kategoria: A2000/A3000
[#31] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Jenot, post #30

Na płycie nie ma żadnego terminatora. Nie wykluczam, że dysk może mieć włożoną jakąś zworkę niestety nie ma mnie teraz w domu aby to sprawdzić. Ciekawostka, na stronie AmigaKit jest "Pre-order" na adapter scsi2sd, który ma być dostępny w sprzedaży od 16 listopada. Ciekawostką jest to, że ktoś zakupił już ten adapter z AmigaKit i 27 października zamieścił dodatkowo komentarz na temat działania adaptera z jego CDTV. Jak to możliwe?
[#32] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #31

Ale to jest ten sam adapter co u źródła: link tylko z naklejką AmigaKit. Może koleś kupił gdzie indziej a reckę napisał gdzie indziej ;)
[#33] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Jenot, post #32

Jeszcze napisał, że szybko otrzymał adapter. Moim zdaniem zdecydowanie za szybko o jakieś 3-4 tygodnie.
[#34] Re: Podłączenie dysku SCSI 80pin do Amigi 3000

@Leon, post #27

Wszystko mieszasz.
Prawidłowa terminacja powinna być na ostatnim dysku a z drugiej strony na kontrolerze (na płycie głównej A3000 są miejsca na 3 rezystory, z Twojej fotki widać, że nie masz rezystorów) lub wpięty terminator w zewnętrzne złącze SCSI.
Wygląda np. tak
[#35] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #33

Mam kolejny problem tym razem z kontrolerem SCSI w A3000T. Amiga działa wzorcowo przez kilkanaście minut (mogę używać dysku do woli) a następnie włącza się dioda od dysku twardego (nawet nie mruga- czekałem nawet 15min i dalej to samo) i już nie mogę wystartować z żadnej partycji bo dioda cały czas świeci po resecie. Próbowałem na dwóch dobrych dyskach (przygotowanych wcześniej na innej Amidze gdzie działały bez problemu) i na każdym załącza się dioda po kilkunastu minutach i dysk jest uszkadzany (obrazek). Czego to może być wina? W A3000 mam kartę Mercury 040 (fotka jaką zdążyłem zrobić z SysInfo). Może grzeje się Super DMAC odpowiedzialny za kontroler DMA SCSI a może to coś innego? Miał ktoś z was podobne objawy?
[#36] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #35

A zworki na plycie glownej masz dobrze ustawione?
Ja mialem podobne problemy jak zapomnialem je przestawic z ext na int
Wieczorem Ci podam jak to powinno byc ustawione w A3000T.
Na pewno masz dobry RAM? Sprawdzales jakims softem pamiec?
Probowales bez tej kart procesorowej na oryginalnym 030/25 ?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 02:18:55 przez lekarz_med
[#37] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@lekarz_med, post #36

Amigi jeszcze nie rozkręcałem poza wymianą dysku także nie wiem jak ustawione są tam zworki. W planach mam testy bez karty procesorowej oraz sprawdzenie pozycji zworki z kartą (when used in an A3000T, a 74F08 chip must be inserted at location U103 on the motherboard). Myślałem też o zamontowaniu radiatora na Super DMACu. Czym najlepiej przetestować pamięć?

Pamiętam, że za pierwszym razem jak ją uruchomiłem to zdążyłem tylko po serialu przekopiować do RAMu FM i Sysinfo czyli jakieś niecałe 250Kb z prędkością 19200. Kopiowanie z prędkością 115200 nie zadziałało mimo, że na A3000D obok działa bez problemu na tym samym kablu. Po paru minutach włączyła się dioda dysku i już miałem po zabawie. Po wielu próbach startowania z innych partycji byłem zmuszony podłączyć drugi dysk.
Tutaj też po krótkim czasie przy próbie sprawdzenia zawartości jednej partycji na FM załączyła się dioda dysku i od tamtej pory mam problemy z dyskiem, nawet nie jestem w stanie wystartować z dysku bez ss wpisując loadwb.

Dodam, że później nawet stacja dysków pokazuje mi błędy na dyskietkach, których tam nie było a może i same je psuje. Przy kolejnych testach też ją odłączę.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 11:06:45 przez Leon
[#38] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #37

Może to nie chodzi o sam dysk, a jakiś układ współpracujący z HDD i FDD. Można by także podejrzewać jakiś zimny lut. Wszystko działa dopóki się trochę nie nagrzeje i potem się wiesza. Nie wiem co może być powodem ale raczej nie brak radiatora na SuperDMAC-u czy innym układzie. U mnie nawet z A3640/060LC wszystko śmiga bez żadnych radiatorów. Zworek też bym nie podejrzewał raczej, bo co one mogą zmienić po kilku minutach, jeśli na początku wszystko działa... Przy źle ustawionych zworkach kart turbo, Amiga raczej się nie uruchomi (lub nie wykryje karty) niż będzie tak wydziwiać.
[#39] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Rafał A-3000, post #38

W A3000 oraz A3000T jest więcej zworek i działają one inaczej niż w A4000.
Zworki można tak ustawić, że komputer się uruchomi, ale będzie działać niestabilnie - objawy mogą być takie jak opisane powyżej.
Nie wiem jakie ustawienie musi mieć omawiana karta, ale odpowiednikiem znanego z A4000 ustawienia EXT w Amigach 3000 są:
A3000 desktop
J100 3-4
J102 2-3
J104 2-3
A3000 Tower to wymienione powyżej oraz DODATKOWO
J105 1-2
J106 1-2
J107 1-2
Bez karty procesorowej trzeba ustawić odpowiednik pozycji INT i są to:
J100 1-2
J102 2-3
J104 1-2

Włącz SysInfo i zobacz jaki masz transfer z dysku - powinien być ok 2MB/s, jeżeli będzie ok 3-4 MB/s to znaczy, że są źle ustawione zworki. Przy takiej prędkości będą przekłamania.

Jeżeli to byłby tylko dysk to może jeszcze świadczyć o kontrolerze SCSI - zobacz jaką masz wersję -04 czy -08, ewentualnie ustawienia MASK i MaxTransfer ale skoro piszesz, że takie rzeczy dzieją się też z dyskietkami to jest to coś innego.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 18:15:27 przez lekarz_med
[#40] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@lekarz_med, post #39

Rozkręciłem A3000T i zauważyłem że nie ma zworek na J105, J106, J107 (fotka).
Dodatkowo J104 jest ustawiona na 1-2 zamiast 2-3 (jeśli nie pomyliłem się z odczytem zworek).
Czy te 3 zworki na karcie Merkury (które są nie używane) mogę włożyć w miejsce J105, J106, J107?

Podsumowując planuję ustawić zworki jak poniżej i uruchomić amigę.

Nowe / stare ustawienia:
J100 3-4 / 3-4
J102 2-3 / 2-3
J104 2-3 / 1-2
J105 1-2 / 0
J106 1-2 / 0
J107 1-2 / 0
[#41] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #40

Zworkologia karty jest tutaj. Swoją drogą - gratuluję karty :). Wygląda godnie :D
[#42] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@baderman, post #41

Po włożeniu zworek J105, J106, J107 oraz J104 z 1-2 na 2-3 miałem czarny ekran.
Ciekawe dlaczego w tej dokumentacji nie ma danych na temat zworek J105, J106, J107?
Problem prawie rozwiązany...
Zauważyłem, że jedna kość pamięci (na samym dole) na karcie Mercury nie siedziała dobrze.
Workbench pokazywał wcześniej 16.5MB później 43.5MB fastu (32+16) a teraz 36MB fastu.
Muszę posprawdzać te pamięci bo po 20 minutach komputer się zawiesił a po resecie było już 36MB fastu zamiast 43.5MB. Także zworki zostawiam po staremu i idę dalej walczyć z Amigą.
Ciekawe jaki program sprawdziłby dobrze te pamięci.
[#43] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #42

Do pamięci to możesz użyć softu z aminetu - wpisz "mem test" i ci wyrzuci kilka programów do tego służących.
W tej chwili nie pamiętam czego ja używałem do testowania RAMu ale to na pewno było coś z aminetu.
J105, J106, J107 występują tylko w A3000T. Nie ma ich w desktopie a te dokumentacje są napisane na podstawie desktopów.
Zobaczę jutro co dokładnie piszą o tych zworkach w oryginalnej instrukcji do A3000T z Commodore.
[#44] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@lekarz_med, post #43

Po ponownym włożeniu SIMMów system poprawnie rozpoznaje pamięć. Tutaj fotka przed ich wyciągnięciem. Jak domykałem przedni panel obudowy to zauważyłem, że znowu dioda dysku się zapaliła. Postanowiłem wszystko po dociskać ale bez zmian, to zmieniłem w końcu tasiemkę SCSI na krótszą i już nie mam problemów z zapalającą się diodą. Pewnie ta dłuższa tasiemka zwisając luzowała adapter SCA od dysku 80pin.

Następnie zabrałem się za instalowanie PicassoII łącząc osobnym krótkim kabelkiem jedno wyjście karty GFX z wyjściem VGA w A3000 (fotka). Do drugiego wyjścia na karcie podłączyłem monitor. Niestety po załączeniu Amigi miałem tylko czarny obraz na monitorze. Jak nie włożę tego krótkiego kabelka i mam podłączony monitor bezpośrednio do VGA w A3000 a drugi monitor podpięty do karty PicassoII to tryby ECS działają bez problemu ale jak wybiorę rozdzielczość dla CGX (po zainstalowaniu sterowników dla karty) to mam biały ekran na monitorze gdzie podpięta jest A3000, tam gdzie jest podpięta karta mam cały czas czarny ekran. Nie wiem czy karta jest sprawna czy nie więc postanowiłem włożyć tą samą kartę graficzną co mam w A3000D czyli Piccolo SD64 i hula bez problemu. PicassoII powędrował z powrotem do pudełka.

Popykałem sobie w Quake w 320x200, działa wolno ale stabilnie, niestety ADoom czy DoomAttack wieszają się po paru minutach gry. System, który używam przygotowałem kiedyś dla A1200 z fast może po wgraniu bibliotek dla 040 gra nie będzie się wieszać, czasem jak usypiam FM to też mam zwis systemu. Ogólnie sytuacja opanowana w A3000T da się jej używać.

Jutro muszę uruchomić A3000D i naprawić ten drugi dysk 500MB 50pin instalując go jako główny. Planuję przy okazji włożyć do niej kartę Warp engine 040 (fotka), niestety karta nie ma pamięci SIMM. 2 lata temu wysłałem bratu blisko 5 KG różnych pamięci bo potrzebował i już nie mam chyba żadnych w zapasie. Zastanawiam się czy tego Warpa mogę bez pamięci zainstalować bezpośrednio na AmiFasta, którego mam na płycie (pic1) (pic2) czy muszę go najpierw wyjąć? Czy może wyjąć AmiFasta a pamięci z niego włożyć do Warpa? Pewnie jutro się przekonam jak ją otworzę, dochodzi jeszcze kwestia zworek w A3000 ale to już nie na dzisiaj.
[#45] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #44

Chciałbym podłączyć kartę sieciową (A2065) z wyjściem BNC do Amigi.
Czy taki adapter będzie działać czy muszę kupić inny mający osobne zasilanie?
Czy można taki adapter samemu wykonać czy potrzebne będą jakieś układy scalone?

Jako, że karta ma Autoconfig powinna być widziana w "Expansion Board Diagnostic"
Jak najszybciej sprawdzić czy karta działa? Czy muszę poza Roadshow instalować sterowniki do karty?
Jeśli tak to skąd mogę je pobrać aby mieć pewność, że będą działać.

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 17:51:38 przez Leon
[#46] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #45

Zapewne zainteresuje cię ten temat (sam pytałem o to samo i dostałem odpowiedź).
[#47] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #45

To do czego link wstawiłeś służy do puszczenia obrazu z kamer CCTV po kablu lan. Nie ma to nic wspólnego z siecią, no może tylko to że wykorzystuje ten sam rodzaj kabla.
[#48] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Umpal, post #46

Po przeczytaniu podlinkowanego tematu wnioskuję, że problem nie został rozwiązany.
Chyba łatwiej i taniej będzie załatwić sobie plipboxa niż zmusić tę kartę do działania.
[#49] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #48

Nie został rozwiązany, bo nie jestem przy Amidze. Brakło mi po prostu czasu przed wyjazdem i wrócę do tematu przy najbliższej okazji, czyli jakoś latem, bo na pewno tak tego nie zostawię.
[#50] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Umpal, post #49

To w takim razie poczekam jak rozwiążesz ten problem a później za Twoją zgodą skopiuję rozwiązanie.
[#51] Re: Kolejny problem z SCSI w A3000...

@Leon, post #50

Nie ma sprawy super OK!
[#52] Re: Kolejny problem z AmiGG

@Umpal, post #51

Uruchomiłem kartę sieciową A2065 która działa sprawnie dzięki pomocy użytkownika Umpal. Postanowiłem zainstalować AmiGG ale bez skutku. Z oficjalnej strony AmiGG nie można już pobrać TextInput.mcc +28. Gdyby ktoś szukał vapor_toolkit.library czy TextInput.mcc to odpowiednie wersje znajdzie w archiwum z programem netinfo.

Po uruchomieniu AmiGG wyskakuje komunikat "Nie mogę wyświetlić obrazka, sprawdź datatypes (jpg)". Pomimo, że MultiView czy WB bez problemu wyświetlają obrazki Jpg a w datatypes mam Jpeg. Tak wyglądają logi z SnoopDosa (pic1) (pic2).
[#53] Re: Kolejny problem z AmiGG

@Leon, post #52

U mnie jest tak samo , ale Amigg się uruchamia.
Jest kilka wersji datatypes jpeg. Możliwe ze brakuje nam właśnie jednej z nich.
[#54] Re: Kolejny problem z AmiGG

@Norbert, post #53

No właśnie Panowie, czy to AmiGG obsługuje poprawnie obecne GG?
[#55] Re: Kolejny problem z AmiGG

@BULI, post #54

Stare gadami działa, więc AmiGG powinno tym bardziej.
[#56] Re: Kolejny problem z AmiGG

@fazior, post #55

Spoks- dzięki OK
[#57] Re: Kolejny problem z AmiGG

@fazior, post #55

Gadami działa bez problemu ale AmiGG nie chce się wczytać.
Trudno zamiast AmIRCa używam Wookiechata to zamiast AmiGG mogę Gadami.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem