kategoria: A1200
[#1] Apollo 1260 z modułem SCSI
Nie umiem podłączyć/ustawić/skonfigurować dysków SCSI albo moje dyski(5szt.) są niesprawne(co jest bardzo możliwe, gdyż nie znam ich stanu technicznego). Ze SCSI wcześniej nie miałem do czynienia.
Podłączam dyski do modułu SCSI w Apollo1260. Po drodze jest plątanina kabli co widać na poniższym zdjęciu(nie ma na nim modułu SCSI oraz 25pin taśmy----25pin(DB25))

(moduł SCSI 25pin 25pin taśma----25pin(DB25) 25pin(DB25)---25pin(DB25) 25pin--50pin(śledź) 50pin taśma ---pierwsze złącze 50pin(tutaj podpięty dysk)----drugie złącze 50pin(wolne złącze, choć też i tutaj chyba podłączałem)

Dysk ustawiam na ID=6(patrz zdjęcie, ale nie jestem pewien czy zamykam zworką łańcuch SCSI(pin 6 na zdjęciu)? Czy to wystarcza? Czy muszę mieć terminator wpięty w to drugie złącze na taśmie?

W innym dysku jak na zdjęciu ustawiam zworki na 3,2(daje ID 6) oraz na TR(A?)ES. Ustawiłem też dodatkowo na M. Bez rezultatu.
Używam oryginalnej dyskietki z instalką SCSI dołączoną do modułu SCSI. Wersja programu z instalacją to 5.5. Wszystkie podłączane dyski nie są wykrywane przez software - no harddrive found.
Wszystkie dyski są 50pinowe i z tego co usłyszałem kręcą talerzami.
Czy ktoś może pomóc w tej materii?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 21:35:24 przez Tomski
[#2] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #1

nie miałem do czynienia z modułem scsi, ale Apollo ma swoje "SCSI-Apollo.device" które powinno być w romie, widziałem romy bez tego device, także zaczął bym od sprawdzenia... odpal sobie SCOUT'a, albo wpisz w CLI version SCSI-Apollo.device, jeśli jest to raczej powinieneś go użyć do konfiguracji dysków w HDTB zamiast scsi.device

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 21:52:40 przez Kilos
[wyróżniony] [#3] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #1

Nie miałem co prawda scsi do swojego apollo, ale używałem i używam scsi w innych Amigach. Pytanie jak z terminacją? Masz łańcuch za dyskiem zaterminowany?

Jeśli chodzi o zworkę nr 6 - wydaje się, ze powinna rozwiązać problem terminacji szyny.
Widziałeś to? Tekst: "not compatibile with many SCSI devices" nie brzmi zbyt przyjaźnie. Zerkałeś może do pdfa który tam jest podlinkowany?

Ze swojej strony, mogę powiedziec jak to wygląda u mnie: na CS MK1 w Amidze 4000D mam przejściówkę na taśmę 68pin, dysk na przejściówce 68pin<>SCA, a na końcu taśmy 68 pin aktywny terminator. Gdy używałem SCSI na WarpEngine - oprócz dysku SCA miałem jeszcze ssd na przejściówce SCSI<>IDE, na końcu taśmy oczywiście terminator.
W A4000T na kontrolerze z płyty głównej mam dysk na przejściówce 50pin<>SCA i nagrywarkę 50pin która ma wbudowany aktywny terminator, włączany zworką.
W obu przypadkach ID trzymam się możliwie niskich id, czyli 1 dysk - 1, drugi - 2, nagrywarka - 3. W takich konfiguracjach, nigdy nie miałem problemów z działaniem czy transferami.

Jak już ogarniesz temat, a trzymam za to kciuki, napisz może jakie transfery ma ten kontroler, bo od zawsze mnie to zastanawia. Dzięki z góry.
[#4] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #1

A SCSI nie było jakoś zwalone w Apollo?
[#5] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@KM, post #4

Panie i Panowie jest sukces:).

Udało mi się odpalić dwa dyski IBM'a. Każdy oddzielnie, gdyż nie mam w swoim piekarniku tyle kabli zasilających aby podłączyć 2 dyski naraz. Ale coś wykombinuję aby podłączyć dwa dyski naraz.

A KLUCZEM OKAZAŁO SIĘ USTAWIENIE ID zworkami. Za radą baderman, dzięki, zmieniłem ID na 1 i ruszyło:).

Pierwszy dysk to IBM DCAS-32160 o pojemności 2160MB. Został wykryty przez program instalacyjny z dyskietki dołączonej do modułu SCSI. Był widziany jako jeden duży dysk 2147(jak dobrze pamiętam). Użyłem automatycznej instalacji z FFS. Ale z tym dyskiem chyba jest jakiś problem gdyż nie mogę na niego nic nagrać, pomimo iż jest widziany w systemie(uruchamiam system z IDE wbudowanego w Amigę 1200). Formatować również nie mogę z systemu, wyrzuca błąd w ścieżce 0-0. W Sysyinfo szybkość wyniosła około 2,9MB/s. Trzeba będzie się nim pobawić, może czymś się go da zdiagnozować i naprawić. Macie jakieś pomysły?

Wziąłem drugi dysk IBM DORS-31260 o pojemności 2160MB i co ciekawe przy wykrywaniu go zostałem poinformowany, że dysk jest większy od 2GB i został on automatycznie podzielony na dwa dyski o ID 1-1 i ID 1-11, czy jakoś tak(musiałbym zrobić zdjęcie, ale to następnym razem). Czyli być może ten wcześniejszy ma bad blocki i przez to widziane jest mniej niż 2GB? Użyłem automatycznej instalacji z FFS. Powstały dwie partycje o pojemności 2GB i 16MB(tak jakby to były partycje główne, które mogłem dzielić potem na mniejsze). W systemie po ponownym zabootowaniu z dysku IDE(tak samo jak przy poprzednim dysku IBM) dyski są widziane i mogę na nie nagrywać dane:). Zrobiłem test szybkości partycji 2GB i wyniosła ona 3 120 761 bytes/sec(dobra prędkość). Szybciej niż dyski IDE. Dyski IDE u mnie chodzą z prędkością 2 665 871 bytes/sec. Sprawdziłem tę partycję 16MB to prędkość wyszła tylko około 974 000 bytes/sec(podejrzanie mało, albo wielkość partycji nie podoba się Sysinfo). Zrobiłem jeszcze raz test prędkości tej partycji i Amiga się wywaliła. Pewno trzeba będzie jakoś pokombinować z tymi 16MB albo po prostu ich nie przygotowywać pod system.

Pozostałe dyski zostawiam sobie na później aby sprawdzić. Najpierw spróbuję załadować inny system plików na tym ostatnim IBM'ie.

Aaa ważne aby instalację robić tak jak jest napisane w instrukcji do modułu SCSI. A mianowicie włożyć dyskietkę do napędu i zrestartować Amigę. Przy odpalaniu np. z dysku twardego lub z dyskietki niezbootowanej wywala błąd przy probie uruchomienia programu instalacyjnego.

Jeszcze jedno, spróbowałem HDToolBox. Wybrałem w nim SCSI-Apollo.device i nastąpił zwis programu. Amiga działała ale program przestał odpowiadać. Na razie dałem sobie spokój z nim.

SCSI-apollo.device ma wersję 5.2(musi być w ROMie).

Karta turbo w mojej Amidze 1200 to Apollo 1260/64Mhz z modem 64MB. Sprawdzę jeszcze przy taktowaniu 80MHz ale najpierw muszę skończyć pracę nad lepszym chłodzeniem procka.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 22:42:00 przez Tomski
[#6] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #5

SCSI z tego co pamiętam nie lubi przetaktowanych procesorów
[#7] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@ponior, post #6

Zrobiłem kolejne testy, m.in. pozostałych 3 dysków.
Okazało się, że literka M przy zworce na dwóch innych dyskach oznacza terminancję. Na co bym nie wpadł. Kolejne dwa dyski IBM są wykrywane przez kontroler i mają jakieś błędy, podejrzewam, że bad blocki. Trzeba będzie je jakimś softem sprawdzić i spróbować naprawić.
Ostatni piąty dysk Quantum kontroler nie wykrywa. Próbowałem jak jest sam na taśmie oraz w połączeniu z drugim dobrym dyskiem. Quantum jako dysk pierwszy(ID1 oraz pierwsze złącze na taśmie) a jako drugi dysk dobry(ID2 oraz drugie złącze na taśmie i na tym dysku była terminancja). Pierwszy dysk nie został wykryty a drugi był widoczny.

Poniżej zdjęcia z programu:
Ekran z Apollo SCSI software - komunikat o dysku większym niż 2GB.
Ekran automatycznego instalowania dysku.
Ekran ręcznego instalowania dysku.
Ekran partycjonowania dysku.

Mam pytanie czy podłączając napęd CD-ROM/nagrywarkę SCSI to wystarczy sterownik SCSI-Apollo.device oraz któryś z systemów plików dla CD? Tak jak to jest podobnie na IDE?
[#8] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #5

Szukam dyskietki do modułu SCSI do Apollo 40 dla kolegi który ma podpięty tylko jeden dysk bo na dwa mu nie działa
[#9] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@barbaramazurek, post #8

ADF z instalką wysłany.

A na marginesie, sądzę, że źle zezworkował dyski lub drugi dysk jest padnięty. Aby sprawdzić czy ten drugi dysk jest padnięty może wystarczy ustawić na nim terminancję zamiast na tym dobrym? Nie jestem specem od SCSI ale spróbować warto takiej konfiguracji.
[#10] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #9

Dzisiaj zrobiłem pewne postępy w testowaniu/używaniu jednego z dysków.

Po pierwsze. Przy taktowaniu procka 80MHz moduł SCSI się wykładał, znaczy się nie widział dysku. Jeszcze to raz sprawdzę na spokojnie następnym razem.
Udało się mi podzielić dysk 2,2 GB(IBM DORS-32160, 50pin) na 3 partycje - 300MB, ~1700MB i 16MB. To 16 wychodzi z automatu i nie można tego obejść. Gdy kontroler widzi dysk większy niż 2GB to jak we wcześniejszym poście pisałem dzieli dysk z automatu.

Porobiłem testy prędkości w Sysinfo 4.0 i otrzymałem coś takiego:
- 300MB FFS 64 bufory - 3 096 188 B/S
- 1700MB SFS 64 bufory - 3 120 761 B/S
- 16MB SFS 64 bufory - 3 133 195 B/S
SCSI-Apollo.device V5.2

Dla dysku IDE(dysk jest 8,5GB), na którym mam system i dane otrzymałem odpowiednio:
- system, coś kolo 255MB FFS 200 buforów - 2 427 259 B/S
- dane, coś koło 4GB SFS 200 buforów - 2 412 368 B/S
- rozrywka, coś kolo 4GB SFS 200 buforów - 2 412 368 B/S
scsi.device V119.16(tak pokazał sysyinfo, zapomniałem sprawdzić w cli).

Widać przewagę dysku SCSI, nie dużą ale zawsze. Biorąc pod uwagę, że na innym kontrolerze SCSI z 1999 roku pod piecem ten dysk wyciągał 5,4MB/S. Taki wynik uzyskałem pod Ubuntu.

Wszystkie partycje formatowałem szybkim formatowaniem. Te partycję 300MB postanowiłem sformatować pełnym formatem. Jest tam FFS to mogłem tak zrobić. Odpaliłem formatowanie dysku systemu z weryfikacją. Co chwila wyskakiwało info" Błędy formatowania na ścieżce <tutaj numer ścieżki>!". O dziwo po kliknięciu na "Powtórz" szło dalej. Sformatował się dysk do końca, a było tego powtórz kilkadziesiąt razy. Odpaliłem jeszcze WorseFormat dla tej partycji, co by już sprawdzić dokładnie. Znalazł 88 bad blocków :/. Zabezpieczył je i na tym stanąłem na dzisiaj.

Teraz mam pytanie: tych partycji z SFS to nie mogę potraktować WorseFormatem? Pewno jedynym wyjściem jest zmienić system plików na FFS i wtedy sprawdzić WorseFormatem? Tylko potem gdyby znalazł on bad'y to nie będę mógł wrócić do SFS z miejscami zaznaczenia ich?Pewno formatowanie nadpisze plik z WorseFormat:/.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 23:41:03 przez Tomski
[#11] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #10

Po pierwsze. Przy taktowaniu procka 80MHz moduł SCSI się wykładał, znaczy się nie widział dysku.


Nie kieruj się tylko samym faktem, że dysk jest widoczny. Dochodzi jeszcze coś takiego, jak błędy niewidoczne gołym okiem. Przechodziłem to kiedyś z jednym dyskiem i plikami, które albo przestawały działać (w przypadku wykonywalnych) albo miały śmieci (obrazki i inne nie exeki). Jeśli chcesz mieć pewność, że dysk poprawnie działa, to skopiuj kilka plików na każdą z partycji i porównaj później sumy kontrolne. Możesz się zdziwić.
[#12] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Umpal, post #11

A czym sprawdzać sumy kontrolne?
[#13] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #12

Zobacz, czy coś z tego się nada: crc check.

To pewnie oczywiste, ale napiszę na wszelki:
Najpierw tworzysz sumy kontrolne dla plików na pewnym dysku i później kopiujesz je na ten podłączony do SCSI. File managery na Amidze raczej nie trzymają plików w buforze, więc można przyjąć, że po skopiowaniu od razu można je sprawdzić tworząc nowe sumy kontrolne ale już na dysku SCSI. Nie znam porównywarki plików na Amigę, ale sumy z reguły są krótkie, więc na oko bez problemu ocenisz, czy są identyczne. Podziel się później wynikiem eksperymentów.
[#14] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Umpal, post #13

Temat ciągnę w dwóch wątkach.

Teraz podłączyłem dyski pod kontroler SCSI w Apollo. Dyski są widoczne oraz partycje, te które stworzyłem pod Ubuntu. Dodałem system plików(FFS z automatu proponowanego przez program instalacyjny) z dyskietki instalacyjnej do modułu SCSI w Apollo. Wybrałem szybkie formatowanie i poszło. W Amidze dyski są widoczne. Problem z tym, że od razu zacząłem sprawdzać Worseformatem i wywala badblocki. Pomimo, że pod Ubuntu był sprawdzany 3 lub 4 wzorcami i było zero problemów. Teraz zastanawiam się czy przypadkiem ten moduł SCSI ma jaką wersję starą FFS? A ja formatuję pod system AO3.9 z Magellanem 5.82. Może to ma jakieś znaczenie? Spróbowałem też jeszcze przegrać na dyskietkę instalacyjną od modułu scsi do katalogu L FastFaleSystem z mojego dysku systemowego i ręcznie dodać go podczas przydzielania file systemu. Zostało to przyjęte ale podczas zapisywania zmian na dysku twardym wywala komunikat, że ręczna instalacja nie mogła być zakończona z powodu wystąpienia błędu. I kaplica.
Teraz zastanawiam się czy problem leży po stronie dysków(które są ok pod Ubuntu, a w A1200 są problemy). Czy to są może te problemy z tym kontrolerem, który nie trawi wszystkich napędów. Może jest wybredny skubaniec?

Jeszcze spróbuję wybrać ustawić prędkość odczytu/zapisu z auto na SAFE. Zobaczę co z tego wyjdzie. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z dyskami/kontrolerami SCSI to z przyjemnością coś się dowiem. A jak nic nie wykombinuje to na AmiWawa przytaszczę swój sprzęt oraz te dyski SCSI i ktoś może będzie mógł sprawdzić w innej Amidze z innym kontrolerem. Albo pomoże rzeźbić na tym kontrolerze co mam.

Ogólnie wyszło mi, pod Ubuntu, że dwa dyski o pojemności ~2,3GB są sprawne bez badblocków. A jeden dysk ~2,1GB ma bad blocki od któregoś tam cylindra pod koniec dysku(gdy tworzyłem partycję to zmniejszyłem odpowiednio z zapasem wielkość partycji co by nie wchodzić na te padnięte sektory). Kolejny dysk miał bardzo dużo badblocków tak, że nadaje się na dawce elektroniki jedynie.

CRC się jeszcze nie bawiłem z wiadomych względów - nie dało się sformatować dysków Worseformatem(chciałem sprawdzić w ten sposób czy dyski w Amidze będą działać ok).

Jeszcze dodam, że po sformatowaniu(szybkim) w programie instalacyjnym dyski były widoczne w systemie Amigi. Nie sprawdzałem, przegrywanie plików tylko od razu traktowałem Worseformatem.


Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 13:33:28 przez Tomski
[#15] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #9

Dziękuję, informację przekazałam
[#16] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@barbaramazurek, post #15

Dzisiaj pogrzebałem znowuż przy module SCSI w Apollo:).
Podłączyłem zdobytą nagrywarkę YAMAHA CRW2100S z firmware 1.0n. Jest sprawna, gdyż wcześniej na próbę nagrałem byle co pod Ubuntu, oraz odczytywałem płyty. Gorzej było z płytami CD-RW, ale to może być winą rozpoznawania nośnika.

Przy odpaleniu programu instalacyjnego z dyskietki na Amidze nagrywarka jest poprawnie rozpoznawana, wyświetla podstawowe informacje o niej. Wszystkie opcje są wyszarzone i jest to raczej logiczne gdyż napęd CD-RW nie można zainstalować tak jak dysk twardy. Po odpaleniu systemu napęd nie jest widoczny. Skopiowałem sobie mount listę z działającego napędu CD na porcie IDE. Zmieniłem device na Apollo-scsi.device. File system zostawiłem jaki był. Zmieniłem jeszcze Unit na 2. Zresetowałem Amigę i po włożeniu płyty do napędu SCSI niestety nic się na blacie nie pokazało:(. Włożyłem tę samą płytę do napędu CD na IDE i od razu wyskoczyła ikona. Sprawdziłem jeszcze Scout'em podłączone urządzenia. Na liście był CD0(ide) z informacją typu: numer urządzenia (1), rodzaj systemu plików, itd. Przy CD2(scsi) w tych samych miejscach były kreski.

Jestem teraz w kropce z napędem SCSI. Czy macie pomysł co zrobić aby ten napęd CD-RW był widoczny w systemie?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 22:08:38 przez Tomski
[#17] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #16

Uzyj FindDevice w pakietu idefix.
Bedzie mogł sprawdzic jak Amiga widzi napedy (UNIT)
[#18] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Norbert, post #17

Ciekawe czy SCSI ID ma coś z tym jak jest widziane urządzenie w systemie? Napędowi dałem zworkami ID 3, to i może trzeba będzie ustawić w mount liście unit 3(albo zmienić zworkologię na 2). To już sprawdzę może jutro. Zobaczę co pokaże to FindDevice i będę kombinował dalej.
[#19] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Norbert, post #17

Po odpaleniu FindDevice z systemu zawiesza się(błąd 8000... coś tam) tylko przy SCSI-Apollo.device a inne urządzenia listuje. Odpalilem Amigę z dyskietki i ponownie FindDevice. Tym razem działa ale niestety nie pokazuje żadnego urządzenia na SCSI-Apollo.device. NA razei jest tylko CD-ROM, gdyż dyski na razie nie mam jak podłączyć. Nie mogę podłączyć wielu napędów na raz do kontrolera - mam już rozwiązanie tego problemu ale nie mam czasu aby się tym zająć.
Wracając do to napędu SCSI to ściągnąłem kilka programów odnośnie sprawdzania urządzeń na SCSI. Między innymi te CheckCD, CDTool, ExistsSCSIDEV i klika innych. Na razie tylko na nich sprawdzałem CDRW.
Przy uruchamianiu tych programów z systemu uruchomionego z twardziela wywala się podobnie jak FindDevice - z tym samym błędem. Uruchomiłem Amigę z dyskietki i tym razem programy się już nie wywalały. Pierwsze pytanie - pewno przyjdzie mi wyłączać jakieś bajery co gryzą się? Mam AmigaSys4 AOS 3.9 BB2 z Magellanem 5.82. Czy macie jakieś podpowiedzi co najlepiej wyłączyć MCP, ...?

Po wpisaniu:

CheckCD SCSI-Apollo.device Unit 3 - dostałem info, że odnalazł urządzenie na tym device i z tym numerem:).

CDTool SCSI-Apollo.device Unit 3 EJECT - wysunęło klapkę w napędzie:).

CDTool SCSI-Apollo.device Unit 3 TYPE - dostałem takie coś:

Device Type: CD-ROM Device
Ansi - approved version: SCSI-2(ANSIx3.131.198x)
Vendor: Yamaha
Product: CRW2100S
Revision:1.0n
Transfers: 8-bit only
medium: removable
Relative addresing: not supported
Sync. transfer:supported
Linked comands: not supported
Comand queeing: not supported
Soft reset: not supported


ExistsSCSIDEV DEVICE SCSI-Apollo.device UNIT 3 TYPE CDROM VERBOSE

SCSI-2 Compiliant device
Wanted Device: CD-ROM device
Parsed type argument:CD-ROM device
Required type argument: CDROM
YAMAHA CRW2100S Rev:1.0n
Ok: Right device type found



Napęd ustawiony jest jako ID 3. Przy wpisywaniu SCSI-Apollo.device ważna była wielkość liter. Po wpisaniu z małych liter wywalał info, że nie ma takiego device.

Zamontowałem jeszcze CD3:, system z dyskietki odpalony. Przy próbie listowania zawartości wypisywał, że nic nie znalazł czy coś w ten deseń. Ikona nie pojawiała się na pulpicie po włożeniu CD.

Czy ktoś będzie umiał pomóc jak zamontować i odczytać płyty CD z tego napędu SCSI? Może te info z powyższych programów kogoś naprowadzi jak rozwiązać ten problem?
Używam CDFileSystem do CD-ROMu na IDE i tego samego użyłem w SCSI.
[#20] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #19

Dodam jeszcze, że napęd nie jest widziany w boot menu. Tak jak to widziane były dyski twarde na tym konrtolerze.
[#21] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #20

Próbowałeś mountlist-y z paczki instalacyjnej Apollo?
/* AmiCDROM filesystem
 * Mountlist entry for WB 2.0
 */

/* Unit 1 */

CD0: Handler = L:cdrom-handler
     Stacksize = 10000
     Priority = 5
     GlobVec  = -1
     Mount = 1
     Startup = "DEVICE=SCSI--Apollo.device UNIT=1 L R"
#

to jest mount lista dla WB 2.0, ale zwróć uwagę na to jak zapisane jest device "SCSI--Apollo.device" z podwójnym myślnikiem i jest to też podkreślone w ReadMe
Anschluß von CD-ROM Laufwerken:
Zur Betrieb eines CD-ROM Laufwerks brauchen Sie einen CD-ROM Treiber,
z.B. den Aminet-CD-ROM-Treiber (Public Domain).
Außerdem müssen Sie einen passenden Mountlist-Eintrag erzeugen.
Als Hilfestellung befindet sich auf dieser Diskette ein Muster-
Mountlisteintrag. Bitte beachten Sie den doppelten Bindestrich in
der 'startup'-Zeile ('SCSI--Apollo.device')

albo nie ma to znaczenia, bo np. w późniejszych wersjach romu zmienili zapis nazwy device, albo ma to znaczenie kluczowe...
[#22] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Kilos, post #21

Tak widziałem to i sądziłem, że te dwa myślniki to musi być błąd. Na szczęście instrukcje mam po angielsku to będę preparował ją wg tego schematu i doczytam co i jak tam napisane jest. Po niemiecku to ja "iś wajs niśt"(a google różnie tłumaczy, choć ten kawałek przetłumaczył całkiem dobrze). A i też sądziłem skoro to jest dla WB 2.0 to dla 3.1 może być inna składnia i wziąłem zmodyfikowałem istniejący CD0 dla IDE i myślałem, że może przejdzie. Jak widać nie przeszło. Spróbuję to co napisałeś i zobaczę co wyjdzie. Nie pamiętam czy ten plik "cdrom-handler" jest na dyskietce do modułu SCSI. Ale na pewno "SCSI-Apollo.device" jest z jednym myślnikiem w nazwie.

Później gdyby to ruszyło to kolejne pytanie się ciśnie. Czy jak zainstaluje FryingPan to będzie wstanie wypalać płytki z automatu? Czy też trzeba będzie kombinować coś jeszcze? Ale do tego jeszcze dojdę albo i nie:/.

Zastanawia mnie jeszcze, że nigdzie nie ma SCSI ID w tej mount liście. Unit to chyba nie koniecznie musi odpowiadać ID?


Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 11:52:10 przez Tomski
[#23] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Kilos, post #21

Próbowałem kilkunastu kombinacji z tą mountlistą i inną(tą od IDE). Niestety nie udało się mi zobaczyć napędu w systemie:/.
Ten jeden dodatkowy minus musi być ze względu na zapis, gdyż jeden myślnik traktowany jest jako wybranie opcji, a drugi po prostu poprawia/koryguje to tak aby widziany był jako myślnik w nazwie.

Zauważyłem też, że wyłączenie MCP, Birdie, całego WBStartup nie zapobiega wieszaniu się programów do testowania SCSI gdy próbuję dostać się do SCSI-Apollo.device poprzez nie. Wygląda na to, że nie ogarniam tego albo/i ten SCSI-Apollo.device z jakiegoś powodu wywala się mi. Wersja tego device to 5.2. Jeszcze dzisiaj jedną rzecz sprawdzę. Gdyż już tyle kombinowałem iż sam nie wiem co sprawdzałem a co nie, ta demencja ;).

Spróbuję uzyskać też pomoc na Amibay. Może ktoś ma taki moduł SCSI i mu wszystko działa ok.
[wyróżniony] [#24] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #23

Moge ci podeslac dyskietke z moutlistami.
Sprawdzisz ktora zadziala
[#25] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Norbert, post #24

Ok. Dzięki. Możesz wysłać ADFa albo pliki na skrzynkę dostępną w moim profilu?
[#26] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #25

Coś mi się wydaje, że stoję na przegranej pozycji z tą nagrywarką:/. Na Amibay znalazłem coś takiego SCSI-Apollo.device.
Poczekam na paczki od Ciebie z mountlistami oraz spróbuję jeszcze dalej kombinować. Napiszę do gościa na Amibay, czy problem rozwiązał.
[#27] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #26

Kolejne wieści z boju z napędem CD-RW podłączonym pod moduł sci w Apollo 1260.

Dostałem paczkę mount list, kilka kombinacji, dla mojej konfiguracji od Norberta(dzięki). Dla przypomnienia SCSI ID3.
Wszystkie mount listy nie działały z takiego czy innego powodu jeśli wystartowałem system z S-S. W jednej wypisywało, o błędzie składni inne po prostu niby się montowały a w rzeczywistości nie. Kolejne resetowały Amigę.
Za radą Norberta odpaliłem system bez S-S i zacząłem po kolei próbować mount list. O to rezultaty:

0. CD00
/* AmiCDROM filesystem */

Handler = L:cdrom-handler
Stacksize = 10000
Priority = 10
GlobVec = -1
Mount = 1
Startup = "DEVICE=DEVS:SCSI-Apollo.device UNIT=3 ML R"


Dostałem komunikat - Error while parsing "Startup" field in the Mounlist: bad number. Płytka w napędzie nie widoczna.

1. CD11
/***************************************************************/
/* CacheCDFS mountlist entry Š 1993 Elaborate Bytes, O. Kastl */
/***************************************************************/
FileSystem = L:CacheCDFS /* The name of the game */
Device = "DEVS:SCSI-Apollo.device" /* Name of exec device driver */
Unit = 3 /* exec device unit */
Flags = 0 /* OpenDevice flags */
BlocksPerTrack = 351000 /* Unused */
BlockSize = 2048 /* True, but unused */
Mask = 0x7ffffffe /* Memory mask for direct read */
MaxTransfer = 0x100000 /* Maximum amount of bytes for direct read */
Reserved = 0 /* Unused */
Interleave = 0 /* Unused */
LowCyl = 0 /* Unused */
HighCyl = 0 /* Unused */
Surfaces = 1 /* Unused */
Buffers = 25 /* Number of cache lines */
BufMemType = 5 /* MEMF_PUBLIC */
GlobVec = -1 /* Do not change! */
Mount = 1 /* Mount it immediately */
Priority = 10 /* Priority of FileSystem task */
DosType = 0x43443031 /* Currently unused */
StackSize = 6000 /* Minimum stack required is 3000! */
Control = "MD=1 LC=10 DC=8 L LV AL LFC=0 HCS HF HR=.rscr NTD AUDIO=WB_3.x:CacheCD/PlayCD/PlayCD RET=5"
/* The Control field is for special adjustments */
/* L/S convert all file/volume names to lowercase */
/* LV/S convert volume names to lowercase */
/* AL/S Auto-Lower converts only non-Amiga CDs */
/* LFC/N start converting at this character */
/* LC/N/A number of blocks per cache line */
/* DC/N/A number of cache lines for the data cache */
/* MD/N/A number of blocks, when starting direct read, not using */
/* the cache. 0 will be a reasonable default (LC*DC+1) */
/* S/S Do SCSI direct commands, no Trackdisk like commands! */
/* NC/S Do NOT use TD_ADDCHANGEINT, poll for DiskChange! */
/* M/S Issue a TD_MOTOR (OFF) command after read */


Montuje dysk CD11:, ale w po komendzie info wyświetla - Not a DOS disk - Nawet po włożeniu płytki do napędu nie zmienia się opis przy CD11.

2. CD22
/***************************************************************/
/* CacheCDFS mountlist entry Š 1993 Elaborate Bytes, O. Kastl */
/***************************************************************/
FileSystem = L:CacheCDFS /* The name of the game */
Device = "SCSI--Apollo.device" /* Name of exec device driver */
Unit = 3 /* exec device unit */
Flags = 0 /* OpenDevice flags */
BlocksPerTrack = 351000 /* Unused */
BlockSize = 2048 /* True, but unused */
Mask = 0x7ffffffe /* Memory mask for direct read */
MaxTransfer = 0x100000 /* Maximum amount of bytes for direct read */
Reserved = 0 /* Unused */
Interleave = 0 /* Unused */
LowCyl = 0 /* Unused */
HighCyl = 0 /* Unused */
Surfaces = 1 /* Unused */
Buffers = 25 /* Number of cache lines */
BufMemType = 5 /* MEMF_PUBLIC */
GlobVec = -1 /* Do not change! */
Mount = 1 /* Mount it immediately */
Priority = 10 /* Priority of FileSystem task */
DosType = 0x43443031 /* Currently unused */
StackSize = 6000 /* Minimum stack required is 3000! */
Control = "MD=1 LC=10 DC=8 L LV AL LFC=0 HCS HF HR=.rscr NTD AUDIO=WB_3.x:CacheCD/PlayCD/PlayCD RET=5"
/* The Control field is for special adjustments */
/* L/S convert all file/volume names to lowercase */
/* LV/S convert volume names to lowercase */
/* AL/S Auto-Lower converts only non-Amiga CDs */
/* LFC/N start converting at this character */
/* LC/N/A number of blocks per cache line */
/* DC/N/A number of cache lines for the data cache */
/* MD/N/A number of blocks, when starting direct read, not using */
/* the cache. 0 will be a reasonable default (LC*DC+1) */
/* S/S Do SCSI direct commands, no Trackdisk like commands! */
/* NC/S Do NOT use TD_ADDCHANGEINT, poll for DiskChange! */
/* M/S Issue a TD_MOTOR (OFF) command after read */


Wyświetla się komunikat - cannot open "SCSI--Apollo.device" unit 3. Kaplica.

3. CD33
/* AmiCDROM filesystem */

Handler = L:cdrom-handler
Stacksize = 10000
Priority = 10
GlobVec = -1
Mount = 1
Startup = "DEVICE=SCSI--Apollo.device UNIT=3 ML R"




Ta ostania mount lista pozwala mi wchodzić na CD i listować zawartość. Czyli jest to ta oryginalna mount lista z dyskietki instalacyjnej do Apollo. Trzeba pamiętać o tych dwóch myślnikach w device'ie. Mnie nie chciało działać na początku gdyż wywalał się/wywala się system jeśli uruchamiam go z twardziela. Dopiero uruchomienie bez S-S pozwoliło poprawnie zamontować urządzenie. Wylistowałem zawartości AmigaFutureCD, Amigazynu kilka płytek CD. I działa:D.
Jeszcze jest jedna ciekawostka ale muszę ją sprawdzić, gdyż późno już jest i nie jestem pewien czy aby dobrze zapamiętałem. Następnym razem sprawdzę tę "ciekawostkę" i opisze ją dokładniej.

Podsumowując ten mój długi wywód. DZIAŁA mount lista CD33 jeśli uruchomię bez S-S system(z S-S Amisia resetuje się w kółko). Mam nadzieję, że to nie Magellan 5.82 jest tego powodem ani RemApollo. Oby jakiś "crap", którego będzie można pozbyć się bez straty dla funkcjonalności systemu. Gorzej będzie go znaleźć. Ale i tak pewno spróbuję od początku stawiać system na dysku SCSI podłączonym do tego modułu SCSI. Zastanowię się jeszcze czy iść w AOS3.9 z Magellanem i Amigasys4 czy też w Better Workbench z Magellanem. Albo jeszcze w inną kombinację.

Jeszcze raz dziękuję Norbertowi za pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 00:18:03 przez Tomski
[#28] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #27

Przegrales pliki z DEVS i L na dysk startowym tak napisalem w mailu ?

Troche dziwne, ze tylko jeden cdfilesystem obsluguje scsi.
Ciekawe gdzie jest "haczyk".

Sprobuj jeszcze raz mountlisty CD22, ale uzyj SCSI-Apollo.device zamiast SCSI--Apollo.device

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 09:43:07 przez Norbert
[#29] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Norbert, post #28

Tak przegrałem te pliki co dosłałem ale na dysk twardy, czyli SCSI-Apollo.device oraz ten drugi plik chyba CacheCDFS. Przy przegrywaniu/nadpisywaniu pokazywało tą samą wielkość oraz wersję. Czyli wszystko miałem na właściwym miejscu. Dzisiaj jeszcze pokombinuję z tymi mount listami. Z dyskietką startową nie kombinowałem, gdyż walczyłem też jeszcze z ROM Cloanto 3.X, grrrrr - który odstawiam do szafki na lepsze czasy dla niego.
Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz ale to muszę sprawdzić, gdyż wczoraj padałem na twarz. Dzisiaj na spokojnie to sprawdzę. A mianowicie chodzi o to, że płytki te które wymieniłem powyżej montowały się jako CD33: ale płytka nagrana pod Ubuntu(jakieś duperel na próbę nagrywałem aby sprawdzić czy nagrywarka jest sprawna) widziana była jako CD3(które wcześniej zamontowałem ze swojej mount listy CD3). Nie pamiętam co było w tej mount liście. Przekładałem płyty i raz był napęd montowany jako CD33(płyty Amigazynu i AmigaFuture) albo jako CD3(nagrana płyta pod Ubuntu).
[#30] Re: Apollo 1260 z modułem SCSI

@Tomski, post #29

To zalezy jaki to cdfilesystem i jakie formaty plyt przyjmuje. (Multisesion, multivolume itp)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem