kategoria: A600
[#1] A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut
Cześć wszystkim,
jest to mój pierwszy temat i przepraszam że od razu przychodzę z problemem, ale dopiero próbuję dołączyć do grona amigowców (na razie z marnym skutkiem, jak widać), gdyż styczności z tym sprzętem wcześniej nie miałem. Posiadam trochę pecetowego sprzętu typu voodoo itp, natomiast amigę dopiero co zakupiłem. Jakieś tam pojęcie o elektronice mam, więc zaryzykowałem kupno niezbyt sprawnej wersji.

Problem jest taki, że po włączeniu jest czarny obraz i czasami dojdzie, po kilku minutach oczekiwania, do ekranu z prośbą o włożenie dyskietki.



W momencie gdy ekran jest czarny, świeci się dioda power oraz caps lock, natomiast w stacji dyskietek non stop kręci się silniczek i tyka - nieważne, czy dyskietka jest w środku, czy też nie. Klawiatura nie reaguje. Zaś po dojściu do ekranu startowego, można wciskać caps lock i zapala się lub znika kontrolka, klawiatura więc reaguje. Stacja dalej się kręci i nie wczytuje dyskietek. Jest to Mitsumi d357t2.


Płyta jest wizualnie w świetnym stanie, nie ma śladów korozji, ani na ścieżkach, ani na metalowych złączach. Natomiast udało mi się stwierdzić, że wylane są małe kondensatory SMD, chyba wszystkie - obserwacja z bardzo bliska pozwala stwierdzić obecność elektrolitu dookoła.





Punkty lutownicze tych kondensatorów są troszeczkę bardziej matowe niż reszta. Jednak nie wydaje się, aby ten elektrolit powodował korozję ścieżek. Dla potwierdzenia, że to elektrolit, a nie topnik, zmierzyłem rezystancję powierzchni laminatu w miejscach rozlania - wynosi ona kilka megaomów, jest więc jakieś przewodnictwo.




Oczyściłem tę powierzchnię wacikami nasączonymi izopropanolem i widać również przewodnictwo takiego wacika. Największe rozlania są obok kondensatora pod stacją dyskietek, oraz obok kondensatora w pobliżu układu N555.



Ponadto, po uruchomieniu komputera i włożeniu dyskietki, co prawdopodobnie zwiększyło pobór prądu, zaczął być wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Można go było odczuć z okolic poniżej stacji i pewnie pochodził z tych kondensatorów.

Tak wyglądają moje obserwacje odnośnie stanu płyty.
Widziałem już wątek http://www.ppa.pl/forum/amiga/32664/amiga-600-czarny-ekran-swiecacy-caps-lock
i objawy są podobne, jednak komputer się uruchamia. Być może wynika to wyłącznie z powodu rozlanych kondensatorów, wymienię je i zobaczę co dalej. Martwi mnie jednak także kwestia kręcącej się ciągle stacji dyskietek. Czy ta usterka może być związana z tą inną? Czy jest to problem wadliwego sygnału idącego z płyty głównej, czy raczej jest to tylko wina napędu i wystarczy wstawienie nowego? Mam stację dyskietek ALPS do PC, mogę spróbować ją przerobić i zamienić z tamtą.

Miło by było usłyszeć jakieś sugestie, zwłaszcza odnośnie tej stacji dysków, gdyż jest to zastanawiające
[#2] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@adalbert, post #1

Jeżeli kondensatory wylały to oczywiste że do wymiany - Amiga powinna się wtedy szybciej uruchamiać. U mnie przed wymianą start trwał ok 60 sekund po wymianie 10 sekund. Dobrze też przy wymianie kondensatorów przemyć płytę. Stacja pewnie będzie do wymiany, warto spróbować przerobić z PC.
[#3] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@adalbert, post #1

Z własnego doświadczenia mogę Ci polecić najpierw przelutuj wszystkie nóżki kondensatorów z użyciem topnika (tylko przetop nie wymieniaj jeszcze) po tej operacji z mojego doświadczenia wiele problemów potrafi zniknąć (wystarczy że nogi są matowe i już potrafią się dziać cuda opisywalem to niedawno w innym wątku o A 1200)

następnie odlacz klawiaturę i fdd i zobacz jak wstaje, jak będzie ok to dalej kup sobie stacje samsung sfd 321b i przerób pod amige, uprzednio wymień jeszcze taśmę bo też zdążyło mi się mieć działająca z pozoru (niby ok niby cykala, a nic nie czytała, problem w tasmie)

I to w sumie wszystko jak coś pisz na pw

PS. Co to za fajny wyświetlacz?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 01:57:40 przez kataklysm
[#4] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@kataklysm, post #3

Wymień kondzie, problemy ze stacją dyskietek POWINNY zniknąć.
Pytanko: czy kiedy już wyświetli się ekran z dyskietką, to czy wtedy stacja wciąż się kręci? Jeżeli tak - to prawdopodobnie masz albo odwrotnie włożony kabel, albo stacja jest do wymiany. Jeżeli nie - to prawdopodobnie wszystko jest z nią OK i trzeba wymienić tylko kondzie.

Co to za wyświetlacz? Brałbym!
[#5] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@adalbert, post #1

Mi też się podoba yen wyświetlacz, skąd taki można wziąść? Wyjełeś go skąś¿
[#6] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@maliniak, post #5

Na aliexpress macie mnogość wyboru.
[#7] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@kataklysm, post #3

Jeżeli kondensatory już ciekną, to pozostawienie ich jest bardzo dużym błędem, bo za chwilę elektrolit zacznie trawić ścieżki, a wtedy naprawa będzie o wiele bardziej pracochłonna i trudna.
[#8] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@jarob, post #7

Dlatego napisałem żeby jeszcze nie wymieniał a tylko dla testu przetopil, oczywiste jest ze po tylu latach trzeba wymienić
[#9] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@kataklysm, post #8

Stacja się kręci non stop, niezależnie co pokazuje komputer. Również na ekranie startowym. Ekran pochodzi z demontażu jakiegoś urządzenia, mam ich kilka sztuk, kupiłem je razem z pudłem elektrośmieci, włożone były do pancernych (dosłownie) obudów z grubym szkłem ochronnym, ale już wtedy były już jakoś artystyczno-elektronicznie przerobione. Dolutowane są przewody zasilające i sygnałowe do punktów lutowniczych przy jakichś elementach. Nie wiem ile taki nowy ekran kosztuje, ale takie samochodowe które widziałem na allegro potrafiły w okolicach stówy kosztować, a to stosunkowo drogo.

Kondensatory i tak już zamówię, waham się tylko między najdroższym zestawem elektrolitów z Allegro a kondensatorami tantalowymi.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 17:16:20 przez adalbert
[#10] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@adalbert, post #9

Jak już robisz to tylko tantalowe będziesz miał problem z głowy no i wartość samej ami trochę wzrośnie. Może chciałbyś sprzedać mi taki wyświetlacz skoro masz więcej?

Stacje narazie odlacz może być uszkodzona, skup się na tym żeby ami włączala się w ciągu 5 sekund będzie to znak że prawdopodobnie jest ok


Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 17:24:45 przez kataklysm
[#11] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@kataklysm, post #10

Też bym brał taki wyświetlacz; Interesuje mnie jedynie na ile jest V, ile bierze W, jaka jest rozdzielczość(i opcjonalnie) przekątna
[#12] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@redstonecraftpl, post #11

On ma 7 cali i standardową dla tego typu ekranów rozdzielczość 480x234, testowałem z napięciem między 7 a 12 volt (ma chyba wbudowaną przetwornicę, sama elektronika pewnie 5v) a mocy nie pamiętam, chyba między 5 a 10 wat. W dwóch uszkodziłem regulowany dławik, dwa razy powtarzając tą samą głupotę szeroki uśmiech i wstawiłem tam po trzy zwykłe dławiki równolegle sklejone termoglutem przez co są trochę grubsze (dało to dobrą indukcyjność, bez tego synchronizacja była zła i obraz dzielił się na części). Jeszcze z jednego ekranu wywaliłem podświetlenie i po świeceniu mocnym ledem i wstawieniu obiektywu miałem prymitywny projektor, ale to jednak było głupie i kupiłem potem normalny W pełni sprawne mam chyba dwa i te raczej mi są potrzebne.

A wracając do tematu, wstawię tam chyba tantale bo mogę je sobie nawet jutro od ręki w mieście kupić. Z tym że jest wszystko poza 22uF - chyba 33uF zamiast tego będzie okej?
No i zamiast napięcia 25V jest 20V, ale też mi się wydaje że to bez znaczenia bo większe niż 12V napięcia nie występują na płycie. No i przy tych złączach audio to nie będę ruszał, w ostateczności wstawię ceramiczne 10uF, bo się naczytałem że tam bipolarne powinny być, a na pewno nie tantalowe.
[#13] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@adalbert, post #12

Skoro już wyciągasz kondensatory to może spróbuj sposobu z mojego wątku z wczoraj
http://www.ppa.pl/forum/amiga/34182/a600-szary-ekran-nie-startuje#m508068

U mnie płyta wstała
[#14] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@kataklysm, post #13

Amiga zreanimowana szeroki uśmiech przynajmniej częściowo, tj. uruchamia się w około 8 sekund, nie wymieniłem jeszcze kondensatorów 47uf i 100uf. Założyłem stację Samsung sfd 321b, z tym że była ona w jakiejś dziwnej okrojonej wersji, ze zmniejszoną liczbą pinów GND, w dodatku pb-free więc to już jakaś chińszczyzna totalna, nie było tam zworki DS ale przeciąłem jedną ścieżkę i sam ją dorobiłem. No i działa, chociaż bez rewelacji. Udało parę razy mi się coś załadować (sprzedawca dał jakieś dyskietki) ale nie w pełni, bo wywala błędy odczytu albo pojawia się software failure Nie ma tutaj workbencha, ale po błędach przy jakiejś grze wyskoczyło mi okienko amiga dos czy coś takiego i mogłem przynajmniej sobie klawiaturę przetestować :P jeszcze muszę to wszystko ogarnąć bo to dla mnie nowość. Nie wiem czy błędy wynikają ze złego stanu dyskietek czy słabej jakości stacji. Mam w domu jeszcze nec fd1231, może to spróbuję przerobić. A, i jeszcze kilka razy po odpaleniu wyskoczyła czerwona ramka i software failure, może jeszcze nie jest amiga całkiem stabilna bo jest parę starych (ale już nie wylanych) kondensatorów.

// edit: wepchałem do stacji za pomocą szczypiec wacik nasączony alkoholem (nie chciało mi się już tego rozbierać), przeczyściłem głowicę i jedna gra załadowała się do końca, ale coś podejrzewam że rewelacji z tą stacją nie będzie

// edit2: chociaż... jedna dyskietka chyba jest zepsuta, załadowały się dwie gry w tym jeden oryginalny zenek saper, ponadto wczesniej silnik ocierał się o taśmę gdy się kręcił więc może już będzie dobrze :p
w każdym razie dzięki wszystkim za pomoc, w tym momencie chyba już jestem w stanie ogarnąć wszystko do końca.
Tylko oryginalny przycisk do tej stacji nie pasuje ale złożyłem drukarkę 3d to sobie wydrukuję adapter albo cały przycisk, są też połamane zaczepy to również spróbuję wydrukować i dokleić


Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 01:22:06 przez adalbert
[#15] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@adalbert, post #14

Sprawdź sobie w tej Twojej oryginalnej stacji czujnik włożenia dyskietki. Te czujniki z czasem się psują i efekty są takie, że stacja potrafi się kręcić cały czas.
[#16] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@adalbert, post #14

Przy używaniu gęstych dyskietek HD na przerobionej stacji od PC, musisz w nich zaklejać otwór HD (w przeciwnym razie będą błędy odczytu/zapisu).
[#17] Re: A600 stacja non stop kręci + czarny ekran kilka minut

@Marcin74, post #15

Ano faktycznie, przypomniało mi się że kiedyś naprawiłem stację 5,25" mitsumi która miała podobną przypadłość. Może jeszcze na to spojrzę.

Wtedy tam przełącznik krańcowy nie działał prawidłowo, a odpowiednie dogięcie nowego byłoby praktycznie niemożliwe bo tam była może tolerancja 0,3 milimetra, trochę za wysoko albo za nisko i będzie działał nieprawidłowo. To zrobiłem partyzancki przełącznik, który się załącza po zakręceniu wajchy

link

tak to zrobiłem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 18:48:20 przez adalbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem