kategorie: A1200, Karty CF
[#1] Partycja Worbench 3.1 - problem A1200
Cześć,

Mam kartę CF 4GD - podzielona na 2 partycje. Jedna z nich systemowa, druga z danymi.
Z racji tego że jestem nowym użytkownikiem Amigi i tego sytemu dopiero się uczę, jak i samej Amigi proszę o wyrozumiałość.
Kartę CF już kupiłem przygotowaną z systemem i danymi. Kiedy włożyłem do A1200 było wszystko OK, następnie podłączyłem CF do PC i odpaliłem pod WInuAE - tez wszystko OK i tak przez jakiś czas (OK -znaczy widac było partycje sytemową oraz partycje z danymi) W końcu któregoś dnia wkładam do A1200 i widzę ze system nie widzi partycji z danymi. Z racji że instalowałem rożne rzeczy w międzyczasie pomyślałem że pewnie coś "skopałem", nie czekając sformatowałem partycje systemowa pod WinuAE i zainstalowalem Worbench 3.1 (40.02) na nowo. I problem jest nadal. Pod WiunUAE widac partycje sytemowa i z danymi a na 1200 tylko sytemowa.

Proszę o pomoc - jak przywrocić partycje z danymi pod A1200?

zaznacze ze w winuae uzywam ROM 3.1 (40.68) a an mojej A1200 mam chyba wersje (39.106)

Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Terf
[#2] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #1

Na Amidze pod hdtoolbox widać dwie partycje?
[#3] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Norbert, post #2

widzę tylko 1 partycję na A1200 pod tym programem
[#4] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #3

Na winuae ustaw przy CF IDE0 zamiast UAE.
Napisx ile widać partycji.
[#5] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Norbert, post #4

Hej,

widać tylko systemowy po zmianie, ale z tego co pamiętam, to miałem zawsze UAE ustawione.
[#6] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #5

Jaką wielkość ma pierwsza i druga partycja?
Jaki filesystem
Uzyj ScsiMounter (aminet) do podmontowania drugiej partycji na Amidze.
[#7] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Norbert, post #6

Niestety nie wiem jak to spr. pojawił sie kolejny problem nie mogę rozpakować teraz żadnego lha. Wpisuje lha x nazwaarchiwum.lha i wyskakuje mi błąd - coś w stylu nieznany błąd 10.
[#8] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #7

A masz w katalogu C na partycji systemowej jakiś paker lha, bo jak nie ma to nie rozpakujesz.
[#9] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #1

nie czekając sformatowałem partycje systemowa pod WinuAE i zainstalowalem Worbench 3.1


Przed formatem też miałeś WB3.1 na Kickstarcie 3.0 ?
[#10] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@agrajek, post #9

Na A1200 mam W3.0 39.106. Na CF miałem 3.1.

Co do lha - muszę go zainstalować? pytam bo nie wiem co ma w standardzie w 3.1.. Słyszałem tez o jakims lepszym istalerze (chyba z wersji 3.9) ale nie jestem pewny i nie chce namieszc bo dopiero uczę się Amigi
[#11] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #10

Lha wystarczy przekopiować do katalogu C, a najlepiej użyć jakiegoś programu np packmaster
[#12] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Amigo-A1200-040, post #11

OK

sprawa wygląda tak.
udało mi się rozpakować lha i uruchomić profgram do montaży partycji.
Partycja została zamontowana, jednak po restarcie WB3.1 - partycji już nie ma.
[#13] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #12

To znaczy że coś źle zrobiłeś, a teraz jak włączysz hdtoolboxa to jak są widoczne partycje?
[#14] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Amigo-A1200-040, post #13

Hej,

Nie wiem co jest nie tak. Zaćżłem wszytko od początku
1. partycjonowanie karty
2. format
3. postawienie sytemu

Problem. Zauważyłem że podczas użytkowanie workbench w pewnym momencie wywala którąś z partycji. Najczęściej jest to sytemowa - i trzeba wszystko powtarzać od początku (partycjonowanie, format itd.)

Co robię: karta micro sd - do adaptera SD i do karty CF (toshiba 8GB) - zakładam 3 partycje pod amigą: DH0 (ok. 500MB) - zaznaczam jko botowana; DH1(ok. 4000MB); DH2(ok. 2500MB); kazda potem foramtowana FFS. I już tu czasami pojawią się "kwiatki" - mianowicie po formatowaniu i nadaniu etykiet na aprtycje następnie restarcie któraś się wykrzacza i widać np. coś takiego DH1: @s#r. NIe wiem czy to problem karty którą posaidam czy coś robię nie tak...

Jeżeli uda już się założyć partycje i postawić sytem to zauważyłem że któraś zawsze się wykrzaczy jezeli pod przeniosę plik z PC na amigę programem DOPUS. Oczywiscie wczesniej podłączam jakis katalog z WinuAE z którego chce pzrzeniesc pliki. po restarcie - wykrzaczona partycja....

Proszę o jakąś radę...
[#15] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #14

Moim zdaniem problem jest tego typu:
1. Musisz mieć spatchowane scsi.device aby obsłużyć >4GB to raz,
2. W okolicach 4GB musisz zrobić wolne miejsce. Mianowicie zakładasz partycje ile tam chcesz do powiedzmy 3950MB. Kolejne partycje zakładasz powiedzmy od 4050MB.

Jeśli to zrobisz moim zdaniem problem znikającej partycji systemowej zostanie rozwiązany.
Jest na ten temat sporo na forum PPA. Pogrzeb w archiwum forum.
[#16] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Tomski, post #15

Standardowa partycja FFS to max 2GB, a SCSI.device 4GB (wb3.1)



Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 12:58:34 przez Norbert
[#17] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Tomski, post #15

Hej,

dzieki za poradę,

z tym wolnym miejscem to rozumiem ze mam nie wykorzystać całej przestrzeni dysku (karty sd) - np. zostawić ok. 100 MB.?

Jeżeli chodzi o spatchowanie scsi.device to zrobiłem to zaraz po założeniu sytemu. Na ale niestety po przeniesieniu plików znów był problem z wykrzaczającą się partycją.
[#18] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #17

z tym wolnym miejscem to rozumiem ze mam nie wykorzystać całej przestrzeni dysku (karty sd) - np. zostawić ok. 100 MB.?

Tak. Dokładnie. Tylko to musi być ta przestrzeń w okolicach 4GB, nie na "końcu" czy też na "początku" 8GB.
[#19] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Tomski, post #18

No niestety to samo - jakbym nie robił.

1. Utworzyłem
boot 1GD
i 3 partycje po niecałe 2 GB

2. Utworzyłem boot 500MB
i 2 partycje po ok. 3500MB

3. Utworzyłem boot 500MB i jedną partycję ok. 3500 MB

zawsze któraś z nich już po formacie i restarcie Winuae musi się wykrzaczyć

PS. nazwy partycji stanadardowe: DH0; DH1; DH2 itd.
format plików FFS

nie ma już pomysłów...
[#20] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #19

Masz scsi.device nie obsługujące dysków powyżej 4 GB. Zmień, albo zrób partycje tylko poniżej 4 GB, a resztę karty zostaw pustą.
[#21] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Krashan, post #20

Ok rozumiem.

1. Czyli nie mając scsi.device nie ma możliwości założenia 2 partycji (np. po 3500MB) z dysku który ma np. 8000 MB. - tak?

2. Dlaczego pojawił się problem ze znikajcą partycją (wykrzaczającą się) już po tym jak plik scsi.device został spatchowany w systemie?

3. Czy niewykożystane miejsce na dysku można będzie potem wykorzystać po tym jak spatchuje się scsi.device w sytemie?

Dzieki.
[#22] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #21

Partycje fastfilesystem( FFS ) to max 2GB.

SFS czy PFS umożliwia założenie partycji jakie chcesz
[#23] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Norbert, post #22

Aby na pewno? Mogę przysiąc, że kiedy korzystałem z OS3.5 zakładałem na dysku dużo większe partycje w FastFileSystem.

Co do wątku: OS3.5 umożliwia zakładanie i obsługę dużych partycji, bo instaluje nowy scsi.device.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 15:20:05 przez Hexmage960
[#24] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Hexmage960, post #23

Ja też miałem problem z partycją większą niż 2GB która znikała po restarcie. Problem rozwiązałem instalując filesystem PFS3, i teraz mam kartę 16GB podzieloną na 500MB system 4GB DH1 i 11GB DH2. Moim zdaniem zainstaliwanie PFS3 rozwiąże problem
[#25] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@basto, post #24

Dzięki za komentarze.
Mam pytanie jak zmienić system plików na partycjach z danymi na PFS3? i połączyć je razem tak aby miała >4GB. Liczę się z utratą danych.

PS plikL scsi.device juz ma spatch'owanyc
[#26] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Terf, post #25

Na youtube są tutoriale jak zrobić pfs3 lub sfs.
[#27] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Hexmage960, post #23

Na pewno .
Watek dotyczy standardowego wb3.1
[#28] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Norbert, post #27

OK.
[#29] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@Norbert, post #27

Faktycznie tutoriale na youtube dotyczą systemu OS 3.5 i 3.9 ale tu jest opisane jak to zrobić na 3.1
link
[#30] Re: Partycja Worbench 3.1 - problem A1200

@basto, post #29

Hej,

zmieniłem file system na PSF03, dodatkowo zmieniłam dysk SD na 16GB, podzieliłem mniej wiecej na 0,5GB (boot), 7GB (DH1) oraz 6GB(DH2).

Zobaczymy czy teraz będzie OK.

korzystałem m.in. z https://www.youtube.com/watch?v=iqUiNARd-bg tyle że na workbench 3.1 nie jak na YT z OS3.9. Być może link się przyda komuś

Dzięki za wsparcie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem