kategoria: Sprzęt
[#1] 30 lat temu, czyli 68030
Trzymamy kciuki za na nowe FPGA z KrashanCore, z niecierpliwoscia czekamy na Vampire 1200, podczas gdy rowno 30 lat temu wyobraznia Amigowcow zawladnal procesor 68030, ktory mial sie pojawic na rynku kilka miesiecy pozniej.

link

PS. ciekawostka - emotikony w 1986 roku.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 09:16:36 przez charliefrown
[#2] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@charliefrown, post #1

Trzymamy kciuki za na nowe FPGA z KrashanCore


W Amigowym świecie to jest normalne przynajmniej w naszym kraju. Że nic się nie da zrobić po co w ogóle nie ma sensu.

A jak ktoś inny coś zrobi to nagle się zaczyna jak to? możliwe. Ja też chce.


Obstawiamy za ile pojawi się jakieś pierwsze Core. Ja stawiam na płu roku i jakiś zarys może się już pojawić. A i zmienił bym nazwę Crack$Core. Autor pewnie jakiś czas może chodzić odurzony wiedzą dlatego Crack Core. I też będzie musiał łamać jakieś bariery więc ja bym przyjął roboczą wersję Crack$Core 68k.

Ale trzymajmy kciuki za naszych polskich zdolnych Inżynierów. Młodych duchem czterdziestolatków.
[#3] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@TechNineWonder, post #2

Idź na spacer... Mam też prośbę do innych forumowiczów, żeby nie tworzyli z powietrza bytów nieistniejących.
[#4] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Krashan, post #3

Zbieraj teraz to co zasiałeś
[#5] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@sanjyuubi, post #4

Zbieram, ciekawe spostrzeżenia o niektórych forumowiczach.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 16:03:07 przez Krashan
[#6] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Krashan, post #5

Sam napisałeś, to co się dziwisz
[#7] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@spidi, post #6

Nic sam nie napisałem. Jak będzie coś działać, wtedy napiszę.
[#8] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Krashan, post #3

Cały czas mam otwarte okno

żeby nie tworzyli z powietrza bytów nieistniejących.


To jest już istniejący, nie ma takiego czegoś że czegoś nie ma. Bo jak tego nie ma to wiesz że tego nie ma. Czyli to jest.


Tak się zastanawiam czy dałbyś radę stworzyć Procesor w FPGA. tzn. nie tworzyć karty turbo tylko stworzyć procesor.

Czyli np: samo PCB z Cyclone III posiadającą wyprowadzenia pga 68 tak jak 030.

I takie PCB wpinasz w kartę turbo i np. Blizza z twoim CPU dało by się kręcić do 70Mhz. Lub więcej.

Rozumiesz oco mi chodzi abyś nie robił całej karty turbo tylko sam procesor. Wtedy tradycjonaliści kupowali by od ciebie CPU w FPGA i kręcili swoje Blizzy do niebotycznych prędkości aż by im trzeszczały ramy.wariat?

Po za tym mógłbyś taki procesor sprzedać np. userom Atari. obsesja
[#9] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@TechNineWonder, post #8

Tak się zastanawiam czy dałbyś radę stworzyć Procesor w FPGA. tzn. nie tworzyć karty turbo tylko stworzyć procesor.
Tak jest trudniej. Poza tym tradycjonaliści zapewne chcieliby, żeby taki procesor był cycle exact, czyli żeby wszystkie instrukcje we wszystkich trybach adresowania wykonywały się dokładnie tyle samo taktów zegara. A tak jest jeszcze trudniej. No i wreszcie najbardziej tradycyjni tradycjonaliści by powiedzieli, że to i tak jest emulacja i że tylko oryginalny krzem z Motoroli jest godzien napędzać ich maszyny.

Dlatego znacznie prościej (i zyskowniej) jest liczyć na tę większość tradycjonalistów, dla których karta turbo oparta na układzie FPGA zawierającym m. in. procesor zgodny z 680x0 jest wystarczająco tradycyjna...

Co do wkładania w Blizzardy i kręcenia do niebotycznych prędkości, szybko by się okazało, że pozostałe układy logiczne i pamięci nie pozwalają na pofikanie. Zobacz sobie jakie Vampire ma transfery do pamięci fast...
[#10] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Krashan, post #9

Juz od dawien dawna nurtowala mnie jedna mysl. Po co sie bawic tak niskopoziomowo ukladajac bramki w jakims FPGA? Czemu nie wejsc na wyzszy poziom i zrobic karte na jakis inny procesorze, chocby jakis intelu za 100 zyla, obudowac go jakas fikusna elektronika, dodac ROM (FLASH) z emulatorem procesora jakim bysmy chcieli i wojla.

Jesli dla kogos by to bylo niekoszerne to przyszedlby jakis szlifierz i po klopocie.
[#11] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Krashan, post #9

Zobacz sobie jakie Vampire ma transfery do pamięci fast...


Wiem.

Ale wiesz nawet takie 030 70-80 Mhz. Mogło by być czymś. Po za tym taki procesor były w stanie wskrzesić martwe karty turbo lub mobo. No bo kiedyś te ceramiczne lub też plastikowe CPU się skończą.


Ale tak czystko naukowo czyli dla testu. To takie Apollo 060 chodzi na 100Mhz. I to jest ciekawe ile by można wyciągnąć z takiej wiekowej karty wkładając tam CPU w FPGA. Ale o tym pewnie się szybko nie dowiemy.
[#12] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Phibrizzo, post #10

Czemu nie wejsc na wyzszy poziom i zrobic karte na jakis inny procesorze, chocby jakis intelu za 100 zyla, obudowac go jakas fikusna elektronika, dodac ROM (FLASH) z emulatorem procesora jakim bysmy chcieli i wojla.
Pewnie dlatego że prościej i taniej jest poukładać bramki w FPGA. pomysł
[#13] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Krashan, post #9

Co do wkładania w Blizzardy i kręcenia do niebotycznych prędkości, szybko by się okazało, że pozostałe układy logiczne i pamięci nie pozwalają na pofikanie. Zobacz sobie jakie Vampire ma transfery do pamięci fast...


To ja to tutaj tylko zostawię

[#14] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@skipp, post #13

Jedyne co vampir potrafi to wygenerować tą czerwoną kreskę?
Czy nic nie robicie na Amidze poza sysinfo

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 23:25:13 przez Vato
[#15] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Vato, post #14

Tak.
[#16] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@skipp, post #15

No pięknie żeście ukradli @charliefrown wątek. Wzorowo
[#17] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@_arti, post #16

Ja bardzo przepraszam, pisałem o 68030 w samych superlatywach :)

@charliefrown 68030 is King. All hail the King.

[#18] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@charliefrown, post #1

PS. ciekawostka - emotikony w 1986 roku

Bo to już cztery lata po odkryciu emotek, a niektórzy twierdzą że sto lat temu pokazały się pierwsze w jednej z gazet
[#19] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@skipp, post #17

OK
[#20] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@Krashan, post #9

... a irracjonalnie tradycyjni tradycjonaliści powiedzieli by, że prawdziwa Motorola jest tylko ta, którą wyprodukowała Motorola przed zmianą nazwy na Freescale.
[#21] Re: 30 lat temu, czyli 68030

@KM, post #20

Eee tam... Tylko złota trzydziestka w obudowie PGA. :D
Ooo, dokładnie ta:

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem