kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.
Witam!
Ponieważ jest to mój pierwszy post, gorąco pozdrawiam grono retromaniaków i proszę o wyrozumiałość .

Całkiem niedawno w moje ręce, zupełnie przypadkowo, trafiła Amiga 500 (wraz z roszerzeniem 1mb). Przeleżała u szwagra na strychu sporą ilość czasu i jak się okazało, wzorcowo przetrwała próbę czasu. Postanowiłem przywrócić ją do życia i poprzypominać sobie czasy nastoletniego szczeniactwa

Amiga w pełnym zestawie posiadała dodatkową stacje dyskietek, która niestety okazała się wadliwa. Padł napęd. Dokupiłem stację gotek, a oryginalną stację podłączyłem do stacji zewnętrznej.

zewnętrzna stacja

Niestety, nie mogę zmusić stacji do działania. Poproszę Was o sugestie i radę. pomysł
Z poziomu XCOPY napęd się inicjalizuje po wybraniu opcji pokazania wszystkich napędów. Na tym działanie się kończy. Zależy mi bardzo na pogodzeniu dwóch światów. Chcę cieszyć się z goteka, ale od czasu do czasu odpalić gry na standardowym nośniku. Również z tego powodu rozpocząłem projekt customowych okładek, które na bieżąco projektuję i kompletuję.


OKrevamped coversOK
gotowy cover art 1
gotowy cover art 2

W posiadaniu mam prawie 50 dyskietek HDD, które chciałbym wykorzystać do tego stworzenia skromnej biblioteki moich ulubionych tytułów. W tym momencie, oryginalna stacja dyskietek formatuje mi dyskietki HDD (po zaklejeniu dziury) i proces przebiega pomyślnie. Niestety przy próbie odczytu tej dyskietki praktycznie w 100% przypadków nie mogę nic nagrać. Czy coś robię nieprawidłowo?

Chętnie wysłucham wszelkich sugestii i proszę o niski wymiar kary, jeżeli wątki się przelewały wcześniej.

Dzięki!
[#2] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@nexussixsix, post #1

Wygląda że nie masz podłączonej masy przy zasilaniu.
Możliwe że masa jest brana z kabla FDD.

Co chcesz osiągnąć, czego oczekujesz od swojego zestawu
[#3] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@Norbert, post #2

Moje oczekiwania są skromne :). Amiga ma głównie służyć do odpalania gier. Zdecydowana większość ma sie uruchamiac z goteka, natomiast kilka tytulow ma działać z fdd. Nie będę modowac obudowy. Zależy mi na jak najmniej inwazyjnej metodzie. Raczej celuje w full retro experience :). Dyskietka jest tutaj dużym determinantem, dlatego tak zależy mi na fdd. Docelowo chciałbym mieć przełącznik z df0 na df1.
[#4] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@Norbert, post #2

Może być jeszcze taka opcja, że w Amidze uszkodzona jest kość CIA 8520.
Objaw jest wtedy podobny. DF1 jest widoczne, ale nie można odczytać zawartości dyskietki.
Przy DF0: natomiast występują problemy z odczytem (dlatego może formatowanie kończy się niepowodzeniem).

Uruchom X-Copy i wybierz z Tools -> SPEEDCHK
i zrób test szybkości. Test rób na czystej dyskietce, bo test z tego co pamiętam kasuje bootblock dyskietki.

Napisz ile wychodzi dla DF0: i ile dla DF1:
Powinno być w okolicach 12650 Bytes (MFM)
+/- 100

Okładki super. Jestem pod wrażeniem.


Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 21:27:04 przez robertos231
[#5] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@nexussixsix, post #1

W temacie okładek też się tym interesowałem. Sam nie mam za bardzo zdolności/czasu/osprzętu. Znalazłem następujące przykłady:
1) wątek na abime w szczególności link na drugiej stronie.
2) Konto chomikowe @pong777 wątek
Największą trudnością jest chyba przygotowanie samych wzorów. Potem powinna wystarczyć dobra drukarka atramentowa i parę arkuszy A4 papieru samoprzylepnego + nożyczki.
[#6] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@jimmy, post #5

Pomysł na cover art sam w sobie nie jest niczym nowym, nie czuję się tutaj pionierem :)
Pracuję nad ogólnym layoutem Amigowych, brandowych dyskietek, gdzie, oprócz elementów stałych, będę wymieniać cover art "szyty na miarę". Najprościej jest wykorzystać oryginalne okładki, ale często jest tak, że nie pasują one w proporcjach do obszaru naklejki dyskietki. W skrócie, tworzę grafiki customowe. OK

Dodatkowo automatyzuje proces produkcyjny. W efekcie końcowym dostaję wyciętą już naklejkę gotową do naklejenia. Również jest opcja zaookrąglonych rogów. Druk jest robiony na folii specjalistycznymi farbami drukarskimi i spód ma bdb klej.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 23:10:06 przez nexussixsix

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 23:26:13 przez nexussixsix
[#7] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@robertos231, post #4

Dzięki za odpowiedź OK. To ważna informacja. Niestety dziś padła mi oryginalna stacja. Nie wytrzymała próby czasu. Poszedł mechanizm i głowica. Nie mogę sprawdzić twojej teorii. Dopiero w następnym tygodniu dostanę zapas 4 stacji FDD do sprawdzenia. Wtedy wszystko będzie jasne. Na chwilę obecną gotek uruchamia się bez problemu, płytę główną Amigi mocno przeczyściłem, luty są ok. Jeżeli padła kość CIA to czy jest opcja zamiennika? czy muszę polować na całą płytę główną?
[#8] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@nexussixsix, post #6

Dodałem te informacje do wątku jako ew. materiał do wykorzystania. Jeśli masz taką możliwość by opracować i utworzyć naklejki do najpopularniejszych gier amigowych to moim zdaniem pomysł jest super - chętnie zakupiłbym takie. Widzę tylko problem w tym, co komu/do jakich gier będzie potrzebne. Może sprzedawać to w formie usługi/custom na zamówienie (złożenie zestawu naklejek do konkretnych gier z stałą stawką za jeden egzemplarz)?
Alternatywą jest udostępnienie za opłatą samych szablonów (też pojedynczych/wskazanych gierek) do wydruku we własnym zakresie (może być z jakimś Twoim znakiem "wodnym"/logo).
[#9] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@jimmy, post #8

Problem to ja raczej widzę w prawach autorskich do samych oryginalnych grafik i umieszczania logo wielu znanych firm :)
[#10] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@nexussixsix, post #9

Faktycznie - to też tylko jak miałbyś to przeprowadzić profesjonalnie, legalnie i za wynagrodzeniem Twojej pracy? Na HOL są skany boxów i flopów - to też jest w sumie jakaś reprodukcja naruszająca prawa autorskie. Póki na tym nie zarabiają to biorąc pod uwagę archiwalny charakter jest to chyba tolerowane.
Ja taką kolekcję chętnie bym ozdobił - mój pierwszy problem to pozbycie się starych naklejek. A drugi - uzyskanie nowych do mojej biblioteki gier. Uniwersalne nie są złe (zwłaszcza z logo Amigi) ale te byłyby zdecydowanie lepsze.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 23:36:10 przez jimmy
[#11] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@nexussixsix, post #9

Skontaktuj się z autorami gry 'Furry Tanks' może przydają im się Twoje zdolności :D do następnych gier.
[#12] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@nexussixsix, post #7

Uklady CIA na plycie masz dwa ODD CIA (A) i EVEN CIA (B) sa w podstawkach i mozna je dość prosto wyciągnąć podważając małym śrubokrętem raz z jednej, raz z drugiej strony.
Dwa takie same uklady o oznaczeniu 8520. Można je miedzy sobą zamieniać miejscami.
Tylko teraz tak masz zewnętrzną stacje i możliwe ze to ona uwalila ten układ.
Wiec jak zamienisz miejscami uklady CIA i podlaczysz ta sama stacje ponownie to uwali ten drugi układ.

W stacji DF1: Jak jest uszkodzony CIA (A) to Amiga bedzie widziała stacje, ale nie odczyta dyskietki. Odczyt szybkości bedzie bardzo maly, albo nie wykona go wcale.
W stacji DF0 przy uszkodzonym CIA (B) pojawiają się bledy odczytu. Komunikaty o bledzie read/write gdy wczytujemy dyskietkę. Amiga wtedy jest bardzo wybredna co do dyskietek.

Zacznij od znalezienia sprawnych stacji dla df0 i df1. Testu szybkości. A na końcu bierz pod uwagę wymianę kości CIA na inne.
[#13] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@robertos231, post #12

Wielkie dzięki za tak istotne informacje!
Przy najgorszym scenariuszu, czyli awarii obu układów, gdzie można dostać zamienniki? Tylko stare amigi?
[#14] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@robertos231, post #12

Chyba moja cierpliwość powoli się kończy
Po kolei. Dziś przerobiłem nową stację FDD Samsunga SFD-321B. Ku mojej uciesze stacja pięknie działa, przeczytała mi te dyskietki, które wcześniej miałem sprawdzone, że chodzą. Uruchamiam XCOPY... i zaczynają się jaja.

Formatowanie bez weryfikacji
Weryfikacja po formatowaniu
Próba formatowania z weryfikacją
Kolejna weryfikacja dyskietki
Speedcheck 1
Speedcheck 2

Proces powtarzałem z róznymi dyskietkami. Starymi, nowymi HD. Efekt zawsze taki sam.
Żadnej logiki w tym nie widzę. Totalny random. Czy tak wygląda scenariusz uwalonych układów CIA?

Po podłączeniu Goteka pod tą samą taśmę wszystko działa poprawnie.
Jakieś pomysły? Wnioski?

Kupiłem 4 FDD stacje na zapas, ale teraz nie widzę sensu przerabiania każdej kolejnej.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 22:05:47 przez nexussixsix
[#15] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@nexussixsix, post #14

Niestety stacje Samsunga są do bani i się do niczego nie nadają.

Sprawdzałem ich około 30 szt. - wszystkie zachowywały się podobnie.
Po podłączeniu stacji Sony lub Panasonic zero problemów z formatowaniem, czy kopiowaniem z weryfikacją.

Jak dotąd nie wymyśliłem sposobu na te nieszczęsne Samsungi. Wygląda to trochę tak jakby miały za mały prąd podkładu lub coś w tym stylu.
[#16] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@jarob, post #15

Samsungi są dobre do odczytu.
Do formatowania i zapisu LIPA.
O ile dobrze pamiętam SFD-321B są 3 rodzaje. Niby nazwa taka sama a układ elektroniki inny.
Tylko jeden model dobrze zapisywał ale miałem tylko 1 egzemplarz.
Miałem 2 pozostałe modele w większej ilości.
Jeśli dobrze przerobiło ALPS to czytała i zapisywała bez problemu.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 09:04:01 przez Dark_luke
[#17] Re: Problem z podłączeniem goteka i zewnętrznej stacji dysków.

@Dark_luke, post #16

Niestety posiadam tylko 2 dyskietki, które wiem, że bez problemu się wczytują i faktycznie z wszystkich 3 przerobionych stacji Samsunga SF-321B REV WT-8S działąją. Odczyt jest prawidłowy. Natomiast już format i zapis totalna lipa. Sprawdzałem na dyskietkach starych i nowo zakupionych HD

Samsung - przeróbka

Z innej beczki, posiadam stację zewnętrzną, kompletnie nie znam producenta, do którego również próbowałem podpiąć stację Samsunga i tutaj to już nic nie rozumiem. Po wpięciu do Amigi X-Copy jak i D-Copy widzi 4 stacje... Jakieś jaja. Może ktoś wie czy to ma rację bytu.
Przy podpiętej stacji zewnętrznej obie stacje nie chca się inicjalizować z żadnego nośnika.
Poniżej zdjęcia płytki.

Stacja zewnętrzna 1
Stacja zewnętrzna 2

Gotek po podłączeniu, bez stacji zewnętrznej działa nadal prawidłowo. Coraz bardziej dochodzę do wniosku, że mam uwalone układy CIA

Any ideas? pomysł

PS. Chętnie dam do diagnozy i ew. naprawy cały zestaw Amigi ze stacjami, jeżeli ktoś jest z Krakowa i okolic. Jeżeli to wymaga więcej pracy również odpłatnie.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 22:23:51 przez nexussixsix
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem