kategoria: A500
[#1] Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3
Witam,
Na samym początku witam się z z użytkownikami Forum, robicie u kawał dobrej roboty : )
Stałem się posiadaczem A500 z dodatkową kością 9201 RAM. Nie było w niej stacji dysków, znalazłem w domu Sony 920 MPF z/121. Podłączona pod PC czytała dyskietki, więc przerobiłem ją pod Amigę zgodnie z instrukcją:

http://eab.abime.net/showthread.php?t=43265

Nie mam Wokrbencha 1.3, żeby sprawdzić czy działa, ale dyskietka po włożeniu powoli się kręci a dioda stacji i Amigi świecą.

Komputer dokładnie rozebrałem i wyczyściłem. Wydaje mi się, że prócz dołu, obudowa była kiedyś potraktowana wodą utlenioną w jakiejś postaci, więc tylko tej części próbowałem przywrócić oryginalny kolor. Wygląda ona, jakby ktoś ją kiedyś malował (?)

http://imgur.com/a/dtKwm

Po jakiś 2 godzinach w niektórych miejscach zrobiły się bąble, ale czy odchodzi oryginalna farba czy naniesiona? Ktoś spotkał się z Was z takim przypadkiem?

http://imgur.com/a/HfWYs

1) Miałbym prośbę o przysłanie mi (może być zwykły list, pokryję koszty i zapłacę za piwo na fatygę) Workbencha 1.3, abym mógł uruchomić Amigę. Patrzyłem na mapę Amigówców, ale w promieniu ~80km nikogo nie znalazłem.
2) Macie schemat albo można tanio kupić obecnie produkowany układ do podłączenia zewnętrznego dysku - np Gotka - jako drugi dysk w port rozszerzeń?Myślałem o tym w celu kopiowania np dem scenowych na dyskietki. Poczuć się trochę jak za dawnych lat : )
3) W sieci znalazłem kilka różnych schematów przewodu null-modem, zlutowałem go korzystając z tego:

http://www.exec.pl/artykul.jsp?nid=99&Amiga_Explorer_-_czyli_laczenie_Amigi_z_PC_za_pomoca_kabla_null_modem

Mam komputer z Win98SE, będzie opisany na stronie sposób działał? Pytam, bo krąży wiele schematów.
4) Amiga ma niemiecką klawiaturę. I tak myślę jej używać do gier, ale czy podobnie jak w Windowsie zostawiając fizycznie obecną mogę w systemie zmienić ją na układ QWERTY?
5) Razem z komputerem mam taki monitor. Podłączając pod RGB działa OK, ale czy powinienem włączyć któryś z przycisków? W celu poprawy jakości etc.



Pozdrawiam, Piecho.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 10:44:01 przez Piecho

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 10:44:38 przez Piecho

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 10:45:30 przez Piecho

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 10:45:46 przez Piecho

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 10:46:02 przez Piecho

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 10:46:16 przez Piecho
[wyróżniony] [#2] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@Piecho, post #1

To co odłazi, to nie może być oryginalna farba, gdyż plastik był barwiony w masie. Ciekawe...

Jak nie boisz się lutowania i kombinowania, to jest sobie takie coś jak ADTWin, gotowe dyskietki to ostateczna ostateczność. ;) Tu o tym wątek.

Co do dysku twardego w Amidze to rzucę tu hasłowo: ide68k, protein czy też nasza lokalna savyna. Jest też takie cudo. Co do zewnętrznego flopa to tutaj naszego forumowego kolegi.

Klawiatura QWERTZ ma tylko namalowany znak Z na klawiszu Y, chyba że będziesz korzystął z niemieckiego softu. Obsługa innych układów klawiatury niż QWERTY jest czysto programowa.

Jeśli jesteś z rodzaju ludzi-dłubaczy to dłub ile wlezie, nie kupuj gotowców. ;)

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:03:12 przez teh_KaiN
[#3] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@teh_KaiN, post #2

ADTWin - widzę, że działa na Winxp lub nowszym. Mam laptopa, ale na MMX 233Mhz, nie będę go katował XP`kiem. Z tego co rozumiem, wolniej, ale można to zrobić przewodem null-modem. Dzięki za wskazanie drogi, bo o tym nie słyszałem, ale póki co odpuszczę.

Dysk twardy mnie raczej nie interesuje. Jedynie myślałem o grach, a te takowego nie wymagają. Jeśli macie argumenty które mnie przekonają to czekam : )

Myślałem o zakupu Gotek`a, dyskietek mam trochę, ale będzie pewnie dużo łatwiej a przy ewentualnej sprzedaży na tym nie stracę. Bo jak rozumiem, np ten byłby ok:

link

I obecnie nie ma tańszej możliwości emulacji?

Suszą mi się klawisze, może dzisiaj uda mi się wszystko skręcić i wstawić zdjęcie : )
[#4] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@Piecho, post #3

Wez gotka z firmware HXC,mniej problemow z grami i stale uaktualniany.

PS.Mowiac o sprzedazy wszedles na cienki lod, zaraz cie dopadnie troll hehe

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 15:35:33 przez Aniol
[#5] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@Aniol, post #4

Rozumiem, że to jest jakaś specjalna wersja?
Coś znalazłem, ale koszt był znacząco wyższy.
Bo zakup podanego przeze mnie Gotka nie da mi możliwości wgrania tego fw?

EDIT: Zgodnie z tą stroną nie widzę większego sensu flashować do tego FW, chyba, że wiesz coś więcej.

link

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 15:39:34 przez Piecho
[#6] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@Piecho, post #5

Na Allegro sa zdaje sie przybory potrzebne do updatu do hxc, i tutaj tez pewnie ktos ci moze to zrobic.

PS. Tutaj raczej kazdy ci powie ,ze hxc lepszy.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 15:41:34 przez Aniol

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 15:42:15 przez Aniol
[#7] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@Piecho, post #5

Koszt wyższy bo na hxc trzeba mieć licencję która też kosztuje. Nie warto bawić się w kupowanie goteka z cortex po to aby wgrywać hxc. Lepiej kupić na miejscu z hxc albo sprowadzić z Chin za 80 zł i zlecić wgranie hxc. W sumie to nie warto tak kombinować. Zaoszczędzisz ze 20 zł i czekasz na sprzęt około miesiąca.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:05:36 przez misiek2
[#8] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@misiek2, post #7

Dziękuję forumowiczowi lekarz_med który podeśle mi WB.
Piszę, bo od wielu z Was dostałem wiadomości prywatne w tej sprawie, więc dzięki, sytuacja opanowana :)
[#9] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@Piecho, post #8

Sprawdź ten ADTWin może na win98 pójdzie.....
[#10] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@misiek2, post #7

Zamawiając z Chin zapłacę 76zł, z Allegro bez HxC 130zł a z HxC 180zł. Czyli jakby nie patrzeć, samo oprogramowanie kosztowałby mnie 100zł a to więcej niż sprzęt :D

Póki co spróbuję z tym przewodem i dyskietkami, mimo wszystko jak wracam do starych sprzętów to nie chciałbym zaczynać od emulacji jeśli nie jest to konieczne.
[#11] Re: Przywracanie A500 do żywych i prośba o Wokbench 1.3

@Piecho, post #3

HDD jest fajny, bo nabiera się innej perspektywy do tego, co ten sprzęt potrafi. W żąglerce dyskietkami jest coś fajnego, prawda, ale potem natrafiasz na taką grę i proporcje loadingów a samego grania się odwracają. ;)

No i wymiana danych jest łatwiejsza - jak sobie zamiast hdd zamontujesz adapter na kartę SD, to potem taką kartę wrzucasz w peceta, pod emulatorem przerzucasz na nią pliki, wkładasz z powrotem i już.

No ale tak, do samego grania trochę overkill. Nie spiesz się z tym, ale wiedz że apetyt tu rośnie w miarę jedzenia. ;) Potem pewnie jakaś inna rewizja płyty głównej by wymaksować 2MB CHIP RAMu żeby mieć więcej dźwięków w mortalu 2, potem 8MB FASTu żeby postacie siedziały w RAMie i nie trzeba było czytać ich z dyskietek. A potem nagle bierzesz kredyt hipoteczny lub sprzedajesz nerkę żeby kupić sobie hiper turbo kartę z procesorem 10x wolniejszym od tego w Twoim telefonie i grasz w Quake'a na 5 fpsach, buhaha. ;)

Co do samego Goteka - firmware "Cortex" to ten co najpierw się pojawił, ale z pewnych przyczyn już nie jest rozwijany. "HXC" to dzieło innego autora, który wcześniej skonstruował własny emulator flopa (kosztujący dużo więcej niż sam gotek przez niemasową produkcję czy coś), ma więcej ficzerów, mniej bugów, większa kompatybilność.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 21:31:04 przez teh_KaiN
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem