kategoria: A1200
[#31] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@misiek2, post #25

Heh... no właśnie to co Wy tu piszecie panowie jednoznacznie udowadnia dlaczego lepszym rozwiązaniem jest Blizzard a nie ACA...

Karta ACA jest lepsza "tylko" trzeba to, tamto i jeszcze "tylko" tamto, taki Kick, taka wersja mobo, taki s-s... a tu dalej coś nie działa i piszemy posta z prośbą o pomoc na PPA... czyli rzeźba w gównie na całego.

A Blizzarda kupujesz, wsadzasz pod klapę i śmigasz na 030'tce nie zastanawiając się czy masz do wymiany kolejne kondensatory Mam na koncie kilka lat na MK-4 bezawaryjnej pracy vs. kilka miesięcy z ACA z takimi atrakcjami jak "nie ten ROM" (bo 3.0) i jaja z PCMCIA bo mobo, timing fixy.... Dajcie spokój.

PS. Jakby ktoś miał ochotę mnie posądzić o hejt to niech się goni. Piszę tylko co w/g mnie jest lepsze, odpowiadając w dodatku na zadane przez autora pytanie.
[#32] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@mccnex, post #31

To wszystko pewnie prawda, niestety sielanka kończy się gdy trafisz na egzemplarz Blizzarda „po przejściach”. Na ACA masz przynajmniej gwarancję.
[#33] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Krashan, post #32

Tak jak napisałem w wątku mam tego Blizzarda i jestem jego drugim właścicielem (kupiłem na AmiBayu za ok. 700zł). Karta w idealnym stanie.

W mojej opinii jeśli autor wątku nie chce mieć potencjalnych trudności i trafi na fajną okazję niech kupi Blizzarda.

Jeśli chce mieć gwarancję na kartę niech kupi ACA. Wszak zawsze w razie trudności może poprosić kogoś o pomoc.
[#34] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Hexmage960, post #33

Typowe cherry-picking
[#35] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@_arti, post #34

Niemiec płakał jak sprzedawał... ja jaaaa
[#36] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@mccnex, post #31

Mimo wszystko gdybym znowu kupił kiedyś A1200 i szukał turbo, wybrałbym ACA.
Nie interesuje mnie kupowanie starej karty za zawyżoną wartość.
[#37] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@agrajek, post #36

Nikt nie wspomniał jeszcze o złączu kart ACA którego nie można dociskać do końca bo coś nie działa tylko trzeba wysunąć o 1 mm
Procesory w tych kartach są używane i nie wiadomo kto czym jak i z czego je wydłubał
[#38] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #1

Posiadam B1230 IV i uważam, że to bardzo dobra karta turbo do w/w celów, jednak obecnie zakup jej jest bardzo ryzykowny - jak za ta cenę. Lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej karty na gwarancji. Może trochę OT... uważam, że w dobie doskonałych emulatorów Ami i pakietów typu AmiKit szkoda kasiorki na drogie rzeczy do Ami. Wiem, że emu to nie to samo co real sprzęt ale z własnego doświadczenia - to mimo posiadania w/w karty i tak większą frajdę daje mi zabawa A500, a "poważniejsze" sprawy robię na wspomnianym AmiKicie. Szkoda kasy na kartę za ~1000 pln. w celu wygodniejszego przestawiania ikonek.
[#39] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #1

Podsumowując,

Blizzard
+komaptybilność
+procek 50MHz
+podstawka pod koprocesor
+bardzo solidna karta, ciężko zajechać
+Możliwość OC
+RTC
+Plug & Play
-brak gwarancji
-cena
-dostępne tylko używki

ACA
+super szybka pamiec, która potrafi nadrobic do Blizzarda te 10MHz
+dobra kompatybilność
+kompaktowe rozmiary
+szybki port zegara pod RapidRoad USB
+gwarancja
+nowa
+powinna mieć mniejszy pobór mocy
-brak podstawki pod koprocesor (można wlutować)
-czasami wymagany timing fix
-cała pamiec widziany pod tylko kickiem 3.1(lub po uruchomieniu ACA tune)
-Acatune trzeba zainstalować

Wydajność ACA 40MHz i Blizzard 50MHz powinny mieć podobną.
Chyba tyle w temacie.
[#40] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Jacenty, post #37

Ciekawe z tym 1 mm. Moja ACA była dociskana do oporu na 3 płytach i działa bez takich zabiegów, o których piszesz. Pierwszy raz słyszę o czymś takim. Może warto nie uogólniać?
[#41] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@misiek2, post #40

Kartę ACA1221 zakładając zawsze dociskam do oporu i nigdy nie ma problemu z kontaktem. Co więcej, moja Amiga jest wożona często po Polsce pociągami i autobusami, co nieco się przy tym zawsze wytrzęsie, ale nigdy nie było problemu, że coś na złączu karty nie styka.
[#42] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@tom256, post #39

Bardzo dziękuję wszystkim za szczegółowe opisy i czego mogę się spodziewać po w/w kartach. Ja w mojej A1200 mam płytę 1D4 i kicka 3.1. W tej chwili używam rozszerzenia pamięci ELSAT 1204 rev 1.1. Z tego co gdzieś kiedyś wyczytałem to przy płycie 1D4 nie jest potrzebny TIMING FIX, ale to się pewnie okaże kiedy wyląduje turbo na pokładzie.
[#43] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@AndrECHO, post #38

Ale kasa jest po to żeby ją wydawać a nie kisić jak ogórki
[#44] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@sebbb, post #43

bardziej chodziło mi o to, że jakąkolwiek kupi 30-tkę to i tak komfortu przy grach 3d mieć nie będzie - tak na 100 %. a do przestawiania ikon 20/28 MHz też styknie.
Pytanie: jakie były najszybsze wersje 20-tek ?
[#45] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@AndrECHO, post #44

33MHz na podkręconych ACA.
[#46] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@tom256, post #39

Blizzard
+komaptybilność


niektóre gry pod Blizzard na whdload zwalniają

a pod aca nie ma tego problemu
[#47] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Dorian3d, post #46

Które? Nie spotkałem się z tym i chętnie sprawdziłbym na moim Blizzardzie.
[#48] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Vato, post #47

Np:
r type II , turrican II

Szybkość dostępu do pamięci Chipram została znacznie ulepszona w porównaniu z ACA1220, która pomoże w wyeliminowaniu tak zwanych "spowolnień" w grze Turrican i inne "przycinkach" w grach obsługiwanych przez WHDLoad.


W gvp 530 mam to samo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 22:16:38 przez Dorian3d
[#49] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Dorian3d, post #48

W Turrican 2 WHDload grałem na Blizzie i nie widziałem spowolnień.
Nie grałem jakoś długo... może są gdzieś dalej?
[#50] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@mccnex, post #31

Naciągane teorie. Z takimi radami to współczuję młodym amigowcom. Rzeźbienie w gównie to kupowanie kota w worku czyli kolekcjonerskiego Blizzarda na Allegro od handlarzy. Aca jest nowa i ma 128mb fastu i pozamiatała temat kar 030 do Amigi. Nie ma nad czym się zastanawiać w zasadzie. Jedyną przewagą Blizzarda mogłoby być ewentualnie ewentualnie czarne pudełko z błyskawicą ;)
[#51] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@pawelini, post #50

...Jedyną przewagą Blizzarda mogłoby być ewentualnie ewentualnie czarne pudełko z błyskawicą ;)


No a niektórzy cenią sobie jeszcze złącze SCSI... . Tylko po co skoro karta SD działa bardzo dobrze jako dysk i jest ogólnie dostępna za przystępną cenę...?
Ale pewnie sie nie znam :D
[#52] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@pawelini, post #50

Pisałem, że UŻYWAŁEM obu kart i naprawdę da się zauważyć, że podzieliłem się wnioskami, więc co automatycznie wyklucza moje "bzdury" z kręgu teorii. ACA pozamiatała bo jest nowa...? Miałeś którąkolwiek z tych kart w ostatnim czasie w Amidze 1200, że tak spytam, czy też może pozbierałeś teorie o kotach, kupowaniu, gwarancjach i handlarzach z netu aby móc się radośnie "dorzucić" do tematu?

Jeżeli większa dostępność karty ma stanowić kryterium przesądzające, to ja współczuję, zwłaszcza, że przecież "nie ma się nad czym zastanawiać", czyli jak sobie wyobrażam chodzi o pominięcie rzetelnego ustalenia, który z produktów jest po prostu lepszy zanim. To coś jak nażreć się u McDonalda bo jest na każdym rogu i do tego jaki popularny (!) zamiast iść na rynek, kupić dobrej jakości warzywa i ugotować coś samemu. Zgroza.

Wpisz sobie jeden z drugim magiczne "ACAa" + model karty + "problems" albo "issues" w Google, to sobie poczytacie o rzeźbieniu w gównie w innych krajach.

Z mojej strony koniec wywodów. Koledze Autorowi tego tematu życzę satysfakcji z zakupu wybranej karty OK


Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 07:42:52 przez mccnex
[#53] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@mccnex, post #52

Zbyt wiele narzekań na te karty nie widzę... pechowcy muszą wykonać timing-fix'a (usunać jakieś kondensatory z płyty głównej), ale to problem znany wręcz od czasów Commodore / Escom, i dotyczy również innych akceleratorów.
[#54] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@Cedrat, post #53

Ale nie dotyczy Blizzarda. Ja musiałem robić timing fixy do ACA 1230 i do Apollo 1260 - co ciekawe do każdej karty inny. Blizzard nie wymagał grzebania w płycie. Co oczywiście nie znaczy, że teraz kupiłbym Blizza. Sam w A1200 mam ACA1220 lekko podkręconą i wystarcza.
[#55] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@sobi1, post #51

SCSI w Blizzie IV ma DMA, czyli pisanie po dysku skutkuje względnie niewielkim obciążeniem procesora, w odróżnieniu od dysku IDE.
[#56] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@basto, post #1

chciałbym się dowiedzieć od Was, do czego sprowadza się w codziennym użytkowaniu przewaga 030@50 mhz nad 020@28 mhz w sytuacji, gdy:

- nie korzystamy z emulatorów Maca i 8bitowców na Amidze, bo mamy prawdziwy sprzęt
- nie interesują nas FPSy, symulatory lotu i inne 3D

to co pozostaje? domyślam się, że jest pewnie jakiś soft wymagający 030/MMU, ale co konkretnie? Jakieś demka, które wymagają 030 i nie pójdą na 020?
[#57] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@charliefrown, post #56

Z demami to jest zwykle tak (zwłaszcza z nowymi), że jednym wystarczy prawie "goła" Amiga 500, a inne wymagają 060 i 64MB RAM. Pośrodku jest raczej niewiele. Produkcjom z lat dziewięćdziesiątych na AGA 020 28MHz wystarczy aż nadto (były pisane albo na A1200 z 2MB albo z jakimś rozszerzeniem RAM). Pewnie znajdziesz jakieś demka, które wymagają 030 lub 030+FPU ale mało tego.

Do gier pod WHDLoad wystarczy rozszerzenie 8MB więc z ACA dadzą sobie radę. 020 28MHz wystarczy do ładnego skonfigurowania sobie pulpitu Workbencha 3.1, WHDLoad i ściągania plików z Aminetu przez ftp czy IBrowse. Jak będzie Ci mało to poczekaj na Vampire 1200 lub poluj na 060.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 19:00:41 przez Jenot
[#58] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@charliefrown, post #56

Np. na mojej aca 1233 40 mhz działo o to link Czy dla kilku dem warto wchodzić w ACA z 030? Nie wiem. Jak sobie kupiłem nie żałowałem (przesiadka z 8 mb fastu). Nie było wtedy jeszcze ACA1221.
[#59] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@charliefrown, post #56

Do zwykłych gier i jako takiego Workbencha 020/28MHz wystarczy spokojnie.
[#60] Re: A1200 jakie turbo wybrać

@_arti, post #59

Do zwykłych gier i jako takiego Workbencha 020/28MHz wystarczy spokojnie.
Ba, da się nawet kompilować GCC. Chociaż przyznam, że gdyby w momencie mojego zakupu ACA 1221 były też do wyboru nowe karty z 030, to wziąłbym trzydziestkę. No ale nie było.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 21:22:51 przez Krashan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem