kategorie: A1200, A500, A600
[#1] z WHload na 3,5"
Witam

Panowie i Panie mam pytanko. Po 20 latach przerwy stałem się ponownie szczęśliwym posiadaczem A600. Jak się okazuje ma ona zainstalowane 4GB zapełnione do full. Niestety pamięci tylko 2mb. Póki co karty turbo nie posiadam więc te 4gb programów i gier jest bezużyteczne. I tu moje pytanko. Czy jest możliwość aby gry i programy które mam na tym dysku zgrać jakoś z powrotem na 3,5" dyskietkę/dyskietki??
[#2] Re: z WHload na 3,5"

@Badyl85, post #1

Jakie 4GB ? Karta CF jest, czy HDD ? Startujesz kompa z HD czy Wyświetla Ci się normalny ekran (fioletowy z dyskietką) ?
[#3] Re: z WHload na 3,5"

@Badyl85, post #1

O ile się orientuję to każda gra w whdload zawiera plik w adf, który można zrzucić na dyskietkę. Myślę jednak, że to syzyfowa praca. Łatwiej pobrać z sieci paczki gier w adf i wybrane zrzucać na dyskietki. Może być niezbędne podpięcie dysku do pc i wrzucenie na dysk np. adfblitzer lub innego programu tego typu, który umożliwi nagrywanie adf z Amigi na dyskietki oraz wybranych adf.

Oczywiście wszystko przy założeniu, że gry o których mówisz są pod whload.
[#4] Re: z WHload na 3,5"

@Hubez, post #2

W Amidze jest karta CF. Jak odpalam nie ma dyskietki tylko od razu pokazuje
WHload
[#5] Re: z WHload na 3,5"

@misiek2, post #3

Nie każda gra whdload zawiera obraz dyskietki.
Jeśli nawet jest to obraz, to nie jest on zgodny z adf.
[#6] Re: z WHload na 3,5"

@Norbert, post #5

Często jest zgodny - to są dumpy dyskietek 1:1, czyli to samo co ADF.
[#7] Re: z WHload na 3,5"

@Badyl85, post #1

Jesli chcesz to robic na swojej Amidze zalecam zakupy:
Karta PCMCIA CF
Karta CF
USB czytnik kart CF (dla pc)

Dalej... musisz mieć zaistalowanego Workbencha na Amidze
I programik adf2disk oraz dms.
Wtedy obrazy sibie nagrasz na dyskietki.

Jednak najlepiej zdobyć pamięć fast i jedbak odpalać gry z whdload.
[#8] Re: z WHload na 3,5"

@Vato, post #7

Otóż to, choćby na PCMCIA - koszt jakby niższy od dowolnej karty turbo, a do WHDLoad styknie.
[#9] Re: z WHload na 3,5"

@recedent, post #8

No właśnie na PCMCIA mam dodatkową kartę z 1mb ale to i tak kicha. 70% gier nie rusza bo wywala komunikat że nie ma wolnej pamięci a te które ruszają tylko się tną i migają. Powiedzcie mi w takim razie czy taka karta jak ACA620EC rozwiąże mi problem czy musi być coś lepszego?? Bo z tego co widzę na dyskietki nie mam co liczyć.
[#10] Re: z WHload na 3,5"

@Badyl85, post #9

A ja myślałem że masz wolny slot PCMCIA i dodatkowy 1 MB CHIP pod klapką...
Ile Ci zostaje pamięci pod Workbenchem jak się wszystko załaduje?
[#11] Re: z WHload na 3,5"

@recedent, post #10

Mniej niż 500. Czasem 400 ale zdarza się i około 200 wolnego.
[#12] Re: z WHload na 3,5"

@Badyl85, post #11

To raczej jest problem ze zbyt małą ilością chipram. Warto rozważyć dołożenie 1 mb nie na pcmcia ale pod klapkę.
[#13] Re: z WHload na 3,5"

@Badyl85, post #11

Odpal Amige bez s-s (odpowiednia opcja w bootmenu)
Potem loadwb i endcli.
Na wyskakujace okienku wcisnij CANCEL.
Teraz masz duzo wiecej pamieci i mozesz potestowac whdload.
Mniej wymagajace (pamiec) gierki powinny sie odpalic
[#14] Re: z WHload na 3,5"

@misiek2, post #12

Tu nima co rozważać tylko trzeba kupić, zwłaszcza że są nowe karty dostępne :)
http://www.ppa.pl/forum/elektronika/35180/a600-chip-ram#m531412

A tu zobaczysz co ruszy (memory usage WHDload)
http://www.amigang.fr/whdload-memory-usage.html


Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:43:19 przez Vato
[#15] Re: z WHload na 3,5"

@Vato, post #14

To też może pomóc jeśli nie chce się rozbudowywać pamięci -> MultiBoot
[#16] Re: z WHload na 3,5"

@Sokok, post #15

Może też zaglądnąć do działu giełda i zareagować na to ogłoszenie


05.09 22:58, xmarcin

Stacja dyskietek od PC z odpowiednim kabelkiem do nagrywania adf na dyskietki z poziomu komputera PC po porcie LPT. Zestaw sprawdzony dziala bez zastrzezen.

Cena: 50 PLN


Oczywiście trzeba tu zaznaczyć że LPT to już nie jest dziś standard w nowych PCtach i po prostu takiego portu nima
Ale jak masz coś starszego to luz.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 19:43:06 przez Vato
[#17] Re: z WHload na 3,5"

@madman15, post #6

Często jest zgodny - to są dumpy dyskietek 1:1, czyli to samo co ADF.


Żaden obraz dyskietek gier z copylockiem, które są NDOS nie jest nawet zbliżony do ADF-a ("Mortal Kombat", "Body Blows", "Zool" itd.). Oczywiście mogą być przypadki, że slave obsługuje crack i wówczas obrazy dysków będą plikami ADF, ale to raczej nieliczne slave'y tak mają... Poza tym niektóre gry są przez installer odpowiednio "rozpakowywane" z dysków tworząc rip do postaci plików (kiedyś robił to Patcher, a później narzędzie RawDIC) i takich raczej na pewno laik nie włoży z powrotem na dyskietkę ("Perihelion", "Cannon Fodder"). Trudno byłoby nawet włożyć z powrotem na dyskietki gry dosowe, które pliki przechowują w katalogu data i tych dyskietek jest więcej niż jedna. Trzeba mieć dużo szczęścia albo samozaparcia. Tak naprawdę, jedyne co w 100% się uda zrobić "z powrotem" z grami WHDLoad, to wrzucenie ich na dyskietki tylko wtedy, gdy obrazy dyskietek mają rozmiar 901120 bajtów. Można też spotkać się z grami jednodyskietkowymi, gdzie obraz nie ma takiego rozmiaru, gdyż autor slave wprowadził obsługę jego skróconej wersji i laik już na pewno takiego obrazu też nie włoży z powrotem na dysk.
[#18] Re: z WHload na 3,5"

@Badyl85, post #9

Moim zdaniem najlepiej Furia. Od Lotharka najbliżej i najszybciej.
[#19] Re: z WHload na 3,5"

@perinoid, post #18

W sumie racja OK

Furia sklep
[#20] Re: z WHload na 3,5"

@Vato, post #19

Jutro kumpel ma mi podrzucić ACA620, mam nadzieje że pomoże i będzie po problemie. Po 20stu latach nic już nie pamiętam a tematów AMIGI. Dzięki wszystkim za porady i odpowiedzi:)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem