[#1] Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE
Muzykę w formacie MP3 można posłuchać na stronie konkursowej (wersja dla IBrowse).

GŁOSOWANIE
Zagłosować należy pod tym linkiem - http://www.ppa.pl/poczta/nowa-wiadomosc/25 KLIK.
Po zakończeniu głosowania, Wasze głosy (komentarze) zostaną umieszczone w tym temacie oraz wspólnie je przeliczymy.

NAGRODY
Nagrodą za pierwsze miejsce w kategoriach 99.99 kB i MP3 jest czasopismo Amigazyn lub RETROKOMP (wybór czasopisma należeć będzie do zwycięzcy).
Zapraszamy sponsorów do ufundowania kolejnych nagród w swoich ulubionych kategoriach.

REGULAMIN GŁOSOWANIA
1. Głosowanie trwa do 21 stycznia 2017 r.
2. W głosowaniu nie mogą wziąć udziału użytkownicy którzy zarejestrowali się na PPA po rozpoczęciu tego konkursu.
3. Autor muzyki nie może zagłosować na własny utwór, czyli nie może zagłosować w kategorii której bierze udział.
4. Na każdy moduł trzeba zagłosować.
5. Głosujemy w skali od 1 do 10.
6. Zagłosować należy pod tym linkiem - http://www.ppa.pl/poczta/nowa-wiadomosc/25 KLIK

PS. Nie trzeba głosować we wszystkich kategoriach, jednak trzeba zagłosować na wszystkie utwory w danej kategorii. Poprawka ta zostanie ujęta w następnym konkursie.

Pobierz muzykę w formacie MP3.
[#2] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #1

Aktualnie zagłosowało 8 użytkowników:

1. simka113
2. Renton
3. Drakon
4. mailman
5. Axi0maT
6. zeter
7. Motyl
8. km-l

Głosowanie trwa do do soboty (21.01.2017), do godziny 23.59.
[#3] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #2

Trudno się oprzeć wrażeniu, że konkurs wywołuje coraz mniej emocji zarówno wśród uczestników, jak i głosujących... Chyba czas na jakąś "zmianę formuły".

Fajnie byłoby wprowadzić w regulaminie zapis, że muszą być minimum 3-4 moduły w każdej kategorii, a jeśli nie ma, to utwory przechodzą do kategorii głównej.

Poza tym wielokrotnie Ci już mówiłem, że wg mnie beznadziejna frekwencja dowodzi, że kategorii jest za dużo i że nie są dla uczestników wystarczająco atrakcyjne. Co byś powiedział, żeby od następnej edycji konkursu była tylko jedna kategoria - tracker (obojętnie jaki i obojętnie ile kanałów) + jakieś sensowne ograniczenie pamięci?
[#4] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Jazzcat, post #3

Wydaje mi się że konkursem powinni się zająć Redaktorzy Scenowi a nie Drozd. Już nie będę pisał dla czego...

Tylko Andrzeju nie denerwuj się...

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 11:59:35 przez TechNineWonder
[#5] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Jazzcat, post #3

Ja jestem otwarty na nową formułę. Zapytajmy uczestników poprzednich konkursów, co o tym myślą i jak to widzą.
[#6] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #5

Proponuję pozostawić kategorię "chip" czy tam "do 8 kb" z zastrzeżeniem, że nie można używać "normalnych" sampli. Zdarzało się kilka razy, że tych najmniejszych kategoriach, które chyba z założenia miałby być chiptune'owymi, wystawiano "zwykłe" moduły z poobcinanymi samplami.
Dlaczego po prostu nie zrobić kategorii chiptune do 10-20 kb, tracker (4ch) do 500 kb, mp3 i eventualnie cover?
[#7] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Drakon, post #6

Zdecydowanie za dużo kategorii, powinna być tylko jedna, tracker....i nieważne, ile kanałów...4, 8, 16 - nieważne...!
Ewentualnie dać jakieś ograniczenie rozmiaru, powiedzmy do 500 kb, albo nawet i do 1 MB.
[#8] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Motyl, post #7

Tracker w sensie - jakikolwiek tracker? Renoise też? z milionem wtyczek VST?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:31:11 przez Drakon
[#9] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #5

No ja pisałem wcześniej, że mam trochę XM'ów z Fastrackera, niepublikowanych nigdzie poza znajomymi więc przy ogólnej kategorii "tracker" mógłbym coś tam wrzucić do konkursu.

...O ile nikomu nie przeszkadzałoby, że dzisiaj niestety pozapominałem większość komend i skrótów przy tworzeniu, a ostatni XM jest chyba z 1999 czy 2001 roku :)
[#10] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #1

Na zbyt dużą ilość kategorii zwracałem uwagę biorąc udział w jednej z poprzednich edycji. Jeżeli miałbym cokolwiek proponować, to wzorem "klasycznych" party, byłyby to wyłącznie 2 kategorie:

- 4-channel MOD (ewentualnie z limitem 1mb)
- 1 kategorię chiptune (np. 32kb, albo 16kb), bez ograniczenia na rodzaj sampli (wbrew popularnej opinii, praktycznie każdą obwiednię można wygenerować z układu).
[#11] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Drakon, post #8

Tracker w sensie - jakikolwiek tracker? Renoise też? z milionem wtyczek VST?


Oczywiście, że nie. Myślałem raczej o podobnych formatach jak na Revision, a więc MOD, S3M, XM, IT.

A skoro to PPA to można by ograniczyć się do trackerów amigowych i problem z głowy MOD, AHX, DIGI, DBM, OKT itepe.
[#12] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@F7sus4, post #10

z limitem 1mb


Moim zdaniem 1MB na moduł czterokanałowy to co najmniej o połowę za dużo.
[#13] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Jazzcat, post #11

A skoro to PPA to można by ograniczyć się do trackerów amigowych i problem z głowy MOD, AHX, DIGI, DBM, OKT itepe


Otóż to. Oczywista sprawa, no nie? Żeby jednak nie robić tu ukrytego Modplug/Fasttracker II compo dałbym jedynie 4 kanałowy MOD z ograniczeniem do max. 200kB. To w zupełności starcza. Resztę kategorii zamknąć, udusić i zakopać!

Po tylu edycjach można by wreszcie wyciągnąć jakieś wnioski, aby to kompo rozruszać, a pierwszy jaki się nasuwa to, że jest za dużo kategorii w stosunku do ilości zgłoszeń :)
[#14] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@F7sus4, post #10

4-channel MOD (ewentualnie z limitem 1mb


Chciałeś powiedzieć 0,1MB chyba...
[#15] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@mccnex, post #13

Nie wiem dlaczego Fastracker Wam przeszkadza z XMem. Jedyna różnica to większa ilość kanałów i sample 16-bit.

No ale nic, w sumie mi to tam rybka. Nic nowego nie stworzę chyba, że w moim życiu wydarzy się jakaś rewolucja inplus.
[#16] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #2

Jakoś mi umknęło, zagłosuję jak posłucham :)
[#17] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Duracel, post #15

Wyjścia są dwa. Albo tylko Amigowe formaty, albo wszystkie trackerowe formaty. Z uwzględnieniem tylko i wyłącznie możliwości grania samplami. Np. takiego XM'a można skonwertować do MED'a za plecami organizatorów i jak mawia klasyk "Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi". Konwerter XM2MED działa słabo ale działa. Więc po konwersji jeśli jest się autorem modułu można go sobie podszlifować i śladu po XMie nie będzie. Właściwie wszystko co da się zapisać/skonwertować do MID da się skonwertować do MOD. Marnotrawienie czasu kosztem kreatywności. A jeśli chodzi o kategorie to wystarczą dwie: Classic i Chiptune. Na cziptuny rygor w postaci "wszystkie sample muszą być cipowe", w razie ich użycia przerzucenie do kategorii Classic i tyle. Z limitami na sample dałbym sobie spokój. ProTracker 2.3e obsługuje sample do 128kb. Jeśli ktoś użyje MOD2SAMP i uzyska dajmy tym sposobem 16ch to czemu ma go ograniczać wielkość modułu? A żeby dodać nutkę terroru wystawiający moduły niech robią zrzutę dajmy po 10zł za wejście. Na flaszkę zawsze się uzbiera ;) Oczywiście reszta ekipy może też rzucić groszem. Po finale ogłaszana jest zebrana suma i przeznaczamy ją na nagrodę dla zwycięzcy. którą też można dla wygranego wspólnie wybrać. Od czekoladowego Mikołaja, po akcesoria do Amigi.
[#18] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Duracel, post #15

Nie o to chodzi, że przeszkadza. Po prostu 4 kanały vs. 16 to trochę jak w kółkach 100 koni vs 400... zupełnie inna jakość i możliwości, wypada zrobić osobną kategorię... ale tą drogą to znowu będzie 10 kategorii i po 1 lub zero zgłoszeń przy każdej edycji.

Jeden format, jedna kategoria, jeden fuhr... erhmmm... wiecie o co chodzi... prosto i przejrzyście. A, że nie FT? No... każdy się chyba zgodzi, że MOD to najpopularniejszy format na Amidze ever.

No ale my swoje, a wszystko i tak zależy od Andrzeja.
[#19] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #1

Chciałeś powiedzieć 0,1MB chyba...

Zdecydowanie nie ma tam błędu. 100kB - na moduł trochę za mało, na chipa za dużo. Nie spotkałem się z takim limitem nigdzie poza chip-compo. Jeżeli 1MB jest problemem, można przyjąć 512kB. Róznica i tak jest umowna - co sprytniejsi szarpną się na zmyślny resampling, porobią ciasniejsze pętle na padach i ewentualnie zrezygnują z podobnych sekwencji na rzecz offsetów.

Nie wiem dlaczego Fastracker Wam przeszkadza z XMem. Jedyna różnica to większa ilość kanałów i sample 16-bit.

Bo to stricte PCtowy tracker z formatem zaadoptowanym do grajków amigowych. 90% compo rules amigowych party w "klasycznych" czasach zakładało 4-kanałowe mody. Poza tym, chodzi też o gimnastykę - zmieszczenie się w 4 scieżkach pobudza do większej kreatywności, niż 16. Podobnie, zmieszczenie się w 16kB w chipcompo wymaga większej wprawy, niż 64kB. Przerzucenie wygenerowanych banków do wielokanałowych modułów bez ograniczeń rozmiaru mija się z celem - wystawcie zamiast tego MP3 i nie męczcie się w jakieś cięcie sampli w klocki. Tracker niech pozostanie trackerem, a nie sekwencerem.
[#20] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@F7sus4, post #19

Serio się nie spotkałeś? Może nie dokładnie stówka ale 99k obowiązywało w jednej z kategorii tego tu konkursu na PPA ;)

A tak serio - sam siedzisz w tym od wieków i doskonale wiesz, że limit jest konieczny, bo będą niezdrowe pecetowe kombinacje...

... no i to oznacza, że 512k nadal oddaje spore pole do wymienionych wyżej "nadużyć" i tu zamiast brać się za muzykę na trackach, zdecydowanie lepiej poświęcić się DAW'om i generowaniu empeczy...

That's why the healthiest approach would be MAX c.a. 200K OK

A jak ktoś chce robić chip - AHX jest najodpowiedniejszym narzędziem i zarazem świetną kategorią (FC już ludzi nie katujmy). Odpadają problemy z limitami itepe.

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 00:24:12 przez mccnex
[#21] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #5

Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził.

Po przeczytaniu wszystkich postów, wstępnie proponuję taki kompromis.

1. Kategoria cziptune 32 kB. Tylko "sample" cziptunowe. Musimy ustalić jaka jest dozwolona wielkość "sampli".
2. Kategoria 4 kanałowa, 300 kB. Dozwolone są wszystkie formaty amigowych trackerów, jednak np. na DigiBoosterze też trzeba będzie zrobić moduł 4 kanałowy. Tutaj też musimy ustalić maksymalną wielkość sampli, aby zachować formę trackerową (czyli np. nie wolno użyć 3 sekundowego loopa perkusyjnego).

Nazwy modułów i ich autorzy w powyższych kategoriach, podczas głosowania będą anonimowi, tak jak teraz.

3. Kategoria "Prezentacja". W tej kategorii znajdą się multichannele, mp3, covery, itd, itp. oraz mogą znaleźć się także pecetowe formaty. Po prostu forumowicze PPA zaprezentują swoją muzykę, tak jak w dotychczasowym "bonusie". Ta kategoria będzie jawna i od razu zostaną podani autorzy, nazwy utworów i jaką techniką oraz w jakim formacie muzyka została zrealizowana. Dzięki nowemu systemowi głosowania, też będzie można głosować w tej kategorii i autor "bonusu" będzie mógł dowiedzieć się jaką ocenę (od 1 do 10) wystawią mu słuchacze.

No i autor nie będzie mógł zaprezentować więcej niż dwa moduły w danej kategorii, ale o tym będzie w regulaminie, który też musimy od nowa napisać.
Co o tym myślicie?
[#22] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #21

1. Kategoria cziptune 32 kB. Tylko "sample" cziptunowe. Musimy ustalić jaka jest dozwolona wielkość "sampli".


Ja pier...dykam. Daj sobie spokój z MOD jako chiptune. Od tego jest AHX. Co...? boisz się, że za trudne? Zapewniam Cię, że nie, jak kumasz Protrackerea to i AHX'a się nauczysz.

2. Kategoria 4 kanałowa, 300 kB. Dozwolone są wszystkie formaty amigowych trackerów, jednak np. na DigiBoosterze też trzeba będzie zrobić moduł 4 kanałowy. Tutaj też musimy ustalić maksymalną wielkość sampli, aby zachować formę trackerową (czyli np. nie wolno użyć 3 sekundowego loopa perkusyjnego).


Zamiast się srać w analizowanie czy MOD, DB albo MED ma odpowiednią wielkość sampli daj te 150 kilo i nikomu nie będzie w głowie się bawić i kombinować... Myslisz, że amigowych muzyków chętnych wziąć udział w tym kompo jest 100000 i ogranicza ich (egzotyczny) format typu DIGI czy DBM albo MED? :)

Kategorię numer 3 to sobie odpuść tak jak odpuściliśmy sobie wszyscy robienie Quake2 na Amigę 500...

PS. Zamień tego lamparta co Ci w awatarze biegnie na żółwia albo najlepiej na roślinę, bo lepiej Ci będzie pasował do ... hmmm... ewolucji w temacie zmian kompo...

PS2. NiechciałemwcalebyćQtasem...

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 01:10:29 przez mccnex
[#23] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@mccnex, post #22

Od tego jest AHX. Co...? boisz się, że za trudne? Zapewniam Cię, że nie, jak kumasz Protrackerea to i AHX'a się nauczysz.

Myślę że nic nie jest łatwe. Ale nie musi być . Rok temu na wiosnę odbyło się pierwsze Chiptune Compo i nie bylo chętnych na AHX. Oczywiście w tym roku, jakiś konkurs z kategorią 3.99 (dosłownie) kB też wystartuje.
A tak poważnie, to ja każdą muzę "intrepretuje" na rock. Mimo że czuję to scenowe "Prodigy' i byłem na Prodigy w latach 90-tych w Spodku, to wciąż jestem tylko muzykiem rockowym/punkowym. Bardziej punkowym. szeroki uśmiech
Jeszcze nie wiem jak grać na AHXsie. Może szybko się nauczę...

daj te 150 kilo


Licytuję na 200 kB, niżej już nie zejdę.szeroki uśmiech


Kategorię numer 3 to sobie odpuść


To nie jest kategoria, tylko prezentacja forumowiczów z PPA.


Zamień tego lamparta


Muszę wyglądać źle, aby bali się mnie źli. Choćbym i kulawym kotem miał być, to będę. Bóg wybaczy.OKOKOK
[#24] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #23

OK, czyli podsumujmy.

1. Kategoria konkursowa cziptune 32 kB.
2. Kategoria konkursowa 4 channel, 200 kB

(pewne niuanse dopracujemy oczywiście w regulaminie).

3. Dodatkowa furtka dla muzyków. Otwarta, poza konkursem (ale będzie można głosować w skali od 1 do 10), kategoria BONUS, na której amigowi muzycy prezentują nieamigową muzykę lub amigową muzykę stworzoną nie na Amigach.

Proszę o dalsze propozycje. Póki co, zeszliśmy do dwóch kategorii konkursowych i...możliwości zaprezentowania swojej muzyki poza konkursem ("kategoria" BONUS).

Mamy dwie kategorie i jeden bonus niezależny. Czy tak może być, czy dalej naprawiamy?

Dodane: Oprócz tego, będzie też inny, niezależny, minimalnie ekstremalny konkurs tylko z kategorią 3.99 kB.

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 08:50:08 przez Andrzej Drozd
[wyróżniony] [#25] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Andrzej Drozd, post #23

Moim zdaniem tworzenie sztucznych ograniczeń jest... sztuczne. Te wasze propozycje brzmią jak „demo na A500, ale możesz użyć tylko 422 kB RAM i czterech bitplanów w loresie”.

Biorąc pod uwagę nieprzebrane rzesze potencjalnych konkursowiczów , ja bym zrobił tylko i wyłącznie jedną kategorię. Na przykład „ma zagrać w ProTrackerze 2.3E na A500 z pamięcią 0,5 MB chip + 0,5 MB slow”. I tyle, żadnego tam marudzenia że takie techniki są dozwolone, a takie nie są dozwolone...

Natomiast dałbym oceniającym wgląd w te techniki. Ideałem byłyby zrzuty filmowe z ProTrackerem odgrywającym moduły konkursowe, zamiast renderów do MP3 tak jak było w dotychczasowych konkursach.

Moje zdanie na temat chiptune: Z definicji chiptune to muzyka, gdzie brzmienia są syntezowane sprzętowo, a muzyk zmienia jedynie ich parametry. W związku z tym chiptune na Amidze nie istnieje. AHX technicznie niczym się nie różni od ProTrackera z zestawem krótkich sampli, przecież i tak gra z pre-genów. To jest takie udawanie syntezy sprzętowej za pomocą syntezy programowej off-line.
[#26] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Krashan, post #25

Koledzy wymyślacie limity dla utworów, a zobaczcie ile utworów jest w danym formacie (folderze) ,2 czasem 5, najpierw zgromadzcie chętnych konkursowiczów, a później wymyślajcie formaty nagrań, bo przy 2 uczestnikach nie macie co stawiać warunków. Prawie jak w sejmie, 1000 propozycji lecz żadna dobra i nienadająca się do przyklepania. Normalnie szał, 2 utwory w konkursie, a milion aktualizacji, chyba tylko po to żeby tych dwóch chętnych uciekło z popłochem.
[#27] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@magnatt, post #26

Widzisz, nie ma kto robić muzyki, więc w danych folderach jest tylko to, co "stali" konkursowicze zrobią.
Właśnie ta rewolucja (ale jednak ewolucja lepsza niż zastój), ma na celu zachętę dla przyszłych, potencjalnych muzyków.

Ja ich nie widzę, a Ty? Jednak możemy zrobić eksperymentalnie tak jak "wydebatujemy", choć i tak jestem przekonany że to nie wpłynie na frekwencję i za rok znowu posłuchamy tych samych autorów muzyki. Świetnych!. Alfabetycznie wspomnę, że ten konkurs głównie istnieje dzięki Daktiemu, Drakonowi i Grooveboxowi, którzy od początku zasilają konkurs.

A może sobie za rok odpuścimy i będziemy robić konkurs co 2 lata?
[#28] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Krashan, post #25

Natomiast dałbym oceniającym wgląd w te techniki. Ideałem byłyby zrzuty filmowe z ProTrackerem odgrywającym moduły konkursowe, zamiast renderów do MP3 tak jak było w dotychczasowych konkursach.


Tu się zgodzę w zupełności.

Moje zdanie na temat chiptune: Z definicji chiptune to muzyka, gdzie brzmienia są syntezowane sprzętowo, a muzyk zmienia jedynie ich parametry. W związku z tym chiptune na Amidze nie istnieje.


Chyba wszyscy są tego świadomi? :) Raczej chodzi o moduł utrzymany w "stylistyce" chiptune.


Biorąc pod uwagę nieprzebrane rzesze potencjalnych konkursowiczów , ja bym zrobił tylko i wyłącznie jedną kategorię.


+styl chiptune :)
[#29] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Krashan, post #25

ja bym zrobił tylko i wyłącznie jedną kategorię. Na przykład „ma zagrać w ProTrackerze 2.3E na A500 z pamięcią 0,5 MB chip + 0,5 MB slow”.


Polać mu!
W tej chwil kategorii jest dużo, a odzew mizerny, więc może czas wyciągnąć wnioski.

Z tego co pamiętam, żeby moduł się załadował na takim configu może mieć maksymalnie ok. 430 kilo. Oczywiście pod warunkiem, że poza Protrackerem nic więcej nie jest uruchomione.

@Mccnex: fakt, zrobienie dobrego modułu w 200 kilo to nie lada wyzwanie i każdy, kto kiedykolwiek robił muzę do dema na A500 (512/512) wie jaka to mordęga. Ale ten konkurs jest przeznaczony dla wszystkich, nie tylko scenowców i obawiam się, że dla zwykłego usera limit 150 kilo może być nie do przejścia...

Czyli podsumowując. Jestem za jednym compo i poluzowaniem ograniczeń jeśli idzie o wielkość. Jeśli to nie zachęci ludzi do wzięcia udziału to już nic nie zachęci No chyba że kilo kaszanki + nalewka wiśniowa za każdy moduł.
[#30] Re: Siódmy Forumowy Konkurs Muzyczny - GŁOSOWANIE

@Jazzcat, post #29

Co by nie było "mp3 AMIGA RULEZ" i tak wygrał :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem