kategoria: CD32
[#1] AMIGA CD32 Kalibracja
Witam,

Czy w domowych warunkach bez oscyloskopu za pomocą miernika i potencjometrów można skalibrować laser ?
[#2] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@vicol, post #1

Bez oscyloskopu to raczej się za to nie zabieraj.
[#3] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@Marcin74, post #2

mozna ale niedokladnie.jest megadlugi film na youtubie o tym.probuj!
[#4] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@vicol, post #1

Mnie się udało, tzn. najpierw sam popsułem regulację a potem musiałem naprawiać. Korzystałem z jakiejś instrukcji z sieci, ale skąd co i jak już nie pamiętam :) Pewnie gdzieś tu jest na forum.
[#5] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@Marcin74, post #2

Jak to nie, mnie się udało. Na oryginalnych bebechach.
[#6] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@vicol, post #1

Na YT jest anglojęzyczny film, gdzie koleś pokazuje jak to zrobić, jeśli pamięć mnie nie myli.
[#7] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@Mikrobi, post #3

Można, ale skąd będziesz wiedział, że nie dajesz zbyt dużego prądu na cewki, głowica będzie działała, ale nie wiadomo ile.
[#8] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@sanjyuubi, post #7

Korzystaliście może z tego podczas kalibracji ?

http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/Page19902/CD32_Info/index/index.html

Do czego służy potencjometr w samym już laserze ?
[#9] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@vicol, post #8

Ten potencjometr służy do zmiany prądu lasera
[#10] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@Marcin74, post #9

Rozumiem że nim nie kalibrować tylko czterema niebieskimi ?
[#11] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@vicol, post #10

znajdz film na youtubie!
w drugiej godzinie jest bazowe ustawienie.
Ogólnie ten wątek tez juz był - poszukaj
[#12] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@Mikrobi, post #11

[#13] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@nostrum666, post #12

Proponuję mój sposób, używany za każdym razem gdy laser ma potencjometr- PSX, Sega DC... a ostatnio Amiga CD32. Wsadzasz płytę, jeśli nie czyta, delikatnie przekręcach potencjometr w jedną ze stron. Jeśli do tej pory płyta się obracała a teraz nawet nie chce, znaczy że musisz przekręcić potencjometr w drugą stronę. Powtarzasz i zwiększasz obrót minimalnie aż do uzyskania satysfakcjonującego zachowania.
[#14] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@kubaslonka, post #13

CD32 ma 4 potencjometry (nie licząc tego przy laserze). Ja się bawiłem tak testując na płycie CD ale lepiej to zostawić fachowcowi z oscyloskopem.
[#15] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@kubaslonka, post #13

Rozumiem że mówisz o potencjometrze przy laserze ?

Niebieskich nie ruszasz ?
[#16] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@vicol, post #15

Nie tykasz żadnych za wyjątkiem tego na głowicy lasera.
[#17] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@kubaslonka, post #16

Właśnie na odwrót, ruszasz te cztery, mikrometr po mikrometrze. Ten przy laserze to ostateczność, taki boost. Zwiększenie prądu na cewkach skraca żywotność lasera, za mocno podkręcony może całkowicie uszkodzić głowicę (moje skromne zdanie).

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 21:49:45 przez dotmod
[#18] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@dotmod, post #17

Do tej pory nigdy i z żadnym z laserów nie miałem problemu podkręcając potencjometr na głowicy. Nie tykałem nigdy innych i zawsze pomagało. W CD32, CDTV, Sega DC, PSX. OK
Pamiętam że pierwsze lasery od PSX i PS2 miały jakąś usterkę lub chip który je przerabiał ją miał bo po przerobieniu padały do roku czasu . Ale to było w pierwszych modelach. Poza tym- jeśli wartość na tym potencjometrze będzie zbyt mała- laser jest słaby i praktycznie nie wykrywa płyty i ją nie kręci. Jeśli moc jest zbyt duża- potrafi obijać soczewką o górną granicę głowicy.
[#19] Re: AMIGA CD32 Kalibracja

@vicol, post #1

Taśma doszła ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem