kategoria: Programy
[#1] VAMos - uruchamianie binarek amigowych w innych systemach
Na początek podziękowania dla kolegi @perinoid za przypomnienie tematu.
Zawsze chciałem móc uruchomić LZX na Linuksie. Jednak twórca programu nigdy nie udostępnił źródeł do kompresora, tylko do dekompresora. Mogę rozpakowywać archiwa lzx ale nie mogę tworzyć. I tu z pomocą przychodzi VAMos - virtual Amiga OS.
Jest to emulacja API AmigaOS i jego implementacja w systemie na PC. Czyli coś w rodzaju Wine na Linuksa, tylko że można uruchamiać binarki z AmigaOS. Od razu jedno zastrzeżenie: nie da się uruchomić programów uderzających prosto w sprzęt (z pominięciem API AmigaOS) i programów z GUI. Można uruchamiać tylko programy shellowe.
Całość znajduje się na https://github.com/cnvogelg/amitools. Całość kompiluje się na Ubuntu 16.04 bez problemu, wg instrukcji.
Poniżej prezentacja z uruchomienia LZX na Ubuntu Linux.





Asciicinema obcięło nieco śmieci, które produkował na konsolę LZX w trakcie kompresji, ale przez to lepiej wygląda. Jak widać na "filmie" vamos rzuca na konsolę warningami, ale LZX działa. Kompresuje pliki szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem