kategorie: A600, Programy, Sprzęt
[#301] Re: RTG i Vampire 600 V2

@flops, post #296

Widać też niechęć do Vampira pewnej małej części użytkowników Systemów NG.


Nie da sie nie zauwazyc.
[#302] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sordan, post #301

Może nie tyle niechęć do Vampira co do Gunnara. Cóż jak pisał Krashan wiele by można o nim napisać ale z całą pewnością jest to jeden z najbardziej utalentowanych członków naszej małej społeczności którego aktywność nie ogranicza się do "bywania na forach". Na szczęście.
[#303] Re: RTG i Vampire 600 V2

@flops, post #296

Widać też niechęć do Vampira pewnej małej części użytkowników Systemów NG.


Mylisz się, nawet bardzo.
[#304] Re: RTG i Vampire 600 V2

@flops, post #296

A teraz ręka w górę, kto używa klasyka i Vampir jest/będzie dla niego świetną kartą?


Ja tam nie wiem. Klasyki mam dwa, używam (czasem) jednego i - szczerze mówiąc - do tego, do czego go używam to Blizzard IV wystarczy z nawiązką (a pewnie wystarczyłoby nawet parę mega FASTu). Do tego, do czego mógłbym go używać z Vampirem mam MorphOSa, na którym będzie wygodniej i szybciej.
[#305] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sordan, post #301

Gdzie to zauważyłeś? Bo ja nigdzie?
[#306] Re: RTG i Vampire 600 V2

@michal_zukowski, post #305

Na przyklad tu:
pamp3rs: `Widzę także trend kompletycznie idiotycznego szału wynikającego z faktu pojawienia się Vampire...`

Albo tu:
kiero: `Haha, to jest w sumie tak jak biedaki cebulaki dopiero dorosly do tego, co wiekszosz amigowcow miala 10 lat temu...`


Ja osobiscie to mam gdzies. Mam zarejestrowanego MorphOSa, mam 6 Amig klasycznych i mnostwo innych retro komputerow i konsol i wszystkiego sobie uzywam po trochu. Do Vampire 2 specjalnie dokupilem Amige 600, ktorej nie mialem. Jedno nie wyklucza drugiego. Moge sobie uzywac MorphOSa i moge sobie klasykowac na Vampirze. Mnie akurat bawi i to i to. Nigdzie nie jest napisane ze mam sie scisle okreslic i isc tylko w jednym kierunku. Ciesze sie z wszystkiego co wychodzi nowego w naszym szalonym retro swiecie, a narzekanie na tania i szybka karte do klasycznej Amigi jest bezsensu. Jesli komus sie nie podoba to spoko, ale po co biadolic i probowac obrzydzac komus komu sie to podoba?
[#307] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sordan, post #306

Eh, sordan, ja nikomu nie chcę nic obrzydzać. Po prostu bawi mnie hype i nakręcanie się na aplikacje które jeszcze niedawno były "zaprzeczeniem klasykowości" i na pogoń za megabajtami/megahercami. Nic więcej. A że komentarz wyszedł jaki wyszedł to inna sprawa:)
[#308] Re: RTG i Vampire 600 V2

@kiero, post #307

Luzne gacie :) Jesli ktos łudzi sie, ze po wypuszczeniu Vampire2 zaraz bedzie wysyp gier i programow, super szybka przegladarka, pakiet office, filmy HD i konkurencja z PC itp. to faktycznie ich ponosi. Ale ja tam traktuje Vampire2 jako tania i szybka karte turbo, ktora moge sobie wlozyc do malej, porecznej, retro Amigi 600 i zabrac na przyklad ze soba na Revision :)
[#309] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sordan, post #306

Przykłady powyżej pokazują niechęć do (cyt.) szału odnośnie Vampire2. Piętnowana jest hipokryzja ludzi, nie sprzęt. Twój argument jest inwalidą :). Dla starych amigowców, którzy nie porzucilia amigowania i naskładali sobie wypaśny sprzęt Vampire2 to ciekawostka bo oni to wszystko mieli 15 lat temu. To, że teraz dostaniemy coś podobnego w dobrej cenie jest plusem, ale znając amigowe realnia nic w środowisku amigowym nie zmieni (zmieni tylko w srodowisków handlarzy, ale to dobrze).
[#310] Re: RTG i Vampire 600 V2

@michal_zukowski, post #309

Dla starych amigowców, którzy nie porzucilia amigowania i naskładali sobie wypaśny sprzęt Vampire2 to ciekawostka bo oni to wszystko mieli 15 lat temu


Niekoniecznie.


Ja interesuje sie Amiga od okolo 25 lat i nie porzucilem amigowania az do dzis. (nie liczac jakis drobnych przerw z braku czasu). Na ppa mam tak dlugo konto, ze nawet nie pokazuje odkad je mam :) Mialem Pegasosa 2, mam Maca Mini, uzywam MorphOS, uzywalem Amiga OS 4.x, a jednak mimo tego ciesze sie jak dziecko, ze Vampire2 wychodzi.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 16:10:29 przez sordan
[#311] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sordan, post #310

Bardzo cieszy mnie że cieszy Cie Vampirka. I chociaz rozumiem pełną sceptycyzmu postawę dotyczącą hurraoptymistów twierdzących że nagle będziemy 1000 lat do przodu i nastąpi istny wysyp "cudów wianków" to jednak doskonale zdaję sobie sprawę co ta karta oznacza dla miłośników klasyka. "Problem" jest taki że nikt z Teamu a już szczególnie Gunnar nie twierdził ze "będzie jak w mokrych snach". Twierdził i nadal twierdzi że nasze "małe" Amigi mogą nagle stać się dużo bardziej użytecznymi komputerami w sensie że mozliwe będą do osiągnięcia na klasyku rzeczy niedostępne do tej pory. Jak na przykład odtwarzanie filmów VCD, mp3, jakieś być może emulatory bądź miejmy nadzieję znośnie działająca przeglądarka, porty fajnych gier 2D i niektórych 3D itp. Takie było główne założenie przy projektowaniu karty i myślę że ten cel zostanie osiągnięty.
Ja wiem że zaraz wyskoczą "nowocześni" że oni już to maja "od zawsze i jeszcze dłużej" - bardzo dobrze i na zdrowie ale nie o Was tutaj chodzi Panowie.
[#312] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #311

j.w. bardzo dobre podsumowanie. A i na Imagine i LW będzie się fajniej bawiło...
[#313] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sordan, post #310

I dla na ten przykład dla mnie, jesteś true hero. Bo ja skończyłem aktywne amigowanie razem z moim BPPC puszczonym u Marcina z eF dla jakiegoś szweda. Ale Vampirka dla A1200 w dobrej cenie chętnie przygarnę o ile moja A1200 nie wyzionęła ducha przez ładnych kilka lat leżakowania w garażu ...
[#314] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sordan, post #306

Sordan, wyrywasz z kontekstu. Miałem na myśli szał ludzi którzy już widzą porty najnowszych aplikacji z Windowsa i Linuxa bo pojawił się Vampire - to jest idiotyczne.
[#315] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pamp3rs, post #314

Spoko, odpowiadalem tylko na pytanie rzookola. Nie mialem zadnych zlych intencji. Po przeczytaniu waszych wypowiedzi mialem dokladnie takie same wrazenie jak flops, no ale skoro jest inaczej to luz, nie bylo tematu.
[#316] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sordan, post #315

Ja odniosłem wrażenie jakoby hurraoptymstami mieli by być według niektórych członkowie Apollo-Team, co jest po prostu nieprawdą. Nawet jeśli takie zjawisko jest zauważalne u niektórych "nieco podkręconych" osób to zapewniam że Team jest bardziej 'przyziemny'.
[#317] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #316

Pisklak przekaż Gunnarowi aby do A1200 zaprojektował kartę z jakimś topowym FPGA.
Widziałem na necie układy taktowane 1,5 GHz. Cena nie gra roli. Na zamówienie może spawać te karty.
Ja jestem pozytywnie zakręcony w tej kwestii...😁
[#318] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Voyox, post #317

Pisklak przekaż Gunnarowi aby do A1200 zaprojektował kartę z jakimś topowym FPGA.


No jest taki pomysł żeby zrobić karty "high end" dla chętnych. No jakbyś chciał Stratixa i 300 Mhz (być może więcej/mniej) to ... najpierw może sprawdź cenę Stratixa bądź tych 1.5 Ghz FPGA dobrze
No być może jakas Arria....

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 19:19:33 przez pisklak
[#319] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #318

Achronix speedster 1500 MHz. Ceny nie znalazłem.... 😁

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 20:03:58 przez Voyox
[#320] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Voyox, post #319

The Speedster22i HD1000 development kit includes a PCI-express form-factor, HD1000 development board, ACE software, programming pod and power supply. The kit supports development and prototyping of 100G Ethernet, Interlaken, PCI Express, DDR3 and SerDes. Customers can use the development board in a PC chassis using the PCI Express interface, or it can be used stand alone. Engineering samples of the Speedster22i HD1000 are available. The HD1000 development board is available for purchase at a price of $13,000, including ACE development software. - See more at: http://m.ednasia.com/ART_8800510632_1000001_NP_6575be11.HTM#sthash.9riKVtWR.dpuf
[#321] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Don_Adan, post #320

price of $13,000


Tak jak widać ceny topowych FPGA są naprawdę kosmiczne. A jeśli chodzi o tego Speedstera to nie znam się ale chyba owszem pozwala on na tak wysoki zegar ale nie zawsze i są tam jakieś dość duże ograniczenia co może być tak wysoko taktowane a co nie. Także Apollo niekoniecznie będzie dociągał do 1.5 Ghz . Może jakaś Arria gdzie ceny zaczynają się od 390 euro dała by radę coś ze 150 Mhz. Może nieco więcej ...
[#322] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #321

To jest cena zestawu deweloperskiego, a nie samego FPGA. Bez tego zestawu nie zaprogramujesz tej FPGA, pewnie cena samej FPGA jest w granicach 500-1000 USD.

Tutaj link do firmy:
http://www.achronix.com/products.html

Pracuja juz nad wersjami 14nm, ktore beda jeszcze szybsze. O cene tez mozna sie tam zapytac.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 14:22:23 przez Don_Adan
[#323] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #321

Oferowane przez firmę Archronix układy FPGA rodziny Speedster pracują obecnie z maksymalną częstotliwością taktowania do 1,5 GHz. Nadają się idealnie do zastosowań wszędzie tam, gdzie wymagana jest bardzo duża prędkość transmisji danych: w technice sieciowej, telekomunikacji, szybkich systemach komputerowych, aplikacjach wideo, wojskowych itp.

Struktura wewnętrzna układów Speedster bazuje na:

rekonfigurowalnych blokach logicznych (z możliwością konfiguracji jako 8 4-wejściowych boków LUT lub 128-bitowa pamięć RAM),
blokach mnożników 18 x 18 bitów,
blokach pamięci RAM o pojemności po 18Kb,
programowalnych ścieżkach połączeniowych.
Każdy z tych bloków pracuje z pełną częstotliwością taktowania 1,5 GHz. Wymiana danych z resztą systemu odbywa się z wykorzystaniem do 40 serializerów-deserializerów o przepustowości 10,3 Gb/s oraz do 850 rekonfigurowalnych bloków I/O o przepustowości 1066 Mb/s.

Wystarcza to do obsługi najszybszych protokołów, jak m.in. PCI Express, CEI-6G, 100 Gb/s Ethernet itp. Układy FPGA Speedster są obecnie produkowane w wersjach o pojemności do 1,5 miliona bramek logicznych. Mogą współpracować z zewnętrznymi pamięciami standardów od SDR SDRAM (200 Mb/s) do RLDRAM II i DDR3 SDRAM (1066 Mb/s).

Najbardziej rozbudowany układ SPD180 zawiera 163840 bloków LUT, 556 bloków pamięci RAM po 18Kb, 270 mnożników 18 x 18, 40 ścieżek SerDes, 4 kontrolery pamięci DDR2/DDR3, 16 pętli PLL i 933 programowalne bloki I/O.

Więcej na www.achronix.com

Z opisu wynika że każdy blok układu pomyka na 1500 MHz ...
Aż strach pomyśleć gdyby ktoś dał Gunnarowi pakiet deweloperski i kilka sztuk ukladów .. Tak dla idei tylko..

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 18:32:55 przez Voyox
[#324] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Krashan, post #287

Projektując dzisiaj sprzęt do Amigi, taktowany w okolicach 100 MHz, można użyć pamięci, które w ogóle nie wnoszą cykli oczekiwania (zero wait state). W tym momencie cache jest zbędne, bo w zasadzie cały RAM jest niczym cache L1.

Zapominasz o jednym - czas dostępu do pamięci zawsze będzie wiekszy niż do Cache.
[#325] Re: RTG i Vampire 600 V2

@tom256, post #324

Zapominasz o jednym - czas dostępu do pamięci zawsze będzie wiekszy niż do Cache.

Tylko jeżeli już mamy z góry dany procesor z cache w środku. Jeżeli sami robimy procesor w FPGA, to zamiast tracić czas i pojemność układu na projektowanie cache, można po prostu dać odpowiednio szybki RAM.
[#326] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Krashan, post #325

Tak, ale cykle burst robi moduł cache, a nie procesor procesor będzie chciał zawsze odczytać jeden czy dwa bajty w zależności od wielkości danej na jakiej operuje i szyny, wtedy taki sd-ram robi się powolny. Chyba, że mówisz o jakichś SRAMach z czasem dostępu 8ns.
[#327] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Krashan, post #325

To ma sens tylko wtedy kiedy cache wewnątrz układu FPGA będzie miało taki sam czas dostępu jak do pamięci zewnętrznej. A wydaje mi się że jednak "pod nosem" procek ma szybszą pamięć...
[#328] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Voyox, post #323

to że jakaś część układu może przełączać flip-flopy z prędkością 1500MHz to nie znaczy że skomplikowany wymagający wielu współzależnych operacji design jak Apollo core będzie mógł pracować cały z prędkością 1500MHz.

Taki Cyclone III może pewne rzeczy robić z prędkością prędkościami kilkukrotnie wyższymi niż te 95MHz czy ile udało się wydydłać w Vampirze np. powiedzmy że limit układu to ok 300MHz. Czyli można założyć że tak czy siak wydajności na tym Speedsterze wynosiłyby gdzieś 500MHz albo i mniej, raczej nie więcej a już na pewno nie 1500MHz.
[#329] Re: RTG i Vampire 600 V2

@XoR, post #328

Gunnar stwierdził że ten Speedster nie jest "nieinetrsujący" szeroki uśmiech
Osobiście zna ludzi którzy pracują w tej firmie co go zaprojektowała więc ma chyba jakieś niezłe kontakty. Tylko ta cena pakietu developerskiego.... Może mały Kickstarter ?

PS: Gunnar był niedawno w Polsce na jakimś otwarciu nowego superkomputera w Poznaniu (czy coś podobnego). Podobało mu się i napisał że może polecić nasz kraj do odwiedzenia. Podobało mu się jedzenie, piwo i dziewczyny . W tej chwili siedzi w Chinach i pomaga w dłubaninie przy jakimś ARMie. Nie za bardzo też może stamtąd odpowiadać na maile więc jeśli ktokolwiek się z nim kontaktował tą drogą to proszę o cierpliwość.
[#330] Re: RTG i Vampire 600 V2

@sanjyuubi, post #326

Chyba, że mówisz o jakichś SRAMach z czasem dostępu 8ns.

Tak, dokładnie o tego rodzaju pamięciach mówię.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem