[#1] plipbox - net nie działa
siema
Przez dłuższy czas nie używałem Amigi, leżała sobie grzecznie na szafce, ale parę dni temu postawiłem ją znów na biurku i podłączyłem. Od tej pory mam problemy z netem przez plipboxa, skonfigurowanego według tych ustawień. Używam stosu Roadshow, dawniej wszystko pięknie działało, a teraz po wpisaniu komendy:
addnetinterface plipbox

dostaję odpowiedź:
interface "plipbox" added
interface "plipbox" configured, address = 192.168.1.5, network mask: 255.255.255.0

i w panelu konfiguracyjnym routera pojawia się nowe podłączone urządzenie, jednak ani router, ani DNS nie odpowiadają na pingi z Amigi, polecenie ping zwraca:
ping: sendto: Unknown error code
ping: wrote 192.168.1.1 64 chars, ret=-1


Ktoś wie, gdzie tkwi błąd i jak to naprawić?
[#2] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #1

A nie zmieniłeś przypadkiem ustawień routera? Napisałeś, że przez dłuższy czas nie uruchamiałeś Ami (może to kara? )
[#3] Re: plipbox - net nie działa

@Umpal, post #2

hmm, nie przypominam sobie żebym coś zmieniał
[#4] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #3

Sprawdź na początek jaki ma adres router.
[#5] Re: plipbox - net nie działa

@Umpal, post #4

router ma 192.168.1.1 i na pingi z PC odpowiada.
[#6] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #5

Masz to po WiFi czy po kablu?
[#7] Re: plipbox - net nie działa

@Umpal, post #6

po kablu.
Dodam, że próbowałem teraz MiamiDX i jest to samo.
[#8] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #7

Wygląda mi to na router. Masz ustawione DHCP? Chociaż to bez znaczenia jeśli masz stałe IP po stronie Ami. Próbowałeś dać inny adres Amidze? Sprawdź wyżej, od 100+

Jeszcze zobacz, czy Amiga odpowiada na swój własny ping.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 16:38:50 przez Umpal
[#9] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #1

Oprócz IP i maski trzeba jeszcze ustawić gateway (adres routera) oraz DNS (może być ten sam co routera albo np. google 8.8.8.8) Pamiętam, że w AmiTCP się to ustawiało z palca. W logu plipboxa widać tylko IP amigi + maskę podsieci.
Nie wiem jakim poleceniem to sprawdzić na Ami - pod Windows to ipconfig a pod linuxem ifconfig.
Ping powinien zadziałać bez DNSa (po IP oczywiście) ale bez gatewaya to nie wiadomo gdzie mają iść pakiety w pierwszym etapie.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 16:49:16 przez jimmy
[#10] Re: plipbox - net nie działa

@jimmy, post #9

DNS nie ma znaczenia, bo to tylko do Internetu, ale brama (gateway) jak najbardziej musi być ustawiona (w tym przypadku na 192.168.1.1). Ale zakładam, że ona w cudowny sposób nie zniknęła z ustawień, tym bardziej, że próbował z MiamiDX, a ono ma własne ustawienia.
[#11] Re: plipbox - net nie działa

@Umpal, post #10

Brama też tylko do internetu, router powinien dać się pingować bez ustawionej bramy, tak samo jak każdy inny adres w sieci lokalnej.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 18:49:27 przez sanjyuubi
[#12] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #7

sam siebie możesz spingować? W miamidx jaki masz komunikat przy prubie połączenia? IP masz ststic czy z dhcp? jeszcze jest opcja że zmień sobie mac-adres pilpboxa bo ma same zera i niektóre routery tego nie lubią...
Sanjyuubi - jeśli masz odpowiednią maske podsieci....

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 19:03:19 przez sunater
[#13] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #1

link tu mój tutorial jak ustawić Miami DX z kartą na PCMCIA - z plipboksem działasz identycznie tylko podajesz plipbox.device zamiast 3c5x9.device. Warto jeszcze sprawdzić, czy firmware w Plipboksie i plipbox.device są w tej samej wersji.
[#14] Re: plipbox - net nie działa

@Umpal, post #8

Wygląda mi to na router. Masz ustawione DHCP?


Nie mam. Kiedy ustawiam na Amidze, żeby brał adresy po DHCP, pisze "Miami Deluxe is unable to determine your local IP address". Z Roadshow podobnie.

Próbowałeś dać inny adres Amidze? Sprawdź wyżej, od 100+


Spróbowałem teraz i dupa, dalej to samo.

Jeszcze zobacz, czy Amiga odpowiada na swój własny ping.


Na swój odpowiada.
@sunater:
W miamidx jaki masz komunikat przy prubie połączenia?


kiedy ustawię DHCP, to j/w, a kiedy wpisuję adresy statyczne MiamiDX się łączy, tyle że tak jak piszę, nic się nie pinguje poza sobą samym.

@Jenot:
link tu mój tutorial jak ustawić Miami DX z kartą na PCMCIA - z plipboksem działasz identycznie tylko podajesz plipbox.device zamiast 3c5x9.device.


ustawiłem wszystko według filmiku i dalej nic. :( Tak myślę, czy zresetowanie ustawień routera by coś dało...
[#15] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #14

Nie wiem czy reset routera coś da. Zauważyłem, że plipbox różnie zachowuje się z różnymi routerami. Mam router UPC z którym idzie mu ciężko - pojawiają się komunikaty o zduplikowanym MAC, nie dostaje często IP po DHCP. Z jakimś starym Netgearem działa bez problemu.

Sprawdziłeś wersję firmware/plipbox.device? Najlepiej zaktualizować firmware do wersji 0.6 - nie jest to skomplikowane, wystarczy kabel USB i zainstalowany avrdude. Dalej wg instrukcji na blogu Lallafy.
[#16] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #14

A nie jest tak, że ami resetuje sie podczas startu choć raz (ładując moduł scsi.device czy inny)? Ja mam identyczne objawy gdy zresetuje amige - dlatego podłączam zasilanie do pilpboxa dopiero po tym jak w pełni sie załaduje system....
[#17] Re: plipbox - net nie działa

@Jenot, post #15

@Jenot: plipbox.device jest w wersji 0.6.

@sunater: spróbowałem tak jak piszesz i różnica jest taka, że teraz ping czegokolwiek poza sobą samym nie zwraca ŻADNEJ odpowiedzi (nawet po resecie Amigi i bez odłączania zasilania). Coś mi mówi, że ten plipbox jest już martwy... :(
[#18] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #17

mało prawdopodobne... jeszcze jedno wpinasz pilpboxa do portu za pośrednictwem przedłużki czy bezpośrednio? może któreś piny nie stykają? aaa - i czy dioda na pilpoxie świeci gdy NIE MA podłączonego zasilania do niego a ami jest włączona?
[#19] Re: plipbox - net nie działa

@sunater, post #18

plipbox wpięty bezpośrednio do portu. Próbowałem go też parę razy dociskać i nic. Dioda świeci się też kiedy zasilanie jest odłączone, tyle że słabiej - bez względu na to, czy Ami jest wyłączona, czy włączona.
[#20] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #19

Tak jest, dioda świeci po odłączeniu zasilania (bardzo słabo ale świeci), tak po prostu jest. Rozumiem, plipbox.device w wersji 0.6, a firmware w plipboksie? Można to sprawdzić instalując na kompie Arduino IDE, podłączając plipboksa kablem USB do komputera i uruchamiając serial monitor w Arduino IDE. Zależnie od tego jaki model arduino masz w plipboksie może być konieczne zainstalowanie sterowników do mostka usb-serial CH340. Uruchamiasz serial monitor, restartujesz plipboksa przyciskiem reset i na ekranie pojawią się informacje diagnostyczne.

A, jeszcze jedno - sporo problemów z plipboksem (i ogólnie Arduino) bierze się ze słabego zasilania. Spróbuj wymienić zasilacz na mocniejszy.
[#21] Re: plipbox - net nie działa

@Jenot, post #20

Serial monitor po podpięciu i zresetowaniu plipboxa wyrzuca mi jakieś śmieci, konkretnie:

ŃGMq‚NAśM)8h“ŁR’VąBQŹFRBH!FFdCB ÁĆĆcA–ĂaÖš˙-Á„aËá …Âa
ú"ăĂüBaĂ˙c5 —ˇVCËRc4ĆŮBSÁĆô AHÖLĂB= Ă�IBŐŠBFCŔRBÉGŠĆŇÁÍ‘F-BFŮF˙+ź!!Âň

czy coś źle robię? :/

p.s. próba wejścia na plipboxa przez terminal - to samo.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 11:26:15 przez snajper
[#22] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #21

Ustaw parametry połączenia 57600 albo 115200. Powinno pomóc.
[#23] Re: plipbox - net nie działa

@Jenot, post #22

ok, dzięki. Więc firmware też jest 0.6. Całość wygląda tak:
Welcome to plipbox 0.6 20150117
by lallafa (http://www.lallafa.de/blog)

m: mac address   1A:11:AF:A0:47:11

fd: full duplex  01
fc: flow control 00

tl: packet len   05EA
tt: packet type  FFFD
ti: ip address   192.168.001.005
tp: udp port     1A90
tm: test mode    00
[#24] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #23

To co wkleiłeś oznacza że z plipboksem jest wszystko w porządku. Spróbuj jeszcze podmienić zasilacz i plipbox.device - ja na wszystkich kompach używam wersji 000, jest najstabilniejsza. Poza tym możesz też spróbować plipbox.device z wersji 0.5 - działa dobrze z firmware 0.6.
[#25] Re: plipbox - net nie działa

@Jenot, post #24

hmm, no zobaczę, tylko jak na razie nie mam zbytnio możliwości przenoszenia danych z PC na Ami, bo niedawno zmieniłem sobie PC na kostkę Gigabyte Brix, więc nie ma ani gdzie podłączyć floppa, ani interfejsu na karty CF :/ Pewnie będę musiał składać do kupy stary komputer i podłączać, a na samą myśl mi się odechciewa
[#26] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #25

Czytniki kart CF są USB, w sumie floppa też chyba wyprodukowali w tym standardzie.
[#27] Re: plipbox - net nie działa

@TechNineWonder, post #26

wiem, że są, ale do tej pory mi nie były bardzo potrzebne...

@Jenot próbowałem plipbox.device 0.5 i dalej nic. Wątpię, żeby zasilacz miał tu coś do rzeczy, skoro do tej pory przez długi czas wszystko było ok.
Co ciekawe, po wypróbowaniu starszego plipbox.device i przejściu z powrotem na 0.6 zaskoczyło i pingi ładnie odpowiadały. Jednak po resecie i kolejnych -nastu próbach znów dupa.
[#28] Re: plipbox - net nie działa

@snajper, post #27

OK, problem rozwiązany. Drogą dedukcji sprawdziłem jeszcze jeden sposób: wyłączenie całej listwy zasilającej i po chwili ponowne włączenie - po tym zabiegu pingi działały, a po restarcie Amigi już nie. Później zamiast wyłączając całą listwę spróbowałem przycisku reset na plipboxie - i ponownie bingo.
Wcześniej idąc za radą sunatera próbowałem wyjniwać kabel USB z plipboxa i ponownie włkładać po uruchomieniu Ami, ale to nie dawało zadowalających efektów.
Dziwne tylko, że nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek wcześniej używał przycisku reset na plipboxie do uruchomienia netu na Ami - wszystko działało bez niego...

W każdym razie dzięki wszystkim za porady, temat uważam za zamknięty. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem