kategoria: A600
[#1] A600 i adapter PCMCIA + karta CF - zawieszki systemu
Witam

Z początkiem roku nabyłem uszkodzoną A600, wymieniłem kondensatory, wszystko działało do zeszłego tygodnia. Przygotowałem sobie dysk talerzowy pod WinUAE z systemem WB 3.1, z powodu romu 37.299 muszę startować ze specjalnej dyskietki A600 BOOT, która uruchamia dysk twardy. Kupiłem adapter PCMCIA oraz załatwiłem kartę CF Kingstone 256MB przygotowaną w PC, pod systemem wgrałam dodatkowe biblioteki i pliki konfiguracyjne w celu korzystania z dyskietek PC oraz kart CF, teraz aby uruchomić kartę uruchamiam CF0, wkładam kartę i działa.

Niestety, od paru dni mam taki objaw, że jak karta CF0 się zamontuje to ekran na wyjściu video dziwnie się przesuwa i traci na moment kolory. potem niby nic. W filemasterze kopiując pliki z CF0 na DH0 ekran zaczyna skakać tak samo jak przy montowaniu karty w systemie i przesuwać się w bok i gubić kolory, czasami następuje zwiecha i error 8000 0003. Sprawdzałem też zapożyczoną kartę PCMCIA SRAM CARD 2MB, która wcześniej działała, była wykrywana jako inny rodzaj pamięci, teraz przy uruchomieniu A600 występują te same objawy co w WB3.1 i zamontowanej karcie CF0.
Jak system rusza z włożoną kartą SRAM 2MB PCMCIA to dysk talerzowy zwalnia kilkukrotnie w porównaniu do startu gołej A600 1MB CHIP i WB nie widzi całej pamięci z PCMCIA, ekran skacze na boki i gubi kolory.

Mam 3 różne zasilacze dwa lekkie 4,5A oraz jeden transformatorowy 2,5A, na jednym 4,5A miałem taki objaw, że czekałem kilka minut aż A600 wystartuje (przypuszczalnie w zasilaczu kondensatory do wymiany (tak jakie mają ludzie w A600, że czekają parę minut) - nie wiem czy to ten zasilacz tego czasem nie spowodował), od tego momentu nic złego się nie działo, za wyjątkiem problemów z PCMCIA.

Kondensatory elektrolityczna te na przelot PCB sprawdziłem czy są dobrze przylutowane. Nie stwierdziłem nieprawidłowości, zastanawiam się czy to kondensatory czy może coś zupełnie innego. Czyżby taki pech, że wszystkie zasilacze padają? Albo nowe kondensatory są do niczego, kupiłem je jako zestaw na allegro.

Sprawdzałem nawet rozruch bez FDD i DH0 z samą kartą 2MB SRAM CARD PCMCIA i to samo, dysk twardy odłączony i flop też, więc obciążenie zasilacza też dużo mniejsze. Jak gniazdo PCMCIA nie jest używane to żadne niepokojące objawy nie występują, A600 działa stabilnie.
[#2] Re: A600 i adapter PCMCIA + karta CF - zawieszki systemu

@Adinfo, post #1

Sprawdź płytę pod kątem wycieku elektrolitu z kondensatorów smd
A najlepiej wymień wszystkie albo daj komuś żeby to zrobił, stawiam na ten problem właśnie
Parę dni temu robiłem pełny serwis w A600 już się nie włączyła z powodu niewielkiego wycieku który skutecznie zablokował przewodnosc przy jednym układzie
[#3] Re: A600 i adapter PCMCIA + karta CF - zawieszki systemu

@Adinfo, post #1

Zobacz sobie do środka Amigi na szpilki w gnieździe PCMCIA czy nie są któreś urwane lub wykrzywione lub zwarte.
[#4] Re: A600 i adapter PCMCIA + karta CF - zawieszki systemu

@kataklysm, post #2

Sprawdź płytę pod kątem wycieku elektrolitu
W pierwszym zdaniu autor wątku napisał, że wymienił kondensatory. Chyba, że nie wszystkie, albo nie oczyścił ewentualnych wycieków...
[#5] Re: A600 i adapter PCMCIA + karta CF - zawieszki systemu

@Krashan, post #4

Za pomocą latarki sprawdzałem stan pinów w gnieździe PCMCIA - wszystkie prościutkie, nie powyginane.

Płytę główną po wylutowaniu wszystkich kondensatorów wymoczyłem w izopropanolu przez 12 godzin, płyta była czyściutka, przy demontażu kondensatorów tylko pod jednym w pobliżu stacji fdd były ślady elektrolitu (nie było uszkodzeń), w tym miejscu jest teraz tantal, nigdzie indziej nic nie wylało. Kondensatory wymieniłem tam gdzie się dało na tantalowe, pozostałe elektrolity.
Sprawdzałem jeszcze stan lutów przy tantalach, nie wygląda, że któryś nie trzyma, ale aby mieć pewność postaram się w tym tygodniu przygrzać tantale aby wykluczyć, że gdzieś brak przejścia. Ciekawe jak prawdopodobne jest aby winny był któryś nowy kondensator - nie trzymał pojemności.

Z tym, że bez korzystania z PCMCIA A600 działa stabilnie, nawet z dyskiem talerzowym, z tego co słyszałem taki dysk bierze więcej prądu od karty CF. Wczoraj raz zdarzyło się, że przy kopiowaniu plików z CF na DH0 nie było zwiechy i ekran nie skakał.
[#6] Re: A600 i adapter PCMCIA + karta CF - zawieszki systemu

@Adinfo, post #5

To nie będą kondensatory. Mogą być to złe połączenia gniazda zasilania, albo bufory od portu PCMCIA lub coś z Gaylem.
[#7] Re: A600 i adapter PCMCIA + karta CF - zawieszki systemu

@jarob, post #6

Może racja, jedno co już zrobiłem to ostrym końcem agrafki zbliżyłem styki w poszczególnych otworach gniazda zasilającego w celu uzyskania lepszego kontaktu, to akurat nie pomogło, być może odświeżenie miejsc lutowania gniazda zasilającego poprawi sprawę (defektu może nie widać wprost). Jedno co mnie martwi - jeden z zasilaczy 4,5A jak podłączyłem po dłuższym postoju to A600 wstała dopiero po paru minutach, teraz używam drugiego zasilacz 4,5A, ta jednorazowa sytuacja raczej nie powinna była uszkodzić jakiegoś elementu na płycie głównej. Mam Rev. 1.3, gdzieś wyczytałem kiedyś o wpływie kart PCMCIA na migotanie obrazu na wyjściu composite i konieczności zrobienia drobnej modyfikacji na płycie głównej z kondensatorem (w A1200 w niektórych rev występował taki problem, ale nie pisało nic o zawieszaniu się sprzętu).
[#8] Re: A600 i adapter PCMCIA + karta CF - zawieszki systemu

@jarob, post #6

Elektrolity poprawiłem (luty) profilaktycznie - ale wiem, że to nie było powodem problemu.
Odpaliłem A600 bez karty PCMCIA na 3-4 godziny, potem restart bez HDD i ekran przestał skakać, z dyskietki uruchomiłem Filemastera 2.2 i system pokazał 1 MB CHIP + 2MB FAST, o dziwo zapełnienie pamięci ramdysku do maksimum plikami i stabilnie, podobnie XCOPY pokazywał CHIP + FAST.
Po uruchomieniu dyskietki A600 BOOT i start z DH0 karta nie działała poprawnie i było tak jak przedtem czyli bardzo spowolniony rozruch zarówno dysku jak i DF0.
Zrobiłem tak, że przełożyłem dysk do PCta i pod WinUae to samo, dodanie w emulatorze jakiejkolwiek pamięci innej niż CHIP błąd GURU MEDIATION, z fastem 2 MB ten sam problem - dłuższy rozruch i zamiast 2MB fast było 12880Kb. Zacząłem drążyć, okazało się, że druga partycja na dysku była cały czas w trybie "Volume is validating" zamiast read/write. Zgrałem wszystkie dane z obu partycji i utworzyłem je na nowo, wgrałem spowrotem WB oraz przeniosłem dane na drugą partycję, o dziwo wszystko wróciło do normy pod WinUAE. Przełożyłem dysk do A600 i jak do tej pory rusza za każdym razem. Zdarzają się zwisy systemu jak kopiuję pliki lub przeglądam zawartość w CF KINGSTONE 256MB na PCMCIA, jeżeli jednak zapisuję ADFy bezpośrednio z CF na DF0 z SHELLa poleceniem adf2disk to nigdy się nie zawiesza. Powodem też może być, ze mam ROMa bez obsługi rozruchu HDD.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem