kategoria: A600
[#1] WB eth PCMCIA Boot
Zastanawiam się czy ktoś korzysta z takiego rozwiązania. Kiedyś czytałem artykuł o instalacji WB przez sieć na A1200 tylko teraz go nie mogę znaleźć.

Chodzi mi oto aby botować Workbench przez sieć. W Amidze 600 na Vampire v2. Prędkość takiego połączenia wynosi około 2 MB/s. Tak że powinno wystarczyć korzystał ktoś z was kiedyś z takiego rozwiązania?


[#2] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #1

[#3] Re: WB eth PCMCIA Boot

@Sir_Lucas, post #2

Już miałem pisać NBD to mam ale przeczytałem "Features:" i zauważyłem

- netmount client and server for mounting other Amiga's partitions


Nie wiem będę próbował, z tego co pamiętam to artykuł o którym pisałem był po Polsku i było tam opisane edytowanie S-S i komputer PC z jakimś serwer z którego był pobierany WB do instalacji.

Ogólnie to muszę OS zainstalować na Vampire V2. Tak że to chciałem tak upewnić się czy może ktoś coś korzysta z takich rozwiązań. Tak że spoko dzięki.
[#4] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #1

Nie 2Mb/s?

2MB/s to nawet nie ma tyle karta 10Mbit
[#5] Re: WB eth PCMCIA Boot

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #4

Gunnar von Boehn napisał "Network download with 2 MB/sec" kliknij w zdjęcie albo w emotke pisze na klawiaturze tam znajdziesz link.
[#6] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #5

Na iBooku G3 przez AirPort na PCMCIA mam około 550kb/s
[#7] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #5

Ale po co tak kombinowac?
Odpalasz Amigę z dyskietki. Montujesz kartę SD a z niej adfy podmontowane przez file0: z pakietu xfs.

Szybko i elegancko bez zabawy z siecią

Ten pomysł z siecią tez jest do zrealizowania, ale wymaga wiekszej znajomości tematu.
Co wielu użytkowników może zniechęcić

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 12:48:55 przez Norbert
[#8] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #1

Lepiej przez Google Drive się bawić lub Dropboxa niż przez FTP.
[#9] Re: WB eth PCMCIA Boot

@Norbert, post #7

Nakombinować się trzeba teraz aby to uruchomić, pomyśl jakie z tego mogą płynąć korzyści.


Gdyby ktoś postawił serwer w Sieci do którego można by się zalogować tylko z Amigi. I Amiga pobierała by z niego OS. I nie działo by to na zasadzie np: Frinde OS. Był by to Social OS. To tak bardziej nie realnie ale możliwie

Włączasz Amigę logujesz się do sieci i oczom twoim ukazuje się OS w którym masz wszystkie Dema, Gry i Softy, do tego artykuły i książki. A w Amidze mógłbyś mieć kartę np: 1GB. Bo po co Ci więcej, wszystko masz na Systemie w sieci. Do autoryzacji mógł by być wymagany WB pierwsza dyskietka tak jak przy instalacji CllsicWB.


Prosto szybko i nowocześnie.


Nawet można by pobierać abonament euro na miesiąc czy coś w zależności od ilości użytkowników. Taki BBS przyszłości.
[#10] Re: WB eth PCMCIA Boot

@pong777, post #8

To co http jest szybsze od ftp prędkość ta sama aco do Google Drive użyjesz Handlera i zabotujesz z tego Amige?
[#11] Re: WB eth PCMCIA Boot

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

2148,85 K/s jest to prędkość podana w Kilobitach co w przeliczeniu na Megabajty daje 0.274 MB.

SysInfo też podaje prędkość w Kilobitach, czyli tak czy tak jest to prędkość stokowej A600 na porcie IDE. Czyli dało by się korzystać z Systemu przez eth.
[#12] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #9

Ale o nie jest trudne.
Kwestia zebrania odpowiednich programów i sposobu realizacji pomysłu.
Czy to ftpmount, googledrive , dropbox,
[#13] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #11

W lutym, jeszcze na starych corach, udało mi się wyciągnąć około 1,900 KB/s przy kopiowaniu przez FTP. Z servera postawionego na Linuxie do Ram-u Vampira 600.
Stos TCP/IP Roadshow. Widzę, że udało im się jeszcze ten wynik poprawić :) Nieźle :D



Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 19:36:35 przez Sir_Lucas
[#14] Re: WB eth PCMCIA Boot

@Norbert, post #12

Jak byś chciał to zrobić? Znając twoje możliwości dydaktyczne to pewnie wiesz jak to zrobić tylko nie chcesz od razu napisać, tak żeby było ciekawiej:)


Coś tam czytałem, bo da się odpalić stos TCP z romu. Jak by tam go wgrać?

Nawet Toni Willen coś o tym pisał że jest to możliwe tylko trzeba odpalić stos. Że jest możliwe boot from eth.
[#15] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #11

SysInfo podaje prędkość w bajtach link
[#16] Re: WB eth PCMCIA Boot

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #15

No dobra ale to Gunnar napisał

Network download with 2 MB/sec


Jak widzimy napisał Megabajty. A możliwości karty to 10 Megabitów czyli 1 Megabajt. Z scren-u wynika 0.2 Megabajta. Stockowo A600 ma nie całe dwa Megabajty.
[#17] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #16

Ja już skończyłem dyskuje. Od 2003 roku używam karty sieciowej na PCMCIA w A1200 to wiem lepiej jakie są transfery kart sieciowych po PCMCIA.
[#18] Re: WB eth PCMCIA Boot

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #17

Ty używasz 3com sterownik 3c589.device - ta karta wyciąga około 1003 KB/s - kopiowanie do RAM-u Vampira 600 poprzez FTP. Reszta kart 10Mbps wyciąga miej więcej podobnie.
Natomiast karty, które używają sterownika cnet16.device są sporo szybsze przy kopiowaniu plików przez FTP do RAM-u V600. Przetestowałem bardzo dużo różnych kart.
Najwieksza prędkość jaką udało mi się uzyskać to około 1900KB/s poprzez FTP na wsadzie z lutego, używałem karty ze Ethernet 10/100 Mbps ze sterownikiem cnet16.device

Podobnie z Plipboxem. Normalnie Plipbox wyciąga jakieś 70KB/s. Używając V600 transfery wzrastają do około 130 - 135KB/s. Szybki RAM Vampira 600 robi swoje.

Stos TCP/IP to ROADSHOW. Miami/MiamiDX pomimo swojej wygody jest sporo wolniejsze. W niektórych przypadkach nawet trzykrotnie wolniejsze.
[#19] Re: WB eth PCMCIA Boot

@TechNineWonder, post #14

Ja to widzę tak, ze Amiga startuje z dyskietki. Odpalany jest stos tcp/IP, FTP i obsługa wirtualnych dyskietek.
Reszta juz idzie poprzez net.

Można tez skorzystać z RAD:

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 19:15:56 przez Norbert
[#20] Re: WB eth PCMCIA Boot

@Norbert, post #19

Ale na czym chciałeś uruchomić serwer, na początku może być na Amidze. Ale w praktyce to dobrze by było wykorzystać Rpi 3 z modemem LTE że by to było w miarę mobilne i energooszczędne.

Tu mam taki temat Networkboot ROM for Amiga/68k. Amiga NFS

Jak by się dało lądować wszystko z dyskietki to spoko, ale spreparowanie kicka też by było ciekawe.

Tak że nie wiem, na razie muszę porobić parę rzeczy z Systemem. Ale jak ogarnę na pewno będę przeglądał Internet w poszukiwaniu jakiś informacji. Parę tematów jeszcze widziałem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem