kategoria: Sprzęt
[#1] Wybielanie. Obalamy mit!!!
Witam Panowie.
Kolega z kanału Retro Gaming Room Zrobił ciekawy eksperyment.
Polecam obejrzeć.
Wybielanie. Obalamy mit...
[#2] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@JaraB, post #1

Faktycznie dobry materiał. Wreszcie ktoś poświęcił trochę czasu, żeby to zrobić.
Niedawno wybielałem obudowę od 1084S. W sumie robiłem to przez kilka godzin i jeszcze nie skończyłem, bo nie chciało mi się sprawdzać co chwilę czy krem na słońcu nie wysechł.

Teraz wiem, że spokojnie mogę to wszystko zostawić nasmarowane w worku, w pokoiku i zajrzeć za kilka dni.
[#3] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@JaraB, post #1

Nie wiem co w tym dziwnego, przecież to że wybielacz czy jak to się tam nazywa działa bez słońca:) To wie każdy.

Gdy niewiasta X idzie do fryzjerki ta jej każe siedzieć w słońcu po nałożeniu utleniacza na włosy. Chyba nie Smiech

Po za tym ciepło się wydziela, bo utleniacz wchodzi w reakcję z plastikiem. Cząsteczki się ocierają i wytwarzają ciepło a co za tym idzie znikome ilości energii.


Gdyby ten plastiki został zakatowany Tachionami lub też działem Elektrojonowym home-made. I całe wybielanie by trwał piętnaście sekund to może wtedy to by było jakieś, małe wow.

Ale i to by niczego nie obaliło, istotne w tym całym przedsięwzięciu było to że myszka była zawinięta w jednorazówkę. Brak dostępu tlenu, spowodował to że utleniacz nie wysechł a co za tym idzie mógł dalej tworzyć reakcję z plastikiem.
[#4] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@TechNineWonder, post #3

To dlaczego na wszelkich forach (także i na naszym) oraz na youtube ciągle wałkuje się kwestię słońca i lamp UV. Skoro chodzi o ciepło, to wystarczą zwykłe, klasyczne żarówki.
[#5] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #4

O jakie ciepło, chodzi o to aby utleniacz nie wysechł.
[#6] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@JaraB, post #1

wielkim mitem jest samo wybielanie za pomocą H2O2, niech kolega pokaże tą myszkę za parę miesięcy
[#7] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@TechNineWonder, post #5

I dlatego wystawia się na działanie promieni słonecznych... żeby nie wysechł?

Przecież autor materiału wyraźnie twierdzi, że nie chodzi o światło tylko o ciepło.
[#8] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Kilos, post #6

Ale jak mitem??? Może metoda nie jest trwała, ale wybielanie nie jest mitem, bo plastik jest wybielony.

Mit byłby wtedy gdyby nakładanie H202 nic nie zmieniało.
[#9] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #8

Bardzo przepraszam, już się poprawiam - wybielanie za pomocą H2O2 jest wielkim kwasem
[#10] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Kilos, post #9

biorąc pod uwage lekko kwaśne własności nadtlenku wodoru brzmi to dwuznacznie XD co fo meritum - po wybleleniu należałoby nałożyć jakiś lakier transparentny z filtrem uv inaczej to zabawa bez końca IMO
[#11] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@sunater, post #10

Nie chodzi o UV, wybiel i wsadź do ciemnej szafy na rok, a i tak wyjmiesz pożółkłe.
[#12] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Kilos, post #11

Tak czy inaczej jakiś chemik powinien podpowiedzieć dlaczego plastik starzeje się w ten sposób i jakiego "impregnatu" użyć po wybielaniu, żeby żółć nie powróciła. Lakier jest jednak zbyt inwazyjny. Chodzi przecież o to, aby plastik wyglądał dokładnie tak jak w fabrycznym egzemplarzu.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 22:48:01 przez Duracel
[#13] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@TechNineWonder, post #3

Tak to jest jak ktoś, kto nie ma pojęcia o problemie bierze się za kręcenie filmów i opowiada głupoty.
Nie chodzi o żadne ciepło, jak bez sensu sugeruje autor filmu!!!

Jeżeli już chce sprawdzać swoje hipotezy (bo to są hipotezy a nie teorie! Teorie są dowiedzione naukowo - np. teoria względności itp) to najpierw powinien się zabrać za poczytanie literatury na ten temat. Wówczas wiedziałby na jaką śmieszność się naraża.

Wystarczy wejść w pierwszy link z google:
KLIK i wejść w dział "The Science Bit".

Dowiedziałby się stamtąd podstaw chemicznych reakcji, które zachodzą podczas wybielania.
m.in. tego, że aby zredukować utleniony brom poprzez przyłączenie wodoru (z nadtlenku wodoru - H2O2) najpierw od atomu bromu musi być odłączony atom tlenu i DO TEGO WŁAŚNIE JEST UV.
W skrócie do tego samego służy także Tetraacetyloetylenodiamina (TAED) dodawana do mieszaniny.
It is this, along with the UV light, that allows us to destabilise the Bromine / Oxygen bond, break it and and attach a Hydrogen atom to the Bromine, removing the yellowing.

Całą reakcję na szybko da się opisać:
We are breaking apart hydrogen peroxide (H2O2) into O, H and water (H2O). Water dissociates into H and OH naturally. We are taking the oxygen away from the bromine using TAED and UV light, then replacing it with a hydrogen. The removed O links up with the O from the broken up peroxide and becomes O2 and is given off as bubbles.


Więc na takie wyssane z palca treści o rzekomym udziale ciepła jakie są wypowiadane w tym filmie można skwitować tylko pustym śmiechem.

Powrót przebarwienia wynika z faktu, że brom z powrotem się utlenia.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 23:18:11 przez lekarz_med
[#14] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #4

Bo, producent może wcisnąć jeszcze "specjalną" lampę wybielającą wraz ze "specjalnymi" super- hiper- adapterami nic nie robiącymi w bardzo "specjalnej" cenie ;)
[#15] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@RAL, post #14

Ja nie wiem, tyle wątków tasiemców, tyle opowieści jak to na słońcu trzeba trzymać, trzeba uważać żeby nie wyschło a teraz raptem wszyscy mądrzy się zlecieli, bo wcześniej jakoś języka im zabrakło żeby ludzi wyprowadzić z błędu.

Już pomijam ten ton kolegi, który uważa się za "lekarza" i uważa się chyba także za inteligentnego i wykształconego na tle "pospólstwa" (sądząc po tym jak odnosi się do wszystkich w koło)... zasadnicze pytanie - gdzie Panowie byli wcześniej - jest tutaj kwintesencją tej całej bufonady.

Ktoś poświęcił kilka dni wyręczając zainteresowanych, a tu huzia na Józia.
Sorry ale mdli mnie z kilku powodów.
[#16] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #15

gdzie Panowie byli wcześniej

jak to gdzie, w tym czasie czytali wikipedie (i to nie jest sarkazm).
[#17] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@selur, post #16

:)
[#18] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #15

Jakiś rok temu wybielałem zasilacz do A500 z pozytywnym rezultatem.
Nie pamiętam na którym z zagranicznych forów przeczytałem, że po operacji wybielania można pomalować taki element lakierem bezbarwnym np. Plastikote Satin. I też tak uczyniłem.
Do dzisiaj plastik nie zmienił koloru ani struktury.
Dwa dni temu kończyłem wybielać klawiaturę do A4000 ( bez klawiczy ), front panel do A4000D oraz front panel do PowerTower Elboxu techniką: myjesz element, suszysz, nakładasz wodę utlenioną 12%, zawijasz w folię spożywczą i wystawiasz na słońce.
Następnie myjesz najlepiej wodą z mydłem, suszysz i lakierujesz.
Dwie warstwy lakieru powinny wystarczyć.
[#19] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #7

Żeby nie wysechł jest w reklamówce. Jak się wystawia na słonce to się pryska lub też smaruje aby nie wysechł utleniacz, bo będą przebarwienia.

Przecież autor nie wystawia myszki na słońce tylko trzyma w reklamówce aby nie wyschła.

Widać chyb że nie śledziłeś wątków o wybielaniu.
[#20] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@lekarz_med, post #13

Ty to jednak widać że jesteś po studiach
[#21] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #15

Ale właściwie o co ci chodzi?
Wyjaśniłem podstawy chemiczne procesu bo widać wielu - na czele z autorem filmu - ich nie rozumie.
I potem powstają takie brednie jak te na filmie o jakimś "cieple".
Nie musisz dziękować - to darmowa wiedza.
Też byś ją miał gdybyś wiedział że trzeba szukać rzetelnych źródeł na dany temat a nie polegać na wynurzeniach gościa z youtuba, który jak widać ma blade pojęcie na temat tego o czym robi film.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 07:29:58 przez lekarz_med
[#22] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@TechNineWonder, post #20

No ja w przeciwieństwie do wielu tutaj jestem
[#23] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@lekarz_med, post #22

I naturalnie studiowałeś wszystkie kierunki.
Chłopie, skoro nie wiesz o co mi chodzi w tej twojej formie wypowiedzi, to jest bardzo źle

...ale można pół żartem pół serio powiedzieć, że wąska wiedza życiowa jest typową przypadłością ludzi po studiach ...ale chamstwo nie koniecznie.

Naturalnie masz racje, kompletnie nie potrafię korzystać z google, wikipedii, a jedyna książka jaką czytałem to telewizyjny program i książka telewizyjna.
[#24] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #23

Chyba książkę telefoniczną ...
[#25] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@misiek2, post #24

Dokładnie! Bez studiów normalnie człowiek nawet nie wie jak się książka telefoniczna nazywa
[#26] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Duracel, post #23

Kłótnie kłotniami, ale rola UV jest właśnie taka, pełni rolę katalizatora reakcji redukcji bromu. Rolę tę może pełnić również TAED (ale jest mniej skuteczny), reakcja ta zachodzi również bez katalizatora, ale wolno. I teraz. Istnieje prawo zwane regułą van 't Hoffa, które mówi, że większość reakcji chemicznych przyspiesza od 2 do 4 razy przy podniesieniu temperatury o 10°C. Czyli kolega z filmu jednocześnie ma rację i jej nie ma. Jeżeli będziemy trzymać plastik w wybielaczu np. 2 tygodnie w temperaturze 50 stopni, to efekt może być porównywalny z naświetlaniem UV...

A dlaczego wybielanie jest nietrwałe? Z dwóch powodów. Po pierwsze redukcja jest stanem nietrwałym i w obecności tlenu z powietrza brom ponownie się utlenia. Temu można w znacznej mierze zapobiec pokrywając powierzchnię plastiku cienką warstwą lakieru bezbarwnego. Po drugie, utlenione atomy bromu znajdują się w całej masie plastiku i będą powoli dyfundować do powierzchni. Na to niestety jest tylko jedna rada – powtarzanie zabiegu. Z tym, że pokrycie powierzchni lakierem powtórzenie zabiegu w zasadzie uniemożliwia.

Podsumowując – nie ma idealnego sposobu. Moim zdaniem najskuteczniejsze jest wybielenie z użyciem UV, a potem pomalowanie farbą pod kolor (zamiast lakierem bezbarwnym). Niestety ten sposób nie nadaje się np. do klawiszy, tylko do elementów w jednolitym kolorze.
[#27] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Krashan, post #26

No i tak powinno wyglądać rzeczowe objaśnienie.

Należy zatem przyjąć, że jedynym, optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie kuracji z kremem raz na jakiś czas bez zabiegu lakierowania, który niesie ze sobą ryzyko zmiany faktury oryginalnej powierzchni, oraz - jak napisałeś - wyklucza możliwość powtórzenia operacji wybielania.

Dobrą wiadomością jest to, że tak naprawdę nie trzeba kombinować z lampami UV i nerwowym oglądaniem prognozy pogody. Wystarczy niewielkie pomieszczenie w którym będziemy mogli zostawić na kilka dni elementy obudowy.

Pytanie dodatkowe jakie się pojawia jest takie, czy plastik po którymś z kolei zabiegu nie zmienia (nie osłabia) swojej struktury na tyle, aby groziło to jakimiś przebarwieniami czy pęknięciami przy kolejnym zabiegu.
[#28] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Krashan, post #26

@Krashan, @lekarz_med
Panowie, podnosicie poziom tego forum. O take PPA walczyłem! OK

Pytanie - skoro plastik po wybielaniu znowu żółknie, to:
- czy bezbarwny lakier w czymś pomoże? (malowanie jakoś mi nie podchodzi)
- żółknie szybciej czy wolniej niż niewybielany?
[#29] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@Krashan, post #26

Istnieje prawo zwane regułą van 't Hoffa, które mówi, że większość reakcji chemicznych przyspiesza od 2 do 4 razy przy podniesieniu temperatury o 10°C.

Fryzjerzy stosują to prawo świadomie lub nie od zarania dziejów, jeśli ktoś rozjaśniał kiedyś włosy lub przynajmniej chodzi do fryzjera to z pewnością widział takie urządzenia jak klimazon/infrazon pod które wsadza się głowę i które służą do m.in. przyśpieszania reakcji chemicznych. Nie jestem specjalistą, ale wiem, że źródłem ciepła w takim urządzeniu mogą być elementy oporowe lub jak np. w nowszych modelach lampy kwarcowe które przypadkiem emitują też nadfiolet, także umówmy się, że UV jak i ciepło są bardzo pomocne jeśli chcemy skrócić proces wybielania
[#30] Re: Wybielanie. Obalamy mit!!!

@_arti, post #28

- czy bezbarwny lakier w czymś pomoże? (malowanie jakoś mi nie podchodzi)


Krashan napisał przecież, że mimo lakierowania ten proces zachodzi także wewnątrz struktury więc prędzej czy później znowu pożółknie mimo lakierowania.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem