[#1] [emulatory fdd] Gotek a HxC
Na emulatorach FDD się nie znam. Mógłby ktoś po krótce wytłumaczyć co z czym i jak?
Jaka się różnica między Gotkiem a HxC? Dodatkowo widzę, że mają też jakieś wersje (rev. C, ref. F). Co najlepiej wybrać? I pytanie bonusowe - jak najlepiej to zamnotować nie psując obudowy (chodzi o A500/A600).



Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 12:37:32 przez _arti
[#2] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #1

Co do zamontowania to ja finalnie zamontowalem bootselektor od Ponga i wpakowalem gotka do obudowy z zew. stacji od chlopakow z retroami. Polecam
Nie jestem expertem ,ale gotek z hxc sprawuje mi sie srednio.Czasem cos sie zawiesza przy odczycie,czasem wcale nie idzie itp.Testowane na kilku penach i nowym firmware.Pewnie wywale gotka i sprawdze wynalazki od Lotharka or something
[#3] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #1

też ekspertem nie jestem ale Gotek to sprzęt sam w sobie a Cortex czy HxC to oprogramowanie. Cortexa nie znam, posiadam Gotka z HxC kupionego również u Ponga, do tego przedłużka taśmy zasilającej i sygnałowej, również z popularnego serwisu aukcyjnego.
Wymontowana oryginalna stacja, kable wypuszczone przez otwór po niej a całość przyczepiona do gornej obudowy na tasmie dwustronnej żeby sie nie szelontało a w razie czego można to było bezinwazyjnie zdemontować. Na zewnętrzną obudowę i bootselector dopiero zbieram.

Z funkcjonalnością to ogólnie jest ok choć fakt czasem Gotek potrafi nie odczytać ADFa albo parę razy zdarzyło mi się że się cały system zwiesił (Gotek wtedy nie reaguje na nic, trzeba twardy reset zapodać). ale to raczej sporadyczne przypadki.

Lotharek ma fajny emulator na karty sd w dość gustownej obudowie ale to zdaje się też działa na sofcie HxC?
[#4] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #1

Ja mam takie obserwacje:
* Gotek z Cortexem działa stabilnie na seryjnej A500, ale na przyspieszonej A1200 (ACA-1233) jest bardzo niestabilny. Podczas przypisywania obrazu do slotu potrafi się komputer zrestartować. Trzeba powoli naciskać klawisze :).
* Gotek z HxC - od niedawna mam we wspomnianej wyżej A1200 i na razie działa stabilnie.
[#5] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #1

gotek to chiński badziew, hxc to (polski?) dobry sprzęt.

uzywam z cdtv wersji f w obudowie sakura - mistrzostwo swiata.
(gotek w tym setupie nadaje sie na podstawke pod mlotek )
[#6] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@zmiennik, post #5

Czyli rozumiem, ze nic (w miare) się nie wiesza i nie kaszani jak na gotku?
[#7] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #1

nie rozumiem widziałem ten i następny post jakieś 2 tygodnie temu w dokładnym brzmieniu jak ten, nawet miałem odświeżać topic bo mam parę pytań o Gotek. Jak to możliwe nie wiem.

Co do pytania chcę sobie kupić stację + przejście do podłączania go na zewnątrz bez uszkodzenia obudowy. Na allegro jest jeden sprzedawca który go sprzedaje, można mu zaufać? sprzedaje też przejście wraz z obudową do montażu na zewnątrz Amigi. Ma ostatnie dwie sztuki. Czy to wystarczy czy coś będę musiał jeszcze dokupić albo zmienić w konfiguracji? Chodzi o A1200 i A500
[#8] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Aniol, post #6

Mam wrażenie, że panuje ogólne wyobrażenie, że gotek to totalny szajs, co prawdą nie jest. Ja mam goteka hxc wewnątrz a500 i spisuje się dobrze. Hxc od L słynie z doskonałej jakości, jednak montaż w A przysparza zdecydowanie więcej problemów, no chyba że np. ktoś kocha mieć wiecznie rozgrzebany komputer albo wycinać dziury w obudowie. Zabawa w wyprowadzane kable z obudowy mnie akurat nie kręci.
[#9] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Aniol, post #6

doczytałem, i chyba wybiorę alternatywy skoro lepiej działają, ale pytanie aktualne i wybaczcie podpinanie się pod ten topic ale nie chcę tworzyć nowych wątków.
[#10] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #1

Jak ma być ładnie to coś takiego.




link link
Gotek dobry zainstalować OS przerzucić na szybko jakieś dane aby uruchomić sieciówkę czy coś i na Gotek działają ADF.

Gotek z Firmware HXC podobno bez problemu zapisuje dyskietki tylko tam trzeba chyba przerabiać ADF na ten Format HXC i jest tylko 15 slotów?

Gotek z Firmware Cortex też zapisuje dyskietki tylko, nie plug and play. Kłopotliwe działa bardziej w formie mitu ale da się.

HXC to HXC każdy ma nikomu nie trzeba tłumaczyć ja nie mam
[#11] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@TechNineWonder, post #10

Misiek2 i TechNineWonder opisali chyba wszystko, dodam jedynie, że HxC by Lotharek - zapis tylko kilkanaście slotów - tak to prawda. Jeżeli chce się zapisać więcej należy usunąć poprzednie. Zapis bezproblemowy zarówno na Amidze jak i innych sprzętach.
HxC był projektowany właśni by móc uruchamiać sprzęt na wielu systemach/sprzętach.
Osobiście wolę Cortex ze względu na czytanie adf, bez kłopotliwej zmiany na format HXC oraz spora ilość slotów do zapisania. Sama obsługa Cortex jest prostsza i banalniejsza.
HxC sprawdza się również przy innych sprzętach: Amstrad/Schneider, Atari ST.
Jeżeli zależy Ci na zapisywaniu na adf to najlepszy jest HxC, natomiast jeżeli zależy Ci wyłącznie na odczycie, pooglądaniu demek, pograniu w gry (bez zapisu) to Cortex.
Cortex (z tego co wiem) nie będzie już aktualizowany, natomiast HxC ciągle jest ulepszany.
Ja posiadam i jedno i drugie i gdyby nie inny sprzęt gdzie wykorzystuję tego typu urządzenie to wybrałbym Cortex.

HxC by Lotharek:








Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 21:03:13 przez Canga
[#12] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Canga, post #11

Z tego, co piszecie wynika, że chyba jest mi właściwie wszystko jedno ale żadnego z urządzeń nie da się wygodnie zamontować w Amidze Szkoda, że nie można obsługiwać menu po prostu klawiaturą...
[#13] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #12

Cortex obsługujesz klawiaturą Amigi, masz jedynie dwa przyciski do zmiany plików do góry lub na dół. Zapis i układanie plików wykonujesz klawiaturą Amigi, zapisujesz kolejność i to wszystko.
HxC też obsługujesz klawiaturą, lecz również przyciskami (dlatego Cortex posiada prostszą obsługę).
[#14] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Canga, post #13

Hm, to dlaczego wszyscy kilkają tymi guziczkami na panelu? szeroki uśmiech Jak obsługuje klawisze, to ekstra.
[#15] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #14

Już Ci tłumaczę po kolei odnośnie Cortex.
Pierwszą czynnością jaką musisz zrobić jest wrzucenie na pendrive pliku startowego, będzie on pod "00", wrzucasz na pendrive również pliki adf, wkładasz do Gotek, uruchamiasz Amigę i ustawiasz za pomocą przycisków liczbę "00".
Wówczas startuje program, który uożliwi Ci instalację (ułożenie) plików do uruchamiania w Gotek. Za pomocą strzałek góra/dół najeżdżasz na poszczególne pliki adf i klawiszem enter wybierasz i następnie przypisujesz poszczególnym slotom pliki od 01 do 999.
Po zapisaniu wszystkich, które chciałeś zapisujesz najeżdżjąc strzałkami na SAVE and EXIT.
Komputer robi restart i przechodzi do pliku 01. Jeżeli chcesz wgrać inny adf, np. 06 przyciskasz tak długo aż na wyświetlaczu będzie widnieć 06 i zostawiasz, komputer po chwili zacznie czytać ze slotu 06.
Jest możliwość zamontowania wyświetlacza alfanumerycznego do Gotek Cortex, tak byś mógł odczytać tytuły plików jakie będą wgrywane, ale to już inna historia.

Co do HxC obsługa jest już inna, mniej intuicyjna i bardziej skomplikowana, bardziej że trzeba pliki kompilować z adf na hxc przed nagraniem na pendrive.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:06:48 przez Canga
[#16] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Canga, post #15

No ale to przełączanie slotów (1-6...) to robisz tymi guziczkami na panelu, nie?
[#17] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #16

A dyskietki zmieniasz rękami - nie?
Przyciski są tylko po to by "zmienić dyskietkę". Zamiast wyciągania dyskietki przyciskasz przycisk.
Jak szukasz czegoś co całkowicie zastąpi "przyciskanie" to tylko WHDload.
[#18] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #14

Na Amidze, nie wiem jak na innych sprzętach, w menedżerze na Goteku HXC więc pewnie też i w Lotharkowym HXC działa też joy podpięty do drugiego portu. Działa to w ten sposób, że wybierasz plik który chcesz z dyskietką, naciskasz fire w joy'u i następuje szybki zapis ustawień i automatyczny reset ami i wczytuje się wybrany plik - imo bardzo eleganckie rozwiązanie. Czytałem, że jest też wsad beta z obsługą więcej niż 15 slotów, ale nie miałem potrzeby go używać - nie spamiętasz co jest w którym slocie, jak sobie zapchasz ich np 100, 15 zapamiętać dużo łatwiej.
[#19] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Canga, post #17

Chodzi mi bardziej o to, jak to zmieścić w obudowie, nic nie ciąć i mieć dostęp do tych przycisków ok, racja
[#20] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #19

Od tego mogliśmy zacząć.
Można wyprowadzić przyciski na zewnątrz. Ktoś kto ma trochę umiejętności lutowania poradzi sobie bez problemu i wyprowadzi zarówno LCD jak i przyciski, można by jakiś panel z boku postawić.
Jeżeli wylutowanie/lutowanie odpada to pozostaje wyciąganie Gotek'a na zewnątrz na taśmie.
Jeżeli ma to być w A500 można jeszcze zastosować przełącznik DF0/DF1, podłączyć na zewnętrzną stację i tam podłączyć Gotek, będzie widziana jako DF0 na zewnętrznej stacji.

Można zastosować jeszcze to co podał TechNineWonder.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:27:39 przez Canga
[#21] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #19

Jak dobrze poszukasz to może znajdziesz schemat pilota wydaje mi się że ktoś o takim kiedyś pisał, czyli powinien być chyba schemat. Ale nie wiem bo nigdy go nie szukałem.

Jak nie ma takiego schematu to zrobienie takiego dla kogoś kto zna się na elektronice to jedno popołudnie lub jedno Party.

Pilot taki najprostszy jak np. do żarówki RGB etc.

Tu jest do Androida i to jest zrobione na tym chyba esp8266 link

Tu były kity na Ir AmiBay

Schemat do IR eab eab YT

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:43:18 przez TechNineWonder
[#22] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Canga, post #20

Jedno i drugie jest jakąś opcją. Chyba zdecyduje się na tę "dyskietkę" OK
[#23] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Canga, post #11

Osobiście wolę Cortex ze względu na czytanie adf, bez kłopotliwej zmiany na format HXC


Gotek z softem HxC obsługuje ADF-y. Nie trzeba nic konwertować.
[#24] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@g0trek, post #23

Tak racja, opisywałem akurat HxC Lotharka który posiadam.
Źle że nie dopisałem o tym i mogłem nieco wprowadzić w błąd.
Dziękuję za poprawienie.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:45:23 przez Canga
[#25] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@_arti, post #19

to może jeszcze raz ja...
Gotek jako emulator stacji dyskietek do Amigi, spisuje się w miarę dobrze, posiadam te zakupiony na aukcji od kolegi Ponga w wersji z pendrivem 16GB. Do tego dokupiłem przedłużkę kabla sygnałowego na wiadomo jakim portalu aukcyjnym... ale drogo. nie posiadając absolutnie żadnych zdolności elektronicznch wyprowadziłem go przez szparę wymontowanej stacji dyskietek...
zdjęcie choć kiepskie poniżej

masz tam widok na goteka przyklejonego do obudowy na wysokości litery A, lepsze sdjęcie zaserwuję jak wrócę do domu.
Co do funkcjonalności oprogramowania HxC.. nie wypowiem się ad Cortex bo go nie mam ale na HxC proces ładowania wygląda nasępująco.
wgrywasz sobie na pendrive co tam chcesz.
wpinasz pendrive do Goteka.
włączasz Amigę
ustawiasz przyciskami pozycję 00
ładuje się oprogramowanie emulatora
wybierasz katalog i grę/demo/program zgodnie z tym jak to zapisałeś
strzałkami klawiatury i enterem przyporządkowujesz obrazy dyskietek
jeśli obraz jest jednodyskietkowy klepiesz F7, jeśli wielodyskietkowy klepiesz F10. System restartuje się zaczynając od pozycji 01 gdzie zwykle przyporządkowujesz pierwszą dyskietkę.
jeśli gra/demo/soft prosi o kolejną dyskietkę, klikasz gusikami aż ustawisz odpowiedni slot. System zaczyna czytać ten ADF zgodnie z zasadami tak jakby normalnie czytał dyskietkę.
Na całe multum przetestowanych obrazów dyskietek, gotek z firmware HxC przeczytał wszystkie. Jedynie problem miał (u mnie) z zapisem stanu gry Cannon Fodder - trzeba było zapisywać do formatu hfe (dostajesz to na pendrive, pewnie to komplet danych od gościa Francuza który temat wykminił), oraz do Celtic Legends... jeszcze nie wiem jak temat ugryźć ale pod winuae save też nie działa.
Sprzęt od Lotharka, szczególnie na karty SD w zgrabnej obudowie z wyświetlaczem wygląda dość miodnie ale podejrzewam że to to samo co zwykły gotek w chińskiej obudowie tylko lepiej zrobiony. Opcja "dyskietkowa" wymaga nieco roboty, podklejania pod obudową
[#26] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@softiron, post #25

Z softem hxc jest też możliwość wyboru "dyskietki" bez dodatkowego programu.
Wystarczy na pendrive wgrać odpowiednie pliki konfiguracyjne, a wybrany obraz dyskietki zaznaczyć z dodatkowego większego wyświetlacza.

Inna opcja to dyskietki nazywać według zadanego wzorca na pendrive. Dyskietka o nazwie xxx.001 będzie pod numerem 1 itd.

Hxc umożliwia obsługę obrazów dyskietek na trzy sposoby, w zależności od plików konfiguracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 01:17:19 przez Norbert
[#27] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Canga, post #11

Posiadam również Gotek`a z oprogramowaniem HxC i nie mam z nim żadnych kłopotów, mało tego uważam, że wcale nie jest to taka chińska tandeta jak niektórzy sądzą. Ostatnio miałem (nie)przyjemność przypadkowo podłączyć zasilanie Gotek`a odwrotnie (+5V, +12V z płyty głównej Amigi) u znajomego na imprezie po kilku głębszych. Gotek przeżył, pendrive niestety nie.
Druga sprawa, firmware HxC obsługuje 999 slotów, wystarczy zrobić update softu i wgrać inny loader do przypisywania obrazów i po sprawie. Jeśli chodzi o kompatybilność to w moim przypadku póki co 100%.
Wcale nie trzeba wyciągać przewodów na zewnątrz żeby wygodnie korzystać z Gotek`a. Wystarczy przerobić nieco jego obudowę i odpowiednio zamontować wewnątrz - dzięki temu obędzie się bez krojenia samej Amigi.
Sam HxC loader można również skopiować na dysk twardy Amigi i uruchamiać z poziomu WorkBencha, bez konieczności bootowania z dyskietki nr "000".

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 03:28:15 przez NeckUno1
[#28] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@NeckUno1, post #27

Minus tego loadera to to, że nie można przełączać między wb i programem.(tzn można, ale ekran jest czarny)
Nie można go też wypromować na np. Dblpal czy kartę graficzną.

Szkoda ze nie ma wersji "systemowej"

Hxc ma też przewagę nad cortexem , ponieważ jest też możliwość kopiowania bezposrednio plików z pendrive na dysk amigowy. Wolno , bo wolno , ale możliwość jest.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 04:39:28 przez Norbert
[#29] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@softiron, post #25

Coś się fotka nie załadowała. Sprawdzisz?
[#30] Re: [emulatory fdd] Gotek a HxC

@Norbert, post #28

Hxc ma też przewagę nad cortexem , ponieważ jest też możliwość kopiowania bezposrednio plików z pendrive na dysk amigowy. Wolno , bo wolno , ale możliwość jest.


Mógłbyś coś więcej o tym napisać ? W jaki sposób ? Chętnie bym to wykorzystał w mojej A500.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem