kategoria: Minimig
[#1] MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART
Witam,

Na oficjalnej, starej już stronie widnieje link do arkusza, na którym wypisane są rdzenie obsługujące SCART. Są to: ECS/AGA, ST oraz 800XL. To ostatnie działa mniej więcej od kwietnia, sam prosiłem o dodanie obsługi developera.

Natomiast po przeprowadzce na GitHub pojawił się odnośnik SCART. I tam napisano:

Cores know to support this option are:

Atari ST
Amiga AGA
C64
ZX Spectrum
VIC-20
... and others ...


Próbowałem u siebie C64 (działa!!) i ZX Spectrum. Mam problem ze spectrum - OSD lata wściekle po całym ekranie. Obraz ZX jest stabilny lecz nie da się praktycznie niczego włączyć przy takiej częstotliwości.

Proszę o info, czy komuś udało się po SCART odpalić core ZX tak żeby okienko OSD nie latało - co należy zrobić. Obawiam się jednak, że to może wymagać update'u.
[#2] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@DiskDoctor, post #1

Nikt nie używa dodatkowych rdzeni?

Wiem, że dez3 jest fanem spectruma - dez3 próbowałes ten rdzeń na TV poprzez SCART?
[#3] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@DiskDoctor, post #2

Ją korzystam m że spectrumowego wsadu z esxdosem ale ze scandoublerem. Jak przetestuję na 1084s to dam znać.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 09:21:27 przez Jenot
[#4] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@DiskDoctor, post #1

Żeby nie zakładać nowego wątku zapytam tutaj. Zrobiłem kabel do mista SCART-VGA z wyprowadzeniem audio. Efekt jednak jest marny bo obraz wygląda tak
https://www.youtube.com/watch?v=Jehgqi51d7o

Scandobler oczywiście wyłączony. Jak myślicie w czym może tkwić przyczyna problemu ?
Polutowane wszystko według tego diagramu

Z tym że połączyłem również ekrany RGB czyli (VGA) 6 do 13 (w SCART), 7 do 9 i 8 do 5. Oraz ekran wtyczki i kabla VGA do ekranu wtyczki SCART.
[#5] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@Fenio, post #4

Coś zakłóca. Może te ekrany?
[#6] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@Vato, post #5

Możliwe aby problem powodował brak połączenia ze sobą ekranów RGB z GND ?

[#7] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@Fenio, post #4

Na stronie o SCART masz diagram - porównaj sobie.
[#8] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@DiskDoctor, post #7

Diagram który wkleiłem w posta #4 jest właśnie ze strony Mist'a. Kabel sprawdziłem z innym telewizorem i... działa. Więc nie wiem czy popsuło mi się coś w TV czy może samsung syncmaster 710MP z jakiegoś powodu nie współpracuje z Mistem po złączu scart

BTW. Diagram że strony Mist'a ma drobny błąd. Wtyczka db15 (VGA) jest pokazana od tylu a scart od przodu.
[#9] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@Fenio, post #8

A masz kabel podwójnie ekranowany?
[#10] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@DiskDoctor, post #9

Do przeróbki użyłem standardowego kabla VGA marki Hama. O ile pamiętam ekranowanie składa się ze "sreberka" owiniętego plecionką.
[#11] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@Fenio, post #10

Ja mam podwójny ekran. Zarówno "żyłki" są ekranowane, jak i dodatkowo cały kabel VGA.

Jest przez to gruby, ale tak mi polecono zrobić (kabel zleciłem do zrobienia elektronikowi, według schematu).
[#12] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@DiskDoctor, post #11

Okazało się że kabel był dobrze zrobiony bo działa z LCD Sharpem 42" i Philipsem CRT 14". Z niewiadomych mi przyczyn nie chciał działać z Samsungiem Syncmaster 711MP.
[#13] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@Fenio, post #4

Generalnie to ekran powinien być połączony do masy tylko z jednej strony, jeśli jest więcej niż jedna żyła sygnałowa, inaczej będzie przez niego płynął prąd i zamiast ekranować, sam stanie się generatorem zakłóceń EMI.

Ten schemat jest trochę mylący, bo o ile w przypadku kabla w którym każda żyła jest ekranowana wydaje się poprawny, tak w przypadku kabla z jednym ekranem, wygląda to już mniej elegancko.

Nie znaczy to, że kabel nie będzie działać, niedociągnięcia projektanckie dają o sobie znać najczęściej w jakichś specyficznych warunkach.
[#14] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@DiskDoctor, post #1

> Cores know to support this option are:
----------------
Hehe, z tą listą to trzeba uważać; wszyscy wiedzą na AA, że core Atari ST nie działa, ale gościu jak kołek upiera się, że wszystko jest w porządku.
To faktycznie trochę tak, jak z tym informatyczno-lekarskim kawałem
- Panie doktorze, mam problem, boli mnie śledziona.
- To dziwne, u mnie działa.



PS: Nawet nie pod kątem scarta nie działa, tylko w ogóle jest do pupy.


.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 11:43:21 przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM
[#15] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #14

Czekaj... co prawda nie używałem SCARTa, ale kabel przypadkiem mam. Natomiast trybu 15kHz na core STe z powodzeniem używałem z monitorem Commodore 1084S-D1. Nie miałem żadnych problemów. Atarowy ortodoks Pabloz może to potwierdzić - grał w Leavin Teramis na takim zestawie.
[#16] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@sanjyuubi, post #13

Ale jednak w oryginalnych kablach VGA-VGA i SCART-SCART ekrany są połączone z obu stron. To nie jest kabel z jednym ekranem bo ekranowane są trzy żyły RGB i każda żyła ma osobny ekran tak jak to jest opisane na diagramie. Oprócz tego jest ekran zewnętrzny kabla który jest połączony na obu końcach z metalowymi wejściami wtyczek tak że masy obu urządzeń są spięte.

#15
Sprawdziłem u siebie i core ST nie działa po SCART. NES niestety też :(

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 12:12:06 przez Fenio
[#17] Re: MIST - nowe rdzenie z obsługą SCART

@Fenio, post #16

U mnie ST działało od samego początku po SCART.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem