[#1] scsi.device - bałagan
Panowie, jak to jest z tym scsi.device obsługującym dyski większe niż 4GB, bo się pogubiłem...
Jasne jest że trzeba zainstalować nową wersję tegoż poprzez LoadModule, ale jak zacząłem o tym czytać, to są wersje od Cloanto, Don Adana, OS3.9, od Toniego Wilena, coś tez jest na Aminecie - każda w innej wersji :/ A pewnie znalazłoby się coś jeszcze.

Która jest najnowsza / najlepsza?
[#2] Re: scsi.device - bałagan

@vojo, post #1

Jeszcze jest od Cosmosa.
[wyróżniony] [#3] Re: scsi.device - bałagan

@vojo, post #1

43.45 - ostatnia bezpieczna wersja (Hodges+Wilen+Sauer) z OS 3.9 BB2 + patches, aminet
44.2 - +speedyIDE (Doobrey), usunięta ze strony
43.47 - optimized (Cosmos), dostępna u autora
46.1- optimized (Don Adan), na stronie 46.0

Wersje późniejsze od 43.45 są optymalizowane niezależnie i nie mają ze sobą nic wspólnego oprócz wersji początkowej.
[#4] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #3

Czyli jaki wniosek? Jak już używać to 43.45, ewentualnie 43.47? Pozostałe to ryzyko?

PS. Jak sprawdzić, jaką wersję ma się u siebie?
[#5] Re: scsi.device - bałagan

@perinoid, post #4

version scsi.device

wersji od cosmosa bym nie polecal.
[#6] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #3

A czy jest scsi.device, ktory supportuje dyski > 256GB?
[#7] Re: scsi.device - bałagan

@tcz, post #6

Nie ma takiego ograniczenia. Jedyne ograniczenia to 4, 7.87, 128 GB.

Od wersji 43.45 stosowane jest adresowanie LBA 48-bit. Problemy mogą stwarzać filesystemy oraz programy do partycjonowania.
[#8] Re: scsi.device - bałagan

@michal_zukowski, post #5

Z tym sprawdzeniem scsi.device to trzeba uważać i nie tylko przy scsi.device. Co innego może być na dysku twardym komputera a co innego może siedzieć w pamięci i być obecnie używane. Najlepiej wpisywać pełną ścieżkę dostępu przy komendzie version, jeśli chcemy sprawdzić konkretny plik na dysku.
[#9] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #3

Dzięki, tego mi bylo trzeba!
Na początek zatem wezmę 43.45 z Aminetu.
[#10] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #3

Znam jeszcze jedną wersję scsi.device, która działa z systemem 3.9 - jest na dyskietce startowej systemu AmigaOS 4 Classic. Główny numer wersji to 52. Co w niej zmienili - tego, niestety, nie wiem.
[#11] Re: scsi.device - bałagan

@michal_zukowski, post #5

Dlaczego nie polecasz scsi.device od Cosmos'a? Napotkales jakis problem lub znalazles bug'a?
[#12] Re: scsi.device - bałagan

@vojo, post #1

Jeszcze zależy, z jaką Amigą chcesz używać nowszego scsi.device. Są różne wersje dla scsi i ide.
[#13] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #3

Podłączę się pod temat, bo nie chcę zaśmiecać forum nowym wątkiem.
Pytanie brzmi - co robię źle?
Os 3.9 + BB2. Ściągam paczki z aminetu (1, 2, 3). Postępuje zgodnie z instrukcją załączoną w pakiecie SCSI4345p. Dostaję wynikową wersję scsi.device. Sprawdzam jej wersję: version devs:scsi.library - i zamiast 43.45 dostaję 43.43.
Co poszło nie tak? Z góry dzięki za pomoc.
[#14] Re: scsi.device - bałagan

@baderman, post #13

Paczka nr 1 jest zbyteczna. Proponuję ściągnąć paczkę nr 4, czyli boingbag 3+4.
[#15] Re: scsi.device - bałagan

@baderman, post #13

Polecenie systemowe wersion tak ma. Jeśli masz w pamieci załadowane jakąś wersję scsi.device i zrobisz version devs:scsi.device to Ci wypluję wersję jaką masz w pamięci.

Poza tym najnowsze loadmodule 45.7 masz je?
[#16] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #14

Zadna z moich prawdziwych Amig (testowalem na A4000D, A4000T, A1200 - wszystkie z 060) nie chodzila stabilnie z BB3+4. Więcej nie testowałem, bo uznałem to za stratę czasu.
[#17] Re: scsi.device - bałagan

@HanSolo, post #15

Mam najnowsze. Dzięki za info, dzisiaj sprawdzę.
[#18] Re: scsi.device - bałagan

@baderman, post #16

W BB4 jest już spaczowana wersja 43.45 w osobnym pliku.
[#19] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #18

A spatchowana jest w wersji dla której Amigi? Czy scsi dla A4000T tez uwzględnia? Bo i ile dobrze widziałem patchuje się inne źródłowe moduły dla różnych Amig.
[#20] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #3

43.46 - wersja Cloanto dostępna w ROMach 3.x (np. 45.064).
43.45 - ostatnia bezpieczna wersja (Hodges+Wilen+Sauer) z OS 3.9 BB2 + patches, aminet
44.2 - +speedyIDE (Doobrey), usunięta ze strony
43.47 - optimized (Cosmos), dostępna u autora
46.1- optimized (Don Adan), na stronie 46.0
[#21] Re: scsi.device - bałagan

@cholok, post #18

A czy dałoby się zrobić jakisik artek do szkółki na ten temat? No przecież ręce opadają gdy się czyta, jak Wy "cyrkujecie" z AOS3.9...

Jakisik zbiór myśli, linków do dobrych wersji, coby lepiej się żyło.OK
[#22] Re: scsi.device - bałagan

@baderman, post #16

W tej chwili jest wersja 1.31 boingbag 3+4 . Czy ona też sprawia problemy ? link
[#23] Re: scsi.device - bałagan

@baderman, post #19

Inne pytanie w związku z dużym dyskiem.
Mam już nowe scsi.device (43.45), dysk jest widziany, można ładnie podzielić na partycje w hdtoolboxie. Problemy są inne - partycje się nie montują automatycznie - niezależnie od tego czy pole "automount this partition" jest czy nie jest zaznaczone. Jeżeli partycja jest w ffsie, to Mounterem mogę ją zamontować i sformatować, ale po reboocie znowu jest niezamontowana. Jeżeli partycja jest w pfs'ie - Mounter nie potrafi jej zamontować, przez to nie potrafię jej sformatować. Ktoś miał podobną sytuację? Ktoś z Was może wie jak to obejść? Z góry dzięki za pomoc.
[#24] Re: scsi.device - bałagan

@baderman, post #23

PFS masz w RDB?
[#25] Re: scsi.device - bałagan

@Norbert, post #24

Tak, ale jak pisałem - to nie ma znaczenia, bo ffsowych też nie mountuje. Ponieważ nie dopisałem tego wcześniej - dysk to 160Gigowy WDC.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 17:13:38 przez baderman
[#26] Re: scsi.device - bałagan

@vojo, post #1

Polecam zajrzeć tutaj:

http://eab.abime.net/showthread.php?t=61666

Wszystko ładnie wyjaśnione.
[#27] Re: scsi.device - bałagan

@tom256, post #26

Czy ktoś może posiada spatchowany Kickstart 3.1 A1200 z jedyną modyfikacją w postaci współczesnego scsi.device, a poza tym typowe 3.1?
[#28] Re: scsi.device - bałagan

@Jacques, post #27

Watpie, brak miejsca, nowsze scsi.device jest wieksze, nie pamietam o ile bajtow, zreszta to zalezy od wersji scsi.device. Musialbys cos wywalic lub uzyc zoptymalizowanych wersji niektorych modulow ROM-u 3.1.
[#29] Re: scsi.device - bałagan

@Don_Adan, post #28

moze chce wypalic na 1mb romie?
[#30] Re: scsi.device - bałagan

@michal_zukowski, post #29

Napisal "typowy 3.1", wiec jak dla mnie to 512KB ROM. Moze jakby icon.library wywalic jeszcze z ROMu to by sie nowe scsi.device zmiescilo, ale nie wiem jak wtedy to zadziala lub nie z grami DOS-owymi z dyskietki. Wedlug mnie powinno, bo stare icon.library bylo zwykle na dyskietce, z tego co pamietam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem