kategoria: A1200
[#1] Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB
Proszę o radę przy takim problemie:
Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB, czarny ekran (choć bardzo słabo przebija delikatny cień obrazu, bardziej można się go domyślać;).
Na composite wszystko działa OK. Kabelek sprawny 100%, sprawdzony w innej Ami.
[#2] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@winder, post #1

Sprawdź elementy E264R i E265R.

Warto też sprawdzić ścieżki od tych elementów do pinów gniazda RGB

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 12:08:34 przez jarob
[#3] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@winder, post #1

Podstawowe pytanie na czym chcesz ten obraz prze RGB oglądać. W necie jest kilka różnych schematów kabli RGB SCART do Amigi a nie wszystkie TV na sztywno przełączają się w tryb RGB. Niektóre potrzebują odpowiedniego sterowania przez kabel RGB. Sam mam dwa różne kable RGB i na jednym TV oba mi działają OK a na drugim tylko z jednego jest obraz a z drugim czarny ekran i brak reakcji TV.
[#4] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@Marcin74, post #3

Racja. Chodzi o to, że o przełączeniu na tryb RGB decyduje wykrycie napięcia na jednym z pinów w złączu SCART od strony TV. Można to napięcie podać z innego źródła niż Amiga. Nie mogę udzielić informacji, który to pin gdyż pozostaję poza domem.
[#5] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@adamlnowak, post #4

Po stronie SCART pin 8
[#6] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@Marcin74, post #3

Monitor SyncMaster710MP, ma wejście SCART. Jak pisałem powyżej - kabel jest 100% OK, sprawdzony.
Stawiam na problem z płytą, sprawdzę niebawem.
[#7] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@winder, post #6

Mam A1200 i też miałem problem uzyskaniem obrazu. Nie pamiętam jakiego schematu kabla używałem, bo to było lata temu ale dopiero jak na pin 20 SCART podałem Amiga Composite z gniazda obok to w końcu załapał synchronizację i RGB zadziałało. Sync z gniazda RGB był chyba jakiś dziwny, a nie mam oscyloskopu by sprawdzić.
[#8] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@jarob, post #2

Sprawdź elementy E264R i E265R.
Można wiedzieć co to za elementy? jakies bezpieczniki może? Po zwarciu drucikiem okazało sie ze pojawił się obraz na monitorze.
[#9] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@winder, post #1

Jeżeli na czarnym tle widzisz delikatny cień obrazu z Amigi, to na 99% jest problem z napięciem przełączającym gniazdo SCART monitora w tryb RGB (pin8 we wtyku scart) - najczęściej jest tu podawane napięcie 12V przez rezystor z pinu 22 gniazda RGB Amigi. Niestety wartość napięcia (a przede wszystkim impedancji wejścia tego sygnału w monitorze) nie jest standaryzowana - więc na jednej Amidze kabel mógł działać, a na drugiej już nie (tak samo może działać na jednym monitorze, a na drugim nie).

Na próbę można po odłączeniu kabelka na pin 8 scart podać napięcie z zasilacza regulowanego - zwiększając je od najmniejszego aż do momentu włączenia RGB lub eksperymentować z doborem wartości rezystora pomiędzy 22pinem Amigi i 8 pinem SCART - jeżeli masz tam standardowo 1kohm, to spokojnie jego wartość można zmniejszyć o połowę.
[#10] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@gorzyga, post #9

Dzięki za naprowadzenie. Dam znać dla potomności czym to się skończyło. Pozostaje kwestia co to za elementy. Prosiłbym kogoś o informację.


Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:09:40 przez Stoopi
[#11] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@Stoopi, post #10

To jest:

Filtr koralikowy średni w rozmiarze 1206 (SMD).

Prawdopodobnie to jest to (nie mam płyty przy sobie):

"BLM31A02"

A tu datasheet tego elementu:

link


Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:50:46 przez Hubez

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:51:02 przez Hubez
[#12] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@Hubez, post #11

Dzięki wielkie za info.
[#13] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@Stoopi, post #12

Spoko, to element RLC (filtr).
[#14] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@Hubez, post #13

Efektem awarii było to że z gniazda video (db23) w Amidze 1200 nie było obrazu natomiast z gniazda czincz composite jak najbardziej ten obraz można było uzyskać. Płyta główna Amigi to ver.1.4d a głównymi winowajcami okazały się elementy e251 oraz e264. Element e264 był spalony i nie dawał napięcia na pin 22 czego efektem był ciemny obraz i nie przełączanie się telewizora w tryb PAL. Element e251 daje synchronizacje na pin 12 w wyższych trybach Amigi (VGA) więc jego wymianę można by było sobie odpuścić. Mam nadzieję że to pomoże komuś kto będzie szukał rozwiązania swojego problemu.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 15:59:19 przez Stoopi
[#15] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@Stoopi, post #14

mam pytanko jakie parametry e251 i e264 dobrales ?
[#16] Re: Amiga-1200, brak sygnału video przez RGB

@arteq, post #15

@Hubez podał rozwiązanie, lecz trzeba to dobrać do revizji płyty.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem