kategoria: A600
[#1] A600 - jaką kartę turbo kupić ?
Zastanawiam się nad zakupem karty turbo - Furia EC020 rev 2 lub ACA 620.
Przeglądałem forum i inne strony ale cały czas nie mogę się zdecydować.
Którą z nich polecacie i dlaczego ?

Dzięki!
Łukasz
[#2] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@wolly, post #1

Furia jest 2x szybsza
[#3] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@sanjyuubi, post #2

Wybacz Sanjyuubi, żebyś mnie źle nie zrozumiał, ale mogłeś mu polecić własną konstrukcję jako alternatywę do Furii. Była kiedyś w dziale giełda za cenę niższą niż ACA620. I właśnie mam okazję Cię ponownie zaczepić odnośnie 9T. Kiedy "uwolnisz" źródła by/m/śmy mogli sobie je sami poskładać?
[#4] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@amper, post #3

9T Ninetails bo Made in Poland
[#5] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@zorkadar, post #4

Tylko gdzie ją kupić ?
[#6] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@wolly, post #5

Ja poleciłbym Ci jednak ACA620, ponieważ przy pełnej pamięci nie blokuje portu PCMCIA.
Ma to znaczenie, jak np. chciałbyś odpalić NETa na Amisi.
[#7] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@wolly, post #1

Ja nie polecam ACA620.
Mam tą karte i z chęcia bym ją sprzedał i kupił 9T lub furie.
Nie mam czasu w tej chwili sie rozpisac dlaczego tak. Miedzy innymi chodzi mi o pamięć. Ma 9.5 mb fast ale jest kilka razy podzielona. A np. Settlersy potrzebuja min. 4mb fast do odpalenia pod whdload. Całe nie podzielone 4mb. A aca 620 tyle nie ma. Ma niepodzielone tylko 3,5mb. A takich gierek jest troche.
[#8] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@maliniak, post #7

A która rewizja karty? Bo ja miałem rev 2 i nie było z nią problemów z whdload.
Ile chcesz za kartę?
[#9] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@wolly, post #1

Tylko ACA 620, dlaczego: Bo to jedyna karta dostępna na rynku. Inne tylko z drugiej ręki i tylko jak znajdziesz kogoś kto chce się takiej pozbyć.
[#10] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@KrisbA, post #9

Furia EC020 rev 2 jest na RetroAmi dostępna
[#11] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@mari83pl, post #6

Ja poleciłbym Ci jednak ACA620, ponieważ przy pełnej pamięci nie blokuje portu PCMCIA.


Nie jest to prawdą. Nawet jeśli system nie blokuje portu PCMCIA (normalne w wersjach AmigaOS starszych niż 3.1) to konflikt i tak jest przy wykorzystaniu Fastu w tym obszarze. Dotyczy to wszystkich kart z procesorem 68EC020, czyli ACA620, Furia, 9T.


Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 00:58:29 przez strim_
[#12] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@mari83pl, post #6

Warto byłoby się rozeznać szerzej w temacie ponieważ tkzw. Blokowanie występuje tylko w ks3.1, ks3.0 i niższych nie ma tego zjawiska. Jens obszedł to poprzez podzielenie pamięci na dwa bloki, co powoduje, że ks3.1 nie blokuje portu bo w chwili uruchamiania wykrywa tylko 4MB, drugi blok można włączyć ręcznie, ale wtedy jeden obszarów pamięci pcmcia staje się niedostępny, jeżeli jakaś karta nie korzysta z tego obszaru to będzie działać. Widziałem kiedyś patch na odblokowanie pcmcia w ks3.1, ale nie mogę go wytropić. Właścicielom kart innych niż aca pozostaje po prostu używanie ks3.0.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 04:35:53 przez sanjyuubi
[#13] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@sanjyuubi, post #12

Tutaj plik do do patchowania Kicka 3.1

Musisz dodać jeszcze linijkę przed Setpatchem w S-s.
C:LoadModule >NIL: L:cardres.ld.strip REVERSE
C:SetPatch
[#14] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@wolly, post #1

Miałem swojego czasu dylemat "ACA 620 czy Furia". Docelowo stanęło na Furii rev 2 z FPU i nie żałuję.

Od siebie mogę napisać tyle:
1)ACA na pewno jest mniejsza, w Furii masz spore radiatory. Łatwiej pomieścić wszystko w obudowie (np. kartę CF) w przypadku ACY.
2)Furia jest szybsza i ma FPU 68882, ACA nie.
3)W Furii może występować problem z wykrywaniem niektórych kart CF, nawet jeżeli te chodzą bezproblemowo bez turbiny. Tu masz więcej informacji na ten temat:

http://www.ppa.pl/forum/amiga/30937/amiga-600-furia-020-i-problem-z-hdd

Ja obszedłem to prościej. Wstawiłem adapter IDE-SD. Działa bez zarzutu i zajmuje mniej miejsca niż CF. Ba, wszedł nawet malutki wiatraczek 40mm, który siedzi sobie nad modulatorem!

4)WHD chodzi wyśmienicie. Pomijając to, że niektóre gry wymagają wyłączenia FPU (np. Fire Force), nie doświadczyłem żadnych problemów. FPU można wyłączyć jedną komendą i gotowe. Jeżeli zamierzasz używać Ami do gier/dem, to wystarczy Ci w zupełności. No...chyba, że masz chrapkę na jakieś aDoomy, czy polygony. Ja jednak jestem zadowolony z działania. Nawet Ambermoon w trójwymiarze (z włączonymi detalami na podłogach i sufitach) chodzi w miarę fajnie.

Za jakiś czas, moja Furia wyląduje pewnie w dziale "Giełda", bo przerzucam się na Vampire V2 na którą czekam. Potrzebuję "odrobinę" więcej mocy, by rozwinąć skrzydła na Lightwave3D :)

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 09:40:51 przez Jedras

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 09:45:21 przez Jedras
[#15] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@Jedras, post #14

Również mogę polecić Furię.Mam wersję z FPU i spisuje się świetnie.Amigi używam głównie do Whdload więc przy pierwszym uruchomieniu zawsze wyłączam FPU w Furiatune.Niektóre gry nie lubią koprocesora:)Karta uniemożliwia montaż adapterów CF wpinanych bezpośrednio w płytę,musi to być adapter chociaż na jakiejś krótkiej tasiemce.U mnie karta CF Hama śmigała bez problemu ale i tak zmieniłem ją na mniejszą kartę SD.W testach Amiga z Furią jest szybsza od Amigi 3000.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 09:51:52 przez dawid84
[#16] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@strim_, post #11

Nie jest to prawdą. Nawet jeśli system nie blokuje portu PCMCIA (normalne w wersjach AmigaOS starszych niż 3.1) to konflikt i tak jest przy wykorzystaniu Fastu w tym obszarze. Dotyczy to wszystkich kart z procesorem 68EC020, czyli ACA620, Furia, 9T.

ACA niczego nie blokuje, PCMCIA działa normalnie przy pełnej pamięci włączonej.
[#17] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #16

A ja proponuję relokator I tf536
Mam działa I jestem zadowolony
[#18] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@Kulamario, post #17

A które IDE wtedy działa? To na płycie czy to emulowane przez TF?
[#19] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #16

ACA niczego nie blokuje, bo za blokowanie odpowiada KS3.1, ACA tylko omija ten mechanizm, ale konflikt dalej występuje dla kart, które używają akurat tego 4MB obszaru, karty pamięci na PCMCIA np. nie użyjesz. Zresztą, dawno już odkryto, że załadowanie card.res z KS3.0 rozwiązuje problem z blokowaniem tego portu.
[#20] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@MariuszK, post #18

Raczej to w TF, ale zapewne nie działa już PCMCIA, bo IDE dzieli z nim rejestry.
[#21] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #16

Jesteś pewny? Robiłeś testy stabilności pracy ? Czy tylko uruchomiłeś tzn włożyłeś kartę do pcmcia i zobaczyłeś że ikonka wyskoczyła? Ja u siebie na Furi bez problemu mogę wywołać zwis związany z pcmcia i 8MB Fastu - wystarczy w SysSpeed-zie uruchomię test AD-Pro. I niezależnie od kick-u 3.0, 3.x, 3.1, czy 3.1.4.
[#22] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@WyciorX, post #20

No dokładnie o to mi chodziło. Czyli dokładając TF do A600 pozbywasz się ważnych (dla niektórych) jej atutów.
[#23] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@WyciorX, post #19

ACA niczego nie blokuje, bo za blokowanie odpowiada KS3.1, ACA tylko omija ten mechanizm, ale konflikt dalej występuje dla kart, które używają akurat tego 4MB obszaru, karty pamięci na PCMCIA np. nie użyjesz. Zresztą, dawno już odkryto, że załadowanie card.res z KS3.0 rozwiązuje problem z blokowaniem tego portu

Pamięci 4MB na PCMCIA nie użyjesz bo pamięć ACA używać tej adresacji. Ale za to możesz użyć adapterów CF I kart sieciowych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 21:12:27 przez QkiZ
[#24] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #23

Ale za to możesz użyć adapterów CF I kart sieciowych

To prawda, którą trzeba zawsze dopowiedzieć, bo sam termin "blokowanie pcmcia" jest dość nieprecyzyjny.
[#25] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@MariuszK, post #18

ja używam tego z TF nigdy nie sprawdzałem tego na płycie razem z TF
co do PCMCIA tez nie używam wiec nie wypowiem się na ten temat
Po za tym an A600 TF działa tylko z kick 3.1 co akurat mi w zupełności wystarczy
[#26] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #16

No dobrze, skoro już wznowiony został temat:

Użytkuję A600 + ACA620 + 1MB pod klapkę + "twardziel" na SD (ostatnio zmieniłem na CF)

- jak można rozwiązać casus Settlers na WHDload - brakuje pamięci, bo jest poszatkowana, to chyba nie jedyna gra z tym problemem?
- drugi często odpalany przeze mnie tytuł, Sensible Soccer 96-97, po WHDload strasznie tnie się scrolling, tzn strasznie to jest bez tooltype cache w konfiguracji slave'a, ale nawet z tym tooltype jest to na dłuższą metę uciążliwe. Przy grze z dyskietek problem nie występuje...

Czy zmiana ACA na Furię coś wniesie do tematu? Czy tylko kolejne problemy w rodzaju braku kompatybilności z niektórymi kartami itp.
[#27] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@devlin, post #26

Można np. Settlers zainstalować na dysku twardym lub wyłączyć preload.
[#28] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@devlin, post #26

jak można rozwiązać casus Settlers na WHDload - brakuje pamięci, bo jest poszatkowana, to chyba nie jedyna gra z tym problemem?

Aż sprawdzę czy u mnie występuje ten problem bo nigdy nie zauważyłem problemów z działaniem WHDLoad używając ACA. Sensible Soccer też sprawdzę.
Można np. Settlers zainstalować na dysku twardym lub wyłączyć preload.

No właśnie. Kompletnie nie rozumiem używania WHDLoad jeśli jest możliwość zainstalowania gry na dysku. Nie marnujesz pamięci na WHDLoad i obrazy dyskietek w pamięci, możesz ta pamięć wykorzystać do wygenerowania większej mapy.
[#29] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@QkiZ, post #28

Też mnie to zastanawia, temat The Settlers i Whdload co jakiś czas powraca, w każdym bądź razie wyłączenie "preload" powinno pomóc i nie powinno to być uciążliwe skoro gra praktycznie wszystko ładuje do pamięci.
[#30] Re: A600 - jaką kartę turbo kupić ?

@WyciorX, post #29

Brak preload bywa uciążliwe, bo za każdym razem gdy gra chce coś doczytać z obrazów dyskietek gra jest przerywana, następuje odczyt i po skończonym odczycie znów obraz/dźwięk wraca. Preload ładuje obrazy do pamięci i gra nie ma przerw. Mnie to szczególnie denerwowało w MK. Chcesz wykonać fatality i przerwa bo gra musi wczytać je z dysku.
Nie wiem czemu opcja preload powoduje problem tylko w w Settlers. Mechanizm działania WHDLoad jest taki sam dla wszystkich gier. Jak chce sobie pograć we wspomnianego MK to po prostu go odpalam z ikonki, z systemem w tle i wszystko działa, a przecież MK w WHDLoad to bodajże 3 dyskietki, więc z preload trzeba je wszystkie władować do RAMu. I nie ma z tym problemu. Po prostu działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem