kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Nieczytająca stacja dyskietek A500
Witam wszystkich forumowiczów, moja Rodzina mówi na mnie Szymon :P, koledzy ciastek :D wiosen mam za sobą juz 17. Starymi komputerami interesuje się już jakiś czas. Moim pierwszym był C64g około 2 lata temu. Pierwszą amigę kupiłem przez mojego nauczyciela j.angielskiego, który też sam ma ich kilka. Niestety pierwsza a500, którą wymieniłem za pad od ps3 okazała się dużą porazka(nie działała i nadal nie działa.. a oprocz tego wyglada masakrycznie), ale nie zraziłem się. Niedawno na portalu aukcyjnym zakupiłem kolejną amige 500 w dużo lepszym stanie(brakowalo tylko kilku klawiszy). Po przyjściu kuriera z paczką dla mnie odpaliłem komputerek i sprawdzilem czy dziala... wszystko wydawalo sie ok. stacja "pyka" obraz jest i to na tyle co mogłem sprawdzić(brak dyskietek). Na szczęście kilka dni temu na innym portalu "aukcyjnym" znalazłem dyskietki i do tego monitor (commodore 1084st) za dosyć niską cenę mi się wydaje, więc oczywiście postanowiłem kupić(tym bardziej, że sprzedający był z mojego miasta i mieszkał jakieś 5 min drogi ode mnie).

-----------------------------------------TERAZ TA WŁAŚCIWA CZĘŚĆ :D---------------------------------
Mój "banan" na twarzy nie utrzymał sie długo, kiedy po włożeniu dyskietki do stacji nic, oprócz 3"pyknięć" i wirującego talerza dyskietki nie usłyszałem(model stacji EPSON SMD 300). Pomyślałem, że może dyskietka uszkodzona, więc spróbowałem z innymi. Efekt niestety ten sam :<. Zwracam się tutaj z prośbą do forumowiczów, którzy mogą pomóc mi rozwiązać ten problem, rozwiać ewentualne "niepewności", że np. dyskietki są puste. Może jest ktoś z okolic Leszna (tego w Wielkopolsce) i mógłby pomóc niedoświadczonemu młodzikowi? :'D
Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie :P
ps. przepraszam za pewnie lekko zawiły język i za ilość kropek pod rząd :D
[#2] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #1

Super!
Weź ogarnij i przyjedź z Amigami na jakiś zlot
kalendarz imprez OK
na pewno pomożemy!
[#3] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@Vato, post #2

Myśle ze rodzice nie puszczą mnie tak daleko samemu.. Ale może w przyszłym roku jak będę juz sam miał samochód.. To czemu nie :P
[#4] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #3

Czas żeby młodsze pokolenie zaraziło starsze amigowaniem. :P
[#5] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@Stoopi, post #4

Wydaje mi sie ze dużo młodych nie ma.. Bynajmniej ja nikogo nie znam kto by sie tym interesował :P
[#6] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #5

Pojeździsz na zloty to znajdziesz młodych i nawet młodszych od siebie OK
Przedział wieku na zlotach wg mojej oceny: 3 - 50
[#7] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #5

Mapa amigowców. Tu sobie możesz zobaczyć kto jest blisko Ciebie. No i nie zapomnij też siebie dodać na mapie.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 23:58:18 przez Stoopi

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 23:58:47 przez Stoopi
[#8] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #3

To nie mów, że jedziesz na zlot amigowy, tylko normalnie z dziewczyną pod namiot
[#9] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #1

Jeśli nikogo nie znajdziesz w okolicy to wymontuj stacje i prześlij ja do mnie z kilkoma dyskietkami.
[#10] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #1

Mógłbym podesłać kilka dyskietek do testów. Jednak propozycja wysłania stacji i dyskietek do testów na innej konfiguracji jest rozsądniejsza, w szczególności że kolega zapewne spróbowałby ją naprawić, gdyby była taka możliwość. W sumie to warto pomyśleć o hxc czy o goteku z hxc. Warto jednak mieć pewność, że z Amigą wszystko gra.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 10:55:53 przez misiek2
[#11] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@Vato, post #6

Qrde, przecież my wszyscy młodzi jesteśmy jeszcze, ja w każdym razie się tak czuję :D
[#12] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@QUAD, post #11

W sumie racja... hahaha! szeroki uśmiech
Amigowcy wszyscy mają 17 lat.
Niektórym tak zostało od lat 90-tych OK
[#13] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #1

w stacji jest taki "bolec" czujnik dyskietki, zaraz z frontu u mnie w Panasonicu po lewej stronie 2 małe czarne "bolce" i u mnie to jest ten głębiej drugi - spróbuj tam psiknąć najlepiej alc izopropylowy, powciskać kilka razy - u mnie to pomogło.

Możesz kilka razy na pusto bez dyskietki powciskać i posłuchać czy stacja startuje. Jak tak to z dużą dozą prawdopodobieństwa to będzie to.
[#14] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #1

Masz koło siebie Suberbonia, napisz do niego, pewnie pomoże.
[#15] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #1

Czyściłeś głowice? Dobrze byłoby zdobyć jakąś sprawną dyskietkę w tedy będzie już coś wiadomo.
[#16] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@mikser, post #15

Wypowiem się za niego, bo już od jakiegoś czasu piszemy na GG i to ja (+ pong777) zachęciłem go do napisania na forum. Niestety mieszkam daleko, więc osobiście mu nie pomogę...
Głowice czyścił, bo mu kazałem
Wszystko wydaje się, że robi dobrze, a sama stacja zachowuje się poprawnie (z wyjątkiem tego, że nic nie czyta). Będzie musiał spróbować metody sugerowanej przez Cadderlika, może pomoże.
Ciastek jest na etapie kupna Gotka. Przy jego budżecie wysyłanie stacji nie ma sensu. Lepiej zrobi inwestując na razie w Gotka, a później przy okazji będzie mógł sprawdzić stację.
[#17] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@Umpal, post #16

Tak jak napisał UMPAL (hehe) głowice czyściłem.. stacja zachowuje się jak normalna działająca stacja..moge jeszcze spróbować siknąć izopropanolem w te bolce tak jak CADERRLIK pisze... chociaż wydaje mi się ze jak by byly uszkodzone.. to amiga by wogóle nie wiedziała by że dyskietka jest w stacji... a jednak wie że jest :P
[#18] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #17

Zwyczajnie przerób albo kup przerobiona stacje z PC
[#19] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #17

Miałem tak samo - stacja na pusto "cyka", jak wsadzasz dyskietkę zakręci i staje tak?

Jeżeli tak to bardzo możliwe że brudny czujnik dyskietki.
[#20] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@Cadderlik, post #19

Dokładnie.. Po włożeniu dyskietki stacja pracuje.. Jakby czyta dyskietkę. Na monitorze robi się biały ekran a na amidze pojawia sie pomarańczowa dioda.. Po 3 tyknieciach wszystko wraca do normalności
[#21] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #20

Na monitorze robi się biały ekran
To nie jest normalne.
[#22] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@Krashan, post #21

Nie jest normalne ze jak sie włoży dyskietkę i sie ładuje to znika dyskietka z ekranu? :(
[#23] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@Krashan, post #21

eee... ja tak mam na kicku 1.3 czasem przy padniętych dyskietkach czy błędach odczytu z innego powodu. A zwłaszcza tak miałem jak testowałem różne stacje flopów z różnymi rezultatami.
[#24] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@teh_KaiN, post #23

Czyli(bo tez mam kick 1.3).. Tak nie powinno być ze jest biały ekran?
[#25] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #22

A, o to chodzi. Myślałem, że masz odpalony Workbench i jak włożysz dyskietkę to się robi biały ekran. W przypadku próby bootowania z dyskietki w istocie, dzieje się tak, jak napisałeś. Tak się przyzwyczaiłem do posiadania twardego dysku w Amidze, że nie przyszło mi to do głowy, bo nigdy praktycznie nie bootuję z dyskietki...

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 18:37:32 przez Krashan
[#26] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@Krashan, post #25

Inżynieria wsteczna. Hehehe. :P
[#27] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #24

Ja tak mam i tak jest spoko, Amiga działa. Łapka znika gdy komputer podejmuje próbę rozruchu z dyskietki, wraca do łapki gdy się podda.

Nie panikuj tylko sprawdź ten czujnik dyskietki.
[#28] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@teh_KaiN, post #27

U mnie to samo. Gdy wkładam dyskietkę sformatowaną w Amidze pojawia się biały ekran na pół sekundy i powrót do łapki, gdy wkładam dyskietkę sformatowaną na pc ekran jest biały dłużej 1-2 sek. i powrót do łapki z dyskietką. Czyli nic niezwykłego.
[#29] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@misiek2, post #28

Dobra dzięki wszystkim za odpowiedzi.. Stacja niestety jak pyka tak pyka..ale w sumie mam jeszcze 2 pytania.. Pierwsze to w sprawie modulatora.. Po podłączeniu mojego przez wyjście wideo mam obraz zielony.. Po podłączeniu przez wyjście antenowe obraz jest czarno-biały.. Co jest/może być uszkodzone i jest przyczyna zielonego obrazu? Kolejnym pytaniem jest to.. Dlaczego po podłączeniu amigi poprzez wyjście mono do tv mam śnieżny obraz.. I noże jeszcze jedno pytanie.. Mam jeszcze jedna Amigę 500(dawcę) i (tak tylko pytam) co może być z nią nie tak, jeśli po podłączeniu jest biały ekran.. Po chwili robi sie czarny z kilkoma niebieskimi i zielonymi liniami u góry? Pozdrawiam
[#30] Re: Nieczytająca stacja dyskietek A500

@ciasteekk, post #1

Witaj na forum. Jeśli uda się zorganizować coś w końcu w Wielkopolsce to nie będziesz miał daleko ale wszystko zależy czy BomberMax-owi uda się załatwić miejscówkę w Kościanie to miałbyś całkiem blisko. Na pewno przy tej okazji znalazłby się ktoś pomocny i pomógł rozwiązać Twój problem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem