kategoria: A1200
[#1] ACA 1221ec nie działa?
Cześć,
na wstępie zaznaczę, że jestem nowym użytkownikiem Amigi dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość do moich pytań :)

Zakupiłem niedawno kartę ACA 1221ec do mojej Amigi 1200.
Niestety Amiga zachowuje się dość dziwnie. Próbowałem kartę poprawiać (wyjmować i wkładać) kilka razy ale za każdym razem otrzymuję jeden z trzech efektów:

1) Uruchamia się workbench z karty CF i nie widać w nim śladów karty (<1 MB graphics mem, 0 other mem).
2) Uruchamia się Kickstart 3.1 (animacja wkładanej dyskietki)
3) Amiga nie uruchamia się (czarny ekran).

Nie wiem, który efekt jest prawidłowy (który oznacza, że karta prawidłowo weszła w slot) i co dokładnie potrzebuję jeszcze żeby karta zaczęła działać.
Oglądałem ten filmik (od 21:00)
https://www.youtube.com/watch?v=zLXn03p_ffc
ale nie widzę by gość instalował tu jakieś oprogramowanie do karty. Po prostu ją wkłada i działa.
[#2] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #1

bo kartę się wsadza i powinna działać. Nie wiem czy nie jest wymagany Timing fix jak przy ACA 1233.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 12:36:30 przez ieble
[#3] Re: ACA 1221ec nie działa?

@ieble, post #2

U mnie 1233 działa bez timing fixów zarówno na płycie 1d1 i 2b. Już pisano, że to bardziej sprawa indywidualna a nie bezwzględnie wymagana.

TU rzuć okiem. Tam jest m.in. mowa o przeróbkach płyty. Chociaż to dotyczy 1221 i nie mam pewności czy dotyczy też ec.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 12:54:57 przez misiek2
[#4] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #1

Sprawdź czy zworkę masz ustawioną w pozycji park.

link
[#5] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Arturo, post #4

Zworkę mam w pozycji "trial".
Jesteś pewien, że powinien być "idle/park"?
[#6] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #5

"Before you install your card, you should check that the jumper is in "idle" or "park" position. It may have been left in "trial" position after quality control, and you may lose valuable trial runs with full licensing if you keep it in that position.

In jumper position "trial", all features of the card will be unlocked. The computer can be started in this configuration up to ten times - the ACA1221 will count power cycles, not resets. You can run the computer for an unlimited time and reset it as often as you want. The numer of trial runs left is only decremented on power cycles. "
[#7] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Arturo, post #6

To wyżej jest zrozumiałe, ale nie wynika z tego, że jak ma zworkę w pozycji trail to karta nie działa, a wręcz przeciwnie, chociaż kto wie. Może właśnie wtedy trzeba wrzucić jakiegoś softa na dysk żeby ruszyło.
[#8] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Arturo, post #6

No właśnie nie do końca to rozumiem.
W pozycji trial wszystkie feature'y są dostępne. Komputer może być uruchomiony do 10 razy.

Jak więc jest różnica gdy przestawię go w "park"? Jakieś feature'y zostaną zablokowane? Dlaczego?
Może ja czegoś nie rozumiem, ale chcę włożyć kartę i z niej korzystać.
Rozumiem, że tak mogę ale do 10 razy w pozycji trial. O co chodzi?
[#9] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #8

Pozycja Trial służy do przetestowania maksymalnych możliwości karty.
Kartę można ulepszać poprzez zwiększenie taktowania procesora i zwiększanie pamięci RAM.
Oczywiście nie za darmo i dlatego tryb trial pozwala uruchomić Amigę tylko 10 razy.
Przestaw zworkę w tryb park lub ją wyjmij. Zobacz co będzie.
[#10] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #8

A może też tak być, że już ktoś wcześniej użył wersji trial 10 razy?
[#11] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #8

Rzuć okiem link

Na dole jest tekst

You will need in addition to that:
• Transfer method for the ACA1221ec tools to your Amiga (this software is availabe as option in a 3,5" floppy disk).
• Motherboard patches as described by Commodore: A1200 capacitors E123C and E125C may need to be removed. AMIGAstore offer a Timing Fix Service to solve these problems.


Jest mowa o fixie na płycie, aby ja dostosować do ACA 1221 ec. Najlepiej zapytaj w retroami, gdzie sprzedawali kartę. Na forum nie każdy ten model posiada i jest zgaduj zgadula.

Może być tez tak, że wykorzystano już wszystkie triale i są takie klocki.
[#12] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Jacenty, post #9

Wyjąłem. Teraz za każdym razem mam czarny ekran. Nic się nie dzieje.
Nawet trzymanie obu przycisków myszy nic nie daje.
Amiga po prostu nie reaguje poza tym, że świeci się przycisk power.
[#13] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #12

To zobacz czy nie musisz zrobić fixa na płycie. Ja na pierwszej płycie, w której podłączyłem aca 1233 też miałem problemy. Krótko później płyta padła i jest w naprawie do dziś. Nie wiązałbym awarii z aca. Tam stwierdzono uszkodzenie pamięci z powodu nalotów rdzy. Tam też miałem oryginalne kondensatory. Nie mniej jednak producent zaleca oczyszczenie gniazda w płycie, w które wciskasz kartę, choćby gumką.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 14:22:40 przez misiek2
[#14] Re: ACA 1221ec nie działa?

@misiek2, post #3

U mnie 1233 działa bez timing fixów zarówno na płycie 1d1 i 2b.

Nie do końca kolego mówisz ja mam płytę 2b i pisałem o tym na forum, miałem ten sam problem ale chłopaki mi doradzili żeby wywalić 2 kondensatory z płyty głównej i w tedy zaczęła działać Amiga stabilnie
[#15] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Paul149, post #14

Witam
Jak koledzy wyżej podpowiadają, przy płytach 2B robi się Timinfix ale też nie zaszkodzi przy innych ver. płyt.
Sprawdzone u mnie - było to samo dziwna praca Amigi, timingfix zrobiony bule ustąpiły.

A jeżeli chodzi o ROM 3.0 to wyświetlanie pamięci powinno być 2mb chip i 1mb fast, dopiero po wrzuceniu do systemu bibliotek od ACATune i dodaniu linijki w s-s która uaktywnia kartę powinieneś mieć pamięć fast widzianą całą.

Jeśli chodzi o ROM 3.1 to fast powinien być widoczny odrazu.
Zworek w ogóle nie zapinaj

Czy Amiga działa normalnie bez karty?.

Odłącz Krtę CF i odpał Workbench z dyskietki, a i sprawdz czy to samo będziesz miał jak podepniesz zwykły dysk 2,5"


Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 14:53:52 przez mwb113
[#16] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Paul149, post #14

Nie do końca kolego mówisz
Cokolwiek to znaczy... Na żadnej z moich płyt nie robiłem timing fixa, korzystam około dwa lata z aca 1233 z płytą 2b i wszystko działa stabilnie. Przez pewien czas, gdy na płycie 2b były wymieniane kondensatory (może miesiąc), korzystałem z 1b1. Sprzedawca kart aca informuję wyraźnie "Dodatkowo mogą być wymagane: ... timing fix". Widzę różnicę w sformułowaniu "może być wymagane" od "jest wymagane". Rozumiem, że może to dotyczyć rewizji płyty, ale też nie podał informacji, że dotyczy tej rewizji, a tamtej już nie. Np. tu czytałem w ramach rewizji płyty występowały między nimi różnice

Commodore and Escom have made all kinds of mistakes when assembling A1200 motherboards. Internal memos from Commodore are available that clearly say to remove capacitors E123C and E125C for any version of the Budgie chip, yet, you can find lots of boards out there that have these capacitors assembled. Less often, but at least as severe, some boards have capacitors E121C and E122C assembled. This will harm the quality of the 14MHz board clock to a degree where most accelerators (not just ours!) become instable.

You cannot tell from the board revision or the year of your board if the capacitors have been assembled, as practically all revisions have been assembled with all combinations of chipsets and timing fixes (required or not). Your only chance is to check your individual board and remove the capacitors if they are there. There is no reason for these parts to be assembled, other than some Commodore employee's excuse about not getting the memo.


Może być, że u mnie działa 2b stabilnie u Ciebie nie, z uwagi na powyższe tj. różnice w procesie produkcji. Kiedyś sprawdzę jak wygląda moja płyta. Póki co mam inne tematy na głowie.

Ponadto chyba zapomniałeś również za napisałem
Już pisano, że to bardziej sprawa indywidualna a nie bezwzględnie wymagana.
mając na myśli timing fix a rewizja płyty.



Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 15:25:50 przez misiek2
[#17] Re: ACA 1221ec nie działa?

@misiek2, post #16

Moja płyta A1200 2B działa bez problemu z ACA 1221ec, nie robiłem timing fixa. Możliwe, że kolega Skr ma uszkodzoną kartę. Najlepiej niech się skontaktuje ze sprzedawcą.
[#18] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Arturo, post #17

W jaki sposób sprawdzić jaką mam wersję płyty?
Amigę kupiłem oczywiście używaną po recappingu (czyli teoretycznie ma wymienione
kondensatory).
Kartę kupiłem w RetroAMI. Na pytania odpowiadają dość szybko ale po pytaniu o możliwości zwrotu karty kontakt się póki co urwał ;>

Workbencha na dyskietce niestety nie posiadam.
Po montażu karty zachowuje się dziwnie (tak jak pisałem raz czarny ekran, raz włącza się kickstart ignorując kartę CF). Bez karty Amiga działa normalnie - jeśli ładuję gry bezpośrednio z dyskietki. Workbench się odpala, żadnej gry z WHDLoad nie mogę załadować bo mam wtedy wolne mniej niż 1 MB pamięci.
[#19] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #18

Może też być problem z kartą CF. Nie każda Amiga lubi karty CF. Tak wpięte w IDE jak i PCMCIA.
[#20] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #18

Zajrzyj tu: link
Rewizja płyty głównej jest wypisana na górnej stronie płyty przy złączu rozszerzeń (trzeba zdjąć górny metalowy ekran jeśli jest).
Spróbuj jeszcze odpiąć całkowicie kartę CF. Spróbuj też przy odpiętej CF delikatnie doginając z wyczuciem kartę ACA załączyć Amigę.
[#21] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Arturo, post #20

Jakie szczęście że mam Blizzarda...
Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać Powodzenia w "uruchomieniu" karty ACA
[#22] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Jacenty, post #21

Panowie, a może płyta nie wyrabia z zasilaniem. W jakim stanie jest płyta? Po przeglądzie? Kondensatory wymienione?
[#23] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Sosabowski, post #22

Kondensatory wymienione?


W poście 18 kolega napisał:

Amigę kupiłem oczywiście używaną po recappingu (czyli teoretycznie ma wymienione
kondensatory).
[#24] Re: ACA 1221ec nie działa?

@recedent, post #23

A może spróbuj nie dociskać karty do samego końca w zlaczu. Moja ACA1221 działała bez problemu długo aż pewnego dnia gram sobie a tu nagle reset i czarny ekran. Myślałem że może karta padła. Wyciagalem i wkladalem... okazało się ze wystarczy włożyć ja ale nie dociskac do końca i działa.
[#25] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Tomski, post #10

A po co niby ten trial w wersji ec?
Przecież tam nie ma żadnych kodów odblokowujących
Zworka została bo konstrukcja ta sama, ale pewnie nie pełni żadnej funkcji.
[#26] Re: ACA 1221ec nie działa?

@movin, post #25

Wykonałem testy wg. Waszych porad.

1) Przeczyściłem styki na karcie + na płycie amigi delikatnie patyczkiem do uszu i lekko preparatem Kontakt S. -> brak widoczności karty

2) Wyjąłem kartę SD, odpaliłem Workbench 3.1 z dyskietki (zakupiłem specjalnie dla testu) -> brak widoczności karty.

:(
[#27] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #26

ja miałem podobnie z Aca1233n/26 później zaczela działać jak docisłem na hamca... ale znów później problemy przy zorro były bo jak all było podłączone to był brak karty i w końcu sprzedałem to w diabły...daremne te karty
[#28] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #26

[#29] Re: ACA 1221ec nie działa?

@TechNineWonder, post #28

A czy ktoś jest w stanie mi jako laikowi wytłumaczyć od strony elektroniki po co taki fix i czemu jest konieczne wylutowanie kondensatorów? Czy oprócz kart ACA jest to zalecane i jakie ma efekty jeśli tego nie zrobię?

Bo póki co dla mnie to wygląda jakbym dziś kupił sobie do PC'ta nowego GeForce'a i musiał wylutować kondensatory z płyty głównej, a jak kupię innego GeForce'a to inne kondensatory, a jak Radeona to nic nie muszę. - może trochę podkoloryzowuję ale już powoli dopada mnie frustracja w związku z tą kartą.

I podsumowując:
czy przy Blizzardach, M-Tec'ach i Apollo też są takie jaja i trzeba wylutowywać kondensatory?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 22:38:13 przez Skr
[#30] Re: ACA 1221ec nie działa?

@Skr, post #29

Tak nazywa się to Apollo Fix.

Amiga to nie PeCet czasami lepiej jest zacząć od UAE albo Amigi 500 i dyskietek. Rozbudowana Amiga to nie jest takie proste jak się może komuś wydawać, co to tam Amiga. Jak można zaobserwować na forum konfiguracja nawet zaawansowanym Amigowcom stwarza problemy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem