kategoria: A1200
[#1] Transfer plików do A1200
Tak, wiem, ten temat jest już oklepany :) - przeczytałem FAQ.
Problem w tym że wydaje się że wszystkie metody wymagają wrzucenia sterownika/programu do systemu. Ale jak to zrobić?
Mam 1200 z systemem na karcie CF (via adapter IDE). Stacja dysków niestety nie działa, zresztą nie mam stacji w pececie.
Czy zakup czytnika CF-PCMCIA ma sens? Jest możliwość odczytu karty przez "goły" system? Ewentualnie czego szukać w systemie - możliwe że sterowniki są (nabyłem komputer z już skonfigurowanym systemem.) Jak kartę przygotować na PC?
[#2] Re: Transfer plików do A1200

@wjakobczyk, post #1

- Wyciągnij kartę CF z adaptera IDE.
- Podłącz do PC.
- Uruchom WinUAE.
- Wrzuć sterownik/program.
- Włóż kartę z powrotem do Amigi...

Zasada działania opisana tu: web archive link (do punktu 13, chodzi o to żeby amiga korzystała z fizycznego dysku, a nie pliku HDF czy zamontowanego katalogu).

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 09:38:03 przez zyga64
[#3] Re: Transfer plików do A1200

@wjakobczyk, post #1

podpinam sie pod temat. Też mam zamiar kupić kartę + przelotkę PCMCIA, a podobno nie ze wszystkimi firmami kart amiga chce wspołpracować?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 09:43:09 przez Pitero
[#4] Re: Transfer plików do A1200

@wjakobczyk, post #1

Co do przygotowania karty - wystarczy, jeśli ją sformatujesz na Fat32. To powinno wystarczyć (mi wystarcza). Adapter PCMCIA<->CF się przydaje do szybkiej transmisji plików, więc warto taki kupić. Nawet jeśli teraz ci nie ruszy, to potem się przyda.
Sam sterownik można dograć na kartę z poziomu PC. Pod Windows można (bodajże) podłączyć kartę CF pod WinUAE. Piszę "bodajże", ponieważ sam jestem linuksowcem i mam na to sposób "commandline'owy". Jeśli to Cię ciekawi to opiszę.
[#5] Re: Transfer plików do A1200

@Pitero, post #3

Szukaj kart CF sandisk do 4GB. Można upolować w granicach 30PLN +KW. Ew. droższe rozwiązanie czyli adapter CF na PCMCIA i dodatkowo adapter z kart SD na CF (rzędu 50 PLN). Chyba @pong777 takie rozwiązanie testował.
Teoretycznie kingston z kwiatkiem poniżej 4GB powinien też zadziałać ale to już ryzyko a kwota podobna do sandiska.
[#6] Re: Transfer plików do A1200

@Pitero, post #3

To prawda, różne karty CF różnie się zachowują w adapterach IDE i PCMCIA, co więcej są modele działające w IDE a nie działające w PCMCIA, albo odwrotnie. Sam używam karty SD jako głównego „dysku” Amigi w adapterze SD2IDE, natomiast do wygodnego przenoszenia danych mam „kombo”: adapter PCMCIA na CF a w nim adapter CF na SD, w nim wreszcie karta SD.

Osiągane szybkości transmisji to 1,8 MB/s przez SD2IDE oraz 2,2 MB/s przez kombo i PCMCIA (karta używana do wymiany danych z PC sformatowana w FAT32). To przy procesorze 68020 @ 28 MHz.

Kartę do wymiany danych najlepiej sformatować w FAT32, dzięki temu nie trzeba na PC odpalać WinUAE, żeby na nią nagrać np. archiwa pobrane z sieci. Do jej obsłużenia instaluje się na Amidze pakiety CFD i FAT95 (oba są na Aminecie).
[#7] Re: Transfer plików do A1200

@Krashan, post #6

Ok, ale jak wgram na Amigę te pakiety? W tym jest problem, jak dokonać pierwszego transferu plików???
[#8] Re: Transfer plików do A1200

@wjakobczyk, post #7

Rozwiązałem to w ten sposób: kartę SD przeznaczoną na bootujący dysk Amigi włożyłem do PC, uruchomiłem WinUAE „jako administrator”, po czym dodałem ją w ustawieniach WinUAE jako fizyczny dysk. Spod WinUAE podzieliłem ją na partycje HDToolboksem, sformatowałem (quick format wystarczy). Potem zainstalowałem (wciąż spod WinUAE) na niej system 3.1 z plików ADF, ustawiłem w HDToolboksie jako bootującą i sprawdziłem, że WinUAE poprawnie bootuje się z karty.

Następnie doinstalowałem (nadal na WinUAE) wspomniane pakiety CFD i FAT95. Teraz kartę z PC przeniosłem do adaptera SD2IDE podłączonego do portu IDE Amigi i Amiga po prostu zabootowała z tej karty. Ponieważ CFD i FAT95 były już zainstalowane, gdy wsadziłem moje „kombo” do slotu PCMCIA, karta do wymiany danych była do tejże wymiany gotowa.
[#9] Re: Transfer plików do A1200

@Krashan, post #8

sprawdzi sie z pecetam taki chinski przelatywacz?
czytnik kart

czyli jakiego modelu karty CF szukac który zatrybi ze slotem PCMCIA?
[#10] Re: Transfer plików do A1200

@wjakobczyk, post #1

A ten system na karcie CF to skąd masz?
Możliwe że stery do Pcimci już tam są.
[#11] Re: Transfer plików do A1200

@wjakobczyk, post #1

Ja już od dawna transferuję pliki do A1200 przez sieciówkę PCMCIA. Nawet internetu nie potrzeba. Grunt że Amiga i pecet podłączone są do routera. Na Ami odpalam MiamDX i Rc-Ftpd i łączę się na pececie z Ami za pomocą Total Commandera. Oczywiście w Amigach mam HDD. Niczego nie muszę wyciągać, nie muszę odpalać WinUAE na pc, itd.
[#12] Re: Transfer plików do A1200

@Andrzej Drozd, post #11

Wszystkie fajnie to co piszesz pod warunkiem, ze ma się jak dobrać do zainstalowania tego wszystkiego. A kolega pisze, że nie ma stacji dysków i nie wie jak przenieś podstawowe pliki do obsługi CF i FAT.
Sposób Krashana jest prawie najprostszy. Trzeba mieć przejściówkę z IDE na SD.
Prostszym sposobem, może być podłączenie dysku twardego IDE do PC i zrobienie dokładnie to samo co z kartą SD. Warunek jest taki, że musisz mieć dysk twardy i potrzebne kabelki. Co do tego skąd wziąć system do Amigi to przeszperaj internet to znajdziesz tego trochę w internecie. Z tym, że tutaj też potrzebujesz jakiegoś kabelka/przejściówki aby podłączyć ten dysk potem do A1200 w złącze IDE. Tak czy siak musisz zainwestować w coś aby móc postawić i używać system w A1200. Rozwiązanie Krashana jest o tyle lepsze od kart CF gdyż z tą przejściówką IDE/SD działają każde kart SD a z CF jest różnie.
[#13] Re: Transfer plików do A1200

@Pitero, post #9

czyli jakiego modelu karty CF szukac który zatrybi ze slotem PCMCIA?
Kieruj się tym oto zestawieniem. Albo dokup adapter CF/SD i dowolną kartę SD, najlepiej nie większą niż 4 GB, co by nadmiernie nie kombinować z softem.
[#14] Re: Transfer plików do A1200

@Krashan, post #13

Czyli kupuje karte SD + przelotke na CF + adapter PCMCIA, na amidze instaluje sterowniki CFD i FAT95, formatuje karte pod FAT32 i swobodnie mogę przerzucac pliki między amigą a PC ?
[#15] Re: Transfer plików do A1200

@Pitero, post #14

Ja tak dokładnie robię. Osobiście użyłem następującego sprzętu:
- Karta micro SD GoodRam 2 GB z adapterem do normalnej SD. Po prostu wziąłem co było w sklepie.
- Taki oto adapter CF/PCMCIA. Bardzo praktyczna jest osłona złącza CF, wcześniej miałem inny, taki z blachą po całości (też działał) i dzieci mi włożyły do niego CF/SD bokiem, zginając dwa piny w środku...
- Dokładnie takiego adaptera SD/CF jak kupiłem w tej chwili na Allegro nie widzę. Wygląda tak jak ten, ale ma inne naklejki. Niemniej po prostu wziąłem pierwszy z brzegu, więc raczej inne też będą działać.

Kartę sformatowałem pod Windowsem w FAT-32. Na PC wkładam do czytnika w laptopie samą SD, widzi ją bezproblemowo zarówno Windows jak i Linux. Do Amigi wkładam adaptery jeden w drugi, wtykam w PCMCIA i od razu mam ikonę na blacie. Opus Magellan również bez żadnych problemów.
[#16] Re: Transfer plików do A1200

@Krashan, post #15

Taki adapterek jak ten czerwony posiadam. Można zakupić obydwa przedmioty i zapłacić tylko raz za wysylkę. Zapraszam link

Polecam też karty, które działają bez najmniejszych problemów - link

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 11:47:29 przez pong777
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem