[#1] Gotek bez rżnięcia... obudowy
Zapewne kiedyś zakupię sobie Goteka do A500. Nie chciałbym jednak niszczyć obudowy Amigi w żaden sposób ni wycinając miejsce na goteka, ni to wiercąc dziury na boot selector.
Chciałbym też żeby to jakoś wyglądało inaczej niż gotek na golca położony gdzieś obok z kablami wchodzącymi do otworu stacji dyskietek (również kwestia bezpieczeństwa przy np biegającym wkoło dziecku, kocie, itd...). Jakoś tak ładnie i estetycznie.
I znalazłem na necie pomysł który bardzo mi się spodobał.

znalazłem jeszcze takie rozwiązanie.

Moje pytanie prośba. Czy jakiś forumowy magik lutownicy esteta mógłby się wypowiedzieć ile kosztowałoby wykonanie pierwszej wersji z buttonami, czy jest w stanie to zrobić lub czy ma jakiś inny ciekawy pomysł jak sobie taki gadget zrobić.
Oraz jeśli macie jakieś patenty to wrzucajcie foty, chętnie obejrzałbym co w tej materii można pokombinować.
[#2] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@softiron, post #1

Oba podane przez Ciebie rozwiązania są słabe wg. mnie.

Dobrym pomysłem w przypadku A500 jest:
- Wrzucenie Goteka do zewnętrznej obudowy stacji dysków (w tej sytuacji dla w 100% poprawnej pracy potrzebujesz firmware HxC).
- Instalujesz boot selector w A500, który powoduje, że zewnętrzna stacja traktowana jest jako DF0.
- Zostawiasz sobie wbudowaną wewnętrzną stację A500 jako DF1.




Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 14:52:13 przez strim_
[#3] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@strim_, post #2

ok, a pstyczek z boot selectora albo wisi luźno albo wierce dziure na niego w obudowie (czego nie chciałbym robic).
Taki sposób też wymyśliłem nawet do tego żeby zgrywać adfy na normalne dyskietki.
[#4] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@strim_, post #2

Też szukam optymalnego rozwiązania dla Goteka.

Rozwiązanie z obudową też jest słabe, przede wszystkim dlatego, że generuje spore koszty - obudowa z interfejsem i bootselector.

A poza tym mnie akurat nie odpowiada, bo chcę mieć możliwość używania również wewnętrznej stacji jak DF0 wtedy, kiedy tego potrzebuję.

Póki co używam porżniętej brutalnie starej obudowy :)
[#5] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@devlin, post #4

Witam, gdzie lub od kogo można nabyć boot selectora do A500, może ktoś z forumowiczów wykonuje takie zabawki ;P
[#6] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@BlackTiger, post #5

Pytaj pong777

[#7] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@softiron, post #3

Nic nie wiercisz ,po prostu nie wyprowadzasz nic z boot selectora na zewnątrz bo i po co.
Masz gotka jako df0: a wewnętrzną jak napisał strim jako df1: i w takim ustawieniu zostawiasz boot selector.

Ale jakbyś zechciał miec nad tym kontrolę to już musisz wyprowadzić pstryczek.
[#8] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@damianx, post #7

no tak.. w sumie jakby pokombinować to może i by się dało przeciągnąć ten kabelek od selectora przez kratkę w gornej obudowie...
ale powiedzmy że nie stać mnie na Sakure czy tam zewnętrzną stację do Ami żeby zabrać jej obudowę. Czy zrobienie takiego zintegrowanego panelu zewnętrznego z wyświetlaczem i 2 buttonami to duży koszt? części + robocizna? Obudowę bym do tego wystrugał z PVC czy coś... Mówię w wersji gdzie ma się tylko goteka a nie 2 stacje bo wtedy wiadomo że jedna zewn. i boot selector.
[#9] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@softiron, post #8

Gotek HXC 150 zł, Obudowa stacji 150, boot selector 50, to razem 350.
Jak wam tyle szkoda to zapraszam do zbierania muszelek na plaży; wychodzi taniej.
Aaaa... trzeba jeszcze dojechać na plażę.
[#10] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@Jacenty, post #9

Taaa, jak masz niepotrzebne 350 to możesz mi przelać :)

Pisałem, że jeśli o mnie chodzi to rozwiązanie odpada, bo niepotrzebna mi stacja wewnętrzna jako DF1, więc po co wywalać pieniądze na zbędne graty.

Optymalnie byłoby móc ustawiać przełącznikiem do wyboru Gotek jako DF0 lub wewnętrzna, jeśli byłoby urządzenie to oferujące, to można kasę poświęcić szeroki uśmiech
[#11] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@Jacenty, post #9

Zapraszasz na zbieranie muszelek jakbyś co najmniej nad morzem mieszkał.
[#12] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@strim_, post #2

I to jest perfekcyjne rozwiązanie problemu.Długą drogę przeszedłem zanim ta perfekcje osiągnąłem Mam A1200 z sd cardem ala hd i blizzem, oraz A500.A1200 z hd i whdload jakoś mi, retrofanowi nie daje tego feelingu.Wiadomo,brak "interek" w gierkach whd i trainerow plus nie ma "insert disk two" robi swoje na minus.A500 z boot selektorem od Ponga i zewnętrzna stacja od chłopaków z zamontowanym gotkiem hxc to jest to.A co do prztyczka do przełączenia driva to go zwyczajnie ustawiłem i skręciłem obudowę.Zmieniać ustawienia nigdy nie zamierzam.Co do ceny,tanio nie jest ale solidność i kultura wykonania zew. fdd od Strima powala.OK
[#13] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@softiron, post #1

Troszkę odświeżę temat, bo pojawiło się ciekawe rozwiązanie do amigi 600. Sprawdziłem to na swojej i faktycznie gotek idealnie mieści się na tej podstawce. Przyciski są dostępne, wystają z a600 mniej więcej tak, jak z oryginalnej obudowy goteka.
[#14] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@Red, post #13

Oooo... To jest czad! Ktoś ma możliwość wydrukowania 2 sztuk ekstra?
[#15] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@perinoid, post #14

Mam dostęp do drukarki 3D, tylko coś mi ostatnio się rozkalibrowała i z jednej strony wydruk mi się ciut krzywo zrobił(bez znaczenia w działaniu, sama estetyka).
[#16] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@Red, post #15

Jestem chętny na 1szt.
[#17] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@Red, post #13

genialne rozwiązanie, w zależności od kosztów produkcji wziąłbym sztukę lub dwie.
[#18] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@Red, post #15

Panowie wydruki mogę zrobić, ale niestety tylko parę sztuk. Wydruk jednej podstawki trwa z rozgrzewaniem i chłodzeniem około 2,5h Jestem w stanie max dwie w ciągu dnia wydrukować(po pracy), bo też nie chcę cały czas siedzieć w hałasie :) Jakość tych wydruków nie powala. Może ktoś jeszcze jest na forum kto posiada drukarkę?, wtedy można by więcej druknąć...
Mniej więcej tak to się ma w trakcie procesu 1, 2, 3, 4, 5
Myślę że cena 20 pln za wydruk nie będzie zbyt duża(biorąc pod uwagę jakość). Opcją też jest sprawdzenie ile kosztowałby wydruk w profesjonalnej firmie.


Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 20:12:57 przez Red
[#19] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@Red, post #18

Poproszę jedna sztukę.
[#20] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@softiron, post #1

Zadeklaruję możliwość wyprodukowania większej ilości. Prototypy już są zamówione. Ocenię ich jakość i trwałość jak dotrą i podzielę się fotkami. Ceny pewno w okolicach 40-50 zł/ szt.
[#21] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@Red, post #13

Kolega wydrukował mi podstawkę z tego projektu, tak wyszła:


[#22] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@robertos231, post #21

Widzę Norbert że super wyszło, idealne spasowanie. Mam już kolejne druknięte. Pozdrawiam. OK
[#23] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@softiron, post #1

Nie wiem kto to wypuszcza takie mity, że w A500 trzeba ciąć obudowę, żeby wsadzić Goteka?!
Nie potrzeba też żadnej drukowanej podstawki.

Da się wsadzić i korzystać normalnie i wygląda to tak jak w tej A600.
[#24] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@zmiennik, post #23

Ale bez cięcia obudowy i Goteka? A próbowałeś wciskać przyciski? Ja próbowałem, trzeba mieć skrajnie małe palce. Albo użyć jakiegoś narzędzia. Dać się da, ale wygodne to nie jest.
[#25] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@perinoid, post #24

dodatkowo wyświetlacz z boku schowany w szparce średnio widać. A guziki Goteka mają tendencję to przeskakiwania o więcej niż jeden slot (mój przynajmniej). Cyrklować zerkając w szparę czy dobry utrafiłem to raczej średnio wygodne jest.
[#26] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@strim_, post #2

Witam serdecznie.
Również nie chciałem ciąć obudowy, a jako, że Amigi 500 używam tylko czasami w weekendy i lubię dźwięk wczytywanych danych z dyskietek kupiłem taki sam zestaw jak przedstawiony na zdjęciu (gotek z HxC). Korzystałem przed kilkoma laty z przewodu null modem do nagrywania adfów, ale było to dość czasochłonne, więc pomyślałem, że gotek w zewnętrznej stacji będzie najlepszym rozwiązaniem. W celu ustawienia adfów oprogramowanie goteka uruchamiam z poziomu Workbencha, następnie włączam X-Copy i tu pojawia się problem. W trakcie nagrywania dyskietek zamiast samych zielonych cyferek wyświetla mi się mnóstwo czerwonych zer. Sprawdzałem w ten sposób kilka adfów na kilku nieużywanych dyskietkach Verbatim i ciągle to samo. Nagrana w ten sposób dyskietka uruchamia się, ale po chwili wszystko się wiesza, czasami wczytuje się cracktro jakieś gry i dalej nic. Zacząłem w X-Copy najpierw wczytywać wszystkie dane do pamięci, a dopiero później nagrywać dane na dyskietkę, w trakcie nagrywania nadal wyświetlały się błędy na czerwono, rezultat był tylko odrobinę lepszy ponieważ oprócz cracktro czasami wczytywał się ekran tytułowy jakiejś gry, ale po chwili znów się wszystko wieszało. Robiłem kopię innych gier z dyskietek na dyskietki i wówczas wszystko było OK, więc wnioskuję, że zarówno X-Copy, wewnętrzna stacja i same dyskietki działają bez zarzutu i problem będzie leżał w jakiś ustawieniach zewnętrznej stacji lub goteka, na których się nie znam. Byłbym niezmiernie wdzięczny za jakieś porady.
[#27] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@BarneyOG, post #26

Jak masz ustawioną zworkę na Goteku? Tam są ustawienia DS0 i DS1 dla stacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Czy możesz prawidłowo kopiować pliki z Goteka np. do ramdysku?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 07:58:50 przez poweredjj
[#28] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@poweredjj, post #27

Sprawdzę późnym wieczorem po pracy w domciu i dam znać. A czy jeżeli gotek byłby ustawiony na DS0 to mógłbym uruchomić selectora z poziomu Workbenacha, tak jak to robiłem? (średnio co 3 raz nie chcaił się uruchamiać selector i musiałem Workbencha uruchamiać od nowa). Chyba po prostu najlepiej sprawdzę te ustawienia.
[#29] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@poweredjj, post #27

1. Zworka - Zworka na Goteku była ustawiona na DS0. Po zmianie zworki na DS1 najpierw uruchomiłem X-Copy, który to wyświetlił komunikat o braku dyskietki. Następnie uruchomiłem Workbencha, na którym nic nie dało się uruchomić, ponieważ stacja była opisana jako „BAD”.
2. Ramdysk – Wróciłem z ustawieniem zworki na DS0. Jako obraz adf ustawiłem grę dosową. W Workbenchu wyświetla się się ładna kolorowa ikonka, w trakcie uruchamiania się wyświetla komunikat Read/Write Error i na tym koniec. Natomiast po skopiowaniu do ramdysku gra uruchamia się i śmiga jak złoto. Wniosek – kopiowanie do ramdysku działa OK.

Jedną rzecz udało się już ruszyć do przodu co mnie bardzo cieszy i dziękuje bardzo za pomoc. Jednakże, tak jak pisałem, najbardziej zależałoby mi na ustawieniu kilkudziesięciu obrazów na goteku i szybkim nagraniu dyskietek w X-Copy. Z ramdyskiem ciesze się, że się ruszyło do przodu, ale jest też cała masa niedosowych gier i innego softu. Za każdą kolejną podpowiedź będę niezmiernie wdzięczny.
[#30] Re: Gotek bez rżnięcia... obudowy

@BarneyOG, post #29

A to nie najprosciej jest podpiac goteka jako df1, stacje jako df0, ustawic xcopy w slot 1, rzeczy do kopiowania jako nastepne a potem bootselectorem zmienic zeby startowal z goteka jako df0? I tylko podmieniasz dyskietki w prawdziwej stacji i sloty na goteku i jedziesz z koksem? Na jutubach to bylo tak pokazane, eee... MGR Zygadlo bodajze filmik zrobil. Chyba ze nie masz bootselectora?
To w takim ukladzie moje pytanie. Czy zadziala taka konfiguracja: odpalam goteka jako df0, ustawiam sobie sloty jak chce. Przepinam goteka na df1, odpalam xcopy z dyskietki i przegrywam z df1(gotek) na df0 (dyskietka).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem