kategoria: A600
[#1] A600 brak obrazu RF/Composite
Witam serdecznie. Udało mi się dzisiaj zdobyc pękny egzemplarz amigi 600. Komputer wyglada jak nowy, ale mam z nim pewien problem , a mianowicie obraz uzyskuje jedynie kablem Euro Scart. Próbowałem kablem RF i uzyskałem jedynie czarny ekran , a przez wyjscie composite na jednym telewizorze nie wyswietla nic , a na drugim obraz bardzo migocze, ma ktoś pomysł o co chodzi?
[#2] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #1

Na początek warto wymienić kondensatory C236 i C237. Oraz obejrzeć płytę w ich okolicach, czy nie ma uszkodzeń.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 08:15:44 przez Krashan
[#3] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Krashan, post #2

Wyglada to tak. Przez wyjscie SCART RGB wszystko działa bardzo ładnie. Tak przy okazji. mam jeszcze dwie amigi 1200 i wstanie wręcz perfekcyjnym , jedna z nich używana dosłownie kilka razy. czy warto w nich zapobiegawczo wymienic kondensatory ? Telefonicznie jeden fachowiec mi powiedział ,ze kondensatory w A1200 wysychają a nie wylewają więc nic nie grozi płycie głównej

https://zapodaj.net/49c46788ce66e.jpg.html
https://zapodaj.net/f76c67971bedc.jpg.html
https://zapodaj.net/db412bfe304f2.jpg.html
https://zapodaj.net/db412bfe304f2.jpg.html





Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 11:17:37 przez Pitero
[#4] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #3

Proponuję zmienić fachowca. Kondensatory obowiązkowo wymienić.A w tej A600 sprawdź Z221 i Z222 przy ich uszkodzeniu nie ma obrazu na composite i RF.
1
[#5] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Marcin74, post #4

W takim razie powoli i sysytematycznie bede sie tym zajmował , jaki może być koszt takiej wymiany razem z robocizną ? Mam jeszcze amigę 500 z plombami też stan perfekcyjny i też od nowosci użyta kilka razy. warto zerwac plombe zeby zajrzeć do środka ?

w którym miejscu są z221 i 222? przepraszam ale to pytanie od laika :)

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 12:58:23 przez Pitero
[#6] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #3

To czy kondensatorowi grozi wyschnięcie czy wylanie zależy głównie od warunków przechowywania sprzętu. Oraz od wielu innych czynników, których nie sposób dokładnie przeanalizować. Biorąc to pod uwagę, oraz fakt, że wyschnięty kondensator też może mieć wpływ na prawidłowe działanie Amigi, naprawdę warto dokonać wymiany. W swoim blogu opisałem jak to zrobiłem w A1200.

W przypadku Twojej A600 uszkodzenie może być w różnych miejscach. Kondensatory, o których wyżej pisałem, doprowadzają sygnał Composite Video z układu CXA1145, jeden do wyjścia cinch, drugi do modulatora. Uszkodzony może być również sam układ, dołączone do niego filtr i linia opóźniająca, albo generator podnośnej PAL.
[wyróżniony] [#7] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #5

w którym miejscu są z221 i 222?
Po lewej stronie złącza twardego dysku jest układ CXA1145, jeszcze trochę po lewej są kwadratowe metalowe „kubeczki”. Pojedynczy to Z221 a trochę niżej i prawie przy brzegu płyty podwójny to Z222.
[#8] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Krashan, post #7

wyglada to wszystko bardzo ładnie, niestety nie posiadam większej wiedzy , zeby to wszystko posprawdzac. Muszę znalezc jakiegos fachowca który sie tym zajmie, pytanie tylko czy warto to naprawiac, czy po prostu uzywac złącza RGB i sie tym nie przejmować ?
[#9] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #8

RGB i tak daje Ci najlepszą jakość obrazu. O ile więc nie będziesz chciał sprzedawać Amigi, to możesz się nie przejmować. Z jednym wyjątkiem. Jeżeli uszkodzenie jest spowodowane wyciekiem elektrolitu z kondensatorów, to trzeba je bezwzględnie wymienić i dokładnie oczyścić płytę z elektrolitu. W przeciwnym wypadku korozja będzie postępować i powodować dalsze uszkodzenia.
[#10] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Krashan, post #9

Pod względem wycieku nie znalazłem nic niepokojącego, ale mimo wszystko tak jak rozmawialismy moze by warto sie systematycznie do tego przykładac. Amigi sprzedawał nie będe, używana będzie raczej sporadycznie bo mam jeszcze dwie amigi 1200 , w tym jedna z kartą aca1221 i , a druga w oryginale no i do tego A500 i CDTV i kilka ZXów i całą masę innych. Więc to raczej na półkę do kolekcji , ale z drugiej strony te amigi są w tak ładnym stanie , ze fajnie by było zrobic z tym porządek. Jaki może być koszt wymiany takich kondensatorów w jednej amidze razem z robocizną ?
[#11] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #10

No i extra, pograłem pol godziny , wyszedłem z pokoju jak wróciłem o obraz sie zrobił błękitny , wszstko sie wyświetla z przesyceniem niebieskiego , nawet ekran przed kickstartem z białego zrobił się błękitny . Jakieś pomysły ?

Tak wygląda obraz

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 15:47:29 przez Pitero
[wyróżniony] [#12] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #11

Wygląda jak brak czerwonej składowej obrazu. Być może prozaiczny brak styku w kablu. Ale na odległość trudno coś orzec.
[#13] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Krashan, post #12

Tez o tym pomyslałem , ale jak podłączyłem na probe 1200 to wszystko działa normalnie , moze to być dalej wina kondensatorów ? jest jakis majster zo by sie tym zajął w okolicach katowic ? :)
[#14] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #13

Jak w okolicach Katowic, to raczej nie ja... . Ale myślę, że się znajdą.
[#15] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #13

Napisz, daleko nie masz
link
[#16] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #13

Miałem to samo brak koloru, u mnie winny był jeden z trzech tranzystorów w torze video

Dokładnie Q231 Q232 Q233

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 17:49:55 przez kataklysm
[#17] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@kataklysm, post #16

"Miałem to samo brak koloru, u mnie winny był jeden z trzech tranzystorów w torze video

Dokładnie Q231 Q232 Q233"

I też stało się to tak nagle ? Dzięki wielkie Panowie za zainteresowanie i pomoc, wiem już więcej jednak moja wiedza w tym temacie jest i tak zbyt mała , zeby zrobic cos samemu. W przyszłym miesiącu Amiga uda się do fachowca ( teraz moje finanse juz na to nie pozwolą bo ostatnie pieniądze wydałem na jej zakup) i będę starał się ją ratowac, ostatecznie zaczne się rozglądac za płytą główną :)
[#18] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #17

Tak, zrobiło się nagle. Powinieneś spróbować sam to naprawić ponieważ obraz jest więc koniec toru wideo ma problem co nie powinno być trudna naprawą. Ogólnie do sprawdzenia są te tranzystory i kilka rezystorow, nic więcej tam nie ma

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 10:08:46 przez kataklysm
[#19] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@kataklysm, post #18

Kurcze nie wiem czy to będzie takie proste, jak czytam podobne tematy , to problem moze byc znacznie poważniejszy. Podejrzewaja jakies układy graficzne itp
[#20] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #19

Zamiast gdybac tu miernik w rękę i może już by było po problemie
[#21] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@kataklysm, post #20

To nie będą wyżej wymienione tranzystory. Odpowiadają bowiem, za obraz przez złącze RGB.
Uszkodzenie któregoś z nich powoduje przekłamane kolory, a uszkodzenie wszystkich zupełny brak obrazu.
Proponuję pomierzyć przejścia ścieżek pomiędzy układem CXA i Z221, C221, C222.

P.S. Nasza teoria z masą w zasilaniu była strzałem w dziesiątkę
[#22] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Esio, post #21

Ale to wlasnie przez złącze RGB brakuje koloru, a przez composite/rf nie moge sprawdzic bo nie wyświetla nic, a na innym telewizorze przez composite , lata miga i mruga wszystko aczkolwiek widac dyskietke i resztę kickstartu
[#23] Re: A600 brak obrazu RF/Composite

@Pitero, post #22

Łehehe, sory poniosło mnie. Pomyliłem tematy
Nie czytałem od początku, a istnieje drugi bardzo podobny, myślałem, że odpowiadam na ten inny
No więc tak jak pisałem wyżej, Ty masz kolor, ale nieprawidłowy. Tutak rzeczywiście interesują nas tranzystory wymienione wyżej.
Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz mi podrzucić płytę to ją naprawie, ale nie na poczekaniu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem