[#1] Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)
Wczoraj próbowałem napisać post na forum za pomocą mojej Amigi i doświadczenia z tym związane natchnęły mnie do tego pytania.
Ponieważ lubie nasz język ojczysty, postanowiłem spolszczyć sobie, w miarę możliwości, WB 3.1 w mojej Amidze (teraz A1200, ale to samo mam w A600). Znalazłem na sieci odpowiednie paczki, zainstalowałem (locale + czcionki + kodowanie klawiatury) i działa. Ustawiłem co trzeba, zmieniłem czcionkę systemową. Wygląda OK, działa OK. Wiele aplikacji również umie do mnie zagadać po polsku.

Ale potem usieciowiłem Amigę, wgrałem IBrowse i pojawił się standardowy problem w postaci niezgodnego z ISO kodowania pl-literek na stronach WWW. No to pogooglałem, znalazłem opis użycia TTF-ów, zainstalowałem co trzeba, zmieniłem czcionki w IBrowse i jest lepiej. Ale nie do końca, bo co z tego, że wyświetla się OK, skoro posta napisać się nie da, bo klawiatura wciąż działa ze złym kodowaniem. No to znów google, znalazłem mapowanie klawiatury dla ISO, ale... Problem jest taki, że to mapowanie nie pasuje do fontów systemowych (bo są w kodowaniu amigowym). Jednocześnie wybór fontów do wpisywania tekstu np. w IBrowse jest tożsamy ze zmianą czcionki systemowej. A jeśli zmienię czcionkę systemową, to WB i inne aplikacje dotąd działające jak trzeba, będą wyświetlać krzaki. I też będzie źle.

I teraz pytanie - jak sobie radzicie z tym problemem? O ile ktoś go napotkał. Oczywiście mogę zrezygnować z polskiego locale, przełączyć system na język angielski i włączyć TTF-y w kodowaniu ISO jako czcionkę systemową i wybrać kodowanie klawiatury dla ISO. I wtedy powinno to działać. Nie znaczy to, że się boję angielskiego - wprost przeciwnie. Tylko jakoś tak się już do polskiego języka interfejsu przyzwyczaiłem... Aczkolwiek to chyba jedyne sensowne rozwiązanie, bo trzeba by było przekodować na ISO locale do wszystkich zainstalowanych aplikacji.

Ale może ktoś opracował lepszy sposób?
[#2] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@perinoid, post #1

Czytałeś?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 15:41:12 przez Norbert
[#3] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@Norbert, post #2

Oczywiście. Stąd miałem wiadomości o użyciu TTF-ów i mapowanie ISO dla pl. Ale to sprowadza się do konieczności użytkowania angielskiego dialektu WB i innych aplikacji.
[#4] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@perinoid, post #3

Zmieniasz keymapę na ISO i masz w systemie polskie litery z fontów ISO.
[#5] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@perinoid, post #3

Pliki lokalizacyjne też można przekodować z AmigaPL na ISO.
[#6] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@Krashan, post #5

O to to, właśnie. Jest jakieś automagiczne narzędzie do tego? Mogę sobie przerzucić pliki na Linuksa, potraktować iconv-em albo czymś podobnym, ale nie wiem, czy to wystarczy (nie podglądałem plików lokalizacyjnych). No i to mało wygodne.
[#7] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@Norbert, post #4

I krzaki w miejsce pl-literek widocznych obecnie. Locale są domyślnie kodowane w AmigaPL.
[#8] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@perinoid, post #7

Locale to inna sprawa, ale zostało to juz wyjaśnione
[#9] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@Norbert, post #8

No to test A1200, IBrowse, locale angielskie, klawiatura polska ISO, czcionka polska ISO. Tylko polskich liter w tym zdaniu jak na lekarstwo... ążśźęćń󳥯ŚŹĘĆŃÓŁ
Adminie, wybacz szeroki uśmiech
[#10] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@perinoid, post #9

Zawsze mogłeś napisać nieśmiertelne „Leź, dość próżnych kłamstw, rąb fuzję, giń!” (wszystkie litery polskiego alfabetu).
[#11] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@perinoid, post #9

Próbowałeś mojego locale-pl ISO-8859 ? Nie wiem czy działa ono na 3.1 bo jest do 3.9 BB2, ale można sprawdzić mam tam sporo programów spolszczone, których jeszcze nikt nie spolszczył np. MiamiDX, DiskSalv4, SimpleCat, KingCon, ReqChange,Reqtools itp. ,a obecnie pracuje nad showamiga96, scout. Nie używałem tam skrótów więc jest wymagana rozdzielczość większa niż 640x256.


Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 19:20:05 przez HanSolo
[#12] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@HanSolo, post #11

Podasz link?

Żeby było śmiesznie:
1. Mam zainstalowane W.F.M.H. LocalePL v3.2, ale one mają kodowanie AmigaPL
2. Zainstalowałem wymienione w jednym z powyższych linków plki do ISO (z instrukcji Roberta Jackowskiego).
3. Zainstalowałem polskie czcionki ISO (również TF-y) i przełączyłem na nie interfejs.
4. Przełączyłem locale na te z tej paczki (nie z W.F.M.H.).
I... system poprawnie mówi do mnie po polsku. Nadal. Jakby czcionki ISO o których mowa, miały PL-literki w obu formatach (?). Albo w jakiś inny sposób literki są dopasowywane. Nie wnikam. Cieszę się szeroki uśmiech
[#13] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@perinoid, post #12

Link do tematu

Link do paczki

niedługo w temacie pojawi się kolejna aktualizacja nr 6 , ale jeszcze jej nie skończyłem.
[#14] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@Krashan, post #10

nie prościej "zażółć gęślą jaźń"? siedzi, pije i chrupki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 19:49:19 przez snajper
[#15] Re: Jak sobie radzicie z różnymi kodowaniami polskich liter? (WB 3.1)

@snajper, post #14

Prościej, ale to zdanie nie zawiera wszystkich liter polskiego alfabetu .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem