kategoria: A1200
[#1] Kopiowanie systemu poprzez kopiowanie plików
Witam,
słabo rozumiem Amigowy system plików oraz tablicę partycji, a nurtują mnie pytania.

1) Zainstalowałem i spersonalizowałem sobie WB3.1 na partycji systemowej/boot-owalnej. Czy mogę tę konfigurację przenieść na czystą, boot-owalną partycję na innym dysku twardym, poprzez zwykłe kopiowanie plików? (zakładam kopiowanie np. FileMaster-em)

Na PC-tach z pierwszej połowy 90', pliki z partycji systemowej: command.com, io.sys, msdos.sys, musiały być kopiowane w konkretne pozycje dysku, a pozostałe można było kopiować dowolnie. Czy tutaj jest podobnie?

2) W jakich celach warto używać identyfikatorów partycji: DH0/HD0? W skryptach lepiej używać nazw partycji lub SYS: jako wskaźnika do partycji boot-owalnej? Czy te identyfikatora partycji nie są jakąś przeszkodą podczas kopiowania, o którym piszę w pkt 1.?

Tomek
[#2] Re: Kopiowanie systemu poprzez kopiowanie plików

@Tomek79, post #1

Tak
[#3] Re: Kopiowanie systemu poprzez kopiowanie plików

@Tomek79, post #1

1. Tak. Generalnie masz dowolność ale system musi wiedzieć, gdzie co ma, dlatego jeśli coś przeniesiesz w inne miejsce, to musisz robić tzw. przypisania (Assign);

2. Jeśli odwołujesz się po identyfikatorach (np. w skyrptach AmigaDOS czy wspomnianych przypisaniach), to one muszą się zgadzać. Bezpieczniej jest odwoływać się do partycji systemowej przez SYS: niż przez identyfikator czy nazwę partycji.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 15:44:23 przez _arti
[#4] Re: Kopiowanie systemu poprzez kopiowanie plików

@Tomek79, post #1

Czy mogę tę konfigurację przenieść na czystą, boot-owalną partycję na innym dysku twardym, poprzez zwykłe kopiowanie plików? (zakładam kopiowanie np. FileMaster-em)


Oczywiście że tak, jednak partycję na innym dysku warto nazwać tak samo, aby nie bawić się z przypisaniami. A jak już trzeba zrobić przypisania, to najlepiej do SYS:.
Podobnie robi się też backupy systemu. Nie potrzeba zewnętrznych programów, tylko wystarczy system przekopiować na płytę CD za pomocą np. MakeCD.

W jakich celach warto używać identyfikatorów partycji: DH0/HD0?


Nie warto ich używać...Żartowałem!OK
Warto w Cli/Shellu, bo są to krótkie nazwy, natomiast nazwa partycji na WB może mieć dłuuuugą nazwę z polskimi ogonkami.szeroki uśmiech

W skryptach lepiej używać nazw partycji lub SYS: jako wskaźnika do partycji boot-owalnej?


Najlepiej SYS:, wtedy nie będzie problemu z inną nazwą partycji.


Czy te identyfikatora partycji nie są jakąś przeszkodą podczas kopiowania, o którym piszę w pkt 1.?


Nie, system widzi partycję startową pod trzema nazwami:
1. Np. DH0: lub to co sobie tam wpiszesz w HDToolboxie, np. HURA0:
2. Jako nazwę partycji na Workbenchu, czyli możesz ją sobie nazwać np. SYSTEM.
3. Jako SYS:.

Możesz zamiennie wpisywać te trzy nazwy, jednak najlepiej SYS:.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem