kategoria: A1200
[#1] Proces odbudowy A1200
Niech będzie pozdrowione drogie amigowe grono,
Konto mam tutaj już jakiś czas, ale obawiałem się zabierać głos bo ja taki mały żuczek jestem i w ogóle się wstydzę a tutaj takie super ogarnięte osoby z świata Amiga a ja tak mało wiem.

Nazywam się Krzysiek, pracuję i mieszkam w Bydgoszczy i od roku stopniowo odbudowuję Amiga 1200. Nigdy nie było mnie stać na tego mercedesa wśród komputerów Amiga, nawet teraz gdy ceny przez spekulantów grających na bańce retro urosły do strasznych rozmiarów.

Sytuacja się zmieniła, gdy zlitował się nade mną mój kolega z pracy Skipp (pewnie tu jest obecny) i dał mi jedną z swoich płyt do A1200. A1200 miała uszkodzony port IDE, ale takiego prezentu się nie odmawia. Przyjąłem ten wspaniały podarunek i zacząłem proces odbudowy komputera.

Po prawie 6 miesiącach komputer jest już w stanie używalności, zostały jeszcze małe rzeczy do zrobienia (np wewnętrzny zasilacz czy zakup karty sieciowej czy jakiejś turbo).

Płyta a1200 jest zamontowana w big tower z wykonaną specjalnie pod ten projekt płytą tylną. Jest zamontowany emulator floppy GOTEK. W port IDE po naprawie jest włożony adapter z dyskiem Compact Flash i zainstalowanym Workbench 3.1. Klawiatura będzie podłączona przez również już zainstalowany adapter USB.

Port IDE naprawił mi Sebastian z Retro Gaming Room (widoczny tu na zdjęciu).
Części zamówiłem z Amibay
Backplate wykonał Paweł z zakładu http://grawerowanie.bydgoszcz.pl/

Kilka zdjęć:



Pozdrawiam serdecznie.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 16:41:10 przez fidiasz

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 16:41:17 przez fidiasz
[#2] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

No i całkiem fajnie wygląda ta Twoja amiga.
[#3] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

A ja myślałem, że czasy obudów tower-potworów pod sufit już minęły...
[#4] Re: Proces odbudowy A1200

@recedent, post #3

Kolega przecież napisał, że dostał samą płytę, więc adoptował od grzyba. Niedługo pojawi się wysyp nowych obudów do 1200, to pewnie stare, zwłaszcza te zniszczone i pożółkłe powinny stanieć.
[#5] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

Witamy!
Pokaż jak ten tower prezentuje się od frontu.
[#6] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

No kurczę, fajnie, inwencja wymiata OK
[#7] Re: Proces odbudowy A1200

@amigachelm, post #4

Amiga od początku miała być wsadzona do Towera. Kwestia była jedynie jakiego towera.
Chcę tam dorzucać stopniowo wszelkie możliwe i dostępne dla mnie rozszerzenia. Marzy mi się Vampire 2 do A1200 (wiem, że muszę poczekać aż ekipa upora się z przygotowaniem i wiem, że nie będzie to za prędko). Tower jest najbardziej praktyczny w obsłudze.

Niestety do A1000 i A4000 ciężko dostać i są dość drogie. Big Tower dostałem z OLX za jakieś 60 pln.
Backplate Paweł zrobił mi po kosztach materiałów. Długo trwało, ale warto było czekać.
Płytę dostałem od Skippa za co należy mu się dozgonny szacun.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 16:59:50 przez fidiasz
[#8] Re: Proces odbudowy A1200

@waldiamiga, post #5

Waldi,
Front pokaże dziś wieczorem. Na razie jestem jeszcze w trasie. Wieczorem też podłączę od monitorka Commodore, porobię parę zdjęć i coś czuję, że zarwę nockę :)
[#9] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #7

Ładnie wykonana tylna zaślepka :)
[#10] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

A kondensatory wymienił?
[#11] Re: Proces odbudowy A1200

@waldiamiga, post #5

Akurat Sebastian wrzucił film o projekcie na swój kanał YT:
link

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 17:42:45 przez fidiasz
[#12] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

Powodzenia w doprowadzeniu sprzętu do docelowego stanu!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 18:11:40 przez Wiśnia87
[#13] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

Super! OKOKOK
[#14] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

[#15] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #1

No to skoro Amiga jest już w stanie używalności (wczoraj bawiłem się w Deluxe Paint V) trzeba przejść do kolejnej fazy kompletowania bajerków :)

Na liście jest:
1) Ryś MKII (Albo TOM) Adapter- oryginalna myszka trumienka jest fajna, ale bardzo niepraktyczna i niewygodna do pracy. Ryś pomoże mi podłączyć lepszą i nowszą myszkę USB.

2) Adapter USB (np Subway USB Adapter albo Rapid Road USB) bym mógł np podłączyć pendrive z FAT32. Do tego czasu dane będę przenosił z wykorzystaniem wirtualnych obrazów ADF utworzonych np na winUAE i wczytywanych przez GOTEK USB Drive

3) Kątówka do PCMCIA (i jakiś extender)- niestety w obecnej formie nie ma możliwości podłączenia karty PCMCIA (chyba, że nie zamykałbym obudowy)

4) Karta sieciowa PCMCIA
5) Kości ZIF z Fast Ram. Mam kartę turbo z 1MB Fast ale jest opcja dołożyć więcej kości z pamięcią

W związku z powyższym, jeżeli ktoś z PPA posiada coś takiego za cenę mniejszą niż na Amigakit / Ebay to zapraszam do sekcji Giełda, gdzie za moment będę wystawiał ogłoszenia :) Trzeba zrobić plan wydatków na Październik.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 10:20:19 przez fidiasz

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 10:20:31 przez fidiasz
[#16] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #15

Kątówki PCMCIA i prawdopodobnie również ekstendery będę miał gdzieś w okolicach listopada (na razie pracuję nad prototypami).
[#17] Re: Proces odbudowy A1200

@Krashan, post #16

Dzięki Krashan! Odezwę się do ciebie przez FB (tak szybciej będzie). Wiem, że znacie się z Skippem.
[#18] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #15

No to plany się powoli klarują.
Na razie Skipp pożyczył mi tymczasowo swoją kartę turbo z + 4mb fast. Różnica jest pokazana na zdjęciu:


W październiku planuję dokupić Tom Adapter bym mógł używać myszki usb i może moduł RTC z AmigaStore (http://amigastore.eu/en/13-rtc-real-time-clock-module.html)

Moduł mogę podłączyć bezpośrednio do gołej Amiga i zobaczymy jaki będzie zysk w wydajności.

Potem podłączę go do ACA 1221/17mhz (http://amigastore.eu/en/423-aca-122117mhz-full-and-9mb-of-ram.html) i oddam kartę Turbo Skippowi.

Sądzę, że do czasu wyprodukowania Vampire2 do A1200 wystarczy mi ta ACA. Niestety na ACA muszę stopniowo odkładać bo wydatek około 400 pln na razie jest dla mnie za duży na jeden raz.
[#19] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #15

4) Karta sieciowa PCMCIA


Jeśli szukasz karty sieciowej PCMCIA WIFI WPA2/AES albo Ethernetowej daj znać na PM do mnie.
Mam ich sporo na zbyciu.
[#20] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #18

Moduł mogę podłączyć bezpośrednio do gołej Amiga i zobaczymy jaki będzie zysk w wydajności.
Moduł RTC nic nie zmienia w kwestii wydajności, po prostu Amiga pamięta aktualny czas.
[#21] Re: Proces odbudowy A1200

@Krashan, post #20

No tak... dureń ze mnie :)
[#22] Re: Proces odbudowy A1200

@Sir_Lucas, post #19


Jeśli szukasz karty sieciowej PCMCIA WIFI WPA2/AES albo Ethernetowej daj znać na PM do mnie.
Mam ich sporo na zbyciu.



Dzięki, to akurat najmniejszy problem. Jak będzie już kątówka i extender to kartę PCMCIA za grosze wszędzie dostanę.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 23:03:26 przez fidiasz
[#23] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #22

Pamiętaj, że nie każda sieciówka działa z Amigą
[#24] Re: Proces odbudowy A1200

@NeckUno1, post #23

W odpowiedzi na #22
Pamiętaj, że nie każda sieciówka działa z Amigą


Dzięki za troskę. Mam tu biurko obok dobrego doradcę i na pewno coś wspólnie dobierzemy.
[#25] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #22

Oj nie wiem czy tak ławo zdobędziesz kartę sieciową(jako całość karta+dongle), która zadziała z Amigą w rozsądnej cenie. Zresztą kartę sieciową może rzeczywiście pikuś dostać(sam mam ich sporo) ale kabelek do niej to już inna bajka. Chyba, że masz dostęp do jakichś starych sprzętów.
[#26] Re: Proces odbudowy A1200

@Tomski, post #25

A po co mu dongle? Kupi sobie kartę 3Com z X-Jackiem i dongle mu zwisa:

[#27] Re: Proces odbudowy A1200

@recedent, post #26

Ja mam taką i śmiga https://www.amazon.de/D-Link-DFE-670TXD-100MBIT-PCMCIA-Netzwerkkarte/dp/B0000AT71I
[#28] Re: Proces odbudowy A1200

@fidiasz, post #18

O ile mnie pamięć nie myli, to większość rozszerzeń turbo (karta z procesorem) lub ram (tylko pamięć) ma też na pokładzie RTC - więc zakup dodatkowy niekoniecznie jest potrzebny...
[#29] Re: Proces odbudowy A1200

@Amigo-A1200-040, post #27

Jaki transfer na tym jesteś w stanie osiągnąć? Zastanawia mnie na ile obecnie ogranicza mnie procesor, pamięć i reszta (Blizzard 1230@50), a na ile sieciówka (3com 10MBit).
[#30] Re: Proces odbudowy A1200

@perinoid, post #29

Jest wiele czynników, które wpływają na szybkość przesyłu danych.
1. BlizKick i mapowanie Kick.
2. Stos TCP/IP - Roadshow najszybszy, MiamiDX najwolniejszy.
3. Różne patche.
4. Kopiowanie do Ram-u czy też na HDD/CF
5. Fast-ATA

3com 10Mbit + Mapowany Kick i Roadshow to u mnie przez FTP około 500KB/s
D-Link 670 tak samo. Różnicę niewielką dopiero widać przy 060. A sporą różnicę widać przy V600 gdzie przez FTP z 3com 10Mbit lub inną kartą 10Mbit wyciągam 1003KB/s, a z kolei z kartami 10/100Mbit i cnet16.device 1800KB/s - stos Roadshow.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem