kategoria: CD32
[#1] Cd32 cdrom
Hejka Panie i Panowie ;)

Pomóżcie w następującej kwestii .
Postanowilem po latach odkurzyc po latach moje c64 i ami 32 z sx32 pro.
O ile c64 wystartowalo bez problemów to Ami ma następujące objawy.
Po podpieciu zasilacza atx ~ czarny ekran. Rozkrecanie Ami do ostatniej srubki, delikatne przeczyszczenie portów, styków, włącznie z gniazdem ram cpu, fpu zaowocowaly odpaleniem ale bez Cd, laser zawsze "pukał" przy wlaczeniu i na moment zapalał się led a teraz nic, nie mówiąc o ledwo słyszalnym dzwieku przy ekranie powitalnym cd32.
Ponowne rozkręcenie, czyszczenie itd.
Dźwięk uffffff wrócił ale cd dalej martwe...........
Jakieś konstruktywne pomysły poprosze ;)

Ps. Kilka lat wstecz wszystko hulalo ale to raczej bez znaczenia teraz ;)
[#2] Re: Cd32 cdrom

@mikecios, post #1

Na moje zakurzone oraz zaschnięty smar na ślizgach od przesuwu lasera, ewentualnie na przekładni. Podobnie jest w starych CD,DVD gdzie od nie używania po prostu smar zasycha i utrudnia swobodny przesuw lasera.
[#3] Re: Cd32 cdrom

@superbonio, post #2

Smar sprawdzony, niestety to nie to ;) przekladnie tez chodza, gdyby tu byl problem to laser by puknał przy włączeniu a tu ani drgnie.......
[#4] Re: Cd32 cdrom

@mikecios, post #3

Sprawdź : taśma łącząca laser, kondensatory, mikrostyk zamknięcia klapki.
[#5] Re: Cd32 cdrom

@mikecios, post #1

Nie wiem w jakich warunkach przetrzymywana była nieużywana CD32, jeśli w poprawnych nie za ciepło i sucho to wszystko wymaga tylko odświeżenia.
Swego czasu miałem problemy z odczytem oryginalnych płyt, pomogło wyciągnięcie taśmy z napędu i dokładne wyczyszczenie styków i gniazd. Kupiłem jakiś alkohol techniczny nadający się nawet do czyszczenia soczewek działa laserowego.
Ogólnie, problem zniknął i już nie wrócił.
U mnie poprawnie działający laser po zamknięciu klapki najpierw delikatnie się podnosi a potem opada. Można poczyścić jeszcze fotodiodę przy klapce, może jest zabrudzona i cały czas konsola ma sygnał zamknięcia pomimo podniesienia klapki. Może dlatego nie rusza płytą.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 09:25:56 przez Koyot1222
[#6] Re: Cd32 cdrom

@Koyot1222, post #5

Dzięki chłopaki za podpowiedzi ;) jak tylko wrócę z urlopu to skorzystam z Waszych sugestii i dam znać o rezultatach ;)
[#7] Re: Cd32 cdrom

@mikecios, post #6

Porób zdjęcia..
[#8] Re: Cd32 cdrom

@mikecios, post #1

Może to jednak z zasilaniem jest problem? Zmierz napięcia na tym zasilaczu... i oczywiście taśmę łączącą - a może przy rozkręcaniu odwrotnie podłączyłeś? ja chyba kiedyś do fdd odwrotnie podłączyłem też podobne objawy - nie działała ... ;-( po odwróceniu taśmy - ok było wszystko.
[#9] Re: Cd32 cdrom

@X-Type^HVR, post #8

I zobacz te dwa upierdliwe kondensatory przy wtyczce - są odwrotnie wlutowane i każdy je wymienia.
[#10] Re: Cd32 cdrom

@Mikrobi, post #9

Nie w każdej CD32 te kondensatory były wlutowane odwrotnie. Trzeba sprawdzić.
[#11] Re: Cd32 cdrom

@Marcin74, post #10

Chyba nie zaskoczylem..... ktore kondensatory ? Przy wtyczce zasilania ? I co to znaczy ze odwrotnie ?
[#12] Re: Cd32 cdrom

@X-Type^HVR, post #8

Tomek tej taśmy raczej nie da się odwrotnie podpiąć ;)
[#13] Re: Cd32 cdrom

@mikecios, post #11

Te dwa największe elektrolitowe.Na płycie rev 3 gõrny jest paskiem w prawo a ma być w lewo, dolny tez ma być odwrotnie. pracują przez to z odwrotnym prądem i mogły ci wylać..
[#14] Re: Cd32 cdrom

@Mikrobi, post #13

No to wiem ktore, na szczęście nie wylaly, nie są nawet wybrzyszone wiec chyba póki co nie będę ich ruszał. Jesli posprawdzam wszystkie inne możliwości to dopiero zabiorę się za nie ale dzięki za podpowiedź ;)
[#15] Re: Cd32 cdrom

@mikecios, post #12

Hejka Panowie.

Prośba o pomoc. Jednak poszła mi taśma łączeniowa do CD.
Przekopałem co się dało i za chiny nie mogę nigdzie znaleźć takiej samej.
Jest to taśma FFC 26pin FUJIKURA AWM 2896 80C VW-1.
Może ktoś ma lub podszepnie gdzie można kupić ?

Zdjęcie mojej starej taśmy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 17:19:24 przez mikecios

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 17:21:09 przez mikecios
[#16] Re: Cd32 cdrom

@mikecios, post #15

Popytaj i wyślij zdjęcie do np... impel Może coś poradzą? Mają różne taśmy łączące.
[#17] Re: Cd32 cdrom

@Koyot1222, post #16

Dzięki, właśnie napisałem ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem