kategoria: A1200
[#1] Kickstart długo startuje
Mam takie pytanie:
Za małolata gdy uruchamiałem swoją Amigę 1200, która nie miała dysku twardego od razu (od razu, dosłownie po 1 sekundzie) moim oczom ukazywała się animacja wkładanej dyskietki.
Po włożeniu dyskietki Amiga zaczynała wczytywać grę/program.

Na aktualnej Amidze (którą kupiłem niedawno) po wyjęciu karty CF (która była w niej zainstalowana), po włączeniu zasilacza, wyżej wspomniana animacja ukazuje się dopiero po 28 sekundach. Skąd taki długi czas? Jaka może być różnica (skutkująca takim efektem) między tą, a moją starą Amigą?
[#2] Re: Kickstart długo startuje

@Skr, post #1

Jaki masz kickstart?
[#3] Re: Kickstart długo startuje

@_Skiba, post #2

3.1
[#4] Re: Kickstart długo startuje

@Skr, post #3

A w młodości miałeś 3.0 ?
[#5] Re: Kickstart długo startuje

@TechNineWonder, post #4

Szczerze nie pamiętam, to był 92/93 rok.
Ten ekran (animacja) wyglądał identycznie choć numerku nie pamiętam.

A to właśnie 3.1 ma takie "opóźnienie"?
[#6] Re: Kickstart długo startuje

@Skr, post #5

z tego co ja wiem to tak. k3.1 leci z takim opóźnieniem, mam tak samo, może jakaś mądra głową wyjaśni nieco dokładniej dlaczego 3.1 tak długo ładuje. ja mam A1200HD i wydawało mi się , że amiga najpierw szuka dysku. a później zapodaje DF0 ale jak to jest naprawdę to nie wiem, poczekamy na odp.kogoś madrzejszego
[#7] Re: Kickstart długo startuje

@Skr, post #5

Kolego to normalne kick 3.1 ma takie opóźnienie celowo by nie pomijać startu dysku przy starych talerzach
[#8] Re: Kickstart długo startuje

@Skr, post #5

3.1 startuje sporo później niż 3.0. Nie wiem jaki był zamysł, ale może być to związane z umożliwieniem wolnym, starym dyskom rozruch i wystartowanie systemu. Na 3.0 takie dyski często ładowały system dopiero po resecie komputera.
[#9] Re: Kickstart długo startuje

@kataklysm, post #7

Tez mam A1200 z kickiem 3.1 i faktycznie przymula na starcie... Ale dopiero od pewnego czasu (wydaje mi sie ze nastapilo to w momencie wymiany dysku ok 5-6 lat temu). Mam te Amige od premiery Escomowej wersji i wowczas jak ja kupilem to kolo w sklepie troche mi ja dopakowal (dysk i fast ram). Wowczas startowala od pierwszego strzalu bez roznicy w stosunku do 3.0. Podejrzewam wiec ze gdzies mozna tym opoznieniem manipulowac.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 06:16:00 przez Axi0maT
[#10] Re: Kickstart długo startuje

@Axi0maT, post #9

Nie można manipulować tym czasem, jeśli dysk szybko startuje, to wtedy kickstart krótko na niego czeka.
Jeśli nie ma dysku, wtedy czeka "ile fabryka kazała", czyli w przypadku 3.1 długo.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 09:17:18 przez wali7
[#11] Re: Kickstart długo startuje

@wali7, post #10

To by mialo sens. Moze mialem dobry dysk po prostu skoro ruszal z kopyta (WD Caviar 540mb 3,5"). Teraz po zmianie na wieksza pojemnosc (ale 2,5") od razu ma mega laga na starcie.
[#12] Re: Kickstart długo startuje

@Skr, post #1

Ostatnio się przekonałem że kondensatory warto sprawdzić. U mnie nie było wiele objawów poza właśnie długim startem i brudną płytą główną.
[#13] Re: Kickstart długo startuje

@Leming, post #12

Popieram, sam tan miałem w 600tce z kickiem 3.1, pewnego razu włączyła się ale był czarny ekran. Kondensatory mają po 20kilka lat i warto je wymienić, nie kosztuje to dużo a przedłuży żywot naszych ukochanych sprzętów ;)
[#14] Re: Kickstart długo startuje

@Skr, post #1

To jest normalne, inaczej nie powstałoby takie coś.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem