kategoria: A500
[#1] Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.
Witam na początku wszystkich.

Jest to mój pierwszy post tutaj (choć nie pierwsza wizyta) - miło znów wrócić po 20 latach do tak zacnego grona.
Przed laty miałem piękną A500+, ale że czasy były ciężkie musieliśmy się rozstać. Czas teraz przyszedł najwyższy, żeby znów Amigę zakupić. Niestety nie udało mi się zdobyć takiej samej, jak miałem kiedyś, ale wyhaczyłem całkiem ładną amigę 500 z rozszerzeniem pamięci. W związku z tym, że znów trzeba się wszystkiego jakby uczyć od nowa, mam parę pytań do Kolegów.

1` Mój nowy nabytek ma z tyłu trójpozycyjny przełącznik RAMu 0,5-1-2,5. Czy są jakieś zasady korzystania z niego? Czy cały czas może być ustawiony na 2,5 czy trzeba zmieniać jego położenie w zależności od tego co w danej chwili robimy?

2` W starej A500+ miałem kickstart z animacją wkładanej dyskietki (prawdopodobnie 2.0 - choć nie jestem pewny). Teraz mam 1.3. W necie znalazłem ogłoszenia z kickstartami z przełącznikiem - np. 1.3/3.1, a nawet 1.2/2.0/2.0/3.1. Czy jest sens zmieniać czy raczej nie ma co się w takie przeróbki bawić? W tym momencie mam Workbench`a 1,3 - czy po zmianie kickstartu należałoby zmienić również Workbench (w sumie to bym nawet wolał, bo obecny dość mocno "trąci myszką":)

3` W zestawie z zakupioną Amigą miałem kabel do podłączenia jej do PC wraz z przejściówką na USB. Z radością więc ściągnąłem sobie parę adf`ów, coby dokonać ich transfuzji na dyskietkę. I wszystko idzie pięknie, zgodnie z instrukcjami, nagrane w 100%, niby cacy ale... Na pierwszy rzut poszedł Lotus II - dyskietka nagrana, gra się uruchomiła, myślę sobie: "jest pięknie". Nagrałem kolejnych 8 dyskietek (bez sprawdzenia - przecież jak jedna ruszyła, to i reszta pójdzie). No i zonk - ani CF, ani CF II, ani SWOS - nic nie ruszyło. To samo z programami - Deluxe Paint, OctaMed nie działają. Udało się tylko jeszcze Lethal Weapon uruchomić. Dyskietki się nagrywają, jest napisane że 100% ok, ale po włożeniu do stacji nie startują. Albo mignie tylko dyskietka i nic, albo wyskakuje wiersz poleceń, albo jeszcze inny error. Jaka może być tego przyczyna?

Przepraszam, za ten przydługi elaborat, ale rozłąka była długa to i pytań dużo :)
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 16:28:01 przez sdyba
[#2] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #1

Jeżeli chodzi o przełącznik RAM, to głównie służy do dobrania właściwej konfiguracji pamięci do niektórych kapryśnych gier i dem scenowych. Gdy „pracujesz z Workbenchem” to zawsze lepiej mieć więcej pamięci, niż mniej...

Nieco podobna sytuacja jest z Kickstartem. Moim zdaniem jeżeli chodzi o Workbencha, to nie ma co się zastanawiać i używałbym 3.1 z takim właśnie Kickstartem. Gry mogą jednak wymagać Kicka 1.3 (co do 2.x to nie wydaje mi się, ale...).

Punkt 3 – nie zaszkodzi czyszczenie i przesmarowanie stacji dysków, dyskietki też mogą być w różnym stanie...
[#3] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #1

Czy te adfy są sprawne ?
Przy wielodyskowych grach tylko jedna jest bootujaca.
Dyskietki mogą być uszkodzone.
Nagrywanie jest z weryfikacji czy bez ?
Znajdź np. Xcopy. Nim sformatujesz i sprawdzisz dyskietki.
[#4] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #1

Może się to wydać dziwne ale na 600 nagrywam gry programem D-Copy, a na 1200 programem X-Copy. Odwrotnie za boga ojca nie mogę nagrać.
[#5] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@Stoopi, post #4

No tak, ale sdyba korzysta z PC jako dawcy adfów
[#6] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@Krashan, post #2

Czyli takie coś http://allegro.pl/2-x-kickstart-1-3-i-3-1-amigi-500-600-2000-i6685819348.html mógłbym sobie w amidze zabudować, bez uszczerbku na jej funkcjonalności?
[#7] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@Norbert, post #3

X-copy posiadam. Niektóre dyskietki nim formatuję i pokazuje, że wszystko jest ok. Niektórych nie formatowałem przed nagraniem, bo i takie głosy słyszałem.
Natomiast ADF`ów nie mam jak sprawdzić. Pobierałem je z chomika lub google.pl
Próbowałem nagrać Deluxe Galaga ,OctaMed albo Deluxe Paint i nic z tego nie wyszło.
[#8] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #7

ADF'y sprawdź pod emulatorem WinUAE na PC, czy działają.
[#9] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #7

Te wymienione przykłady mogą nie być nagrane na bootowalnych dyskietkach.
Xcopy ma możliwość listowania dyskietek.
Sprawdź, czy pliki są widoczne. Jeśli brak katalogu S to dyskietka nie ruszy "z automatu"
[#10] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #7

sformaduj dyskietke a potem spróbuj nagrać na nią jakieś pliki. Jest ona widziana potem w workbenchu? Dasz rade potem taki plik odczytać?
[#11] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #1

Witaj w amigowym domu! :)

Cieszymy się Twoim zakupem.
Ad 1) Jeżeli masz faktycznie zrobione 2.5 mb - to wypas. Szczególnie jeśli lubisz popracować pod systemem. 0.5 mb - tej opcji może użyjesz raz (żeby sprawdzić) a może wcale :). 1 mb - tu będziesz próbował, kiedy jakieś gry będą się opierać lub zawieszać na opcji 2.5 mb. Moja pierwsza Amiga miała właśnie taki konfig i o ile dobrze pamiętam - użyłem go tylko po to, żeby porównać maksymalne rozmiary map w Settlersach :).

Ad 2) Jeśli już jest dodatkowy ram, a i słowo Workbench nie kojarzy Ci się z szopą rolnika z południowych stanów USA - wniosek jest jeden - prędzej czy później będziesz chciał nowszy kickstart. Podobnie jak @Krashan - wydaje mi się, że optimum w Twoim wypadku to będzie kick 3.1. Wyższe wersje, tzw 3.X lub 3.9 w Twoim wypadku zrobią więcej złego niż dobrego.

Ad 3) przyczyny mogą być wielorakie, jak już koledzy pisali: niepoprawny obraz dyskietki, fizycznie uszkodzona dyskietka, błąd w trakcie przesyłania dyskietki, walnięta stacja dyskietek. Trzeba by wykluczać po kolei. Do weryfikacji obrazów dyskietek po stronie pc warto zaprząc WinUAE. Jeżeli soft do wymiany danych między PC a Amigą daje możliwość weryfikacji - warto z tego skorzystać. Po amigowej stronie możesz np. sprawdzić dyskietkę dms'em (czy spakuje poprawnie dysk) lub xcopy.

Nie ma co przepraszać za "przydługie elaboraty" :) Są problemy, to trzeba je opisać, żeby ktoś mógł pomóc.
[#12] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@baderman, post #11

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady. Pomału jakoś to wszystko trzeba ogarnąć:)
Z nagrywaniem adf`ów też jakoś poradzę - po nitce do kłębka i winowajca problemów się znajdzie.

Mam jeszcze jedno pytanie. W związku z tym, że obraz na 42" telewizorze jakoś mi nie odpowiada i po prostu do amigi nie pasuje, a mam jeszcze stary 17" monitor CRT LG F700B, chciałbym je jakoś połączyć. Czy ten monitor, oczywiście po zakupie przejściówki np. takiej http://allegro.pl/adapter-amiga-rgb-db23-dsub-svga-db15-faktura-i6689469656.html będzie kompatybilny?

Jeszcze raz bardzo dziękuję.
To forum jest chyba najbardziej pomocne i przyjazne z wszystkich, z których miałem przyjemność do tej pory korzystać.
Piwo dla wszystkich:) Thanks
[#13] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #12

Nie będzie. Nie obsługuje on częstotliwości 15KHz, która jest wymagana do podłączenia Amigi przez tą przejściówkę. Byłby dobry gdybyś miał scandoubler.
[#14] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #1

Pomalutku przez weekend udało się już coś ogarnąć. Gry nagrywam tylko wcześniej sprawdzone w WinUAE i wszystko jest ok.

Kickstart 3.1 już jedzie, a i monitor odpowiedni się znalazł. I wszystko jest cacy szeroki uśmiech
Ale żeby nie było kolorowo, to pytania dwa też jeszcze są

1' Czy jest możliwość przegrania pojedynczych plików z PC do amigi przez kabel, np. za pomocą ADF Sender Terminal i odpowiedniej komendy w shell'u? Mam parę obrazów dyskietek z modułami i samplami do OctaMED'a i chciałbym z nich powybierać te, które mnie interesują i nagrać na jednej dyskietce. Dzięki adfview widzę je i mogę z obrazu pojedyncze pliki "wydostać". Trzeba je tylko przetransferować do RAM'u, a później zgrać na dyskietkę.

2' Przy załączaniu Workbench'a jest informacja, że nie ma baterii na płycie głównej. Zajrzałem i rzeczywiście w miejscu oznaczonym BATTERY jest pusto. I wygląda tak, jakby tak miało być oryginalnie, tzn. nie ma śladów wylutowywania. Tak samo zresztą jest obok w miejscu oznaczonym AUDIO FILTER. Czy te typy tak mają? Dodam, że płyta jest opisana jako A500+, rev. 8A.

Pozdrawiam
[#15] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #14

ad 2 - ciesz się, że nie było tam nigdzie baterii :)
Zegar czasu i bateria bywa na rozszerzeniach ram. I lepiej jak też jej tam nie ma ;)

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 22:33:26 przez Vato
[#16] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #14

Zainstaluj sobie na WinUAE ClassicWB i wtedy normalnie pod WB przeglądasz co Cię interesuje i robisz sobie nowego adf-a i przesyłasz.

Listę elementów do 500+ może ktoś Ci podyktuje, gdzieś na Forum też się znajdzie.

Jak nie korzystasz z Internetu to RTC nie jest jakoś bardzo potrzebny no chyba że będziesz sprawdzał godzinę na Amidze lub też dla satysfakcji.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 22:50:29 przez TechNineWonder
[#17] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@sdyba, post #14

Ad. 2. Płytę masz taką jak z 500+ ale bez dodatkowego RAM-u i zegara czasu rzeczywistego z baterią (montowane w ostatnich A500). To drugie - to dobrze. To pierwsze - można dolutować układy na płytę, nic wielkiego, ale skoro masz rozszerzenie, to nie ma potrzeby. Chyba, że chcesz mieć 1MB chip, a rozszerzenie masz skonfigurowane na 0.5MB.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 13:59:51 przez perinoid
[#18] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@perinoid, post #17

Podłącze się do tematu, tylko że ja jestem bardziej zielony w temacie niż kolega, jak mogę sprawdzić dyskietki czy nadają się do nagrania ADFów DMSów, bo mam ich setki, część jest brudna w środku więc odpadają, ale wygrzebałem nieco idealnych, tylko nie pamietam funkcji Xcopy bo również zabrałem się za przygodę po 20 latach, nagrywam DMSy programem DEVICE-MASHER SYSTEM praktycznie co 10 gra mi się odpali, a reszta zatrybi tylko na początku lub wyskoczy ERROR, więc jaka jest przyczyna nieudolnych moich nagrań i jak mogę przetestować dyskietki,
- stacja dysków wyczyszczona, ( po serwisie )
- WB 3.1
- a1200 z turbo 8mb
Z tego co wiem nie muszę formatować dyskietek przed nagraniem gier.
Nagrywam bez wersyfikacji, jeśli robię z weryfikacją to komunikat pokazuje mi ilość błedów, nigdy nie było 0 zawsze 8 lub kilkadziesiąt. PO CO JEST WERYFIKACJA.
[#19] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@magnatt, post #18

Moze ktoś mi wkleić fotkę znaczenia żarówek w Xcopy? szybki opis zrobiony np. w paincie? jak przegrywać jak formatować jak sprawdzać. po 20 latach wszystko uleciało z głowy.
[#20] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@magnatt, post #19

link

link2

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 23:26:24 przez Dorian3d
[#21] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@Dorian3d, post #20

nadszedł weekend nadszedł czas wolny, tak więc poruszam ponownie temat, chce sformatować dyskietki wyskakuje mi komunikat KEINE DISK IN DFO! domyślam się że stacja nie widzi dyskietki, dlaczego. Stacja sprawna zabezpieczenie dyskietki opuszczone. Co jest.
[#22] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@magnatt, post #21

Witam
Tez miałem podobne problemy w A1200. Na początek jakiej stacji dyskietek używasz . Przerobionej czy Oryginał Amigowy...? bo to ma znaczenie przy nagrywaniu.
[#23] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@viger, post #22

Ja ma przerobioną i nie ma najmniejszego problemu z nagrywaniem.
Przypuszczam że może być uszkodzony albo brudny mikrostyk obecności dyskietki, może wystarczy go przeczyścić.
[#24] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@Amigo-A1200-040, post #23

Ja tez mam przerobione stacje i tez nie mam z nimi problemów. Nie mam bo sam je przerabiałem.
Wcześniej z lenistwa kupiłem na Alledrogo 3 stacje różnych firm i z każdą był jakiś problem.
[#25] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@viger, post #24

mam oryginalną stacje. owszem była ostatnio czyszczona bo zawalilem ją brudnymi dyskietkami. została wyczyszczona przez kolegę i działa. czyta dyskietki ale x-copy nie ruszy. dodam jeszcze że wiele gier DMS nagranych przez program nie chodzi. wgrywa się do jakiegoś momentu i nic dalej.
[#26] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@viger, post #24

Jakie zdarzają się problemy z tymi przerobionymi stacjami z Allegro? Sam ostatnio nabyłem taką i chciałbym wiedzieć czego mogę się spodziewać.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:13:01 przez poweredjj
[#27] Re: Powrót do Amigowego świata - parę pytań na początek.

@poweredjj, post #26

poweredjj :
Czasem banalne jak np. niewylutowany switch od wykrywania dyskietki HD przez co
trzeba zaklejać okienko.
Z 1 miałem problem ze pod X-Copy wszystko chodziło OK ( Nagrywanie odczyt ) ale
pod Workbenchem format nie zawsze się udawał a przy kopiowanie plików z HDD były błędy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem