[#151] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@skipp, post #150

Szkoda, że nic nie słychać o planach wznowienia produkcji płyt głównych do A4000 Nawet jeżeli te karty pojawią się na rynku, to większość ami-ludzi nie ma niestety a4k.
[#152] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Kustosz, post #151

Nawet jeżeli te karty pojawią się na rynku, to większość ami-ludzi nie ma niestety a4k.

Może nie w Polsce (czy generalnie w środkowo-wschodniej Europie) - ale na zachodzie Europy ani za oceanem ich nie brakuje. Tam "duże" Amigi miały o wiele większy udział w rynku.

A ponadto, CyberStormPPC działa też z A3000, a nie tylko A4000.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 13:12:30 przez skipp
[#153] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@skipp, post #152

Tak, ale 3000-czek chyba jest znacznie mniej na świecie.

Myślę, że dobry target do masowej produkcji to B1260 / BPPC + BVision, choć nie wiem czy technicznie możliwe byłoby dodanie obsługi BVision i złącza do zwykłego Blizzarda (B1260).

(Wie ktoś może, czy gdy uszkodzony jest moduł PPC w BlizzardziePPC to karta działa jako B1260 + BVision czy też wtedy już nic nie działa? )
[#154] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #144

Do oglądania filmów HD?


Też, ale głównie do AOS4. Zalóżmy że zamiast 603 lub 604 byłby tam G4 1.2 GHz. Wątpie że uciągnie FullHD, ale zwykłe 720p na pewno.

Prościej i taniej byłoby zrobić nową karte graficzną w miejsce BVision i wsparcie dekodowania przez GPU w mplayerze.


To trzeba by zrobić niezależnie. Permedia2 w BVision fajna była w latach 90 tych. Dzisiaj wygląda jak AGA.
[#155] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@skipp, post #152

CyberStormPPC działa też w A1200 ze slotami Zorro, ale dużo wolniej niż w A4000. Oczywiście sam tego nie sprawdziłem. Takie wątki przewijały się na forum kilkanaście lat temu.
[#156] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Kustosz, post #153

BPPC


Z 603 i 604 nie ma sensu. Najlepiej G4 lub mocno przetaktowany G3, czyli jednak lepiej G4.


BVision


Permedia2 8 MB w BVision to straszna bida jak na te czasy. Dzisiaj potrzeba duuuużo wiecej pamięci graficznej. Najlepiej włożyć elektronikę z najtańszego Radeona którego obsługują AOS4 i MOS.


PS. Fajnie sobie gdybamy :D
[#157] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Kustosz, post #153

gdy uszkodzony jest moduł PPC w BlizzardziePPC to karta działa jako B1260 ?

Niestety nie.
[#158] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Andrzej Drozd, post #156

Opowiem jeszcze trochę o BVision i o jej małej pamięci graficznej. Zacząć trzeba od AGA. Na AGA używam WB w 800x600, w 64 kolorach. Dzięki FBlitowi jestem w stanie odpalić przeglądarkę WWW i kilkanaście innych programów. Pamięć graficzna się kurczy. Wiadomo.
Natomiast BVision nie używa się w 800x600 i 256 kolorach, tylko minimum 1024x768, w minimum 16 bitach. Po odpaleniu WWW i dosłownie kilku programów, pamięć graficzna kurczy się do zera. Co jest częstym powodem do restartu.

Workbench w wysokich rozdziałkach potrzebuje minimum 32 MB pamięci graficznej do komfortowej pracy w multitaskingu. A raczej nawet 64 MB. Tak więc nowa karta powinna mieć minimum 128 MB.
Aktualne 8 MB to porażka i brak FBlita lub czegoś podobnego w CGX/P96 dyskwalifikuje tą kartę w tych czasach.

Dodane: Workbench prześcignął swoje czasy i tak go można rozbudować, że jego apetyt na pamięć graficzną wciąż rośnie.OK

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 18:17:56 przez Andrzej Drozd
[#159] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Andrzej Drozd, post #158

To raczej głupota sterownika graficznego, który wszystko trzyma w pamięci graficznej niż prześciganie w czasie. Gdyby ramka była przygotowywana w RAMie, to do 1024x768x16 wystarczyłoby 2MB pamięci graficznej
[#160] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Andrzej Drozd, post #156

Jeżeli ktoś posiada całe know-how firmy Phase5, potencjalnie przez kilkanaście lat pracował powoli nad rozwojem projektów oraz widzi ekonomiczny sens produkcji starych kart jak i wdrażania nowych (ulepszonych) rozwiązań to możliwe, że wybranym zostałby procesor G4.

Niestety TDP procesora G4 np. 7447a 1,42 GHz wynosi max. ~ 30W, czyli byłoby sporo więcej ciepła do rozproszenia niż w przypadku procesora 603e 4-6 W. Obniżenie taktowania nie wpłynęłoby natomiast znacząco na ilość wydzielanego ciepła. Nasuwa się więc wniosek, że to rozwiązanie pasowałoby tylko do Amig w obudowach tower i zawęziło grono odbiorców.
[#161] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@sanjyuubi, post #159

Całkowicie się z tobą zgadzam, ale wiesz jak jest, nie ma kto tego poprawić, bo i po co? Czyli "nowa BVision" musi mieć 128, a nie 8.

Gdybajmy dalej, świetny temat.
[#162] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Kustosz, post #160

Nasuwa się więc wniosek, że to rozwiązanie pasowałoby tylko do Amig w obudowach tower i zawęziło grono odbiorców.


W A1200, w standardowej obudowie mam Apollo 040/40 MHz, tylko z radiatorem. Ten procesor w ten sposób po 10 minutach rozgrzeje się do czerwoności.
Zastosowałem malutki wentylator który chłodzi całą Amigę wewnątrz. Już kilkanaście lat tak mam i wszystko jest OK. Czyli G4 też można używać w desktopie.
[#163] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Andrzej Drozd, post #161

Dziwne że tylko ty masz taki problem. BVision sprawna? Robiłeś test pamięci "memtest vmem"?
[#164] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Kustosz, post #153

(Wie ktoś może, czy gdy uszkodzony jest moduł PPC w BlizzardziePPC to karta działa jako B1260 + BVision czy też wtedy już nic nie działa? )


Jaki moduł PPC? BlizzardPPC działa z uszkodzonym PPC, czyli bez procesora PPC, tylko trzeba wywalić ppc.library z flaszki skasować/przenieść ppc.library z libs, żeby nie było zwieszek przy przypadkowym odpaleniu softu PPC
[#165] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Andrzej Drozd, post #162

Jak można sprawdzić w manualu (strona 333):

MC68040 User's Manual

procesor '040 / 40MHz wymaga rozproszenia max. 9W ciepła, a to jest ponad 3x mniej niż G4 o taktowaniu 1.4 -1.5 GHz, które to pozwoliłoby np. na płynne odtwarzanie video 720p.

Osobiście, chciałbym przede wszystkim ujrzeć nowe egzemplarze klasycznych rozszerzeń.
[#166] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Kustosz, post #165

No wiesz, taki Mac Mini też nie ma zbyt dużo miejsca w środku, a G4 7447 1,5 GHz tam jakoś wcisnęli. Tylko zmyślnie skonstruowali dla niego "tunel powietrzny" którego jedną stroną wentylator zasysa zimne, a drugą wyrzuca nagrzane powietrze. Jak widać - w małej obudowie też "dasie".

Co nie zmienia faktu, że nowych produktów [...] i tak nie zobaczymy :)

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 21:43:47 przez moderator
[#167] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@recedent, post #166

Co nie zmienia faktu, że nowych produktów [...] i tak nie zobaczymy :)


Najpewniej tak będzie.

Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby okazało się, że zamiast oryginalnych '060 na nowych "starych" kartach pojawi się ... FPGA z procesorem Gunnara pomysł

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 21:44:02 przez moderator
[#168] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Geekboy68k, post #119

No dobra. Odsuńmy od siebie na chwilę opinie i zastanówmy się w ten sposób - przygotowanie materiałów na stronę, wykonanie fotografii, regularne zarządzanie profilem FB, niezależny website, rejestracja firmy, podczepienie rzeczywistego adresu, odbieranie telefonów, odpowiadanie na setki maili - te wszystkie czynności wymagają dość dużego nakładu czasu, energii i pracy. Myślę, że przekraczamy ilość zachodu który ktoś by sobie zadał wyłącznie po to by trollować grono (w większości anonimowych dla siebie) odbiorców. Rozumiem sceptycyzm, but seriously - kto zadawałby sobie tyle trudu?
[#169] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@F7sus4, post #168

kto zadawałby sobie tyle trudu?


Czarny charakter w stylu tych z filmów o Bondzie, albo...
ktoś [...].

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 18:41:17 przez SuperBuster

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 21:44:27 przez moderator
[#170] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@SuperBuster, post #169

[#171] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@recedent, post #170

Blizzard z uszkodzonym PPC działa dopóki się nie włączy softu na niego. Jak pisał kolega wyżej.
[#172] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@mwb113, post #171

To ciekawe... bo znani (najbardziej znani) elektronicy w tej kwestii mówili, że nie ma takiej opcji.
[#173] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@F7sus4, post #168

Rozumiem sceptycyzm, but seriously - kto zadawałby sobie tyle trudu?

Nie wiem, ale i tak nie wierze w Phase 5 . A nawet gdyby jakimś magicznym cudem powstały stare/ nowe blizzardy, to nie chciałbym w 2016 roku karty, która korzysta z pamięci SIMM , a z tego co widzę po "zdjęciach z facebooka" to na to wygląda :) .
[#174] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Vato, post #172

Najbardziej znani elektronicy, czyli Vato i spółka.
[#175] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Vato, post #172

Pewnie dlatego, że mało kto wpadłby na to, by wywalać jakieś biblioteki z flashki, szczególnie, że trzeba liznąć trochę wiedzy na temat działania takiego blizzarda także od strony programowej.
[#176] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #174

Mówisz, że można odpalić kartę Blizzarda 060 z PPC bez sprawnego PPC i używać jej jako zwyczajnego Blizzarda 060?



Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 23:57:03 przez Vato
[#177] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Vato, post #176

Zapomniałem zapytać po co komu BlizzardPPC bez procesora PPC?

Rozumiem, gdyby 603e były drogie trudno dostępne, ale tak nie jest.
[#178] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #177

Widzę, że lubisz odpowiadać pytaniem na pytanie. Jednak odpowiem po co.
Mam zepsutego Blizza 060 z PPC i pytałem czy da się ją zdiagnozować taniej
np. wymieniając na początek tylko 060 i olać PPC w tej diagnozie.
Nie, nie da się.

Najbardziej znani elektronicy, czyli Vato i spółka
hmmm np. usera stachu100 kojarzysz?



Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 02:29:45 przez Vato
[#179] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@Vato, post #178

Mojego pierwszego BlizzardaPPC to nie dali rady zdiagnozować w DCE. Powiedzieli, że naprawa nieopłacalna i karta na śmietnik, a padła flaszka i naprawił mi gościu z firmy Amigo.

Kilka lat temu Stachu wymieniał mi 68040 na 68060 w BPPC.
[#180] Re: Czy Phase5 powróciło na rynek?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #179

Jakieś nowe informacje w temacie kart?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem