kategoria: A500
[#181] Re: Vampie 500/2000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #180

Hmm, nigdzie nie pisałem o rozdzielczościach DVD, wystarczy mi 320x240.


Spoko, ale ja celuję wyżej :)
[#182] Re: Vampie 500/2000

@skipp, post #175

Odtwarzałem (16Bit) na CVisonPPC, dla hecy puszczałem też na AGA (HiRes-Laced) i było całkiem nie najgorzej (w stosunku do CV PPC) oczywiście w B&W ok, racja

SoftCinema? Przecież jest Frogger 68k (chyba też są kodeki pod DivX dla 68k) Jest też Moovid z obsługa DivXów dla 68k- Przetestujcie!

Mpeg2 może uciągnie Vampir (ja w to wątpię), ale DVD na pewno nie (chyba, że ktoś znajdzie miejsce na sprzętowy dekoder) ok, racja

@Skolman
Tak zwane DivXy oglądałem ponad 10 lat temu na Amidze, kiedy były jeszcze w rozdziałkach nie większych niż VCD i oczywiście było całkiem OK. Po prostu dawałem radę oglądać filmy bez PCta ok, racja ale długo to nie trwało

Co do jakości to już bardzo różnie, nie zawsze było lepiej (mpeg1 naprawdę może mieć bardzo dobrą jakość), z reguły "divx" zajmowały miej miejsca, ale miały miej klatek (pojemność płyty CD) itp.

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 08:42:55 przez BULI
[#183] Re: Vampie 500/2000

@BULI, post #182

Jesteś pewny że Moovid i Frogger pod 68k obsługują DIVx ?

EDIT: Frogger obsługuje mpeg2 więc chyba i DivX też. Sprawdzę.

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 09:33:12 przez pisklak
[#184] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #183

Podobno team apollo ma źródła Rivy to mogliby dodać kilka nowych kodeków w tym 3gp dla youtube. Niech powiedzą ile trzeba im wpłacić kasy.
[#185] Re: Vampie 500/2000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #184

Tak mają źródła Rivy... całkiem możliwe że niedługo nowa Riva ujrzy światło dzienne. Tylko to wciąż będzie chyba MPEG1. Na nowsze formaty przyjdzie trochę jeszcze poczekać, chyba ze Skipp nas szybko zaskoczy
[#186] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #185

Na oku mam już co najmniej 3 różne opcje (i źródła). Jak to pójdzie - zobaczymy. Jestem dobrej myśli, ale niczego nie obiecuję szeroki uśmiech

Po etapie przygotowywania hardware (czytaj: skręcenia biurka z Ikei ) jestem na etapie ogarnięcia swojego starego (ostatnio używane tak z dekadę temu) środowiska portowo-kompilacyjnego SAC/C + GCC Następnym krokiem będzie przypomnienie sobie, jak to się robi

Mam tylko nadzieję, że moje plany nie rozbiją się o niewidzialną ścianę zwaną FPU
[#187] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #185

I tak widać, że nie ma zainteresowania.
[#188] Re: Vampie 500/2000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #187

I tak widać, że nie ma zainteresowania.


A po czym widac, i zainteresowania czym, wlasciwie? Zgubilem watek.
[#189] Re: Vampie 500/2000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #187

Masz na myśli że nie ma zainteresowania Rivą ? Hmm jeśli tak to właśnie jesteś w błędzie !
Nowa Riva pod Vampira właśnie powstaje a efekty są całkiem ciekawe
Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć że początki używania AMMXa dają wyraźne przyśpieszenie. MPEG1 w 640x360 już chodzą w =>20 FPS z dźwiękiem... w zależności od bitrate i materiału video
A jest jeszcze trochę w Rivie do podciągnięcia.... Naprawdę progress jest wyraźny i dość. szybki. Zresztą myślę że wkrótce będzie więcej linków z NS+YT więc sami zobaczycie...
A przy okazji Riva jest dobrym materiałem do testowania instrukcji AMMX.
[#190] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #189

Czy userzy kompów z 060 będą mogli się pobawić nową wersją czy też może będzie to "exclusive" dla Wampirków?
[#191] Re: Vampie 500/2000

@waldiamiga, post #190

Jako, że 060 instrukcji AMMX nie posiada, to raczej nie da się na nim używać kodu korzystającego z tychże.

Jedynie użytkownicy #?UAE mogą cisnąć autorów emulatora o dodanie obsługi tych instrukcji, ale... po włączeniu JITa to i bez AMMX takie filmiki będą grały, i to pewnie w 120 FPS. Jakby jakieś h.265 można było przy pomocy AMMX dekodować, to już byłoby co innego :)

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 14:32:40 przez Cedrat

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 14:33:29 przez Cedrat
[#192] Re: Vampie 500/2000

@waldiamiga, post #190

Istnieje wprawdzie wersja nowej Rivy nie korzystająca z AMMX, ale wątpię czy przyśpieszenie będzie duże na 060. Wykorzystuje ona w większym stopniu fuzję i wiązania czego nie ma 060. I oczywiście kod stara się być jak najbardziej SS co w 060 jest. Mimo wszystko nie spodziewałbym jakiegoś dużego wzrostu szybkości na 060.
[#193] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #192

Szykuje się powoli Gold2 z dość interesującą listą zmian. Niestety jeszcze bez FPU, ale zmiany są bardzo interesujące zarówno od strony programisty jak i użytkownika.
Najlepiej chyba zajrzeć tutaj i przekonac się samemu szeroki uśmiech
[#194] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #193

peak memory speed of 500MB/sec

Jaw. Drop.

I to wszystko już w listopadzie OK Szkoda, że ciągle bez FPU (mam nadzieję, że to ostatni GOLD bez niego), ale lista zmian jest i tak imponująca. Sądząc po wpisach tu i tam, widzę, że nie jestem odosobniony w oczekiwaniu na implementację koprocesora :)
[#195] Re: Vampie 500/2000

@skipp, post #194

Czy jakies zrodla rivy sa dostepne czy to jest disassembling i patchowanie? Nowa wersja powinna byc jedna dla wszystkich systemow by uniknac nastepnego rozgardiaszu. Po prostu przy starcie check czy ammx jest dostepny.
[#196] Re: Vampie 500/2000

@skipp, post #194

Może się tym zainteresuje jak będzie w 100% zgodne z oryginałem :) czyli nigdy
[#197] Re: Vampie 500/2000

@_Skiba, post #196

Odświeżając wątek - pierwsze efekty użycia AMMXa są co najmniej obiecujące. Riva dostała niezłego przyśpieszenia co można zobaczyć tu. Praca nad usprawnieniem Rivy jeszcze się nie skończyła i istnieje możliwość wyciśnięcia jeszcze trochę FPS. W każdym razie wygląda na to że MPEG1 640x360 jest w zasięgu Vampirki x11.

Na EAB zrobił się taki "śmieszny" wątek odnośnie AMMXa, dlatego ciekaw jestem Waszych opinii na te temat.
[#198] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #197

No mysle ze ammx jest po prostu faktem. Nie wiem czy dwokrotny przyrost predkosci w odtwarzaczu mpg1 jest adekwatnym rezultatem tlumaczacym wprowadzenie dodatkowych instrukcji. Ciekawe by bylo zapodac meynafowi kod zrodlowy i zobaczyc czy cos z tego sam wycisnie. Ogolnie z zewnatrz czasami trudno powiedziec gdzie konczy sie rzecowosc a zaczyna ego.
[#199] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #197

Moja opinia: fajnie, że dodają nowe funkcjonalności, ale...


1. RiVA jest dla mnie mało użyteczna - MPEG1 to staroć, dno i dwa metry mułu. Ale ucieszyłby mnie np. szybki (wykorzystujący AMMX) datatype do JPEG, szybkie mpega.library (zwłaszcza jeśli Vampire dorobi się sterowników AHI do wyjścia HDMI), szybsze render.library, AHI wykorzystujące AMMX do miksowania, itd. - rzeczy, które zainstaluję w systemie, i nagle ileś tam programów dostanie kopa.

2. Instrukcje, których nie wykorzystuje żadne wykorzystywane przeze mnie oprogramowanie, są dla mnie bezużyteczne - naprawdę 1000 razy bardziej wolałbym FPU, albo chociażby MMU działające z bibliotekami MMuLib Thomasa Richtera (MuForce, MuGuardianAngel, MuProtectModules, itd.)


Przepraszam, jeśli marudzę, ale... w obecnej sytuacji AMMX naprawdę nic mi nie daje.
[#200] Re: Vampie 500/2000

@_Skiba, post #196

no a amiga 500 z proc 68000 7 MHz
jest w 100 % kompatybilna z amiga 2000 z proc 040 33Mhz ?

Pamiętam jak pojawił się procesor 30 do amigi to ludzie pisali że amiga z 30 to już nie amiga



Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:43:44 przez Dorian3d
[#201] Re: Vampie 500/2000

@Cedrat, post #199

Ale syf w tym wątku na EAB... ja też mam pewne wątpliwości co do AMMX (zwłaszcza, że ilość bramek FPGA nie jest nielimitowana), ale kurczę - zespół Apollo właśnie dostarcza do Amigi sprzęt, o jakim do niedawna nam się nie śniło, w bardzo przystępnej cenie... i na trochę szacunku zasługują.
[#202] Re: Vampie 500/2000

@Dorian3d, post #200

Pamiętam jak pojawił się procesor 30 do amigi to ludzie pisali że amiga z 30 to już nie amiga


Żal im się zrobiło, że sprzedali Ami za grosz i kupili peceta 486 za 5 polskich wypłat.OK
[#203] Re: Vampie 500/2000

@Cedrat, post #199

ad 1) No właśnie MPEG1 bo po pierwsze jest Riva i jest od czego zacząć. Napisanie powiedzmy h.264 trochę czasu zajmie zapewne a tak jest coś co można w miarę szybko ogarnąć z widocznymi rezultatami. Po drugie to dobry poligon doświadczalny pod ewentualny tuning AMMXa. Rezultaty już są widoczne. MPEG1 mimo ze staroć to już np. można używać z nowym Netsurfem i np. oglądać Youtube (po konwersji do MPEG1 nie jest tak źle jak by się wydawało). Chwilowo musi wystarczyć, w przyszłości zapewne pojawi się mpeg2/h.264
Jeśli chodzi o AHI/Datatypy to zapewne też się pojawią i dadzą ładne przyśpieszenie. Myślę że wszystkie przez Ciebie podane biblioteki mogą skorzystać z przyśpieszenia jakie daje AMMX. Od siebie bym chętnie jeszcze dodał P96/CGFX jako potencjalne miejsce do wykorzystania nowych rozszerzeń. Myślę że takich miejsc znajdzie się sporo.
ad 2) FPU będzie, tutaj nic się nie zmieniło. Zresztą samo FPU w przypadku kodeków video raczej by nie pomogło. Chociaż może dziwić taka odwrócona kolejność, najpierw AMMX, później FPU, to z pewnych przyczyn tak właśnie jest.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 21:44:16 przez pisklak
[#204] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #197

W tych testach jest podane przyspieszenie ale nie ma żadnych statystyk jak wygląda odtwarzanie "na żywo", czyli ile klatek Vampir wycina (frame skip) do tego, żeby nie było wycinania klatek nie wystarczy szybkie dekodowanie, trzeba jeszcze odpowiednio szybkiego wyświetlenia obrazu.

Czekam na takie proste statystyki ok, racja
[#205] Re: Vampie 500/2000

@BULI, post #204

Bo na razie interesuje nas optymalizacja dekodera ale spoko zapewne jakieś statystyki "na żywo" też bedą. Zresztą można zobaczyć np. tutaj jak to na dzień dzisiejszy działa.
[#206] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #205

"Na oko" wycina klatki.

Zróbcie taki filmik na żywo z opcja verbose i będzie jasne

Żeby nie było, cieszę się z przyrostu mocy w kwestii odtwarzania filmów, może wcale nie jest tak daleko do DVD ok, racja
[#207] Re: Vampie 500/2000

@pisklak, post #203

Ja nie jestem pewien, czy kodek video to jest dobre miejsce na tego typu prace. W systemach, gdzie procesor (z różnych powodów) nie jest zbyt szybki (a wątpię, żeby w ciągu najbliższych lat udało się przy pomocy 68080 odgrywać h.264 FullHD), a chcemy odtwarzać video, stosuje się wyspecjalizowane chipy dekodujące materiał sprzętowo. Myślę, że to byłoby najlepsze rozwiązanie - najlepiej w formie karty rozszerzeń.

Filmy z YouTube'a najpierw konwertowane do MPEG1, a dopiero potem odtwarzane... to jest sztuka dla sztuki, przecież nie puszczę takiego klipu na domówce :)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 22:49:47 przez Cedrat
[#208] Re: Vampie 500/2000

@BULI, post #206

Dla mnie wygląda dobrze. Daj Amigowcowi palec to odgryzie rękę. Za 68060 na 100MHz by się co niektórzy dali pociąć, a tutaj nagle nie idzie dogodzić. Niech dołażą jakiegoś taniego ARMa na płytce, który ma w sobie dekoder sprzętowy, to i będzie h264 w FullHD, albo niech zrobią interfejs na szybkie rozszerzenia, do którego można podłączyć taki dekoder, tak jak w CD32.
[#209] Re: Vampie 500/2000

@sanjyuubi, post #208

Wiesz, to jest projekt teamu Apollo i mogą tam dodawać co im się podoba - ale nie wmawiajmy ludziom, że Mickiewicz ich zachwyca, jak ich nie zachwyca.
[#210] Re: Vampie 500/2000

@Cedrat, post #209

ale nie wmawiajmy ludziom, że Mickiewicz ich zachwyca, jak ich nie zachwyca.


ale wielkim poetom byl.. pomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem