kategoria: A1200
[#1] Problem ze stacją dyskietek..
Jestem tu nowy, więc przede wszystkim witam szanowne grono Amigowców!

Dawno temu wygrzebałem Amigę 1200 z dyskiem 40MB. Po dorobieniu kabla do lcd i stacji dyskietek z PC (amigowa była martwa) okazało się, że dyskietki prawdopodobnie też nie żyją. Komputer trafił na kolejny rok do przechowalni. Ostatnio sobie o nim przypomniałem i postanowiłem wreszcie przypomnieć sobie stare czasy. Rejestrując się na forum okazało się, że Jacek (użytkownik PPA) jest moim ziomkiem:). Skontaktowałem się z nim i otrzymałem kilka dyskietek. Okazało się jednak, że mimo wszystko Amiga sypie na nich błędami. Kombinując na różne sposoby, zaczęła je czytać po odpięciu oryginalnego dysku twardego. Rozochocony tym, że wreszcie wszystko hula poszedłem po dyskietki Amigowe, aby je ponownie przetestować. Niestety, na jedną z nich stacja nie zareagowała, więc postanowiłem ją wyjąć. W momencie, kiedy zacząłem wciskać "eject" stacja zaczęła "czytać", tym samym wyjąłem dyskietkę podczas odczytu. Po tej sytuacji stacja przestała działać. Objawia się to w taki sposób, że po włączeniu Amigi pojawia się prośba o dyskietkę, wkładam ją i stacja jakby zaczynała odczytywanie. Obraz znika i po kilku sekundach pojawia się ponownie prośba o dyskietkę. Tutaj właśnie pojawia się moje pytanie, zabiłem stację, czy może jest możliwość jakiejś naprawy?
-Przepraszam za przydługi wywód szeroki uśmiech
[#2] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@MichałN, post #1

Objawy oraz to, że stacja zaczęła działać po wymontowaniu twardego dysku, mogą sugerować problemy z zasilaczem. Zacząłbym od pomierzenia napięć zasilania w pracującej Amidze.
[#3] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@Krashan, post #2

Tzn stacja wcześniej też działała, tylko zamiast wczytania gry pojawiały się komunikaty z błędami, m. in. "Guru". Natomiast jeśli mi podpowiesz w jakich miejscach mam zmierzyć te napięcia to bardzo chętnie to zrobię. Czy nieprawidłowe napięcia mogą mieć też wpływ na obraz? U mnie ma on odcień zieleni lub żółci - sprawdzałem na dwoch tv LCD. Nie pamiętam już jednak wg którego schematu wykonałem kabel..
[#4] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@MichałN, post #3

Napięcia można w miarę łatwo zmierzyć na wejściu zasilania do stacji dysków. Czarne przewody to masa, czerwony +5 V, żółty +12 V. W trakcie pomiaru stacja nie musi pracować, chociaż warto sprawdzić, czy nie zachodzi jakiś istotny spadek napięcia w czasie, gdy silnik stacji pracuje.
[#5] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@Krashan, post #4

Napięcie na stacji mierzone uniwersalnym multimetrem to 12.82 i 4.88V. Wczoraj przerobiłem kolejną stację i działa, czyli poprzednią musiałem uwalić. teraz jeszcze muszę zrobić porządek z "żółtym/zielonym" obrazem :)
[#6] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@MichałN, post #5

Odgrzeję trochę temat, jako że mam mały problem ze stacją dysków. A w zasadzie to nie mały bo ta nie działa, ale od początku... Po zakupie A1200 jakiś (dość długi) czas temu stacja działa, bynajmniej nie tak jak teraz, czasami zdarzało się jej czegoś nie wczytać i pomarudzić (mieliła, mieliła i po jakimś czasie w końcu łapała dyskietkę), ale koniec końców działała. Czasami potrzebowała trochę czasu od włączenia komputera i zaczynała działać. Ale niestety w ostatnim czasie już praktycznie odmówiła posłuszeństwa. Na ostatnim SACPie radziłem się w tej sprawie bodajże alt_a jak dobrze pamiętam. Ten poradził mi przeczyścić czujnik izopropanolem. Niestety nic to nie dało. Wykluczyłem problem z zasilaniem i kondensatorami, gdyż po podłączeniu stacji od A500 ta działa od strzała i bez najmniejszego problemu. Moje pytanie jest zatem następujące: czy da się ją uratować? Co byście mogli jeszcze zasugerować? W ostateczności czy ktoś mógłby się podjąć próby naprawy? Obawiam się że ze swojej strony nic więcej nie poradzę (nie zliczę ile razy już ją rozbierałem i czyściłem).
[#7] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #6

Wymień kondensator(y) elektrolityczny(e) w samej stacji.
[#8] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@RomanWorkshop, post #7

Rozkręcę i zacznę od tego.
[#9] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #6

Po pierwsze izopropanol nadaje się jedynie do usuwania resztek fluxu a nie czyszczenie elektroniki. Użyj płynu do szyb (nie tego z alkoholem, mają być anoniowe środki powierzchniowo-czynne), najlepiej zielonego mr. muscle. Usuwa cały lepki syf i eliminuje korozję.
A jak zachowuje się ta stacja w A500? Ja też od jakiegoś czasu wachluję stacjami między Amigami i każda zachowuje się inaczej w każdej Amidze. Spróbuj jeszcze przełożyć taśmę i zwróć uwagę czy krokowiec od napędu dyskietki nie przyciera gdzieś.
[#10] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@kwaku85, post #9

Póki co jako że już ją rozebrałem to wymienię ten kondensator i zobaczę co będzie. Jak nie zadziała to dalej będę szukał. Lecę do piwnicy po nowy kondzioł i za jakieś 15 minut powinno być po sprawie. Zobaczymy.
[#11] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #10

Nie mam niestety takiego jak trzeba. Powinien być 10v 100uF mam za to 16v 100uF. Może być?
[#12] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #11

Może być OK
[#13] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #11

A jaka to stacja?
[#14] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@Marcin74, post #13

Stacja to TEAC. Kondensator wymieniony. Teraz chwila prawdy.
Niestety wymiana nic nie dała.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 16:34:08 przez nostrum666
[#15] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #14

Załóż do A1200, odpal xcopy z systemu i zobacz co dzieje się przy próbie kopiowania.
[#16] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@kwaku85, post #15

Wywala mi NO DISK IN DF0: !
[#17] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #16

To problem ze switchem może być reagującym na włożenie dyskietki. Ma walić błędami nawet przy urwanych głowicach, ale nie ma prawa pokazać no disk.
[#18] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@kwaku85, post #17

Z tym że próbuje kręcić i kręcić ale nic z tego. Za to TSGui pomimo tego że są błędy nagrywa.
[#19] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #18

Dziwne dziwy. Zawsze wydawało się się że Xcopy nie interesuje co jest na dyskietce, tylko rżnie bit za bitem, sektor po sektorze. A inne opcje kopiowania?
A TSgui pokazuje błędy jednej, czy obydwu stron?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 16:48:39 przez kwaku85
[#20] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@kwaku85, post #19

TSGui pokazuje błąd na każdym cylindrze.
[#21] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #20

Czujnik dyskietki możesz sprawdzić zwykłym multimetrem i od tego bym zaczął.
[#22] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@Marcin74, post #21

Czujnik działa poprawnie. Bez dyskietki switch jest zwarty z dyskietką otwarty. Czyli to nie kondensator ani switch. Już powoli tracę nadzieję. Jest tam jeszcze taki mały kondensator SMD ale jego nie wymienię bo nie mam takiego. Jak mogę sprawdzić czy jest on ok?? Zmierzyć jego napięcie miernikiem??

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 17:09:23 przez nostrum666
[#23] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #22

Jego nie ruszaj. Jedyną metodą teraz jest sprawdzenie prędkości obrotowej silnika. Ale jak to zrobić? Nie umiem powiedzieć. Podobna sytuację miałem właśnie z TEACiem i wymieniłem napęd ze stacji z uszkodzoną głowicą. Stacja wstała. Zobaczy czy chodzi to lekko, ma się ładnie kręcić jak zakręcisz paluchem. Jak coś trze lub ciężko idzie to taki będzie właśnie efekt.
[#24] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@kwaku85, post #23

Obraca się leciutko z tym że przy obracaniu słychać charakterystyczny szum.
[#25] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #24

Na dziś już skończyły mi się chęci i niestety czas. Póki co wrzucę Sobie do Ami przerobionego Samsunga a do tematu jeszcze wrócę.
[#26] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #22

Tego kondensatora SMD nie sprawdzisz bez miernika pojemności ale mogę ci powiedzieć, że prawie na pewno jest już do wymiany.
[#27] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@Marcin74, post #26

Pewnie tak ale jak już pisałem i tak tego sam nie zrobie bo nie mam zapasowego. Zresztą jak pisałem już w AMI śmiga SAMSUNG przerobiony z PC. Wszystko pięknie chodzi, ale to i tak nie oryginał i będę chciał naprawić tego TEACa. Wrzucę ogłoszenie na giełdę może ktoś będzie chciał się z tym pobawić. A co do samsunga to czyta wszystko ale zauważyłem problem z grą PInball Fantasies ECS. Po prostu przestaje się wgrywać jeszcze przed ekranem EXTRA MEMORY LOCATED i koniec. Inne NDOSY chodzą bo sprawdzałem z Mortal Kombat 2 i działa bez problemu. Dodam tylko że na oryginalnej stacji Pinball działał ale to tylko taka ciekawostka. Dzięki wszystkim za pomoc i zainteresowanie.
[#28] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #27

A taśmę sygnałową do stacji zmieniałeś czy na tej samej lecisz non-stop?

Pytam, bo ja bardzo często się spotykałem z tym, że taśma była walnięta.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 19:43:05 przez Tom Rain
[#29] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@Tom Rain, post #28

Taśma sygnałowa jest ok.
[#30] Re: Problem ze stacją dyskietek..

@nostrum666, post #29

Z tą oryginalną stacją będę mógł Ci pomóc jeśli będziesz chciał.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem