kategoria: Sprzęt
[#31] Re: 4xEIDE99

@Andrzej Drozd, post #30

A ja sobie zrobiłem taśmę w wersji dla A4000, środkowa wtyka do gniazda na płycie, jedna strona na koszyk miedzy zasilaczem i zorro dla HDD i IDE2CF a druga na napę CD i ZIP.
Działa znakomicie.
I nawet diodkę sobie pod tą taśmę podłączyłem co by widzieć pracę dysku.
[#32] Re: 4xEIDE99

@sanjyuubi, post #28

allegroCDFS


AllegroCDFS na pewno nie jest darmowy. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć innych sterowników do CD-ROMu, a jest ich co najmniej kilka.
[#33] Re: 4xEIDE99

@Risc, post #31

Miodzio. OK brawo!
[#34] Re: 4xEIDE99

@Andrzej Drozd, post #32

wątpię żebym tam miał stery z 3.5/3.9 goły workbench 3.1 i zainstalowany cd i smigały 4 urządzenia dopiero później rozbudowywałem o inne pierdoły systemik.
[#35] Re: 4xEIDE99

@Paul149, post #34

Sprawdź dokładnie startup-sequence (user-startup i WBStartup). Jeżeli znajdziesz coś na EIDE, to znaczy że jednak nie był to goły 3.0/3.1.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 22:25:43 przez Andrzej Drozd
[#36] Re: 4xEIDE99

@Andrzej Drozd, post #35

Sprawdź dokładnie startup-sequence (user-startup i WBStartup). Jeżeli znajdziesz coś na EIDE, to znaczy że jednak nie był to goły 3.0/3.1.


Spokojnie gdzieś za miesiąc będę stawiać system na nowej amidze z kikiem 3.1 to z ciekawości sprawdzę jak odkopie swoje płyty.
[#37] Re: 4xEIDE99

@Paul149, post #36

A czy ktoś będzie w stanie sprawdzić te wymiary co są zaznaczone literkami A i C?
[#38] Re: 4xEIDE99

@Tomski, post #37

A czy ktoś będzie w stanie sprawdzić te wymiary co są zaznaczone literkami A i C?


chcesz tasiemkę zrobić?
[#39] Re: 4xEIDE99

@Paul149, post #38

Nie, nie chcę tasiemki. Dziękuję.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 09:00:47 przez Tomski
[wyróżniony] [#40] Re: 4xEIDE99

@Tomski, post #37

Wymiar A - ma 27mm, natomiast wymiar C to 69mm mierzony od najbardziej wysuniętej krawędzi po lewej dokładnie tam gdzie kończy się twoja linia a najbardziej wysuniętą krawędzią po prawej (prawy górny róg układu GAL) Złącze 44pin podczas wymiarowania było równoległe to twojej linii wymiarowej z literką C.
Trochę zamieszałem ale myślę że zrozumiesz.
[#41] Re: 4xEIDE99

@superbonio, post #40

Ok. Dzięki. Sprawdzę czy da radę zmieścić w środku obudowy i jednocześnie zamontować tak aby złącze IDE44 wystawało na zewnątrz. Oczywiście zamontować za pomocą jakieś "blaszki" na stałe co by się nie ruszało podczas wkładania i wyciągania taśmy. Potrzebne będą też jeszcze piny aby można było wpiąć taśmę ale to problemem już nie jest.
[#42] Re: 4xEIDE99

@Tomski, post #41

Link do filmiku PicoTower w akcji.

Nie chcę więcej kabelków, gdyż mam ich dosyć. Wszystkie te kable za wieżą są tylko Amigowe.
[#43] Re: 4xEIDE99

@Paul149, post #29

Kupienie tego scalaka nic nie da, gdyż trzeba go zaprogramować.
[#44] Re: 4xEIDE99

@sanjyuubi, post #43

Kupienie tego scalaka nic nie da, gdyż trzeba go zaprogramować.


Ja zrobiłem taśmę na 4xIDE i wszystko działało super pięknie sprawnie :) przez ładne 7 lat
[#45] Re: 4xEIDE99

@Paul149, post #44

Odpisałem ci tylko na temat tego scalaka, o którym wspomniałeś, że trzeba kupić za 50zł, więc uświadomiłem cię, że taki zakup nic nie da, nawet jakby ktoś chciał go użyć.
[#46] Re: 4xEIDE99

@superbonio, post #40

A czy możesz napisać, albo ktoś kto może ma podobny adapter/interface:
- czy można bootować z secondary port 3,5"?
- czy można wpiąć JEDNOCZEŚNIE w primary port 3,5" i primary port 2,5" na oddzielnych taśmach(40pin i 44pin) dwa urządzenia i będą oba widoczne? Czy użycie primary port 3,5" wyklucza użycie w tym samym czasie primary port 2.5" i na odwrót? Czy z każdego z nich można uruchomić Amigę gdy są oba urządzenia wpięte? Chodzi mi o to aby dysk 3,5" był jednocześnie wpięty i adapter CF. W zależności od wyboru(np. w boot menu A1200) uruchamiać system z HDD lub z adaptera CF.
[#47] Re: 4xEIDE99

@Paul149, post #9

Masz może ten schemat do tej taśmy?
[#48] Re: 4xEIDE99

@bilbo, post #47

O to chodzi?
link
[#49] Re: 4xEIDE99

@Tomski, post #46

- czy można bootować z secondary port 3,5"?

Musiałbyś mieć driver załadowany, ale nawet wtedy nie jestem pewien czy by się udało.
W instrukcji z archiwum programu jest napisane:
"Uwaga: Dysk bootujacy nalezy podpiac jako MASTER lub SINGLE do PRIMARY PORT."

- czy można wpiąć JEDNOCZEŚNIE w primary port 3,5" i primary port 2,5" na oddzielnych taśmach(40pin i 44pin) dwa urządzenia i będą oba widoczne? Czy użycie primary port 3,5" wyklucza użycie w tym samym czasie primary port 2.5" i na odwrót?

ZTCP to w instrukcji drukowanej było wyraźnie napisane, że nie można użwać tych portów jednocześnie. Nie potrafię znaleźć tego w plikach z archiwum programu, w którym jedyne co dotyczy tego co Cię interesuje to:
"Buforowany interfejs 4xEIDE'99 posiada 2 porty ATA/EIDE:
PRIMARY PORT (gniazdo 2,5", gniadzo 3,5")
SECONDARY PORT (gniazdo 3,5")"


W teorii to te same elektrycznie piny powinny być, a jak jest w praktyce - nie sprawdzałem :)
[#50] Re: 4xEIDE99

@baderman, post #49

Z odpowiednią przejściówką mieszanie taśm 40 i 44 nie powinno robić problemów. Trzeba tylko pamiętać że dodatkowe piny w 44 potrzebują zasilania +5V. Chyba 2 takie piny są i dwie masy. Ale nie dam głowy że to dobrze pamiętam.
[#51] Re: 4xEIDE99

@ZbyniuR, post #50

Pin41 to +5V a pin 43 to masa przy adapterach CF i SD
[#52] Re: 4xEIDE99

@Tomski, post #46

Nie można, ponieważ 4xIDE jest tak naprawdę hackiem, połowa niewykorzystanych w Amidze rejestrów HDD zostaje przemapowana (podłączenie sygnału CS1 pod CS0 drugiego kanału) na kolejny kanał, a więc potrzebny jest sterownik. Nie dam sobie ręki uciąć, ale kickstart prawdopodobnie nie ma zaprogramowanej funkcji obsługi drugiego kanału, trzeba by się spytać kogoś kto jest głęboko zaznajomiony z tematem. Głównym interfejsem do obsługi dysków wydaje się być dla Amigi SCSI, a IDE raczej tak przy okazji.
[#53] Re: 4xEIDE99

@WyciorX, post #52

scsi.device w OS3.9 ponoć miał taka zaszytą możliwość, ale nieaktywną. Ktoś prosił Thomasa o implemetnacje w OS3.2, ale nie pamietam jak to się skończyło. Pamietam że Thomas odnosił się do tego bardzo sceptyczni, głównie ze względu na róznorodność przejściówek.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 19:15:14 przez tom256
[#54] Re: 4xEIDE99

@tom256, post #53

Tak, gdzieś o tym czytałem, że tkzw. IDE splittery nie są obsługiwane w OS3.9, ale powód, który podałeś jest trochę dziwny, bo wszystkie działają na tej samej zasadzie - sygnał CS1 z pierwszego i drugiego kanału od strony dysku do VCC, sygnał CS1 ze złącza IDE podłączony do sygnału CS0 od strony dysku drugiego kanału. Może problemem było to, że nie idzie takiego splittera wykryć lub Os3.9 korzystał z rejestrów HDD, które w wcześniejszych wersjach OS od C= były niewykorzystane, trudno powiedzieć.
[#55] Re: 4xEIDE99

@Arturo, post #48

To jest jedna taśma? I 4 złącza?
[#56] Re: 4xEIDE99

@bilbo, post #55


2 taśmy.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 06:01:06 przez PWS
[#57] Re: 4xEIDE99

@bilbo, post #55

Tak, tylko przerobiona zgodnie ze schematem 4xIDE.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem