają czy nie, dwa napędy na jednej taśmie z bootselektorem?
Bo jakoś nie możesz się zdecydować. szeroki uśmiech
[#95] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #94

Pierwsza wypowiedź dotyczy goteka i stacji a nie dwóch stacji mechanicznych. Zadziała jeśli twój "patent" z MTRX dla goteka działa.

Druga nie mówi nic o jednej taśmie a nawet wspomina o
dodasz układy sterowania do MTR


Nadal nie napisałeś czy sprawdziłeś czy działa i coś nie kwapisz się do odpowiedzi.
Jak zachowuje się stacja pod df1, jak czytane są dane z gotka?

Po tym zakładam, że sprawdzałeś

Bootselector zamienia tylko miejscami sygnały SELECT na U8.

Taki bootselector można zrobić na taśmie FDD, pod warunkiem ze oba napędy są do niej podłączone.


Wiesz jaka jest różnica między Bootselectorem a zamianą sygnałów SEL_0 i SEL_1 na taśmie od wewnętrznej stacji dysków?


Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 22:22:27 przez snifferman
[#96] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #95

Bootselector działa że stacją zewnetrzna, a rozpatrujemy współpracę dwóch napędów na jednej taśmie.
[#97] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #96

Bootselector działa że stacją zewnetrzna

A z DF0 nie działa?

Działa z każdą stacją, więc z zewnętrzną też

Odświeżam pytanie
Wiesz jaka jest różnica między Bootselectorem a zamianą sygnałów SEL_0 i SEL_1 na taśmie od wewnętrznej stacji dysków?

Mała podpowiedź:



Podpowiem, że odpowiedź padła w tym wątku :D

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 22:50:13 przez snifferman

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 22:50:59 przez snifferman
[#98] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #97

Bootselector nie działa na dwoch napędach podpietych na jednej taśmie wpiętej w złącze na płycie Amigi.
Tak to miało brzmieć
[#99] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #98

Oczywiście że działa. I działa inaczej niż zamiana SEL0 i SEL1 na taśmie FDD. przy zamianie samych sygnałów SELECT na wewnętrznym złączu stacji, MTR_0 pozostaje na taśmie. przy zmianie pinów na U8 na taśmie będziesz miał "MTR_1"

Dlaczego uważasz że nie działa?

Sprzedawane kiedyś i robione dzisiaj zamieniają właśnie SEL0 z innym więc nie rozumiem na czym opierasz swoją opinię

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 23:15:23 przez snifferman
[#100] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #99

A gdzie w takim razie jest MTR_0 na taśmie, jeśli w to miejsce wskoczył MTR_1
[#101] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #100

Nie ma. Ale skoro napisałeś że gotek działa dobrze z MTX to nie będzie ci potrzebny.
Wieć przy wbudowaniu przełącznika krzyżowego zamieniającego piny 13 i 14 na U8 w A500 będziesz miał na złączu wewnętrznej stacji:
10 pin- SEL_0
12 pin- SEL_1
16-pin MTR_0 (nie wiem jak commodore oznaczał ten sygnał ale chodzi o sygnał co ma iść do do pinu 16 stacji)

lub po skrzyżowaniu przełącznikiem

10 pin- SEL_1
12 pin- SEL_0
16 pin- MTR_1

Dlatego cały czas się Ciebie pytam czy gotek działa dobrze z sygnałem MTRX z portu zewnętrznych stacji. Jeśli gotek u ciebie działa jako DF0 i DF1 z tym sygnałem to boot selector rozwiąże twój problem z niepoprawną pracą z MTRX zwykłej stacji
Jak podłączałeś dwa napędy na taśmie i wyłączałeś stację mechaniczną, żeby podłączyć goteka jako DF0 to pracował on cały czas na MTRX? Opisz dokładnie jak przełączałeś opcję Stacja+gotek/gotek

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 23:38:00 przez snifferman
[#102] Re: Gotek z firmware HxC

@strim_, post #61

Jeśli chodzi o kompilację softu HxC to wczoraj przewalczyłem prostszy sposób. Próbowałem wcześniej z githuba na Debianie i poległem na samym końcu na brakujących referencjach w bibliotece fltk.
Potrzebne będą:
- komputer z windows
- Visual Studio 2013/2015 np. community edition (darmowe)
- całość plików hxc stąd lub nowsza wersja. Te z githuba wymagają przeróbki w plikach makefile (w makefile są inne ścieżki niż w pobieranych zipach) a i tak nie daje się w pełni skompilować
- bibliotekę ftlk stąd

1. Rozpakowujemy kody źródłowe hxc
2. Wgrywamy pliki z katalogu fltk-1.3.3 do podkatalogu (...)\HxCFloppyEmulator_software\trunk\sources\thirdpartylibs\fltk\fltk-1.3.x
3. Uruchamiamy (...)HxCFloppyEmulator\build\hxcfebuild.dsw w Visual studio i pozwalamy na konwersję do nowego formatu
4. Kompilujemy całość solucji - nie skompilują się trzy projekty (adfopus, gui i lib) ale to nie powinno wpływać na resztę.
5. Dla win 7 i wcześniejszych przestawiamy we właściwościach każdego projektu Platform toolset na Windows XP (v140_xp) lub podobną. Domyślnie VS2015 ustawia kompatybilność z win8.1 przez co przy uruchomieniu programu jest błąd CreateFile2.

Kroki wykonałem na podstawie tego wątku.

Nie udało mi się natomiast skompilować adfselectora dla amigi na czym mi najbardziej zależało. Pliki są ale nie ma solucji dla VS. Z tego co widzę w makefile potrzebny będzie kompilator amiga toolchain. Niby dałoby się skompilować pod debianem tylko w makefile jest odwołanie do kompilatora exe + polecenia dosowe w innym pliku. Komuś udało się wygenerować nowego selektora na podstawie źródeł?
[#103] Re: Gotek z firmware HxC

@jimmy, post #102

Witam,

Czy istnieje możliwość podpięcia Goteka HxC jako DF1 w A2000? W Goteku Cortex ustawiało się to zworką, ale to wydaje się nie działać w Goteku HxC.
[#104] Re: Gotek z firmware HxC

@deadwood, post #103

Jakie są objawy?
Jaka tasma FDD?
Gotek hxc działa jako df0 a stacja jako df1?
[#105] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #104

Gotek HxC działa jako df0.
Gdy Gotek i FDD sa podpiete, wlozenie dyskietki do FDD nie powoduje odczytu (ale stacja "pyka")
Tasma FDD - wtyk ktory wchodzi w FDD ma 4,5 i 6 (liczac od czerwoneg) zamieniony
[#106] Re: Gotek z firmware HxC

@deadwood, post #105

Jeśli gotek to df0, a df1 to stacja i stacja nie czyta dyskietki , więc problem w innym miejscu.
Nie jest winą oprogramowanie hxc, jak sugerujesz, że gotek nie chce działać na df1

Czy pod WB jest widoczna stacja df1?
Nie wiem jaki masz system, ale sprawdź w early menu jakie widać napędy
[#107] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #106

Witam,

Czy ktoś może potwierdzić, że na Gotek HxC działa zapisywanie ADFów z poziomu XCopy? W moim przypadku, wykonywałem kopiowanie przez RAM i po wykonaniu pierwszej części zapisu, Gotek uległ zwieszeniu (przyciski lewo prawo nie działały). Reset Amigi nic nie pomógł - mysiałem wykoniać power off/on. Następny test, format, spowodował to samo - format się zakończył, natomiast Gotek pozostał zwieszony na obrazie który był formatowany.

Konfiguracja:
A2000 rev 6.x, ustawiona na dwie stacje, Gotek podpieôy jako DF0, DF1 nie podpięta.
[#108] Re: Gotek z firmware HxC

@deadwood, post #107

a robisz to z weryfikacją? U mnie z weryfikacją są problemy natomiast bez działa ok. Amiga 1200 gotek DF0 a FDD DF1
[#109] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #108

Hej,

Robiłem kopiowanie bez weryfikacji.
[#110] Re: Gotek z firmware HxC

@deadwood, post #109

U mnie słynne X-Copy nie działa.Natomiast D-Copy działa bez problemu.
[#111] Re: Gotek z firmware HxC

@Stoopi, post #110

Dzięki - sprawdzę!
[#112] Re: Gotek z firmware HxC

@deadwood, post #111

Rzeczywiście D-Copy działa poprawnie. Dzięki!
[#113] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #1

Szanowni!
Właśnie przymierzam się do kupna Gotek'a, ale jeszcze nie zdecydowałem jaki firmware chcę posiadać.
Czy mogę prosić Was o opinię odnośnie Cortex i HxC, Wasze doświadczenia i plusy/minusy obu opcji ?
Z tego co wyczytałem to...
- Przy HxC można przypisać tylko 15 pozycji - to chyba zdecydowany "minus" gdyż chyba dostępne są gry na 15+ dyskach.
- Przy Cortex, stacja może działać jako DF0/DF1/DF2/DF3 ! więc można zamontować też jako drugą, trzecią stację np. w zewnętrznej obudowie czego wersja hxc-2001 nie będzie miała nigdy.
- Czy rzeczywiście HxC lepiej obsługuje gry NoDos i bezproblemowo działa z "dziwnymi" konfiguracjami Amigi (Czy mogę się spodziewać problemów z moją A500 2,5Mb z Cortex?). Chodzi mi o opinię że jest to zauważalne w przypadku sporej ilości gier.
- Czy pojawiają się problemy - spowolnienia odczytu - gdy przy Cortex będę używał 16+ GB pendrive jako nośnika obrazów ADF ?
- Czy rzeczywiście możecie stwierdzić, że przypisywanie odpowiednim slotom Goteka obrazów ADF w systemie HxC jest bardziej upierdliwe niż w Cortex ? (kombinowanie z wciskaniem ALT)
Jakbyście mieli jakieś uwagi albo spostrzeżenia z poziomu użytkownika, uprzejmie proszę o opinię. Bynajmniej nie chodzi mi o różnicę cen, ale aby posiadać stabilny system, który będzie przyjazny użytkownikowi i działał bezproblemowo z większością programów.
Podsumowując... który firmware polecacie ?
Pozdrawiam.
Boyo

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 16:03:12 przez Boyo

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 16:06:17 przez Boyo
[#114] Re: Gotek z firmware HxC

@Boyo, post #113

Nie wiem skąd wnosisz jakoby nie dało się Goteka HxC ustawić jako stacji zewnętrznej. Mam takowego na biurku i działa bardzo dobrze (w obudowie Sakura). Z mojego doświadczenia wynika raczej, że firmware Cortex sprawia problemy z pracą jako DF1.

Poza tym, tu nie ma co się rozwodzić, kup HxC bo jest rozwijany. Firmware Cortex nie.
[#115] Re: Gotek z firmware HxC

@Boyo, post #113

Moim zdaniem za dużo gier nie działa poprawnie na Cortex. Tylko Hxc teraz. Będzie obsługa dysków HD i buzzera w niedługim czasie. Można kopiować pliki z pendrive do Amigi. Działa dobrze jako DF1. Jest gwarancja że jeśli nie pójdzie jakaś gra autor zrobi fixa za darmo.
[#116] Re: Gotek z firmware HxC

@Boyo, post #113

Aktualny limit slotów na HxC to 250 (nowa wersja testowa selektora dostępna na forum hxc - podawałem link w innym wątku).
Co do przypisywania do gier do slotów pod HxC to faktycznie jest nieco niewygodne (wybiera się plik z listy ale potem przypisuje klawiszami alt czy Amiga - nie pamiętam). Na swoje potrzeby stworzyłem programik pod windows do przypisywania obrazów do slotów. Jak ktoś ma nawet niewielkie doświadczenie w programowaniu to może napisać coś podobnego. Kody selektora są zresztą dostępne na githubie tylko trzeba umieć je skompilować (amiga toolchain).

Teoretycznie hxc obsługuje dwie stacje naraz ale pod gotekiem działa tylko jedna (DF0).

Stację goteka można wpiąć jako DF1 w zewnętrznej stacji ale wiele gier nie będzie działać bo "na sztywno" odwołuje się się do stacji DF0. Uruchomi się co prawda z dyskietki w DF1 ale potem może nie działać.

Soft możesz wgrać teź później do goteka - tylko koszta wyjdą wtedy większe (programator + 10 EUR za aktualizację HxC) ew. usługa aktualizacji od pong777.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 18:46:42 przez jimmy
[#117] Re: Gotek z firmware HxC

@jimmy, post #116

W wersji "250" inaczej wygląda przypisywanie slotów
[#118] Re: Gotek z firmware HxC

@Norbert, post #117

A mógłbym prosić o tego selectora?
[#119] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #118

[#120] Re: Gotek z firmware HxC

@jimmy, post #116

"Amiga" zmieniamy sloty a enterem przypisujemy do slotu. Tak świadczę usługę upgrade'u z Cortex/PC do HxC. Ew mam w ofercie programatory jeśli chce ktoś zrobić to samodzielnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem